مجموعه : اخبار مهم
بروزرسانی : 21 خرداد 1403

بهترین ضد یخ برای خودرو | نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

بهترین ضد یخ برای خودرو | نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

بهترین ضد یخ برای خودرو

بهترین ضد یخ برای اتومبیل ضد یخ 4 فصل استاندارد می باشد. مارک هاي‌ فراوانی در بازار وجوددارد که بهترین پیشنهاد ما توجه به کارایی ضد یخ می باشد.

ضد یخ فقط برای فصل سرما و زمستان نیست و این تصور اشتباه باعث شده خیلی ها از ضد یخ فقط برای فصل سرما استفاده کنند؛ ضد یخ هاي‌ جدید خاصیت هاي‌ ضد زنگ ؛ ضد جوش و ضد یخ دارند که می توان در تمامی فصل ها از ان استفاده کرد.

به گزارش گروه خودروی تالاب برخی تصور میکنند استفاده از ضد یخ باعث خوردگی موتور خواهد شد و این تصور کاملا نادرست است . استفاده از ضد یخ باعث پیشگیري از زنگ زدگی و خوردگی خواهد شد ولی در صورتی که شما مدتی از ضد یخ استفاده نکرده باشید احتمالا درون موتور دچار زنگ زدگی و خوردگی شده است که با اضافه کردن ضد یخ احتمال نشتی در مکان هاي‌ پوسیده است زیرا ضد یخ برای این که از زنگ زدگی پیشگیري کند ان قسمت ها را تمیز میکند و برداشت لایه زنگ زده از ان قسمت احتمالا باعث نشتی خواهد شد و همین تصور پیش می آید که برخی فکر میکنند ضد یخ باعث فرسایش و خوردگی میشود.

پس همیشه ضد یخ درون اتومبیل بریزید که ماشین هیچ گاه دچار فرسایش نشود.

در فصل گرما بهترین روش برای پایین تر نگه داشتن دمای آب اتومبیل استفاده از یک ضد یخ معتبر و استاندارد می باشد.

استفاده از ضد یخ دارای ضد زنگ باعث پیشگیری از زنگ زدگی و خوردگی درون سیستم چرخ آب موتور و رادیاتور میشود.

آیا می توان فقط از مایع ضد یخ در سیستم رادیاتور استفاده کرد؟

پاسخ این سوال هم منفی است چون مایع ضد یخ به تنهایی قابلیت چندانی در محافظت در برابر انجماد یا پخش کردن گرما در سیستم خنک کننده ندارد. بنابراین، سعی کنید حتما ترکیب 50:50 یا 40:60 (نسبت آب به مایع ضد یخ) را بسته به محل زندگی خودتان و شرکت سازنده خودرو، رعایت کنید.

چطور می توان وضعیت مایع ضد یخ را بررسی کنیم؟

لازم است که هر از گاهی مایع ضد یخ به طور کامل تخلیه و جایگزین شود و با توجه به اهمیت این ماده، باید وضعیت آن به طور منظم بررسی شود.

برای این کار کاپوت را بالا بزنید، محل خنک کننده را پیدا کرده و درپوش آن را باز کنید. بوی آن را استشمام کنید و اگر بویی شبیه سوختگی داشت، یعنی باید آن را تخلیه و از یک مایع ضد یخ جدید استفاده کنید. بعلاوه اول از همه باید علت داغ شدن بیش از حد سیستم مشخص شود، بنابراین خودرو را به تعمیرگاه ببرید.

همچنین اگر مایع ضد یخ به صورت شیری درآمده، این امکان وجود دارد که بنزین از طریق یک واشر معیوب، یا سیستم انتقال هوا یا به دلیل خوردگی قطعات به داخل سیستم رادیاتور نفوذ کرده باشد. این شرایط بسیار مضر است و ممکن است باعث از بین رفتن موتور ماشین شود، بنابراین در اسرع وقت ماشین را به مکانیکی ببرید.

در حالت ایده آل رنگ مایع ضد یخ سبز روشن است (البته اگر نوع ماده مورد استفاده در اصل سبز باشد) و باید مثل روغن حالت لغزنده داشته باشد. اگر در لمس این ماده احساس وجود موادی شن مانند داشتید، در این صورت سیستم باید تخلیه شده و مایع جایگزین شود.

گاهی اوقات ممکن است چک کردن خنک کننده داخل ماشین سخت باشد چون با اینکه سر بطری حاوی مایع قابل دید و در دسترس است، شاید بدنه آن زیر محفظه موتور جا گرفته باشد و حتی لمس و استشمام ماده سخت شود. اما حداقل امکان مشاهده اینکه سطح خنک کننده بالا یا پایین است، وجود دارد.

البته برخی از شرکت های معتبر در محصولات خود این قضیه را رعایت کرده اند و دیگر نیازی به اضافه کردن آب به سیستم رادیاتور نیست. برای مثال شرکت پریستون با تولید مایع ضد یخ 50/50 خود به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی مایع ضد یخ/خنک کننده را به سیستم رادیاتور اضافه کنید.

در سیستم‌هاي‌ خنک‌کننده، مخلوطی یکسان از آب و ماده ضدیخ با فرمولاسیون شیمیایی خاص استفاده میشود که علاوه بر پایین آوردن دمای انجماد سیال تا کمتر از 35- درجه سانتیگراد، موجب افزایش نقطه‌جوش تا بیش از 112درجه سانتیگرادو نیز جلوگیري از خوردگی و زنگ‌زدگی میشود. لذا عده اي از تولید کنندگان این ترکیب شیمیایی نام «ضدیخ- ضدجوش- ضدزنگ» را برای محصول خود انتخاب می‌نمایند.

مشابه هر ترکیب شیمیایی دیگر، ضدیخ از عناصر و مواد گوناگونی تشکیل یافته است که با گذشت زمان و محدودیت‌هاي‌ زیست‌محیطی و قوانین وضع شده دراین زمینه، روز به روز شرایط سخت‌تری برای تولید کنندگان این ترکیب به وجود می آید. امروزه فرآورده «ضد یخ- ضد جوش» تولید کنندگان معتبر، عاری از فلزات سنگینی هم چون باریم و ترکیبات مضری از قبیل بوراکس میباشد که مصرف‌کننده در هنگام خرید بایستی به این نکته دقت نماید.

بهترین ضد یخ برای خودرو | نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

پیشنهاد ما برای خرید بهترین ضد یخ :

ضد یخ و ضد جوش چهارفصل کاسپین

کاسپین یک برند شناخته شده که ضد یخ آن بسیار با کیفیت میباشد.

نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

نکاتی که در هنگام استفاده از ضد یخ باید به ان توجه داشت:

عمر مفید ضدیخ برحسب زمان و شرایط کاری متغیر می باشد. زمان مناسب تعویض ضدیخ 1 سال، توصیه میشود. رنگ ضدیخ ربطی به کیفیت ان نداشته و سازندگان برای مشخص کردن محصولات خود از رنگ‌هاي‌ گوناگونی استفاده می‌نمایند.

همرنگ بودن ضدیخ‌ها دلیلی بر کیفیت یکسان انها نیست بنابر این از مخلوط کردن آن ها باید جداً اجتناب کرد. در مورد نسبت صحیح رقیق‌سازی نیز باید به دستورالعمل سازندگان توجه نمود. بهترین کارایی ضدیخ- ضدجوش اسپیدی ترکیب ان به نسبت یک به یک با آب است.

اگر عمل مخلوط سازی به نسبت یک به یک با آب صورت گیرد، ضد یخ- ضد جوش اسپیدی تا دمای 38-درجه سانتیگراد نقطه انجماد مخلوط را پایین خواهد آورد. در مورد رقیق‌سازی نیز باید به دستور‌العمل سازندگان توجه کرد.

اگر غلظت ضدیخ بیشتر از مقدار توصیه شده باشد، امکان خرابی واترپمپ و افزایش خوردگی وجوددارد. همچنین اگر غلظت ضدیخ کمتر از حد توصیه شده باشد، موجب افزایش نقطه انجماد و یخ زدن ان در مجاری سیستم رادیاتور میشود.

توجه کنید که کیفیت آب استفاده شده در رقیق‌سازی ضد یخ، مهم است. حتی‌المقدور باید از آب با املاح کم استفاده کرد.

سطح سیال باید دائما نظارت شود تا از میزان مشخص شده کمتر نباشد.

ضد یخ‌ ها طبق معمول کف تولید نمی کنند. مشاهده کف میتواند بعلت وارد شدن هوا به سیستم و سوراخ شدن بخش مکش واترپمپ باشد. دراین صورت باید رادیاتور را کاملا تخلیه کرده و تمامی لوله‌هاي‌ رابط، واشرها، بست‌ها و ترموستات را بررسی و نسبت به تعمیر قطعات معیوب اقدام کرد.

برای این که همیشه مقدار کافی ضد یخ در رادیاتور ماشین شما موجود باشد از روش زیر استفاده نمایید:

1- آب قبلی رادیاتور ماشین را کاملا تخلیه کنید. « دقت کنید این آب بسیار سمی می باشد ؛ پس از ریختن این آب به درون باغچه و کنار درختان جدا خودداری کنید»

2- آب رادیاتور یا آب مقطر به درون رادیاتور بریزید .

3- نصف میزان حجم رادیاتور را آب رادیاتور اضافه می کنیم و سپس ضد یخ رابه ان اضافه می‌کنیم و مجدد آب رادیاتور را درون رادیاتور میریزم.

میزان آب رادیاتور و ضد یخ نصف آب رادیتاور و نصف ضد یخ می باشد. ولی با این حال به دفترچه راهنمای اتومبیل یا راهنمای ضد یخ مراجعه نمایید.

4 دراین هنگام باید پیچ هواگیری رادیاتور باز باشد تا هواگیری نیز انجام شد. «حتماً هواگیری انجام شود»

5 – هر سال باید اینکار را انجام دهید و آب قبلی را خالی کنید.

6- در صورتی که اتومبیل شما کمی آب خالی می کند مقداری ضد یخ رابا آب رادیاتور مخلوط و در زمانی که می خواهید به رادیاتور اضافه کنید. از ریختن آب شیر به درون رادیاتور خودداری کنید و حتماً از آب مخلوط با ضد یخ یا آب رادیاتور یا آب مقطر استفاده نمایید.

به دلیل این که آب معمولی دارای موادمعدنی می باشد که باعث زنگ زدگی درون رادیاتور و موتور اتومبیل خواهد شد.

بهترین ضد یخ برای خودرو | نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

خواص ضدیخ ، ضدجوش ، ضد زنگ چیست؟

نداشتن ضدیخ در فصل سرما تهدید شماره‌‌ي یک برای پیشرانه‌ ماشین به شمار میرود. چرا وجود ضدیخ بخصوص در فصل یخبندان اهمیت دارد؟ اگر از ضدیخ استفاده نکنیم چه می شود؟

به گزارش گروه خودروی تالاب نداشتن ضدیخ در فصل سرما، تهدید شماره‌‌ي یک برای پیشرانه‌‌ي ماشین به شمار میرود؛ میدانید چرا؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید، این موضوع را از پایه به زبان ساده بیان می کنم.

سازوکار موتورهای درون‌سوز به وسیله‌ي نیروی بدست آمده از انفجار صورت می گیرد، تعداد این انفجارها یکی دو تا نیست و دریک پیشرانه‌ي ۴ سیلندر، حتی در دورهای پایین ظرف یک دقیقه‌ هزاران انفجار انجام می‌پذیرد و همین موضوع باعث بالا رفتن دما میشود.

چرا از ضدیخ استفاده می شود ؟

همان طور که میدانید آب در دمای زیر صفر درجه یخ میزند؛ بهمین دلیل مایع خنک کننده‌ي ایده‌آل باید ترکیبی از آب و ضدیخ باشد.

استفاده از ضدیخ چه مزیت‌هایي دارد؟

ضدیخ باعث میشود آب در دمای یخبندان همان‌ گونه سیال باشد و در موتور گردش داشته باشد. علاوه بر این ایتلن گلیکول موجود در ضدیخ، باعث شست و شوی مجاری خنک‌کننده میشود و زنگ‌زدگی و رسوب بر جای نمیگذارد، همچنین با خاصیت روان‌کنندگی باعث طول عمر مجموعه‌ي پمپ‌ آب میشود.

مخلوط ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد ضدیخ، دمای انجماد محلول رابه ۴۰ درجه زیر صفر و دمای جوش رابه ۱۰۸ درجه می رساند که باوجود فشار در سیستم خنک‌کننده این شماره به ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد میرسد!

اگر از ضدیخ استفاده نکنیم چه بلایی سر ماشین می آید؟

بحث حال دادن به ماشین نیست، ضدیخ باکیفیت یکی از ان موارد ضروری است که باید همیشه در سیستم خنک‌کننده موجود باشد. واضح است که نداشتن ضدیخ در دمای زیر صفر باعث یخ زدن مایع خنک‌کننده میشود. ولی اي کاش فقط با یک یخ زدن ساده قضیه ختم به خیر میشد.

آب در زمان یخ زدن افزایش حجم پیدا میکند، متاسفانه بلوک موتور از جنس آهن یا آلومنیوم ساخته می شود که علاقه‌ي زیادی به خاصیت کشسانی ندارد؛ پس تکلیف افزایش حجم آبی که دراین مجموعه یخ می زند چه میشود؟ ساده است، ترکاندن بلوک موتور، پاره کردن شلنگ‌ها و نابود کردن شبکه‌هاي‌ رادیاتور!

پس با یک حساب سرانگشتی تا اینجای کار یک بلوک موتور جدید و هزینه‌ي تعویض و دوندگی‌هاي‌ ثبت شماره‌ي بلوک موتور جدید در کارت ماشین را افتاده‌اید، تازه اگر در همین شرایط یک استارت جاندار نثار ماشین بخت برگشته کنید، در نخستین لحظه واتر پمپ قفل شده باعث پارگی تسمه‌تایم خواهد شد و همین موضوع باعث برخورد سوپاپ‌ها با پیستون و کج شدن آن ها میشود. این دفعه هزینه‌ي تعویض یک موتور کامل روی شاخش است!

بهترین ضد یخ برای خودرو | نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

طریقه استفاده از ضدیخ

الف- آماده سازی سیستم خنک کننده

۱-قبل از ریختن ضدیخ، کارآیی و سلامت قسمت هاي‌ مختلف سیستم خنک کننده موتور مانند ترموستات، پمپ آب، شیلنگ ها، تسمه پروانه، بستهای اتصال و تمیز بودن سطوح خارجی رادیاتور باید مورد بازرسی قرار گیرد و درصورت لزوم تعویض و یا تعمیرات لازم بر روی آن ها انجام شود.

۲-لازمست با باز نمودن بست اتصال خروجی ترموستات و شیلنگ هاي‌ لاستیکی تمام مسیر گردش ضدیخ کاملاً با آب معمولی و درصورت امکان با محلول هاي‌ شست و شوی سیستم خنک کننده، تمیز گردد.

ب- تهیه ضدیخ

پس از انتخاب ضدیخ مناسب با توجه به توصیه سازنده ماشین شرایط آب و هوایی و با درنظر داشتن حجم سیستم خنک کننده، مقدار مورد نیاز ضدیخ را مشخص و در رادیاتور بریزید.

« توصیه اکثر سازندگان ماشین بر استفاده از محلول ۵۰ % جهت پیشگیري از یخ زدن سیستمهای خنک کننده و حفظ خاصیت ضدخوردگی و ضد زنگ زدگی می باشد» سپس مقداری آب تمیز و عاری از املاح « جهت پیشگیری از رسوب در سیستم خنک کننده» در رادیاتور بریزید « رادیاتور را نباید کاملاً لبریز کرد بلکه حجم کمی را برای زمان انبساط باید خالی گذاشت.» برای اختلاط کامل بلافاصله موتور ماشین را برای چند دقیقه روشن نمایند.

ج- بازرسی دوره اي

حداقل هر سال دو مرتبه نسبت به بررسی و بازرسی موارد ذیل اقدام نمایید:

۱-بازرسی کارایی و سلامت سیستم خنک کننده، عدم وجود نشتی در رایاتور، بدنه سیلندر، شیلنگهای لاستیکی، در پوشش رایاتور، تسمه پروانه، ترموستات

۲-نظارت کارایی سیال خنک کننده « ضدیخ»

ظاهر سیال باید شفاف و عاری از هرگونه مواد ناشی از خوردگی فلزات باشد درصورت مشاهده چنین شرایطی باید نسبت به تعویض کامل سیال خنک کننده اقدام نمود.

درصورت عدم وجود نشتی در سیستم، یا سررفتن مکرر ضدیخ به دلیل پر کردن کامل رادیاتور در تابستان تنها کمی آب تبخیر می شود که اضافه نمودن ان کافی است، در غیر این صورت برای سرریزسیال خنک کننده از مصرف آب به تنهایی جدا خودداری و از محلول ۵۰ % ضدیخ و ۵۰ % آب استفاده کنید، زیرا درصورت پایین بودن غلظت سیال خنک کننده در فصل سرما سیال خنک کننده منجمد و افزایش حجم رابه دنبال خواهد داشت.

طول عمر و زمان تعویض محلول هاي‌ خنک کننده « ضدیخ»

نوع مواد افزدونی مورد استفاده در فرمولاسیون ضدیخ و در شرایط کارکرد موتور اثر مستقیم بر روی طول عمر سیال خنک کننده دارد. عده اي از مواد افزدونی سریعاً مصرف می شوند سرعت زیاد، دمای بالا، نفوذ مواد آلوده کننده مثل روغن موتور، مواد حاصل از احتراق و هوا نیز عمر سیال خنک کننده را کوتاه می نمایند. سیال خنک کننده استاندارد را می توان تا ۰۰۰/۳۰ کیلومتر یا به مدت یکسال « هر کدام زودتر برسد» مورد استفاده قرارداد.

بهترین ضد یخ برای خودرو | نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

خواص ضروری مایعات خنککننده

۱- ضدیخ باید قادر به پایین آوردن نقطه انجماد آب تا حداقل دمای ممکن در زمستان باشد.

۲- از نظر شیمیایی و کارکرد، پایداری کافی داشته باشد.

۳- از نقطه جوش بالایی برخوردار باشد و در دمای بالا رسوب نکند.

۴- روی لاستیک مصرفی در سیستم تاثیر نامطلوب نداشته باشد.

۵- حرارت رابه خوبی منتقل کرده و هیچ‌گونه اثر نامساعدی روی تبادل حرارتی در سیستم خنک‌کننده نداشته باشد.

۶- دارای کمترین اثر سمی باشد.

۷- آتشگیر نباشد.

۸- بوی نامطلوب نداشته باشد.

۹- دارای کف جزئی باشد.

۱۰- ضریب انبساط حرارتی پایین داشته باشد.

۱۱- در دما پایین گرانروی کم و قابل‌قبول داشته باشد.

۱۲- بیشترین حفاظت را از خوردگی فلزات مورد استفاده در سیستم خنک‌کننده داشته باشد.

۱۳- روی رنگ بدنه اتومبیل اثر نامطلوب نداشته باشد.

لازم به ذکر است بر خلاف عقیده بعضی‌ها، با قرار دادن ضدیخ در فریزر نمیتوان به مرغوبیت ان پی برد، از این طریق فقط خاصیت ممانعت از انجماد ضدیخ سنجیده می شود و وجود مواد افزودنی بازدارنده خوردگی دراین روش سنجیده نمی شود، همچنین نمی توان دریافت که سیال اصلی ضدیخ از نوع گلیکول‌هاي‌ مرغوب است یا از دی‌متیل‌متانول، که سمی و آتشگیر است. از آنجایی‌که ضدیخ خالص در ۵- تا ۱۸- منجمد می شود اگر ضدیخ خالص در فریزر قرار داده شود و در دمایی پایینتر از ۱۸- منجمد شود نشان ‌دهنده مخلوط شدن ان با آب و نامرغوب بودن ان است.

حال این سوال مطرح است که ضدیخ مناسب بر چه اساسی انتخاب می شود؟ بهترین معیار برای انتخاب ضدیخ ماشین یا موتورهای متحرک توصیه سازنده موتور است.

در غیر اینصورت باید با توجه به دارا بودن علامت استاندارد، ضدیخ مناسب را شناسایی و خریداری کرد پس از انتخاب و خرید ضدیخ مناسب چنانچه از نوع خالص باشد میتوان ان را بر اساس جدول اختلاط مشخص شده بر روی برچسب ظرف «که یکی از الزامات نشانه‌گذاری این فرآورده می باشد» با آب دی یونیزه رقیق کرد

نمونه‌اي از جداول به شکل ذیل می باشد:

عده اي از مصرف کنندگان تصور میکنند با افزودن مقدار ضدیخ میتوان به نقطه انجماد پایین‌تری رسید این تصور کاملا اشتباه است و غلظت‌هاي‌ بیشتر از ۶۸ درصد حجمی ضدیخ در آب توصیه نمی شود زیرا در غلظت ۶۸ درصد حجمی «۶۸ در صد ضدیخ و ۳۲ در صد آب» مخلوط پایین‌ترین نقطه انجاد را خواهد داشت «۶۹- درجه سیلسیوس»و اگر غلظت ضدیخ از این مقدار بیشتر شود نقطه انجماد محلول بالاتر می رود و زودتر منجمد میشود این پدیده بعنوان نقطه اتکتیک شناخته میشود.

بهترین ضد یخ برای خودرو | نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

زنگ زدن داخل رادیاتور و پره ها به دلیل استفاده از آب بدون مایع ضد یخ

انتخاب ضدیخ

مشابه هر ترکیب شیمیایی دیگر، ضدیخ از عناصر و مواد گوناگونی تشکیل یافته است که با گذشت زمان و محدودیت‌هاي‌ زیست محیطی و قوانین وضع شده دراین زمینه، روزبه‌روز شرایط سخت‌تری برای تولید کنندگان این ترکیب به وجود می آید.

امروزه فرآورده «ضدیخ، ضدجوش» تولید کنندگان معتبر، عاری از فلزات سنگینی هم چون باریم و ترکیبات مضری از قبیل بوراکس می باشد که مصرف‌کنندگان در هنگام خرید بایستی به این نکات به دقت توجه داشته باشند. می توان گفت که نوع خنک‌کننده قابل استفاده براساس نوع نیازمندی سازندگان تجهیزات اصلی «OEMs» تعیین می شود.

اغلب ضدیخ‌هاي‌ موجود، پایه اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول دارند و از این لحاظ طبقه‌بندی خاصی از نظر نوع ترکیبات وجود ندارد و تنها از نظر درصد ترکیبات، تفاوت‌هایي در انواع ضدیخ وجوددارد.

ضدیخ مایعی است سمی و چون منو اتیلن گلیکول به خودی خود بی‌رنگ و بی‌بو است، در طول فرآیند تولید به ان رنگ مخصوص اضافه میشود تا به این ترتیب ضدیخ از مایعات مشابه مانند آب، قابل تشخیص شود.

منواتیلن گلیکول به دلیل دارا بودن OH در ساختمان خود به اسانی در آب حل میشود و بر اثر مرور زمان دو فازی نمی شود. منو اتیلن گلیکول به شدت خورنده است و در دمای بالا نزدیک سیلندر و حتی در داخل رادیاتور می تواند ایجاد خوردگی، سوراخ و پوسیدگی کند، بهمین دلیل از مواد ضـدخوردگی «Anti Oxidant» در ان استفاده می کنند تا در مقابل اکسید شدن فلزات مختلف موجود در طول مسیر جریان آب خنک‌کننده، مقاومت ایجاد کند.

این مواد بطور کلی به دو دسته آلی و غیرآلی تقسیم میشوند. مواد آلی شامل آمین‌ها، آمیدها، بنزوات‌ها، مرکاپتان‌ها، تری آزول‌ها و مواد غیرآلی شامل بورات‌ها، نیترات‌ها، فسفات‌ها، سیلیکات‌ها و کربنات‌ها می‌باشند. این مواد بازدارنده مرغوبیت، محصول تولید شده رابه شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

توصیههایي در مورد پرکردن سیستم خنککننده و سرویس ضروری ان

۱- قبل از تعویض و استفاده از محلول جدید ضدیخ، مسیر و مجاری سیستم خنک‌کننده، باید بازرسی و درصورت نیاز سرویس شود.

۲- هنگامیکه موتور داغ است هرگز درپوش رادیاتور را بر ندارید زیرا سیستم خنک‌کننده تحت فشار است هنگامیکه موتور سرد شد درپوش رابا احتیاط به اندازه یک دور بازکنید چنانچه دراین هنگام مایع خنک‌کننده سرریز شد بلافاصله درپوش را محکم کرده و پس از این که سیستم خنک‌کننده سردتر شد آن را بازکنید.

۳- قبل از استفاده از ضدیخ خالص به نسبت مساوی با آب دی یونیزه «آب با سختی پایین» مخلوط کرده و سپس اضافه کنید.

۴- بهترین نسبت اختلاط یک به یک است.

۵- وضعیت و مایع سطح مایع خنک‌کننده نظارت شود.

۶- آزمون فشار برای شناسایی نشت انجام گیرد«هنگامه که موتور سرد است انجام شود»

۷- درپوش فشار و دهانه پرکننده رادیاتور بررسی شود.

۸- در صورتی‌که هنگام کار، موتور خیلی سرد و یا گرم میشود ترموستات بررسی و درصورت لزوم با ترموستات پیشنهاد شده توسط تولیدکننده تعویض شود.

۹- استفاده از محلول ضدیخ مناسب و نصب ترموستات مناسب و سالم درتمام طول سال ضروری است.

بهترین ضد یخ برای خودرو | نکاتی برای خرید ضد یخ مناسب

نکات مهم در مورد ضدیخ

– رنگ ضد یخ ربطی به کیفیت ان ندارد.

– همرنگ بودن ضدیخ‌ها دلیلی بر یکسان بودن کیفیت انها نیست و نباید به هم اضافه شوند

– در مورد رقیق‌سازی باید به اطلاعات روی ظرف ضدیخ عمل نمود.

– آب مصرفی در ضدیخ باید دارای سختی بسیار پایینی «دی یونیزه» باشد.

– ضدیخ‌ها طبق معمول کف تولید نمیکنند

مشاهده کف میتواند بعلت ورود هوا به سیستم مکش واتر پمپ باشد، دراین صورت باید رادیاتور را کاملا تخلیه کرده و تمامی لوله‌هاي‌ رابط و واشرها بررسی و نسبت به تعمیر قطعات معیوب اقدام کرد.

– سطح سیال باید بازرسی شود.

طبق معمولً کارهای زیر در اول هر بهار و پاییز باید انجام شود:

– غلظت ضدیخ- ضدجوش را نظارت کنید که از حداقل ضروری «متناسب با تغییرات دمای هوا» کمتر نباشد.

– اندازه و شرایط ضدیخ را بررسی نمایید. درصورت کثیف بودن یا داشتن مواد ناشی از زنگ زدن فلزات ان را عوض کنید.

– دستگاه را برای خاطرجمعی از عدم وجود نشتی، تحت فشار «ترجیحاً وقتی ضدیخ سرد است» آزمایش کنید.

– در پوش و لوله متصل به در پوش رادیاتور را بازرسی کنید.

– لوله‌ها را بازبینی کرده و محل اتصال لوله‌ها را محکم کنید.

– تسمه پروانه‌ها را از لحاظ سالم بودن و کشش صحیح، بازرسی کنید.

– در صورتی که دمای آب رادیاتور بیش از حد گرم یا سرد می شود، ترموستات را بازرسی کنید.

نکته:

آب مصرفی جهت رقیق سازی مایع خنک‌کننده باید سختی کمی داشته تا رسوب نگیرد. هر۱۰۰۰ کیلومتر یا هفته‌اي یک‌بار باید سطح سیال خنک‌کننده بازدید شود.

زمان تعویض سیال خنک‌کننده در شرایط عادی طبق معمولً سالانه و یا پس از طی مسافت ۳۰۰۰۰ کیلومتر است، اما زمان‌هاي‌ تعویض سیال در شرایط سخت رانندگی و بسته به شرایط، انجام می شود. شرایط سخت عبارتند از:

بکسل کردن، یدک کشیدن کمپ، استفاده از باربند در مسافت‌هاي‌ طولانی، حرکت در جاده‌هاي‌ نمک پاشیده شده، خاکی، غبارآلود، طی کردن مکرر مسافت‌هاي‌ کوتاه «کمتر از۸ کیلومتر در هر نوبت رانندگی»؛ طی کردن مسافت‌هاي‌ طولانی با سرعت‌هاي‌ یکنواخت و پایین و دوره طولانی عدم استفاده از ماشین.

کلام آخر:

ضد یخ باعث افزایش عمر موتور خودرو خواهد شد و از هزینه های اضافی تعمیر موتور جلوگیری می کند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت