خنک نگه داشتن خانه در هوای گرم

خنک نگه داشتن خانه در هوای گرم

خنک نگه داشتن خانه در هوای گرم

اگر وسایل خنک‌کننده را تمام وقت روشن بگذارید و آن را روی خنک‌ترین درجه تنظیم کنید، باز هم در ساعات بعدازظهر تابیدن نور خورشید دمای داخل خانه را بالا می‌برد. استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع، اوضاع را بهتر می‌کند اما هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و هزینه‌های برق مصرفی آن زیاد است.

 

روش‌های خنک کردن خانه

 به‌علاوه، سیستم‌های تهویه هوا از خنک‌کننده‌های حاوی ترکیبات کلرینه استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد این ترکیبات سبب نازک‌تر شدن لایه ازن شده و در گرم‌تر شدن دمای کره زمین نقش داشته باشند اما راهکارهای دیگری هم برای خنک نگه‌داشتن خانه وجود دارد، راهکارهای طبیعی و ساده‌ای که به کاربردن و اجرای آنها علاوه بر خنک‌کردن و کاهش دمای خانه موجب صرفه‌جویی در مصرف برق هم می‌شود.

یکی از راه‌های جایگزین برای خنک‌کردن خانه و استفاده کمتر از وسایل برقی خنک‌کننده هوا، به کاربردن راه‌های طبیعی است. استفاده از راه طبیعی به این معنی که بدون استفاده از هیچ وسیله برقی یا مکانیکی بتوانیم خانه را خنک نگه داریم.

 

مناسب‌ترین روش برای پیشگیری از جذب حرارت و دفع گرمایی که به ساختمان می‌تابد، انعکاس یا بازتاباندن آن است. گرما از چند طریق وارد خانه می‌شود که مهم‌ترین و عمده‌ترین آن حرارت ناشی از تابش گرمای خورشید است که از پنجره‌ها و سقف وارد خانه می‌شود. راه دیگر، منابع حرارتی و وسایل گرمایی داخل خانه است؛ وسایلی مانند اجاق گاز و فرهای برقی.

 

برای کاهش این نوع حرارت در خانه بهتر است به خصوص در ساعات گرم روز کمتر اجاق گاز را روشن نگه داشت و از غذاهای حاضری که نیاز به پخت‌و‌پز ندارند، استفاده کرد. ترک‌ها، درزها و سوراخ‌های دیوار یکی دیگر از راه‌های ورود گرما به خانه است که برای پیشگیری از اتلاف انرژی باید آنها را پوشاند.

● رنگ ساختمان و بازتاب گرما
ساختمان‌هایی که پوشش بیرونی آنها تیره است، حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد انرژی خورشیدی تابیده شده به سطح‌شان را جذب می‌کنند. مقداری از انرژی هم از طریق همرفت و جابه‌جایی منتقل می‌شود. در مقابل، ساختمان‌هایی با سطوح رنگ روشن حرارت را انعکاس داده و گرما را دفع می‌کنند.

 

● آفتاب و پشت بام
حدود یک سوم از گرمای ناخواسته از طریق پشت بام وارد خانه می‌شود. بازتاباندن و انعکاس دادن نور تابیده شده به پشت بام هم کار آسانی نیست. بیشتر آسفالت‌ها و پوشش‌های پشت بام رنگ تیره دارند. حتی پوشش‌های سفید رنگ فایبرگلاس هم ۷۰ درصد پرتوهای تابیده شده خورشید را جذب می‌کند.

 

 

برای انعکاس نور تابیده شده به پشت بام می‌توان از پوشش‌هایی که برای سقف خانه‌های پیش ساخته استفاده می‌شود، کف‌پوش‌های ساخته شده از لاتکس سفید یا ورقه‌های فلزی استفاده کرد. آسفالت‌هایی حاوی فایبرگلاس و آلومینیوم هم وجود دارد که البته به دلیل کدر و تیره‌رنگ بودن، پرتو‌ها را کمتر انعکاس می‌دهند.

 

راه دیگر برای بازتاباندن گرمای خورشید، نصب پرده‌های آفتاب‌گیر در کنار پشت بام است که تا ۲۵ درصد گرمای وارد شده از طریق سقف خانه را کاهش می‌دهد.

 

● پنجره‌ها
۴۰ درصد از گرمای ناخواسته از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود. استفاده از پوشش‌های بازتاب دهنده نور یکی از راه‌های دفع این گرماست. استفاده از این نوع پوشش روی پنجره علاوه بر خنک نگه‌داشتن خانه، از تابش مستقیم نور خورشید به وسایل خانه و کم‌رنگ شدن مبلمان، پرده‌ها و فرش هم جلوگیری می‌کند.

 

انواع متعددی از این پوشش‌ها با درجات گوناگونی از تیرگی وجود دارد که با توجه به نوع آب و هوای منطقه باید نوع مناسب را انتخاب کرد. اگر از پوشش‌های ثابت استفاده می‌کنید، بهتر است پنجره‌های جنوبی را با این پوشش نپوشانید تا در زمستان بتوانید از گرمای نور خورشید استفاده کنید.

 

● عایق‌کاری
عایق‌کاری یا ایزولاسیون روش مناسبی برای جلوگیری از انتقال گرما به داخل خانه است. عایق کاری، خانه را از گرمای تابستان و سرمای زمستان محافظت می‌کند. بهترین محل برای عایق‌کاری، پشت‌بام و سقف و راهروی طبقه بالای خانه است، چون این محل‌ها مهم‌ترین منبع جذب گرما هستند.

 

● گیاهان، عایق‌های طبیعی
گیاه یک عایق طبیعی است که علاوه بر کم کردن میزان تابش نور خورشید، به‌طور طبیعی هوا را تصفیه می‌کند و منظره بسیار زیبایی ایجاد می‌کند. معمولا از گیاهان خودرو و محلی که نیاز به رسیدگی و توجه کمتری دارند برای این کاراستفاده می‌شود.

 

گیاهان علاوه بر جلوگیری از تابش نور خورشید، مقداری خنکی مطبوع هم ایجاد می‌کنند و می‌توانند دمای اطراف‌شان را تا پنج درجه سانتی‌گراد کاهش دهند.

 

● سایبان ‌برای پنجره‌ها
سایبان‌ها با جذب یا بازتاب نور خورشید از ورود آن به خانه به میزان قابل توجهی جلوگیری می‌کنند. نصب سایبان در هر دو سطح خارجی و داخلی پنجره مفید است اما سایبان‌های خارجی به دلیل اینکه گرما را پیش از برخورد با پنجره دفع می‌کنند، مناسب‌تر و موثرتر هستند.

 

هنگام نصب سایبان باید با توجه به شرایط آب و هوایی و تعداد دفعات باز کردن پنجره نوع مناسب را انتخاب کرد. نصب سایبان مناسب، دمای داخل خانه را تا ۱۱ درجه سانتی گراد کاهش می‌دهد و جذب گرما را در پنجره‌های جنوبی تا ۶۵ درصد و در پنجره‌های شرقی تا ۷۷ درصد کاهش می‌دهد.

 

سایبان‌های براق و رنگ روشن بیشتر گرما را دفع می‌کنند. بهتر است سایبان با پنجره زاویه ۴۵ درجه داشته و طول آن نیمی ‌از ارتفاع آن را بپوشاند.

 

● درخت، سایبان طبیعی
درختان و گیاهان هم می‌توانند به‌عنوان سایبان عمل کنند. کاشتن یک درخت در دیوار شرقی یا غربی خانه با سایه انداختن روی پنجره و دیوارها مانند سایبان عمل می‌کند. بهتر است از درخت‌هایی که در پاییز برگ آنها می‌ریزد استفاده کرد تا در زمستان بتوان از مزایای گرمای خورشید بهره برد.

 

جدیدترین مطالب سایت