بعد از 50 سالگی هم زیبا باشید

مجموعه : سلامت پوست
بعد از 50 سالگی هم زیبا باشید

با این روش در سن بالای 50 سال هم می توانید زیبا بمانید.

 

به گزارش تالاب شستن پوست دست و صورت يا حمام کردن با آب داغ مي‌تواند باعث تشديد خشکي پوست و از دست رفتن چربي‌هاي سطح پوست شود. به‌همين دليل مخصوصا خانم‌هاي يائسه بايد با آب ولرم دوش بگيرند و دست و صورتشان را هم با آب ولرم مايل به خنک بشويند.

 

به گزارش تالاب از آنجا که ميزان کلاژن‌سازي پوست بعد از رسيدن به سن يائسگي کم مي‌شود، امکان ايجاد تغييرات پوستي مانند زياد شدن چين‌وچروک‌هاي پوستي و خشکي پوست، در اين سنين افزايش مي‌يابد…

 

به‌علاوه، در دوران يائسگي حجم قابل‌توجهي از چربي‌هاي زيرپوست از دست مي‌رود و انعطاف‌پذيري آن كاهش مي‌يابد. چروک‌ها و خشکي‌ پوست ناشي از يائسگي، بيشتر در قسمت‌هاي گردن، گونه‌ها، خط لبخند، بالاي لب و خط اخم اتفاق مي‌افتد اما مي‌توان بعد از رسيدن به يائسگي هم طراوت و زيبايي پوست صورت را حفظ کرد و بعد از 50 سالگي، باز هم ظاهري زيبا و شاداب داشت. در صفحه «زيبايي» اين هفته، راهکارهايي براي رسيدن به پاسخ اين پرسش‌ها خواهيد يافت.

بعد از 50 سالگی هم زیبا باشید

 

نرم‌کننده يادتان نرود

پاکيزه بودن پوست، يکي از مهم‌ترين راه‌هاي مراقبت و حفظ زيبايي آن در دوران ميانسالي و سالمندي است. هرچه سن بالاتر مي‌رود، خشکي پوست هم بيشتر مي‌شود بنابراين براي اينکه چروک و خشکي‌ پوست کمتر به چشم بيايند، بايد بعد از هر بار شستشوي دست و صورت، از نرم‌کننده‌هاي بر پايه چربي استفاده كنيد. ضمن اينکه بعد از رسيدن به يائسگي، حتما بايد استفاده از محصولات شوينده ملايم مانند صابون‌هاي کرم‌دار يا پاک‌کننده‌هاي مخصوص پوست‌هاي خشک را در دستور کارتان قرار دهيد.

 

ضدآفتاب را جدي بگيريد

اگرچه ابتلا به سرطان پوست بيشتر به‌دليل تماس مستقيم نور آفتاب با پوست در دهه‌هاي 20، 30 و 40 زندگي اتفاق مي‌افتد، اما بعد از 50 سالگي و رسيدن به سن يائسگي هم به استفاده از ضدآفتاب‌ها نياز است چون محافظت طبيعي از پوست با رسيدن به دوران ميانسالي و سالمندي، کمتر از دوران جواني مي‌شود. خانم‌ها از ميانسالي به بعد نيز به استفاده روزانه از کرم‌هاي ضدآفتاب با SPF 30 و بالاتر نياز دارند، حتي در منزل.

 

پوستتان را با آب داغ نشوييد

شستن پوست دست و صورت يا حمام کردن با آب داغ مي‌تواند باعث تشديد خشکي پوست و از دست رفتن چربي‌هاي سطح پوست شود. به‌همين دليل مخصوصا خانم‌هاي يائسه بايد با آب ولرم دوش بگيرند و دست و صورتشان را هم با آب ولرم مايل به خنک بشويند. مرطوب کردن پوست بدن يا دست و صورت بعد از استحمام، با لوسيون‌ها و کرم‌هاي بر پايه آب هم براي حفظ طراوت و لطافت پوست ضروري است.

 

کرم ضدچروک بزنيد

استفاده از کرم‌هاي ضدچروک، نمي‌تواند باعث از بين‌رفتن چروک‌هاي پوستي شود اما مي‌تواند جلوي افزايش و عميق‌تر شدن چروک‌ها را بگيرد بنابراين تمام خانم‌ها از 45 تا 50 سالگي به بعد، حتما بايد استفاده از کرم‌هاي دورچشم و ضدچروک را براي پيشگيري از عميق‌تر و زيادتر شدن چروک‌ها، در برنامه روزانه‌شان داشته باشند.

 

از لايه‌بردار استفاده كنيد

معمولا يائسگي با بروز لک‌هاي پوستي همراه است. خانم‌هاي يائسه مي‌توانند براي پيشگيري از ايجاد يا زياد شدن اين لک‌ها، مدام از کرم‌هاي ضدآفتاب استفاده کنند. ضمن اينکه ماهي يکبار استفاده از کرم‌هاي لايه‌بردار و هر 2 تا 3 روز يکبار زدن کرم‌هاي روشن‌کننده بدون هيدروکينون به پوست هم مي‌تواند باعث از بين‌رفتن لک‌هاي پوستي ناشي از يائسگي شود. استفاده از تونرها هم تاحدي باعث روشن‌تر شدن پوست صورت مي‌شود.

 

زيبايي دست‌هايتان را ناديده نگيريد

يائسگي با از دست رفتن چربي، رطوبت و کلاژن پوست پشت دست‌ها همراه است. به‌همين دليل پوست اين قسمت از دست‌ها با افزايش سن، دچار چين‌وچروک‌هاي بيشتري مي‌شود. متخصصان پوست آمريکايي به تمام خانم‌ها توصيه مي‌کنند از حدود 45 سالگي به بعد، دست‌هاي خود را حداقل روزي 3 بار با نرم‌کننده‌هاي بر پايه آب و روزي 2 مرتبه با نرم‌کننده‌هاي بر پايه چربي نرم و مرطوب کنند. ضمن اينکه خانم‌هاي يائسه براي پيشگيري از خشکي و چروکيده شدن پوست دست‌ها بايد هنگام خروج از منزل و انجام کارهاي مختلف، دستکش بپوشند.

 

آنتي‌اکسيدان بخوريد

مصرف فراوان خوراکي‌هاي حاوي آنتي‌اکسيدان در طول دوران يائسگي، به حفظ شادابي و طراوت پوست صورت و گردن‌ کمک مي‌کند. انواع ميوه‌ها و سبزي‌ها، به‌خصوص آنهايي که رنگ قرمز، نارنجي و زرد دارند، سرشار از آنتي‌اکسيدان‌ها هستند و مصرف حداقل 5 وعده از آنها در طول روز به تمام خانم‌هاي يائسه براي حفظ سلامت پوستشان توصيه مي‌شود.

 

سويا را در برنامه غذايي‌تان بگنجانيد

سويا، سرشار از ترکيب‌هاي گياهي، به‌نام ايزوفلاون‌هاست. ايزوفلاون‌ها مانند استروژن در بدن عمل مي‌کنند و مي‌توانند به پيشگيري از مشکلات پوستي ناشي از يائسگي کمک کنند. متخصصان آمريکايي معتقدند مصرف روزانه حدود 50 ميلي‌گرم از ايزوفلاون‌ها (مثلا يک ليوان شيرسويا يا 30 گرم پنير سويا يا يک مشت دانه خوراکي سويا)، ‌مي‌تواند تا حد قابل‌قبولي باعث پيشگيري از عميق و زياد شدن چروک‌هاي پوستي شود.

 

استرس نداشته باشيد

استرس يکي از عوامل تشديد خشکي و حساسيت پوست است. به‌همين دليل به خانم‌هاي يائسه توصيه مي‌شود براي پيشگيري از تشديد مشکلات پوستي خود در اين دوران، تا مي‌توانند از استرس‌هاي روزانه با مشغول‌کردن خود به فعاليت‌هاي اجتماعي يا شرکت در کلاس‌هاي يوگا و مديتيشن دور بمانند. انجام ورزش‌هاي سبک و روزانه هم مي‌تواند باعث کاهش استرس و افزايش خونرساني به سطح پوست در دوران ميانسالي شود و تاثير مطلوبي بر سلامت پوست خانم‌هاي يائسه داشته باشد.

 

به اندازه کافي بخوابيد

خواب کافي باعث شاداب‌تر به نظر رسيدن پوست، به‌خصوص در دوران ميانسالي و سالمندي مي‌شود. اگر بعد از رسيدن به سن يائسگي به اندازه کافي نخوابيد، تيرگي دور چشم‌هايتان تشديد مي‌شود و صورتتان پيرتر به‌نظر مي‌رسد.

 

ماسک‌هاي خانگي را امتحان کنيد

هرچند تاثير ماسک‌هاي خانگي‌ موقتي است اما همين تاثير موقت هم مي‌تواند براي شرکت در يک مهماني يا جشن يک روزه، بسيار شگفت‌انگيز باشد. خانم‌هاي يائسه مي‌توانند 2 تا 3 روز پيش از رفتن به جشن و مهماني، روزي 2 بار پوست صورت خود را با ماسک ميوه‌هاي تازه‌اي مانند خيار، کيوي، گوجه‌فرنگي، توت‌فرنگي، هلو يا زردآلوي رنده‌شده و هر بار به مدت نيم ساعت، بپوشانند.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت