خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

مجموعه : سلامت مو
خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو

آقایان و خانم هایی که موهای شما دارد سفید میشود اصلا جای نگرانی نیست ما به شما علت سفیدی موها و روش درمان را خواهیم گفت. در این مطلب در 3 بخش خلاص شدن از شر موهای سفید و 7 درمان برای خلاص شدئن از موهای سفید و علت سفید شدن مو و درمان جامع در خدمت شما هستیم.

 

در اکثر مواقع بالا رفتن سن باعث سفید شدن مو های انسان می شود. چگونه می‌توان از شر این مو های سفید خلاص شد؟

خلاص شدن از شر موهای سفید , از دیدگاه طب سنتی سفید شدن موها نشانه بالا رفتن سال‌های زندگی نمی باشد، بلکه عوامل مختلفی دراین امر نقش دارند. از مهم‌ترین این عوامل میتوان از ژنتیک نام برد، همچنین کمبود ویتامین B12 ،اختلال در عملکرد تیروئید ،سیگار کشیدن و کم خونی نیز از جمله عواملی است که باعث سفید شدن موها در سنین پایین می شود . 

 

اگر سفید شدن موها بدلیل ژنتیک و وراثت نیست، طبق نظر پزشکان طب سنتی میتوان به مبارزه با آن ها رفت.رنگ کردن ساده‌ترین راه برای تیره کردن مو های سفید می‌باشد . اما در این جا می خواهیم راه هایي رابه شما پیشنهاد کنیم که با روشهای طبیعی و غیر شیمیایی بتوانید با مو های سفید خود مبارزه کنید . 

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

1-سیر

حتی الامکان سیر را در وعده های غذایی خود بگنجانید و ازآن بعنوان چاشنی اصلی غذا استفاده کنید، سیر تاثیر مستقیمی بر کاهش روند سفید شدن موها دارد .

 

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

 

2- چای سیاه

یکی از راه های کم هزینه و بی دردسر استفاده از لوسیون چای سیاه می‌باشد . این لوسیون رابه اسانی می‌توانید در منزل تهیه کنید . برای تهیه آن یک قاشق چای سیاه رابا یک قاشق گیاه مریم گلی خشک و دو لیوان آب روی حرارت گذاشته تا آرام آرام بجوشد و به اندازه یک لیوان از این محلول باقی بماند، اجازه دهید تا خنک شود و آنرا صاف کنید . سپس موهایتان رابا شامپو ملایم شستشو داده و با این لوسیون ماساژ دهید . برای نتیجه مطلوب تر اینکار را 5 بار در هفته تکرار کنید . 

 

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

 

3-مصرف گندم

برخی مطالعات نشان داده مصرف مداوم گندم میتواند در برگرداندن مو های سیاه بسیار موثر باشد . همچنین گنجاندن برنج سبوس دار ، هلیله سیاه ، پیاز ،سیر و شاهی نیز تاثیر زیادی در برطرف شدن سفیدی موها دارند.در هرحال اصلاح رژیم غذایی و مصرف مواد غذایی طبیعی تاثیر بسزایی در کاهش روند سفید شدن موها دارد.

 

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

 

4-عصاره بابونه

تاثیر استرس و عصبانیت در سفید شدن موها، بیش از هر عامل دیگری است، پس آرام باشید تا گرد سپید روی موهایتان ننشیند.

یکی از سریع ترین شیوه ها برای تیره شدن مو های سفید استفاده از عصاره بابونه می‌باشد . برای تهیه این عصاره 3 قاشق از برگ های خشک شده بابونه رابا 3 لیوان آب مخلوط و آنرا روی حرارت گذاشته و اجازه دهید بجوشد . به طوری که نصف آب آن باقی بماند . سپس این محلول را صاف کرده و بعد از شست و شوی مو های خود با شامپو ،از این عصاره روی موها بمالید و ماساژ دهید  و اجازه دهید که روی موهایتان خشک شود.

 

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

5- آب پیاز و تاثیر آن روی مو های سفید 

ماساژ آب پیاز بر روی موها علاوه بر تیره کردن مو های سفید، به رشد مجدد مو های از دست رفته نیز کمک می‌کند . بنابر این کافیست یک شماره پیاز را رنده کرده آب آنرا گرفته و با آن مو های خودرا ماساژ دهید. 

 

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

 

6- ماسک حنا

برای تهیه این ماسک کافیست 2 قاشق پودر حنا ، 1 قاشق ماست ،1قاشق برگ ریحان خشک و3 قاشق قهوه را ترکیب کرده و به مو های خود بمالید . این ماسک علاوه بر تیره کردن مو های سفید ،به تقویت تارهای مو و ریشه موها نیز کمک میکند .

 

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

7- روغن حنا و نارگیل 

برای تهیه این روغن، مقداری روغن نارگیل خریداری نمایید و کمی ازآن را درون ظرفی ریخته و به روش غیر مستقیم روی کتری حرارت دهید تا جوش آید . سپس از روی حرارت برداشته، برگ های خشک حنا رابه آن اضافه کنید . بعداز مدتی رنگ آن به قهوه اي تغییر خواهد کرد. وقتی کاملا سرد شد چند قطره ازآن را روی سر ریخته و به آرامی ماساژ دهید. 

 

در پایان باید خاطر نشان کرد تاثیر استرس و عصبانیت در سفید شدن موها، بیش از هر عامل دیگری است، پس آرام باشید تا گرد سپید روی موهایتان ننشیند.

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

علت سفید شدن موها و راههای درمان آن

در درجه اول علت سفیدی موی زودرس در جوانان عامل وراثت، ژنتیک ودر مراحل بعدی استرس و کمبود عده اي از ویتامین‌ها و موادمعدنی مانند زینک، سلیوم و ویتامین‌های گروه ب در بدن فرد است.

كمبود ويتامينB۱۲، اختلال در عملكرد تيروئيد، سيگار كشيدن و كم‌خوني از دیگر عواملي است كه مي‌تواند سفيد شدن موها رابه همراه داشته باشد. اگر مطمئن‌ هستيد كه سفيد شدن موهاي‌تان قبل از۳۰ سالگي به دليل وراثت و فاكتورهاي ژنتيك نيست مي‌توانيد به نسخه درمانگران طب سنتي عمل كنيد و با ساده‌ترين شيوه‌ها با سفيدي تارهاي موي خود مبارزه كنيد.

 

«در برخی موارد سپیدی زود رس مو به صورت تجمعی و خال از دوران کودکی در مو های فرد ظاهر میشود. این خال‌ها در برخی موارد به تنهایی ودر برخی موارد نیز بعنوان علائمی برای سایر بیماری‌ها هستند. اما در کل سفیدی موی سر نشانه و علامت خاصی از بیماری نیست.»

سفيدشدن موها را متوقف كنيد
عوامل مختلفي براي سفيدي مو در سنين پيش از ميان‌سالي وجوددارد. گاهي تنش‌های عصبي، اختلال در عملكرد تيروئيد، رژيم نادرست يا كمبود منگنز در مواد غذايي از جمله مهم ترين عواملي است كه منجر به سفيد شدن موها مي‌شود.

 

از ديدگاه درمانگران طب سنتي اصلاح هر يك از اين اختلال‌ها مي‌تواند به كاهش روند سفيدي مو ودر نهايت پيشگيري از سفيد شدن موها منجر شود. گنجاندن سير در وعده‌های غذايي يكي از ساده‌ترين راه‌هايي است كه كمك زيادي به جبران كمبود منگنز در بدن مي‌كند. اگر بتوانيد سير را بعنوان چاشني اصلي به وعده‌های غذاي اصلي خود اضافه كنيد تاثير مستقيمي بر كاهش روند سفيدي موها خواهيد گذاشت.

 

چه بهتر كه بتوانيد از سيري كه با پودر منگنز تغذيه شده باشد مصرف كنيد. اين سير مي‌تواند هم جبران كمبود منگنز بدنتان را بكند و هم در آن واحد عوامل سفيدي مو را در بدنتان كاهش دهد.

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

با غذا سفيدي‌ موها را سياه كنيد
اگر موهاي‌تان خيلي زودتر از انچه كه بايد سفيد شده و به دنبال راهي براي پوشاندن انها هستيد، اگر انواع و اقسام رنگ‌های گياهي و شيميايي را تجربه كرديد و بازهم شاهد رويش موهاي سفيد هستيد، بهتر است به توصيه درمانگران طب سنتي عمل كنيد و با كمك طبيعي‌ترين نسخه‌ها براي هميشه از شر موهاي سفيد خلاص شويد. درمانگران طب سنتي اصلاح رژيم غذايي را بهترين شيوه درمان و از ميان بردن سفيدي موها مي‌دانند.

 

آن ها به مراجعان خود توصيه مي‌كنند براي از بين رفتن سپيدي موها و سياه‌شدن آن ها گياهاني مانند پياز، سير، شاهي، هليله سياه و برنج سبوس‌دار را در وعده‌های غذايي‌شان بگنجانند.

 

مصرف برنج سبوس‌دار و هليله سياه در وعده‌ها و ميان‌وعده‌های غذايي و جايگزيني آن بجاي برنج معمولي در كنار مصرف گياهاني مانند پياز و سير و شاهي تاثير زيادي در برطرف شدن سفيدي موها و سياه‌شدن انها دارد. تنها بايد كمي صبر داشته باشيد تا ببينيد اين خوراكي‌ها چطور جوان‌تان مي‌كند.

از معجزه چاي سياه و تنباكو چه مي‌دانيد؟
يكي از شيوه‌های طبيعي و بي‌دردسر براي از ميان بردن سفيدي موها ماساژ موها با لوسيون گياهي چاي سياه است. براي تهيه اين لوسيون گياهي لازم نيست از اين داروخانه گياهي به آن عطاري برويد. مي‌توانيد به راحتي اين لوسيون را در آشپزخانه منزل‌تان تهيه كنيد.

 

براي تهيه اين لوسيون كافي است يك قاشق غذاخوري چاي سياه رابا يك قاشق غذاخوري گياه مريم‌گلي خشك شده با ۲ ليوان آب روي حرارت بگذاريد تا آرام آرام بجوشد و يك ليوان از اين جوشانده باقي بماند. سپس اين جوشانده را از روي حرارت برداريد و آنرا صاف كنيد.

 

اجازه دهيد لوسيون به خوبي سرد شود. اين لوسيون را هر هفته تهيه كنيد و ازآن براي ماساژ موهاي‌تان استفاده كنيد. بهترين روش براي سياه‌كردن تارهاي سفيد مو اين است كه انها رابا اين لوسيون گياهي ۵ دفعه در هفته ماساژ دهيد.

 

بهترين حالت آن است كه براي شست‌و شوي موهاي‌تان ازيك شامپوي گياهي سبك استفاده كنيد و پس ازآن موهاي‌تان رابا اين لوسيون ماساژ دهيد. يكي ديگر از لوسيون‌های گياهي و طبيعي كه مي‌تواند به تيره‌ شدن موهاي سفيدتان كمك كند جوشانده گياه تنباكو است كه به روش جوشانده چاي سياه آماده مي‌شود. ماساژ اين جوشانده نيز مي‌تواند روند تيره شدن موها را تسريع كند.

 

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

با اين عصاره موهاي‌تان را بشوييد
اگر در گروه افرادي هستيد كه عجله داريد و مي‌خواهيد خيلي سريع با تارهاي سفيد موي خود خداحافظي كنيد، توصيه مي‌كنيم از لوسيون بابونه براي شست‌وشوي موهاي‌تان استفاده كنيد.

 

براي تهيه عصاره بابونه مي‌توانيد ۳ قاشق از برگ‌های خشك شده بابونه رابا ۳ ليوان آب مخلوط كنيد و آنرا روي حرارت بگذاريد و اجازه دهيد تا نصف آب آن باقي بماند. اين جوشانده را صاف كنيد و تمام برگ‌های خشك رابا كمك صافي جدا كنيد و اجازه دهيد اين عصاره سرد شود.

 

سپس از اين عصاره براي شست‌وشوي موهاي‌تان استفاده كنيد. هرروز بعد از شامپو كردن موها با شامپوي گياهي از اين عصاره براي شست‌وشوي موهاي‌تان استفاده كنيد و اجازه دهيد روي موهاي‌تان خشك شود.

 

اين توصيه‌ها را جدي بگيريد
براي پيشگيري از سفيد شدن و خاكستري شدن‌ موها نه تنها استفاده از ماسك‌ گياهي توصيه مي‌شود بلكه اصلاح رژيم غذايي و گنجاندن مواد طبيعي نيز به سبد غذايي افراد مي‌تواند تاثير مستقيمي بر پيشگيري از سفيدشدن موها داشته باشد.

به اعتقاد درمانگران طب هندي مصرف تركيب يك حب زنجبيل رنده شده با يك قاشق غذاخوري عسل يكي از بهترين تركيب‌های خوراكي است كه مي‌تواند به پيشگيري از سفيدشدن تارهاي مو كمك كند.

براي درمان سفيدي تارهاي مو و براق شدن موها يكي از بهترين لوسيون‌ها استفاده از تركيبي از روغن نارگيل با آب ليموي تازه است. ماسكي كه از تركيب ۲ قاشق پودر حنا، يك قاشق ماست، يك قاشق برگ خشك شده ريحان و ۳ قاشق قهوه نيز به دست آمده باشد علاوه بر آنكه به تيره شدن تارهاي موي سفيد و خاكستري كمك مي‌كند، مي‌تواند به تقويت تارهاي مو و ريشه موها نيز كمك ‌كند.

تهيه لوسيون پياز و ماساژ آن بر تارهاي مو يكي ديگر از شيوه‌هايي است كه مي‌تواند علاوه بر تيره كردن تارهاي مو به رشد مجدد تارهاي از دست رفته مو نيز كمك كند. براي تهيه اين لوسيون كافي است پياز را رنده كنيد و آب آنرا بگيريد و ازآن براي ماساژ موها استفاده كنيد.

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

گاهی عامل سفیدشدن موها مسایل غیرطبیعی است

 

باورهای رایج درباره سفید شدن موها کدامشان درست است و کدام نادرست؟

کندن مو های سفید باعث افزایش آن ها می شود؟
درست نیست: زندگی مو از سه مرحله آناژن «رشد»، کاتاژن «استراحت» ودر نهایت تلوژن «ریزش» تشکیل شده است. موها در مرحله آناژن به رشد ادامه می‌دهند و بعد وارد مراحل بعدی می‌شوند. حدود 80 تا 90 درصد ریشه های مو در هر مقطع زمانی در مرحله رشد هستند. در انتهای مرحله تلوژن، در فولیکول و ریشه مو یک جوانه موی دیگری ظاهر شده سپس وارد مرحله آناژن می شود و موی پیر قبلی می ریزد.

بهمین دلیل اگر روزی بین 100 تار مو بریزد، طبیعی است. این باور وجودداردکه وقتی موی سفید را میکشیم، آنرا از ریشه درمی آوریم اما پیاز مو سر جایش است و با کندن یک مو، موی دیگری بجای آن رشد میکند. پس با کنده شدن یا کندن مو های سفید، تعدادشان زیاد نمی‌شود.

یک شبه همه ی موهایش سفید شدند
درست نیست: ممکن است مو های سیاه فردی در اثر استرس خیلی شدید و سنگین بریزند اما مو های سفید باقی میمانند؛ بنابر این فرد فکر میکند که موهایش در اثر استرس شدیدی که به او وارد شده به صورت ناگهانی سفید شده اند.

مو های سفید دیگر نمی ریزند
درست نیست: بیشتر افراد دل خوشی از مو های سفید ندارند و با پیدا شدن نخستین مو های سفید سعی می‌کنند با هر روشی انها را از بین ببرند اما کسانی هم هستند که از سفید شدن انها خوشحال می‌شوند زیرا فکر میکنند مو های سفید دیگر نمی ریزند. متخصصان پوست این باور را رد می‌کنند؛ «ریزش مو به عوامل مختلفی ارتباط دارد ولی سفید شدن موها مانع از ریزش آن ها نمیشود. مو های سفید و بطور کلی مو های روشن ضخیم‌تر هستند و نسبت به ریزش مقاومت بیشتری دارند اما سفیدی مو به معنی عدم ریزش نیست.»

خلاص شدن از شر موهای سفید + 7 درمان برای سفیدی مو به همراه علت سفیدی مو

رنگ کردن موها باعث سفید شدن بیشتر انها می شود
درست است: سلول های رنگساز مو در مجاورت سلول های زاینده مو قراردارند؛ بنابر این هر آسیب شدید بدون توجه به عامل اصلی رخ دادنش میتواند باعث آسیب دیدن سلول های رنگساز مو شود، در نتیجه ممکن است این شرایط باعث رویش مو های سفید شود. آسیب های شدیدتر ممکن است سلول هاي زاینده موها را از بین ببرند و حتی باعث ریزش شدید آن ها شوند.

این اتفاق چندان شایع نیست و حتی گاهی در پی انجام اقدام های درمانی مانند برطرف کردن مو های زائد توسط لیزر نیز دیده می شود. مواد تشکیل دهنده رنگ مو های شیمیایی نیز می‌توانند به ساقه و ریشه موها آسیب بزنند و باعث ریزش و سفید درآمدن آن ها شوند؛ بنابر این توصیه می شود از رنگ کردن یا استفاده بیش از حد از مواد آرایشی شیمیایی مو بپرهیزید.

منابع:
khordadnews.ir

akairan.com

جدیدترین مطالب سایت