کشف حیوان عجیب شبیه میگو در غار علیصدر

کشف حیوان عجیب شبیه میگو در غار علیصدر

پیدا شدن یک موجود شبیه میگو در غار علیصدر بحث های زیادی را به وجود آورده است.

 

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران و جزو معدود غارهای آبی جهان است که در کبودرآهنگ همدان قرار دارد.

 

ارتفاع غار از سطح دریا 2100 متر است و محوطه درون غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای مختلفی دارد. همچنین درون غار، دریاچه بزرگی واقع شده است که عمق زیادی دارد.

 

کشف حیوان عجیب شبیه میگو در غار علیصدر

این موجود عجیب شباهت زیادی به میگو دارد

 

به دلیل نبود نور در غارها، اصولا موجودات زنده به سختی امکان زندگی را در این محیط را می یابند. نه تنها برای جانواران، که زندگی گیاهان هم در غار دشوار است. اما دو سال پیش یک تیم غواصی در زمان کاوش در آب های غار علیصدر به یک گونه جانوری سخت پوست، برخوردند که به نظر آنها ناشناخته می رسد. در آن زمان امکان نمونه برداری از این گونه برای این تیم فراهم نشد. بعد از آن ها، یک تیم دانشجویی وارد غار می شود و اعضا، به جانوری برمی خورند که از آن نمونه می گیرند و به آن اسم «نیفارگوس علیصدری» را می دهند.

 

حالا بعد از دو سال، این تیم غواصی دوباره به آب های غار علیصدر بازگشته و از این سخت پوس نادر نمونه برداری کرده است. «سیامک درخشان» غواصی که درون آب های غار را کاوش کرده درباره این موجود می گوید: «در غار علیصدر به غیر از تک سلولی ها و جلبک ها که به خاطر رفت و آمدها در غار به وجود آمده اند، موجود زنده دیگری در غار نیست. ما تقریباً از آب ها سطحی تا عمق غار را کاوش کرده ایم، مگر بخش هایی که برای انسان قابل دسترسی نیست و به گونه دیگری بر نخوردیم جز همین سخت پوست که اکنون آن را برای شناسایی به آزمایشگاه های کشور و آزمایشگاه های خارجی ارائه داده ایم که ببینم این موجود چیست و آیا همان نیفارگوس علیصدری است یا خیر».

 

او در توصیف این سخت پوست هم اضافه می کند: «طول این موجود – اگر بدنش را کشیده در نظر بگیریم – دو سانتی متر است و به نظر، کور است و نیازی به نور ندارد. این موجود در غار احتمالا از املاح و تک سلولی های غار تغذیه می کند. فکر می کنم این موجود به زندگی سخت عادت دارد. حدود یک ماه است که این سخت پوست در یک قوطی زندگی می کند و هنوز زنده است.»

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت