بروزرسانی : 17 دی 1397

رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو درگذشت

رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو درگذشت

خبر درگذشت رهبر انقلابی مشهور فیدل کاسترو

درگذشت فیدل کاسترو رهبر مشهور انقلاب کوبا خبری بود که جامعه جهانی را تحت تاثیر خود قرار داد. فیدل کاسترو متولد ۱۳ اوت ۱۹۲۶ میلادی، سیاستمدار و رهبر انقلاب کوبا بود.

به گزارش تالاب، آخرین چریک مبارز سوسیالیست امریکای لاتین در سن 90 سالگی درگذشت.فیدل کاسترو انقلابی مشهور کوبا دار فانی را وداع گفت .این اسطوره انقلابی بارها از ترورهای مختلف جان سالم به در برده بود .  اسطوره مبارزه با استکبار آمریکا ، رهبر انقلابی کوبا در سن 90 سالگی و به علت نارسایی‌های مربوط به کهولت سن درگذشت.

فیدل کاسترو با نام کامل فیدِل آلخاندرو کاسترو روث سیاستمدار و انقلابی کوبایی است. وی علاوه بر رهبری انقلاب کوبا، از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ به عنوان نخست وزیر کوبا و سپس به عنوان رئیس جمهور این کشور از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ مشغول فعالیت بود.

رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو درگذشت

فیدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا

تلویزیون دولتی کوبا تنها به اعلام این خبر بسنده کرده و جزئیات بیشتری درباره مرگ این رهبر انقلابی منتشر نکرده است.

فیدل کاسترو متولد ۱۳ اوت ۱۹۲۶ میلادی، سیاستمدار و رهبر انقلاب کوبا بود که از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ علاوه بر رهبری انقلاب کوبا به عنوان نخست‌وزیر کوبا و سپس به عنوان رئیس‌جمهوری کوبا از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ مشغول فعالیت بود.

حزب کمونیست کوبا که تنها حزب سیاسی در نظام تک‌حزبی کوباست، از سال ۱۹۶۵ تا سال ۲۰۱۱ تحت رهبری او اداره می‌شد. بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۶ میلادی دبیرکل حزب، رهبری حکومت را در دست می‌گیرد. کاسترو یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین به شمار می‌رفت. در دوران زمامداری او در کوبا صنایع و تجارت ملی‌سازی شد و اصلاحات سوسیالیستی دولت در سراسر جامعه به اجرا درآمد. کاسترو هم‌چنین دو دوره دبیر کل جنبش عدم تعهد بود.

رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو درگذشت

عکس کاسترو

کاسترو یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار جهان معاصر بوده است. او جوایز مختلف بین‌المللی به دست آورده و حامیانش او را قهرمان سوسیالیسم، ضد امپریالیسم و بشردوستی و کسی که توانسته استقلال کوبا را در برابر امپریالیسم آمریکا حفظ کند، می‌دانند.

رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو درگذشت

درگذشت فیدل کاسترو

فیدل کاسترو در کوبای تک‌حزبی برای تقریبا نیم قرن حکومت کرد و نهایتا سال 2008 قدرت را به برادرش رائول کاسترو منتقل کرد. حامیان او، کاسترو را مردی می‌دانند که کوبا را به مردمش بازگرداند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت