انواع روش های تمیز کردن مبلمان

انواع روش های تمیز کردن مبلمان

برای ما ایرانیان تمیزی و نظافت خانه بسیار مهم اسـت و تمام سعی خودرا میکنیم کـه تمام وسایل مانند روز اول برق بیفتد. دراین مطلب بـه کمک مجله تالاب قصد داریم روش هایي تمیز کردن مبل و روکش مبل کـه ساده تر اسـت و مناسب تر توضیح دهیم. مبل هم یک وسیله حساس و مهم اسـت کـه اگر استفاده از ابزار و مایعات تمیزی اشتباه کنیم باعث خراب شدن مبل می شود پس دقت کنید کـه بـه چه صورت مبل خودرا تمیز کنید و حتی جنس پارچه مبل خودرا بدانید چون بسیار مهم اسـت برای روش هاي‌ تمیزکردن.

 


مطلب مرتبط: برق انداختن مبلمان با این چند روش


 

انواع روش های تمیز کردن مبلمان

ساده ترین روش های پاک کردن مبل

در این جا بـه شـما کمک میکنیم کـه با ساده‌ترین مواد اولیه مبل هاي‌ خودرا تمیز کنید و مانند روز اول برق بیفتد. و این را هم اضافه کنیم راه هاي‌ مختلفی برای تمیز کردن مبل وجوددارد در صورتی کـه قصد دارید خودتان در منزل مبل را تمیز کنید و بـه مبلشویی ندهید، میتوانید راهکارهای زیر را درنظر بگیرید.

 

ساده ترین روش های پاک کردن مبل

1.روش تمیز کردن مبل با کربنات

این یک روش بی نظیر اسـت کـه اگر استفاده کنید هر چند وقت یکبار دوست دارید تکرار کنید چون نه مبل را از بین میبرد و هم کثیفی را کامل پاک می کند. کل تمیز کردن فقط ۴ تا ۶ ساعت طول میکشد. فقط مقدار کمی از محلول‌هاي‌ تمیز کننده کربناته با اثر جوشان استفاده می شود. آب کمتری نیز مورد نیاز اسـت. میلیونها حباب کربناته بسیار کوچک هستند و میتوانند بـه داخل الیاف نفوذ کنند و آلودگی و کثیفی را از بین ببرند. سپس ان‌ها را بـه سطحی می برند کـه بـه اسانی پاک میشوند. این روش نه تنها یک مانع محافظ بر روی سطح باقی می گذارد، بلکه کثیفی را نیز بـه حداقل می رساند.

روش تمیز کردن مبل با کربنات

2. روش تمیز کردن با فوم

محلول فوم را با دست روی مبل می‌مالید تا لکه‌ها از بین بروند. حاصل ان یک مبل تمیز و بوی خوش اسـت. از آنجایی کـه میزان کف توسط فرد قابل بازرسی اسـت، احتمال آسیب با رطوبت کمتر اسـت و این روش انتخاب رایج مصرف‌کنندگان میباشد.ولی باید دقت کنید کـه ان فوم مخصوص مبل شـما باشد و بهتر اسـت اول از یک تیکه کوچک مبل استفاده کنید.

روش تمیز کردن با فوم

3. روش خشک شویی

اگر می خواهید از نحوه شستشو مبل در خشک‌شویی مطلع شوید، مطالعه اینبخش را از دست ندهید. این روشی شبیه بـه تمیز کردن با فوم بدون استفاده از آب اسـت. در خشک شویی، یک پودر پاک کننده شیمیایی دور پارچه می‌پاشند. پس از ان؛ پودر تمام آلودگی‌ها را از بین می برد و نتیجه یک مبل تمیز اسـت. از آنجایی کـه دراین روش، از آب استفاده‌اي نمی کنند، میتوان از ان برای تمیز کردن مبل چوبی استفاده کرد و برای خشک کردن، نیازی بـه زمان نیست.ولی نمیتوان گفت کـه کامل لکه و کثیفی را از بین ببرد و بهتر اسـت در شرایطی کـه مدت زمان کم دارید استفاده کنید.

روش خشک شویی

4. روش استخراج حرارت با بخار

از فناوری استخراج حرارت بخار با دمای بالا، برای حذف گرد و غبار و سایر ذرات ناسالم از سطح مبل استفاده می کنند. این روش، رطوبت اضافی را همراه با کثیفی و گرد و غبار از بین میبرد و هیچ اثر خیسی بر جای نمی گذارد. در نتیجه، انقباض پارچه بـه میزان قابل توجهی کاهش مییابد و میتوان کل مبل را تنها در چند ساعت تمیز کرد. این روش همچنین از نظر مالی نسبت بـه سایر روش‌ها مقرون بـه صرفه‌تر اسـت و بهترین نظافت را تضمین میکند.و برای تجربه اینکار بسیار خوب اسـت و بـه شـما عزیزان توصیه می‌کنیم.

روش استخراج حرارت با بخار

5.استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن مبل  

راحت ترین روش هاي‌ خانگی ااستفاده جوش شیرین اسـت کـه هم بسیار قیمت مناسب دارد و هم واقعا عالی تمیز می کند و لکه ها و کثیفی را از بین میبرد فقط کمی بـه قدرت دست نیاز دارید کـه بد دست درد نشوید.جوش شیرین فقط برای پختن غذا نیست؛ بلکه یک تمیز کننده موثر نیز اسـت. در واقع، پاشیدن جوش شیرین روی کل مبل، بـه از بین بردن بوها و از بین بردن بیشتر لکه‌ها کمک میکند.

 

شـما همچنین می توانید از محلول جوش شیرین خانگی، برای هر ناحیه لکه‌هاي‌ عمیق استفاده کنید. دریک کاسه، مقدار مساوی جوش شیرین و آب را باهم مخلوط کنید. برای لکه خشک یا مرطوب، اجازه دهید جوش شیرین بـه مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. هنگامی کـه جوش شیرین بـه طور کامل لکه را جذب کرد، جاروبرقی بکشید. مانند همه ی محلول‌هاي‌ تمیز کننده، همیشه قبل از تمیز کردن کامل مبل، بخش خیلی ریزی از مبل را برای آزمایش تمیز کنید، اگر تاثیر گذار بود، در کل مبل از ان استفاده کنید.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن مبل  

6. روش تمیز کردن مبل پارچه ای

روش پاک کردن مبل پارچه اي کمی سخت اسـت چون باید مطمعن شویم بـه پارچه آسیب نمیرسد و بعد انجام کار را شروع کنیم،دراین مطلب توضیحات کامل از صفر تاصد تمیز شدن مبل پارچه اي را برایتان توضیح داده ایم.و این را هم توصیه کنیم کـه اگر بیماری ریه یا حساسیت دارید استفاده این روش را بـه شـما توصیه نمیکنیم.

 

اول از همه ی یک حلال خشکشویی خریداری کنید. این نام کمی گمراه کننده اسـت ؛ زیرا محصولات خشکشویی، “خشک” نیستند. آن ها مایع هستند، اما بر پایه آب نیستند.احتمالاً بتوانید این محصولات را از فروشگاه‌ها خریداری کنید.
اگر در فروشگاه‌ها این محصولات را پیدا نکردید، میتوانید بـه صورت آنلاین ان‌ها را خریداری کنید.

 

حتماً اتق یا سالن پذیرایی تهویه هوا داشته باشد.  محلول هاي‌ تمیز کننده خشک بوی بسیار شدیدی دارند، بنابر این درها و پنجره ها را باز کنید تا بوی ان خارج شود و هوای تمیز بـه اتاق وارد شود. فن روشن کنید و ان را بـه سمت پنجره تنظیم کنید تا بوی بد از اتاق خارج شود.

 

حلال خشکشویی را بـه یک پارچه تمیز بزنید، بـه جای این کـه محلول را مستقیماً روی کاناپه بمالید، ابتدا ان را روی پارچه تمیز بریزید و از پارچه برای تمیز کردن مبل استفاده کنید، پاک کننده‌هاي‌ خشکشویی بسیار قوی هستند، بنابر این بـه یاد داشته باشید کـه مقدار کمی از این مواد برای پاک کردن بخش بزرگی از مبل کافی خواهد بود دستورالعمل‌هاي‌ روی بسته بندی محصول را دنبال نمایید.

 

محلول را روی قسمت کوچکی از کاناپه کـه کمتر دیده میشود، بمالید، 10 دقیقه صبر کنید و بررسی کنید کـه آیا روی پارچه مبل تغییر رنگی ایجاد شده اسـت یا خیر، یک دستمال کاغذی را بـه قسمت مرطوب فشار دهید تا ببینید آیا رنگی از بین نمیرود یا نه، اگر مشکلی وجود ندارد، بـه مرحله بعدی بروید.

 

پارچه آغشته بـه محلول را روی قسمت هاي‌ لکه دار کاناپه فشار دهید. پارچه را روی لکه‌ها مالش ندهید. فقط پارچه را روی انها فشار دهید، این ممکن اسـت مدت زیادی طول بکشد، اما بی حوصله نشوید،برای سریع تر شدن کار، از میزان بیشتری از محلول استفاده نکنید زیرا بـه پارچه آسیب می رساند.

 

اجازه دهید حلال برای لکه هاي‌ سنگین برای مدت طولانی‌تری باقی بماند.درصورت نیاز از مواد شوینده بیشتر استفاده کنید، اما مراقب باشید بـه پارچه مبل آسیب وارد نشود.محلول را پاک کنید، اگر اجازه دهید مواد شیمیایی برای مدت زیادی روی لکه شـما بنشیند، می تواند باعث تغییر رنگ پارچه شـما شود.

 

برای پاک کردن خشک کن از روی پارچه مبل، یک پارچه تمیز را با آب مرطوب کنید، دقت کنید پارچه باید مرطوب باشد اما خیس نباشد، سپس سطح مبل را دستمال بکشید، درصورت لزوم دوباره پارچه بشویید و روی مبل بکشید.
پس از اتمام کار، اجازه دهید مبل خشک شود.

روش تمیز کردن مبل پارچه ای

7. روش تمیز کردن مبل چرمی 

مبل چرم یکی از مبلمانی اسـت کـه خیلی زود بـه زود باید تمیز شود چون گرد و غبار و کثیفی را خیلی سریع بـه خود میگیرد پس سریعا یک روش خوب انتخاب کنید کـه البته روشی کـه تیم تالاب برای شـما عزیزان گفته اسـت بسیار خوب و راحت اسـت و می توانید مبل چرمی خودرا بـه اسانی چند وقت یکبار تمیز کنید، و این را هم اضافه  کنم کـه از هر موادی سرخود استفاده نکنید برای مبل چرم چون ممکن اسـت مبل چرم را بـه اسانی از بین ببرد.

 

*یک پاک کننده چرم بخرید. اگر چه پاک کردن مبل چرمی با پارچه اي مرطوب می تواند مناسب باشد، اما هر چند وقت یکبار باید مبل بـه طور کامل تمیز شود. مواد شیمیایی قوی می تواند باعث آسیب و تغییر رنگ چرم شود، بنابر این محصولی را خریداری کنید کـه مخصوص روکش چرم طراحی شده باشد،اگر نمی توانید چنین کالاهایی را در فروشگاه هاي‌ عادی پیدا کنید، بـه فروشگاه‌هاي‌ بزرگ مراجعه کنید. همچنین می توانید بـه اسانی و بـه صورت آنلاین این محصولات را خریداری کنید.

 

*یک محلول تمیز کننده با سرکه سفید درست کنید،اگر نمیخواهید برای یک تمیز کننده هزینه کنید، میتوانید ارزان و بـه اسانی در خانه یک محصول تمیز کننده موثر بسازید. بـه سادگی بـه میزان مساوی آب و سرکه سفید را دریک کاسه مخلوط کنید.

 

*تمیزکننده را روی سطح استعمال کنید. پاک کننده را مستقیماً روی سطح مبل نمالید، در عوض، ان را روی پارچه اي بریزید و از ان بر روی مبل چرمی استفاده کنید، کل مبل را بـه کمک پارچه آغشته بـه محلول، تمیز کنید. مطمئن شوید کـه بـه صورت شبکه اي کار می کنید تا بخشی را فراموش نکنید، پارچه باید مرطوب باشد ؛ اما خیس نباشد.

 

مبل را تمیز کنید. از یک پارچه تمیز و خشک برای پاک کردن تمیزکننده چرم استفاده کنید،از نرم کننده برای مبل استفاده کنید، یک محلول درست کنید کـه یک قسمت سرکه سفید و دو قسمت روغن بذر کتان یا روغن کتان باشد. با استفاده از پارچه اي تازه و تمیز، ان را روی کاناپه بمالید و اجازه دهید یک شبانه روز روی مبل بماند بگذارید این محلول یک شب یا حدود هشت ساعت روی مبل باقی بماند.

 

*مبل را تمیز کنید بعد از این کـه یک شب مواد رو مبل باقی ماند، مبل را با یک پارچه تمیز و تازه دیگر بـه سمت پایین پاک کنید، این باعث می شود چرم سالم و براق شود.

روش تمیز کردن مبل چرمی 

8.روش ساده برای پاک کردن لکه های روغن بر روی مبل

 و بازهم محلول خانگی جوش شیرین معجزه اي برای از بین بردن لکه هاي‌ روغنی روی مبل گاهی اوقات ممکن اسـت لکه چربی روی مبل بریزد و کار ما را دشوارتر کند بهترین راه برای تمیز کردن ان؛ استفاده از جوش شیرین اسـت جوش شیرین دوست شـما برای مقابله با لکه‌هاي‌ چربی اسـت، جوش شیرین بسیار جاذب اسـت و استفاده از ان روی ناحیه لکه، می تواند بـه جذب و بلند کردن چربی روی سطح کمک کند.

 

جوش شیرین را بـه مدت بیست دقیقه روی یک لکه بگذارید و بـه ان زمان دهید تا کاملاً خیس شود، سپس محل را جاروبرقی بکشید و پس از ان باقی‌مانده ان را با یک حوله جاذب پاک کنید، ان وقت خیلی سریع مشاهده می کنید کـه چگونه لکه ها از بین رفته اسـت با یک محلول ساده ودر معرض همه ی. 

 

روش ساده برای پاک کردن لکه های روغن بر روی مبل

9.کوسن های مبل را چگونه تمیز کنیم

تمیز شدن کوسن هاي‌ مبل بسیار ساده و راحت اسـت بهترین راه برای تمیز کردن کوسن‌ هاي‌ کاناپه، شستن ان‌ها با ماشین لباسشویی اسـت، اما فقط در صورتی اینکار را انجام دهید کـه در دستورالعمل‌هاي‌ ان؛ مشکل یا خطری نوشته نشده باشد و از ایمن بودن ان خاطرجمعی حاصل کنید کـه باعث از بین رفتن کوسن نشود.

 

اگر کوسن‌ها دارای روکش‌هاي‌ قابل جابه‌جایی نیستند، می توانید بـه آرامی لکه‌هاي‌ سخت را با سرکه تمیز کنید، سپس کوسن‌ها را جاروبرقی بکشید. در آخر هم اگر کوسن‌ها مرطوب هستند، ان‌ها را از روی کاناپه بردارید ودر فضای باز قرار دهید تا کاملا خشک شوند.

کوسن های مبل را چگونه تمیز کنیم

10.با این روش مبل های روشن خود را تمیز کنید

واقعا مبل هاي‌ رنگ روشن بسیار سخت اسـت تمیز کردن آن ها و حتی این کـه چگونه تمیز نگه داریم هم باعث استرس مان می شود ولی این را هم بدانیم در کل عمر مبل رنگ روشن بسیار کم اسـت چون گرد و غبار و کثیفی را خیلی راحت میگیرد و نمایان می کند و سخت اسـت روش پاک کردن مبل هاي‌ روشن، و جالب این اسـت کـه بسیار رنگ روشن طرفدار هم دارد با این حال.پس خیلی نیاز بـه مراقبت دارد ولی ما سعی میکنیم بهترین روش را بـه کمک  تیم تالاب برای شـما عزیزان توضیح دهیم.

 

دقت کنید کـه لکه موجود بر مبل، از چه نوعی اسـت؛ چرا کـه ممکن اسـت لکه ها خیس یا خشک باشند،در نتیجه راه هاي‌ پاک کردن هر کدام از ان ها با یک دیگر متفاوت اسـت،برای پاک کردن مبل، درصورت وجود لکه هاي‌ خیس، باید در ابتدا رطوبت لکه را در چند مرحله بگیرید و سپس برای تمیز کردن اقدام کنید. برای از بین بردن لکه هاي‌ خشک باید اول لکه را نرم کنید و سپس ان را با محلول هاي‌ مختلف پاک کنید.

با این روش مبل های روشن خود را تمیز کنید

نکاتی که بسیار مهم است قبل تمیز کردن مبل بدانید

 

۱. باید دستورالعمل‌ها را مرور کنید:

همیشه قبل از پاک کردن لکه‌ها از مبل خود، دستورالعمل‌هاي‌ تمیز کردن ان را بررسی کنید،عدم انجام اینکار می تواند گارانتی‌ها را باطل کند یا مبل شـما را خراب کند.

 

۲. برچسب‌ها میتوانند بـه بسیاری از سوالات هنگام تمیز کردن، پاسخ دهند:

اگر نمی توانید دستورالعمل‌هاي‌ سازنده را پیدا کنید، نگران نباشید. روی کوسن‌هاي‌ مبل شـما باید برچسبی وجود داشته باشد کـه شـما را در مورد حقایق مهم راهنمایی کند، مثلاً آیا مواد محلول در آب هستند یا خیر، بـه خاطر داشته باشید کـه بخشی از برچسب ممکن اسـت بـه تمیز کردن روکش مبل اشاره کند، در حالی کـه طرف دیگر اطلاعاتی را برای شستن خود کوسن‌ها ارائه دهد. قبل از تمیز کردن، مطمئن شوید کـه بـه برچسب صحیح نگاه میکنید. و یا اگر این برچسب ها نبود حتماً از کسی کـه خریداری کرده‌اید پرس و جو کنید. 

 

۳. خواندن صحیح برچسب و دستورالعمل‌ها میتوانند بـه شـما کمک کنند:

بـه طور معمول، یکی از چهار حرف را روی برچسب راهنمای تمیز کردن مبل خود خواهید یافت. در این جا معنی هر کدام آمده اسـت:

W: میتوانید این مواد را با استفاده از آب تمیز کنید.

S: بدون آب. شـما باید یک پاک کننده مخصوص بر پایه حلال بخرید.

WS: میتوانید از آب یا یک پاک کننده مبتنی بر حلال روی این مبل استفاده کنید.

X: فقط از جاروبرقی میتوانید استفاده کنید

 

۴. روش‌هاي‌ تمیز کردن کـه روی برچسب‌ها نوشته شده‌اند را نادیده نگیرید:

آب ممکن اسـت بی‌ضرر بـه نظر برسد، اما اگر از ان برای تمیز کردن کاناپه‌اي استفاده کنید کـه بـه طور خاص نیاز بـه یک پاک کننده مبتنی بر حلال دارد و نه چیز دیگری، با یک حرکت ناخوشایند روبرو خواهید شد. آب می تواند لکه‌اي روی مبل شـما بر جای گذارد. هنگام تمیز کرده مبل، ریسک نکنید و برچسب‌ها را نادیده نگیرید زیرا ان‌ها میدانند چه روشی برای مبل شـما بهتر اسـت.و خواهش میکنم حتماً تحقیقات کامل را دراین مورد پاک کردن کثیفی مبل انجام دهید کـه بعداً باعث پشیمانی نشوید.

نکاتی که بسیار مهم است قبل تمیز کردن مبل بدانید

11.برای از بین بردن بوی خاص یا بد مبل چه راهکاری است؟

گاهی اوقات نه کثیفی روی مبل اسـت نه لکه اي ولی مبل شـما بوی ناخوشایندی می دهد کـه ما برای شـما توضیح داده ایم کـه چگونه این بوی خاص یا بد را از بین ببرید. و جالب اسـت کـه بازهم برای از بین بردن این بو باید از جوش شیرین استفاده کرد و واقعا بـه این پودر باید گفت پودر جادویی چون هم برای تمیزی مناسب اسـت و هم برای از بین بردن بو و بسیار کاربرد دارد این جوش شیرین.

 

جوش شیرین را روی کوسن‌ها، دسته‌ها و پشتی مبل خود بمالید. اجازه دهید جوش شیرین بـه مدت ۲۰ دقیقه بماند؛ اگر بوی تعفن شدیدی میدهد، می توانید جوش شیرین را برای یک ساعت کامل روی لکه بگذارید. حالا جاروبرقی بکشید. این روش راه موثری برای از بین بردن لکه‌ها و کثیفی‌هاي‌ روی مبل و همچنین از بین بردن بوی بد مبل اسـت.

برای از بین بردن بوی خاص یا بد مبل چه راهکاری است؟

12. چگونه لکه جوهر را بر روی مبل پاک کنیم

لکه جوهر هم یکی از مواردی اسـت کـه زیاد اتفاق می افتاد حال یا بـه صورت نقطه اي یا بـه صورت حجم زیاد ولی باید بگویم نگران نباشید با این ترفندی کـه تیم تالاب برای شـما عزیزان تهیه کرده اسـت می توانید مبل خودرا مانند روز اول کنید. برای از بین بردن لکه جوهر روی مبل ابتدا ان را خیس کنید و کمی نمک روی لکه بریزید، سپس با پنبه محل را تمیز کنید. روی لکه محلول گلیسیرین و آمونیاک بمالید و سپس رویه مبل را با کمی شامپو بشویید.

 

چگونه لکه جوهر را بر روی مبل پاک کنیم

13.پاک کردن لکه نوشابه از روی مبل 

نوشابه هم یکی از موردهایی اسـت کـه خیلی مجلسی بر روی مبل شـما لکه ایجاد می کند و اگر بلد نباشید نسبت بـه پارچه مبل کـه چه موادی استفاده کنید خود بـه اسانی می توان مبل را ازبین برد پس دراین مورد دقت کافی را داشته باشید. ولی بـه صورت عموم این روش یکی از روش هایي بوده اسـت کـه مناسب اکثر مبل ها اسـت، اگر نوشابه روی مبل ریخت روی لک مقداری نمک بپاشید و سپس با اسفنجی خیس ان را پاک کنید تا اثری از لکه بر جا نماند.

 

پاک کردن لکه نوشابه از روی مبل 

 

14. روش پاک کردن لکه یا زردی سیگار از روی مبل

یکی از ساده‌ترین روشها برای از بین رفتن لکه سیگار یا زردی می توانید از یک حبه قند استفاده کنید. بدین طریق کـه قند را روی لکه بمالید و اینکار را ادامه دهید تا پاک شود. اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می توانید با آبلیمو ان را پاک کنید.

 

اگر مبل شـما از پارچه کرکدارتشکیل شده ؛ لکه را با کمی شیر خیس کرده و با مقداری پنبه لکه ان را پاک کنید سپس لکه شیر را با آب و صابون از بین ببرید.

 

روش پاک کردن لکه یا زردی سیگار از روی مبل

15. روش پاک کردن لکه خون از روی مبل 

برای از بین بردن لکه خون مقداری نشاسته را در آب مخلوط کنید و بـه هم بزنید تا خمیر نسبتاً

 

غلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بگذارید تا خشک شود . سپس نشاسته خشک را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید. و ان موقع مشاهده می کنید کـه اثری از لکه خون بر روی مبل نیست این اسـت استفاده روش هاي‌ خانگی کـه هرکدام معجزه اسـت و بدون هزینه می توانید استفاده کنید راهکار را.

 

و در پایان

تیم تالاب سعی کرده اسـت دراین مطلب انواع روش هاي‌ نظافت و تمیزی مبل و از بین بردن انواع لکه ها مخصوص هر پارچه اي برای شـما عزیزان تهیه کنند کـه هزینه شستشوی بیرون را نخواهید بدهید ودر واقع این راهکارهای خانگی اسـت، و واقعا با این روش هاي‌ ساده بـه اسانی مبل خودرا مثل روز اول می توانید کنید،فقط بازهم میگوییم حتماً تحقیقات لازم را کنید کـه نسبت بـه چه پارچه اي چه موادی استفاده شود و برای هر لکه اي یک راهکاری وجوددارد کـه باعث تمیزی مبل می شود. امیدوارم این مطلب مورد استفاده شـما عزیزان قرار بگیرد.

جدیدترین مطالب سایت