جستجو در تالاب

چگونه لکه های چربی روی فرش را پاک کنیم؟ + ترفند های ازبین بردن لکه ها از روی سطوح

چگونه لکه های چربی روی فرش را پاک کنیم؟ + ترفند های ازبین بردن لکه ها از روی سطوح

راه هایی برای پاک کردن انواع لکه ها بر روی سطح های فرش و پارچه ایی 

در اینبخش از سایت تالاب بـه پستی درباره یکی از پر دغدغه ترین مسائل در شستشو می پردازیم یعنی  ازبین بردن لکه هاي‌ مختلف از روی سطوح مخصوصا فرش ها  همراه سایت تالاب باشید تا بـه بررسی تمامی راه هاي‌ ممکن قدم بـه قدم بپردازیم.

 

ازبین بردن لکه ها

چای و قهوه از جمله نوشیدنی هاي‌ محبوب و پرطرفدار درخانواده هاي‌ ایرانی هستند. از اینرو احتمال ریختن و لکه دار شدن فرش ها با این دو نوشیدنی بسیار زیاد اسـت. توجه داشته باشید گام اول جهت پاک کردن و از بین بردن تمام لکه هاي‌ روی فرش، استفاده از محلول هاي‌ شوینده مانند شامپو فرش اسـت. اگر گام اول نتیجه بخش نباشد، سراغ گام هاي‌ بعدی رفته و از روش هاي‌ دیگر کمک می طلبیم.

 

چگونه لکه های چربی روی فرش را پاک کنیم؟ + ترفند های ازبین بردن لکه ها از روی سطوح

ترفند هاي‌ ازبین بردن لکه ها از روی سطوح

 

قبل از هر اقدامی باید خیلی سریع مقدار چای باقیمانده روی سطح فرش رابا قاشق جمع کرده و اجازه ندهید چای در عمق فرش نفوذ نماید. سپس یک پارچه نخی تمیز را روی سطح لکه انداخته و با تمام قدرت فشار دهید تا حجم زیادی از چای و یا قهوه جذب این پارچه شده و بـه تار و پود فرش نفوذ نکنند. سپس دستمال را برداشته و اینبار دستمال خیس و نم دار را در سطح لکه هاي‌ روی فرش بفشارید.

 

قدم اول:

محلول شوینده را روی سطح لکه اسپری کرده و یا بـه یک تکه ابر تمیز پاشیده و روی لکه هاي‌ روی فرش قرار دهید، سپس محل مورد نظر رابا استفاده از یک پارچه نخی سفید رنگ و تمیز خشک نمایید.

 

گام دوم:

یک قاشق پودر جوش شیرین را روی لکه ریخته و با پشت قاشق کاملا پخش نمایید، پس از سی الی چهل دقیقه محل مورد نظر رابا استفاده از یک دستمال تمیز پاک کرده و گرد حاصل از جوش شیرین رابا قاشق از روی فرش کنار بزنید.

گام سوم:

یک پیمانه سرخالی سرکه سفید را در دو پیمانه آب سرد حل کرده و داخل آب پاش بریزید. سپس محلول تهیه شده را روی فرش اسپری کرده و پس از ۲ الی ۳ دقیقه با دستمال تمیز نم دار و یا خیس محل مورد نظر را پاک کنید.

 

نکته مهم: ممکن اسـت سرکه پس از خشک شدن در تار و پود فرش باقیمانده و ایجاد بوی نامطبوع نماید، پس توصیه میشود در هنگام استفاده از این روش حتماً درب یا پنجره ها را باز کرده تا هوای بیرون در منزل جریان داشته و بوی ناشی از سرکه را از بین ببرد.

 

قدم چهارم:

 استفاده از ماست ترش یکی از روش هاي‌ مؤثر در لکه زدایی چای و قهوه از فرش اسـت. بدین منظور ناحیه لکه دار شده را بـه شکل کامل با ماست ترش پوشانده و اجازه دهید سی الی چهل دقیقه ودر صورت غلیظ بودن ۳ ساعت در سطح لکه هاي‌ روی فرش باقی بماند. سپس ماست موجود در سطح فرش رابا قاشق کنار زده و ناحیه مورد نظر رابا دستمال تمیز خیس و یا نم دار پاک و خشک نمایید.

 

چگونه لکه های چربی روی فرش را پاک کنیم؟ + ترفند های ازبین بردن لکه ها از روی سطوح

 

 پاک کردن لکه های چربی بر سطح فرش

این لکه ها یکی از سمج ترین و آزاردهنده ترین لکه هاي‌ روی فرش هستند. در پاک کردن این لکه ها سرعت عمل داشته باشید، زیرا متأسفانه لکه هاي‌ چربی وقتی زمان طلائی پاک شدن را از دست بدهند بـه سرعت ماندگار شده و ظاهری ناپسند و همیشگی در سطح فرش شـما ایجاد خواهند نمود. در پاک کردن لکه هاي‌ روغن و چربی نیز در مرحله اول مانند لکه هاي‌ چای و قهوه یک تکه پارچه تمیز و ترجیحا نخی برداشته ودر سطح لکه هاي‌ روی فرش بفشارید تا از نفوذ بیشتر ان پیش گیری بـه عمل آید.

 

نکته مهم: هرگز لکه چربی و روغن را بـه این سمت و ان سمت نمالید، اینکار منجر بـه بیشتر پخش شدن لکه شده و قدرت جذب ان را افزایش خواهد داد.در پاک کردن قطرات چربی و روغن جذب و برداشتن ان ها از سطح فرش اهمیت بسیار زیادی داشته و جزء اقدامات اولیه بـه شمار می‌آید.

 

چگونه لکه های چربی روی فرش را پاک کنیم؟ + ترفند های ازبین بردن لکه ها از روی سطوح

 

کاهش نفوذ و جذب قطرات چربی و روغن درون فرش

بـه منظور پیشگیري از نفوذ بیشتر چربی بـه تار و پود فرش میتوان یک قاشق پودر جوش شیرین، نشاسته ذرت و یا پودر بچه را در سطح لکه هاي‌ روی فرش ریخته و ۱۰ الی ۲۰ دقیقه  بـه ان زمان می‌دهیم، سپس با استفاده از مکش بسیار قوی در جاروبرقی این پودرها را از سطح لکه هاي‌ روی فرش برداشته و سراغ تمیز کردن ان میرویم.

 

قدم اول:

 چند قطره مایع ظرفشویی و یا شامپو فرش را در دو لیوان آب ریخته و خوب مخلوط نمایید. با استفاده از اسکاج و یا یک تکه ابر محل لکه را شستشو دهید. کف کردن در محل لکه شـما را دست پاچه نکند. حال با استفاده از یک دستمال خیس و سپس یک دستمال تمیز خشک ؛ محل لکه هاي‌ روی فرش را خشک نمایید.

 

قدم دوم:

یک پارچه حوله اي تمیز را در سرکه سفید آغشته کرده و خوب آبگیری نمایید. این دستمال را روی لکه روغن و چربی کشیده و سپس با شامپو فرش و یا صابون فرش ان را تمیز کنید.

 

قدم سوم:

 اینبار بـه جای سرکه از الکل استفاده کرده و دستمال را آغشته بـه الکل کنید. با استفاده از این دستمال محل لکه هاي‌ روی فرش را تمیز کرده و بلافاصله با استفاده از شامپو فرش و مایع ظرفشویی شستشو دهید.

 

قدم چهارم:

 استفاده از خمیر اصلاح آقایان، صابون هاي‌ چرب و لکه گیری هاي‌ صنعتی و شیمیایی از جمله روش هاي‌ دیگر خلاصی از قطرات چربی و روغن تثبیت شده روی فرش هستند.

 

چگونه لکه های چربی روی فرش را پاک کنیم؟ + ترفند های ازبین بردن لکه ها از روی سطوح 

 

پاک کردن لکه های خون از روی سطح فرش

شاید بتوان گفت یکی از بدترین انواع لکه هاي‌ روی فرش، لکه خون اسـت کـه علاوه بر بحث سرسختی و ماندگاری، بحث نجاست نیز در ان مطرح می‌گردد. توجه داشته باشید مواردی کـه خواهیم گفت بـه منظور زدودن لکه خون تازه از سطح فرش مورد استفاده قرار می‌گیرند. جهت پاک کردن لکه خشک شده خون باید از لکه برها و پاک کننده هاي‌ بسیار قوی شیمیایی و صنعتی استفاده نمود.

 

گام اول: پودر بچه، آرد و یا نشاسته ذرت را در مقداری آب حل کرده و اجازه دهید ترکیبی خمیری شکل ایجاد شود. حال این خمیر را در سطح لکه هاي‌ روی فرش قرار دهید و اجازه دهید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان سپری شود، سپس خمیر را برداشته و چندین مرتبه اینکار رابا قطعات خمیر انجام دهید.

 

گام دوم: تکه اي پنبه را بـه سرکه آغشته کرده ودر سطح لکه هاي‌ روی فرش فشار دهید و دور بیندازید. اینکار را اینقدر تکرار کنید تا لکه کاملا کمرنگ و یا بی رنگ شود.

 

گام سوم: تکه اي پنبه را بـه محلول آب و نمک آغشته کرده ودر سطح لکه هاي‌ روی فرش بفشارید و دور بیندازید. اینکار را تا حدی ادامه دهید کـه لکه از بین برود.

 

نکته مهم: اگر لکه ایجاد شده در گوشه هاي‌ فرش باشد، شـما می‌توانید با استفاده از یک لگن آب و نمک فرش حاوی لکه را شستشو داده و خون را از سطح فرش پاک نمایید.

 

چگونه لکه های چربی روی فرش را پاک کنیم؟ + ترفند های ازبین بردن لکه ها از روی سطوح

 

 پاک کردن لکه های جوهر از سطوح

لکه جوهر روی فرش حالت پخش شوندگی داشته و بهتر اسـت در لحظات اول از بین برود. توصیه میشود برای این منظور از ماست استفاده نمایید. ماست را روی لکه جوهر ریخته و با نوک یک شیء نوک تیز مانند چاقو ان رابا جوهر مخلوط نمایید. پس از سی دقیقه محلول بـه دست آمده ماست و جوهر رابا قاشق از روی سطح فرش جدا نمایید.

 

چگونه لکه های چربی روی فرش را پاک کنیم؟ + ترفند های ازبین بردن لکه ها از روی سطوح

پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش

قدم اول :

ابتدا پس از ریختن لاک ناخن روی فرش یا قالی، لاک رابا پنبه، حوله یا یک پارچه از روی فرش بردارید بـه طوری کـه پارچه کثیف با سایر سطوح تماسی نداشته باشد.

اگر میخواهید با پاک کننده ها فرش خودرا تمیز کنید ابتدا ان را روی قسمتی از فرش امتحان کنید 

نکته : اگر فرش شـما رنگی روشن دارد، میتوانید از پاک کننده هاي‌ لاک بدون الکل استفاده کنید. . اما اگر فرش رنگ تیره اي دارد، با استفاده از اسپری مو و الکل طبی برای حذف لکه لاک اقدام نمایید.

 

قدم دوم :

ابتدا با یک قاشق اضافات لکه لاک ناخن را بردارید. سپس با یک دستمال، لاک را از روی قاشق می‌توانید تمیز کنید.

سپس با یک دستمال کـه بـه ان نیاز ندارید، روی لکه ان را قرار دهید و سپس فشار دهید. حال ان را بردارید. توجه کنید کـه دستمال را روی لکه نمالید. اینکار رابا قسمت هاي‌ مختلف دستمال روی فرش تکرار کنید.

 حال برای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش و بقیه ي لکه، باید از پاک کننده ها استفاده نمایید. توصیه می‌کنیم برای اینکار از استون و وایتکس استفاده ننمایید. زیرا این مواد ممکن اسـت رنگ فرش را تغییر دهند. از جمله موثرترین پاک کننده ها برای اینکار می‌توان بـه پاک کننده هاي‌ بدون استون، الکل، اسپری مو، آب اکسیژنه و شیشه پاک کن ها اشاره نمود. بهتر اسـت قبل از اعمال پاک کننده، ان را در نقطه اي دیگر از فرش تست کنید.

حال مانند قسمت دوم، روی یک پارچه رابا پاک کننده مرطوب کنید و تا پاک شدن لکه، بـه اینکار ادامه دهید. همچنین می‌توانید پارچه رابا پاک کننده مرطوب نمایید.

 

قدم سوم :

با یک قاشق، ناخن انگشت، قیچی یا چاقو، لاک را از روی فرش جدا کنید. اینکار باعث آسان تر شدن پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش می‌شود. سپس برای گرد آوری خرده هاي‌ لاک ناخن، از جاروبرقی استفاده کنید.

مانند روش قبل از پاک کننده هاي‌ بدون استون، الکل ها، اسپری مو، آب اکسیژنه و شیشه پاک کن برای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش استفاده کنید.

سطح لکه رابا پاک کننده تمیز کرده و با استفاده از یک پارچه تمیز کـه توسط پاک کننده مرطوب شده اسـت، روی محل لکه لاک ناخن قرار دهید و ان را فشار دهید. اینکار رابا بخش هاي‌ مختلف دستمال برای پاک کردن لکه لاک ناخن از روی فرش تکرار کنید.

 

از جمله نکاتی کـه باید بـه در حین انجام این روشها باید بدان توجه نمایی می‌توان گفت:

از پاک کننده ها بـه صورت مستقیم روی قالی یا فرش استفاده نکنید.

مالیدن پارچه روی فرش و فشردن ان بـه صورت محکم باعث آسیب بـه الیاف فرش می‌شود.

همچنین استفاده از یک مسواک یا فرچه کوچک می‌تواند ابزار مناسبی برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش باشد.

حال پس از پاک کردن لکه، با استفاده از یک محلول شوینده «آب و ماده شوینده» و یک اسفنج، ان قسمت از فرش را تمیز کنید. سپس با گذاشتن یک دستمال و جذب آب فرش، اجازه دهید تا فرش خشک شود.

برچسب‌ها: ,
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپ دیدنی کسانی که تو ترافیک میزنن جاده خاکی
کلیپ دیدنی کسانی که تو ترافیک میزنن جاده خاکی