مجموعه : سلامت مو
بروزرسانی : 3 تیر 1398

نگهداری از موهای چرب در فصل گرما

نگهداری از موهای چرب در فصل گرما

شیوه نگهداری از موهای چرب در فصل گرما

با نگه داری از موها در فصل گرما می توان زیبایی موی خود را دو عمده کنیم با ما در سایت تالاب باشید با برترین ها در فصل تابستان بدن‌ها معمولا اکثر عرق میکند و موها نیز زودتر چرب می شوند و این مساله ناراحتی زیادی برای بعضی افراد ایجاد می کند، به‌خصوص برای خانم‌ها.

به گزارش تالاب : در فصل تابستان بدن‌ها معمولا اکثر عرق می کند و موها نیز زودتر چرب میشوند و این مساله ناراحتی زیادی برای بعضی افراد ایجاد می کند، به‌خصوص برای خانم‌ها. در این مقاله با دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران، درمورد چگونگی مراقبت از مو هاي چرب گفت‌وگو کرده‌ایم.

مراقبت از موهای چرب در فصل گرما

نور مستقیم خورشید تا چه حد روی پوست و به‌خصوص موی سر تاثیر منفی می‌گذارد؟

نور مستقیم خورشید یکی از عوامل آسیب‌رسان به پوست و مو هست. کدر شدن مو با وجود استحمام هرروز، یکی از مهم ترین عوارض فصل گرماست. از طرفی، مو هاي درخشان نقش مهمی در جوان نشان دادن چهره دارند.

به همین علت میتوان گفت اشعه مستقیم خورشید یکی از مهمترین عوامل آسیب‌رسان به مو هست که اضافه بر خشکی، سبب سفید شدن زودرس مو نیز می شود. به هر حال پیشنهاد می شود در فصل گرما موها با کلاه یا روسری پوشش داده شود. بهرهگیری از کلاه‌هاي لبه‌دار برای اینکار بهتر هست و پیشگیری از برخورد آفتاب با پیشانی و رستنگاه مو پیشنهاد میشود.

استفاده از چه وسایلی برای مو به‌خصوص در این فصل ضرر دارد؟

حرارت مستقیم سشوار و بهرهگیری از دستگاه‌هاي صاف‌کننده یا فرکننده مو، یکی از مهم ترین دلایل آسیب به مو، به‌ویژه در فصل گرماست که علاه بر آسیب‌پذیری آن، سبب خشکی و ایجاد موخوره میشود.

بهتر هست به موها استراحت دهید تا شکل طبیعی خود را داشته باشند. مو هاي بی‌آرایش زیباترند. در صورت عدم تمایل به بهرهگیری از کلاه، بهرهگیری از کرم ضدآفتاب بدون چربی در ناحیه پیشانی، اطراف گوش و گردن ضروری هست. مراقب باشید که کرم با ریشه مو تماس نداشته باشد.

آیا شستن مو در فصل تابستان آن هم به صورت روزانه مفید است؟

شستن هرروز موها یکی از مهم ترین دلایل خشکی و ریزش مو هست. اگر عادت به استحمام هرروز دارید، سعی کنید موها را هر روز شامپو نزنید.

گذشته از استحمام یا هنگام خواب موها را با روغن نارگیل طبیعی یا بادام تلخ ماساژ دهید. در طول فصل تابستان، خیلی از افراد پوستشان بیش از اندازه چرب میشود.

این مشکل وقتی اکثر میشود که این افراد در طول روز با صابون و پاک‌کننده‌هاي نامرغوب چند بار صورتشان را می‌شویند تا چربی پوستشان را از بین ببرند، اما اینکار باعث ساخت اکثر چربی توسط پوست میشود.

بعضی‌ها از پوست و موی چرب خود، به‌خصوص در تابستان که بیشتر شستشو دارند، گله می‌کنند. این مشکل چگونه ایجاد می‌شود؟

پوست سر چرب معمولا طی چند ساعت پس از استحمام حالتی براق پیدا میکند. در این مواقع موها به هم چسبیده و هنگام لمس روغنی میباشند. فولیکول‌هاي موجود در بافت پوست سر و منافذ پوست که تحت عنوان غدد سباسه شناخته می شوند، ماده‌اي روغنی به نام سبوم را ساخت می کنند.

سبوم، پوست و موی سر را مرطوب می کند و جلوی خشک شدن آن را میگیرد، اما گاهی بنا به شرایطی، ساخت بیش از حد این ماده در غدد سباسه، منجر به چرب شدن موها می شود.

یکی دیگر از عوامل چرب شدن موها؛ دست‌ها، شانه و برس آلوده میباشند که تماس آن ها با سر، موجب چربی اکثر پوست و مو خواهد شد. مو هاي چرب پس از استحمام و شستشو تا چند ساعت اوضاع عادی دارند ولی مدتی پس از آن موها به هم می‌چسبند و در نگاه برق می زنند.

گرچه پس از گذشت مدتی با تجمع رسوبات چرب روی موها حالت مات و کدر پیدا میکنند. بعضی داروها مانند سایمتیدین و متیل دو پا ممکن هست حالتی شبیه به چربی پوست سر همراه با شوره و خارش ایجاد کنند. در بعضی موارد چربی عمده پوست سر می تواند همراه با اختلالات غدد داخلی مانند فعالیت عمده غدد فوق‌کلیوی یا مشکلات تخمدان باشد.

برس کشیدن بیش از حد موها نیز می تواند منجر به چرب شدن زود به زود موها شود چراکه با تحریک عمده پوست سر، سطوح سبوم را افزایش می دهد و باز هم موجب چرب شدن موها میشود. بنابراین در برس کشیدن موها زیاده‌روی نکنید و هر چند وقت یک بار حتما برس و شانه‌هاي خود را با آب گرم و شامپو بشویید.

نگهداری از موهای چرب در فصل گرما

آیا چربی موی سر باعث ریزش موها می‌شود؟

نه، چربی مو ربطی به ریزش مو ندارد و این که افراد فکر می کنند موی چرب اساس‌ساز ریزش مو هست، درست نیست. به جز بهرهگیری از شامپوهای مخصوص موی چرب و شستشو، راه دیگری برای درمان موی چرب نیست.

گرچه در تعداد زیادی از افراد با گذشت زمان مشکل خود‌به‌خود برطرف میشود اما افراد دارای مو هاي چرب باید دفعات شستشوی سر را با بهرهگیری از شامپوهای مخصوص مو هاي چرب افزایش دهند.

در موارد شدید بهرهگیری از شامپوهای درمانی مانند سلنیوم سولفاید یا کتوکونازول و… طبق نظر دکتر ضروری به نظر میرسد.

آیا استفاده هر روز از شامپو به دنبال استحمام روزانه برای مو مضر است؟

در صورت بهرهگیری از شامپوهای مناسب که منجر به خشکی و آسیب مو نشود، اشکالی ندارد. برای نگه داری از موی چرب بهتر هست ازشامپوهای مخصوص موی چرب بهرهگیری شود و برای افزایش تاثیر پاک‌کنندگی شامپو باید به مدت 1 تا 3 دقیقه کف ماندگار ایجاد و سپس موها را با آب 40 تا 45 درجه سانتی‌گراد آبکشی کرد.

بهترین شیوه استحمام در فصل گرم

باید زمان دوش گرفتن را محدود کنید. دوش گرفتن با آب داغ و حمام طولانی، موجب کم شدن و از بین رفتن چربی از پوست شما میشود. زمان دوش گرفتن یا حمام کردن را کوتاه کنید و به جای بهرهگیری از آب خیلی داغ از آب ولرم بهرهگیری کنید.

از صابون‌هاي قوی با قدرت پاک‌کنندگی بالا بهرهگیری نکنید. صابون‌ها و پاک‌کننده‌هاي قوی چربی پوست شما را از بین می برند. بنابراین از شامپو بدن، صابون و حتی مایع دستشویی‌هاي ملایم بهرهگیری کنید.

برای محافظت کردن از پوست و حفظ رطوبت آن در زمان اصلاح از لوسیون یا ژل مخصوص اصلاح بهرهگیری کنید. خودتراش تیز و تمیز نیز آسیب کمتری به پوست شما می رساند.

همینطور برای محافظت از پوست صورتتان باید تیغ اصلاح را در جهت رشد موهایتان حرکت دهید، نه در خلاف جهت آن. بعد از حمام کردن، پوستتان را به‌طور کامل خشک نکنید و اجازه دهید کمی رطوبت روی سطح پوست باقی بماند و کرم مرطوب‌کننده بزنید.

مرطوب‌کننده‌ها تاثیر خیلی زیادی روی سلامت پوست دارند اما بهتر هست برای بهرهگیری هرروز، مرطوب‌کننده‌اي که دارای SPF باشد، گزینه کنید. موهایتان را با سشوار و حرارت‌دهنده برقی خشک نکنید و اجازه دهید خودشان به آرامی و طبیعی خشک شوند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت