روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

مقابله با گرمای شدید تابستان

برای مقابله و کاهش گرمای تابستان در محیط زندگی و کار میتوانید از راه کارهایی که در این جا پیشنهاد شده اسـت استفاده نمایید. گرمای تابستان را با این موارد پشت سر گذاشته و از خنک تر کردن محیط زندگی و کار لذت ببرید.

برای خودتان کولر درست کنید

چند بطری آب را در فریزر منجمد کنید و ان‌ها را مقابل پنکه زمینی یا پنکه رو میزی‌تان بگذارید و از باد خنک ان لذت ببرید. یک کاسه یخ هم همین کار را خواهد کرد.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

مقداری غذای تند بخورید

همین طوری هم هوا گرم اسـت و در حال عرق ریختن‌اید، چرا باید کاری کنید که بیشتر عرق بریزید؟ جواب این اسـت: خوردن غذای تند، گردش خون را افزایش میدهد و باعث میشود عرق کنید، بنابراین با خشک شدن این عرق، احساس خنک شدن خواهید کرد. کپسایسین موجود در فلفل‌های تند، بدن را تشویق میکند بدون این که دمایش را بالا ببرد، عرق کند.

برای خودتان کیسه یخ درست کنید

کیسه یخ در فریزرتان ندارید؟ خودتان درست کنید. یک یا دو فنجان برنج بردارید، ان‌ها را داخل یک جوراب نخی بریزید و در فریزر قرار دهید. بعد از دو ساعت شما کیسه یخ دست ساز خودتان را خواهید داشت.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

کیسه یخ را روی نقاط نبض‌تان بگذارید

قرار دادن یک چیز سرد روی نقاط طب فشاری نیز راه دیگری برای کاهش دمای بدن اسـت. نقاط فشاری یا نبض‌ها، نواحی حساسی روی بدن هستند که میتوانید ضربان ان‌ها را احساس کنید: گردن، مچ دست‌ها و شقیقه‌ها. وقتی کیسه یخ را روی نقاط نبض‌تان می‌گذارید، مغزتان فورا دستور کاهش دمای بدن را صادر میکند.

سرما را به سادگی پیش خود بیاورید

یک کیسه آب گرم بخرید، در زمستان با پر کردن ان از آب گرم بدون بالا بردن درجه حرارت خانه خود را گرم میکردید. در تابستان نیز آن را پر از آب کنید و در یخچال بگذارید تا شب یک آیس پک راحت برای خواب داشته باشید.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

خلاق باشید

اگر فکر می‌کنید کار پنکه ها راندن هوای گرم به اطراف اسـت باید تجدید نظر کنید. پنکه را به سمت پنجره بچرخانید و با این کار پنکه هوای گرم را به خارج از اتاق می فرستد. پنکه سقفی نیز هوای گرم را به بالا و سپس به بیرون منتقل می‌کند، حالا دیدید از پنکه می توان خیلی بهتر استفاده کرد.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

مانند یک مصری بخوابید

اگر در این لیست موارد زیادی را به نالم مصریان می بینید جای تعجب نیست چون ساکنان نیل خوب می دانند چطور با گرما مبارزه کنند.

روشی که به ان متد مصری میگویند از این قرار اسـت که یک ملافه یا حوله را در آب سرد قرار می دهند و از آن به عنوان پتو استفاده می‌کنند. مـا توصیه می کنیم ملافه مرطوب را روی یک حوله ی خشک قرار دهید تا از خیس شدن تشک پیشگیری شود.

لباس خود را کم کنید

وقتی نوبت به پیژامه تابستانی می‌رسد کم در واقع معنی بیشتر را می‌دهد. برای خواب یک پیراهن پنبه ای نرم و یک شلوارک یا زیر شلواری بپوشید.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

در نپوشیدن لباس نیز بحث زیاد اسـت، برخی بر این کار عقیده دارند و می گویند باعث خنکی بدن می‌شود. بعضی می گویند در این حالت عرق روی بدن میماند و توسط لباس جذب نمی شود. این مورد را به عهده خودتان می گذاریم تا بر اساس علاقه شخصی خود تصمیم بگیرید.

از مکعب های یخ استفاده کنید

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

در بیشتر یخچال ها قفسه ای برای نگهداری حبه های یخ وجود دارد. یک کاسه کم عمق را پر از این یخ ها کنید و جلوی باد پنکه قرار دهید. باد پنکه به سطح این یخ ها می وزد و آب حاصل از ذوب شدن یخ ها باد پنکه را خنک میکند.

به پالس های خود برسید

می‌خواهید خیلی سریع خود را خنک کنید؟ برای این کار پک یخ یا کمپرس آب سرد را روی نقاط پالس خود از جمله مچ دست، گردن، آرنج، کشاله ران، مچ پا، و پشت زانوها قرار دهید.

تنها بخوابید

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

با عرض پوزش از همسران عاشق ولی باید گفت تنها خوابیدن باعث میشود بدن خنک تر بماند. وقتی افراد در کنار یکدیگر قرار می گیرند سطح گرمای بدنشان بالا میرود. همین کافی اسـت که شب به جای راحت و خنک خوابیدن عرق بریزید.

تارزان درون خود را آزاد کنید

اگر واقعا گرمتان اسـت و جایش را هم دارید برای خود ننو آویزان کنید. خوابیدن در ننو باعث میشود باد از تمام جهات به بدن بوزد و خنک شوید.

مخزن خود را پر کنید

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

قبل از خواب یک لیوان آب بنوشید تا از سر تا به پا آب بدن تامین شود. عرق کردن در خواب می‌تواند باعث کم آب شدن بدن در طول شب شود بنابرین از قبل کمی آب وارد بدن خود کنید. سعی کنید به همان یک لیوان اکتفا کنید در غیر اینصورت خود را برای دستشویی رفتن ساعت 3 صبح آماده کنید.

دوش آب

دوش گرفتن در تابستان حس تازگی فوق العاده ای می‌دهد. دوش گرفتن زیر آب ولرم به کاهش دمای هسته ی بدن و شسته شدن عرق از روی بدن کمک می‌کند. بعد از دوش گرفتن احساس خنگی و تازگی خواهید کرد.

پایین بیایید

هوای گرم بالا میرود، پس رخت خوابی که در ان می‌خوابید را تا جایی که ممکن اسـت نزدیک به زمین کنید تا از هوای گرم فاصله بگیرید. اگر در خانه ی چند طبقه زندگی میکنید بهتر اسـت در زیر زمین بخوابید و طبقا بالا را برای خواب انتخاب نکنید.

چراغ ها را خاموش کنید

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

لامپ ها « حتی لامپ های کم مصرف » از خود حرارت بیرون میدهند، خوشبختانه تابستان ها روز طولانی اسـت و تا حدود ساعت 8 هوا هنوز روشن اسـت. پس تا جایی که ممکن اسـت از نور طبیعی بهره ببرید و هنگام تاریکی نیز تا جایی که می‌توانید فضا را رمانتیک کنید و زیاد از نور استفاده نکنید.

آویزان کنید

یک ملافه ی مرطوب را جلوی پنجره آویزان کنید تا کل اتاق خنک شود. نسیمی که به ملافه می وزد خیلی سریع دمای اتاق را پایین می آورد.

از اجاق دور بمانید

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

تابستان وقت کباب کردن در خانه نیست « بیرون این کار را بکنید » پس این کار را نکنید تا دمای خانه از آن چه هست بالا تر نرود. رو به میوه ها و سبزیجات بیاورید این غذا سوخت و ساز راحت تری نسبت به دیگر غذاها دارند و دمای بدن تان را کاهش می دهند.

پاها را خنک کنید

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

این 10 انگشت کوچک خیلی به حرارت حساس هستند چون پا و مچ پا نقاط پالس زیادی دارند. برای این که کل بدن را خنک کنید پاها را در آب خنک فرو ببرید. می‌توانید یک کیسه یخ یا کمپرس آب خنک را در رختخواب نزدیک پاها قرار دهید تا در طول شب هر زمان گرمتان شد پاها را روی ان قرار دهید.

از برق بکشید

بسیاری از وسایل وقتی خاموش هستند نیز چون به برق متصل هستند ممکن اسـت از خود گرما متساعد کنند. بنابرین وسایلی که مورد استفاده نیستند را از برق بکشید تا دمای کلی خانه پایین تر بیاید.

کمپ در خانه

به فضای خارج از خانه مانند، پشت بام، بالکن یا حیاط دسترسی دارید؟ میتوانید از تجربیات خود از مسافرت ها استفاده کنید و شب را در فضای خارج از خانه بخوابید.

غلتیدن در رختخواب

تنها خوابیدن مزایای فراوانی دارد. فضای بسیار زیادی دارید تا خود را بکشید و بغلتید این کار باعث میشود حرارت بدن کاهش بیابد و جریان هوا به تمام بدن بوزد.

با دانه ها خلاق شوید

برنج و گندم سیاه فقط برای خوردن نیستند! این محصولات میتواند در شب های گرم خنک نگهتان دارد. بالش را از گندم سیاه پر کنید، این محصول گرما را مانند پنبه و دیگر الیاف جذب نمیکند.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

برای کمپرس در شب هایی که واقعا گرم اسـت یک جوراب را با برنج پر کنید گره اش بزنید و به مدت یک ساعت یا بیشتر در فریزر یخچال قرارش دهید. این کمپرس به مدت 30 دقیقه یا بیشتر خنک میماند و این فرصت را به شما می‌دهد که به خواب بروید.

ترفندهای بیشتر برای خنک شدن در تابستان

این بار که احساس گرما کردید چند دقیقه تنفس یوگا را تمرین کنید. انجام تمرینات یوگا بدون تنفس عمیق ممکن نیست. تنفس درست و عمیق، شیوه‌ی طبیعی بدن مـا برای خنک شدن اسـت. رسیدن به ریتم منظم در تنفس میتواند به مـا احساس خنکی بدهد. زبانتان را لوله کنید و ان را به سمت بالا و وسط بکشید و سپس با دهان‌تان دم بگیرید، نفس‌تان را نگه دارید و به آرامی با بینی بیرون بدهید. این کار را پنج تا ده بار تکرار کنید.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

مقداری چای نعنا فلفلی اسپری کنید

مقداری چای نعنا فلفلی دم کنید و سپس آن را در یخچال بگذارید. هر وقت خوب خنک شد آن را در یک بطری اسپری بریزید و روی خودتان را اسپری کنید. منتول موجود در نعنا فلفلی خاصیت خنک کنندگی دارد و به پوست‌تان احساس خنکی مطبوعی میدهد.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

از لامپ‌ های LED استفاده کنید

داخل فضای خانه میتواند در روز‌های گرم تابستان بسیار گرم و دم کرده شود. یک راه دیگر برای غلبه بر این گرما این اسـت که لامپ‌های روشنایی‌تان را عوض کنید.

در واقع بهتر اسـت از لامپ‌های LED استفاده کنید. این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های معمولی گرمای خیلی کمتری تولید میکنند. همین تغییر ساده میتواند تفاوت زیادی ایجاد کند، مخصوصا اگر لامپ‌های زیادی در خانه روشن میکنید.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

از آلو‌ئه ورا استفاده کنید

شما می دانید که آلوئه ورا یکی از راه‌های طبیعی تسکین آفتاب سوختگی اسـت، به این دلیل که خاصیت خنک کنندگی دارد، بنابراین میتواند کمک‌تان کند حرارت بدنتان را پایین بیاورید. فقط کافیست مقداری ژل آلوئه ورا روی نقاط طب فشاری‌تان بزنید تا مغزتان پیام کاهش دمای بدن را صادر کند.

بالش و ملافه‌های‌تان را خنک کنید

ملافه‌های‌تان را تا کنید و با بالش‌تان در کیسه‌های پلاستیکی قرار دهید و ان‌ها را چند ساعت در فریزر بگذارید. هم چنین میتوانید لباس خواب‌تان را در فریزر قرار دهید! حالا تختخواب خنک‌تان را درست کنید، لباس‌های خنک‌تان را بپوشید و بخوابید!

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

تشک‌تان را خنک کنید

بالای تشک و زیر ملافه‌های‌تان یک آیس پک ژله‌ای نرم بگذارید، میتوانید زیر تشک در قسمت زیر پاها، گردن و یا کمرتان هم آیس پک قرار بدهید تا راحت‌تر هم باشید.

آیس پکی که دستور درست کردنش را دادیم یادتان هست؟ میتوانید چند عدد از همان درست کنید و بین ملافه‌های‌تان بگذارید. برنج، سرما را برای مدت طولانی‌تری نگه می‌دارد.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

از بالش گندم سیاه استفاده کنید

جنس رختخواب شما برای همه ی ی‌ی فصل‌ها مناسب نیست مثلا ممکن اسـت وقتی در خواب هستید گرمای بدن تان را در خودش نگه دارد. به جای بالش معمولی از بالش گندم سیاه استفاده کنید که گرمای بدنتان را در خودش نگه ندارد و در طول شب احساس هنکی کنید.

دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد هم میتواند دمای بدن تان را پایین نگه دارد و عرق را از سر و تن‌تان پاک کند.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

پنبه را انتخاب کنید

ساتن، ابریشم و پلی استر را برای شبهایی که خنک اسـت نگه دارید. روتختی پنبه ای با رنگ روشن و بسیار سبک برای تنفس و ارتقاء تهویه و جریان هوا در اتاق خواب بسیار مناسب هستند.

روش های برای خنک تر شدن بدن در گرمای شدید تابستان

سرمای یخچال را حس کنید

قبل از خواب رو تختی و روبالشی خود را برای چند دقیقه در یخچال یا فریزر قرار دهید. مـا توصیه می کنیم ان ها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. این کار شاید نتواند تمام شب از گرما حفظتان کند اما برای مدتی گرما و رطوبت اذیت تان نمیکند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت