بروزرسانی : 9 اسفند 1395

21 میلیون ایرانی در روستاها زندگی می‌کنند

21 میلیون ایرانی در روستاها زندگی می‌کنند

21 میلیون ایرانی در روستاها زندگی می‌کنند

محمدرضا شاملو عصر امروز در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه جزئیات بیشتر برگزاری اولین همایش ملی توسعه پایدار کالبدی – فضایی روستایی در بنیاد مسکن اردبیل اظهار داشت: این همایش در روزهای دوم و سوم تیرماه 93 در اردبیل و سالن ولایت این شهر با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار می‌شود که تاکنون حضور برخی از وزرا، نمایندگان مجلس و همچنین اساتید دانشگاه‌ها و سخنرانان ویژه تا حدود زیادی قطعی شده است.

وی تصریح کرد: 30 درصد جمعیت کشورمان در مناطق روستایی ساکن هستند به طوری که 21 میلیون نفر جمعیت در کشور در روستاها سکنا گزیده‌اند که بخش مهمی از جمعیت کشورمان را شامل می‌شوند که در تولید محصولات غذایی به عنوان تأمین‌کننده امنیت غذایی فعال هستند.

رئیس اولین همایش ملی توسعه پایدار کالبدی – فضایی روستایی خاطر نشان کرد:‌ این مناطق به لحاظ شرایط بکر و دست نخورده از آداب، رسوم و سنن خاص تبعیت می‌کند و قطعاً نقش و جایگاه روستاها در توسعه ملی نیز بسیار ضروری و جدی است.

شاملو در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: با وجود ویژگی‌های متفاوت و ارزش‌هایی که در مناطق روستایی برخوردار است جامعه روستایی از مشکلات و برخی کاستی‌ها رنج می‌برند که ما محور این همایش را بررسی این مشکلات به ویژه محدودیت‌ها در مسیر توسعه پایدار روستایی قرار دادیم تا از نظرات و آرای کارشناسان و اساتید امر در حوزه توسعه روستایی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: ما با دو نشستی که با مسئولان استانی داشتیم و همچنین نشست با کارشناسان، افراد صاحب تجربه و صلاحیت و بهره‌گیری از دستاوردهای علمی مراکز دانشگاهی و پژوهشی سعی کردیم در حوزه اجرا ورود عالمانه‌ای داشته باشیم.

شاملو یادآور شد:‌ سال گذشته در شورای راهبردی ابعاد برگزاری این همایش مورد بررسی قرار گرفت و با تشکیل شورای علمی، اجرایی و کمیته‌های زیرمجموعه شاهد ارسال هزار مقاله به دبیرخانه همایش بودیم.

وی ادامه داد: 450 مقاله به شکل خلاصه پذیرش شد که از این بین بعد از داوری و بررسی نهایی 275 مقاله به عنوان اصل مقالات پذیرش شده و قرار است در همایش تعدادی از آنها به صورت شفاهی و یا به شکل پانل ارائه شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن با بیان محورهای همایش گفت: محور اول ابعاد مکانی و فضایی توسعه روستاها، جایگاه منظومه‌ها و نقش مناطق در توسعه کالبدی فضایی است که در این بخش پراکندگی روستاها، توسعه پایدار پیرامون شهرها و همچنین جمعیت‌پذیری به شکل خوابگاهی در اطراف شهرها را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهیم و در کنار آن مکان‌یابی روستاها مد نظر و مورد توجه است.

شاملو در ادامه سخنان خود افزود: محور دوم این همایش مسکن و بهسازی روستایی و طرح هادی روستایی و نقش آن در توسعه پایدار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی روستاهاست که در کنار آن مقاوم‌سازی مسکن، بهسازی و احیای بافت‌های با ارزش و جایگاه گردشگری روستایی در توسعه پایدار مورد توجه است.

وی محور سوم همایش را قلمرو محلی و مدیریت روستایی با توجه به محدودیت امکانات و شاخصه‌های مهم بیان کرد و اظهار داشت: شورای علمی همایش با دعوت از اساتید دانشگاهی که ترکیبی از اساتید برجسته دانشگاه‌های کشور است، سعی کردند مقالات را مورد ارزیابی قرار دهند.

شاملو تصریح کرد: ما به دو دلیل تصمیم گرفتیم تا در اردبیل این همایش برگزار شود که دلیل اول جمعیت بیشتر روستاهای این استان به نسبت جمعیت شهری و همچنین فعال و جاندار بودن روستاهای این استان است که زندگی و تولید در آنها جریان دارد.

وی از برگزاری نمایشگاهی در حاشیه برپایی این همایش خبر داد و خاطر نشان کرد: در این نمایشگاه سعی می‌کنیم تا توانمندی‌های بنیاد مسکن استان و معرفی روستاها را با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بیشتر شاهد و ناظر باشیم.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت