بروزرسانی : 24 خرداد 1403

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه است؟

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه است؟

بدون بیمه شخص ثالث نباید رانندگی کنید؛ فقط پای رعایت نکات ایمنی و ایجاد امنیت خاطر به‌میان نیست. داشتن این بیمه قانون است و اگر بدون آن رانندگی و تصادف کنید، دردسرهای زیادی برایتان پیش می‌آید. خسارت‌های مالی و جانی به‌بارآمده در تصادفات رانندگی بسیار سنگین‌اند. اگر بیمه شخص ثالث نداشته باشید، مدیریت این هزینه‌ها مشکل می‌شود. امکانات جذابی هم برای خرید و استفاده از خدمات این بیمه وجود دارد که رانندگان و صاحبان خودروها را برای خرید و تمدید بیمه‌نامه‌شان تشویق می‌کنند. برای مثال، امکان بهره‌مندی از تخفیف و انتقال آن هم وجود دارد. در ادامه، از این روند بیشتر می‌خوانید. با ما همراه باشید.

امکان انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث وجود دارد؟

بله، اما این موضوع تغییراتی کرده است. در واقع، روند انتقال تخفیفاتی که در سابقه بیمه شخص ثالث خود دارید، دقیقاً شبیه گذشته نیست. در سال ۱۴۰۳، انتقال تخفیفات بسیار راننده‌محور شده است. منظور چیست؟

یعنی اگر خودروی خود را بفروشید، تخفیف‌هایی که بابت عدم خسارت‌ از بیمه دریافت کرده بودید، به راننده جدید و صاحب تازه ماشین منتقل نخواهد شد. در چه شرایطی امکان انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث وجود دارد؟

 • اگر انتقال خودرو به یکی از بستگان درجه یک باشد.
 • اگر صاحب خودرو، خودرویی تازه بخرد.

در واقع، هر خریداری نمی‌تواند پس از معامله از تخفیفات بیمه شخص ثالث صاحب قبلی بهره‌مند شود.

انتقال به بستگان درجه یک

اگر خریدار خودروی شما، یکی از بستگان درجه اولتان باشد، امکان انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث وجود دارد. به‌عبارت دقیق‌تر، شما می‌توانید تخفیفاتی که به‌واسطه دریافت‌نکردن خسارت شخص ثالث از بیمه نصیبتان شده به یکی از اعضای درجه یک و خریدار خودرویتان منتقل کنید. منظور از اعضای درجه اول هم این موارد است:

 • مادر؛
 • پدر؛
 • فرزند؛
 • همسر.

با چنین تعاریفی، حتی خواهر یا برادر هم در خرید خودروی شما، از تخفیفات بیمه شخص ثالثتان بهره‌مند نخواهد شد. در معاملات خودروی خود به این نکات دقت‌نظر داشته باشید.

انتقال به خودروی دیگری متعلق به خود صاحب تخفیفات

اگر اقدام به خرید خودرویی دیگر برای خودتان کنید هم امکان انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث وجود دارد. در واقع، شما می‌توانید تخفیف‌های بیمه‌تان را برای خودروی جدیدی منظور کنید که خریده‌اید. یادتان باشد که در این انتقال تخفیفات، باید کاربری خودروها یکسان باشد.

برای مثال، اگر خودروی قبلی شما سواری بوده و بعد اقدام به خرید موتورسیکلت کنید، دیگر امکان انتقال تخفیف وجود نخواهد داشت. به نکات ظریف قانونی در خصوص بیمه دقت داشته باشید و اطلاعات خود را در این حوزه به‌روز نگه دارید. تغییراتی که هرچند وقت، در این زمینه اعمال می‌شود، گاهی باعث آن است که متضرر شوید.

حفظ تخفیفات برای انتقال در آینده

حفظ تخفیفات برای انتقال در آینده

با در نظرگرفتن این شرایط جدید، چنانچه در زمان فروش خودروی خود، برنامه‌ای برای تهیه خودرویی جدید ندارید، گواهی بگیرید. گواهی حفظ تخفیف‌های عدم خسارت بیمه شخص ثالث به شما کمک می‌کند که در زمان خرید خودروی جدید، امکان انتقال تخفیفات بیمه خودروی قبلی‌تان وجود داشته باشد.

از سال دوم به بعد از عقد قرارداد بیمه شخص ثالث، به‌ازای هر سال، ۵درصد به تخفیفات بیمه افزوده می‌شود. کاهش تخفیف عدم خسارت برای خسارت‌های مالی تا ۴۰درصد است و این رقم برای خسارت‌های جانی هم تا حدود ۷۰درصد عنوان می‌شود. با چنین شرایطی، حفظ تخفیفات برای انتقال به آینده، ایده سودآور و جذابی خواهد بود.

مدارک لازم برای انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث

برای منتقل‌کردن تخفیفات بیمه شخص ثالث باید مدارک زیر را در اختیار داشته باشید و آن‌ها را به کارشناس مربوطه ارائه بدهید:

 • بیمه‌نامه خودروی جدید؛
 • رونوشتی از کارت خودروی قدیم؛
 • رونوشتی از بیمه شخص ثالث خودروی قدیم؛
 • اصل کارت خودروی جدید؛
 • رونوشتی از کارت خودروی جدید؛
 • اصل و رونوشتی از برگه گواهی اسقاط (برای خودروهای فرسوده).

تمدید بیمه شخص ثالث و لغو تخفیفات؟

باید بگوییم که در این مورد جای نگرانی وجود ندارد. زمانی که اقدام به تمدید بیمه شخص ثالث می‌کنید، نه‌تنها تخفیفاتتان از بین نمی‌روند، بلکه باعث می‌شوند که مشمول تخفیفات بیشتر هم شوید. هرچقدر که کمتر از خدمات بیمه شخص ثالث استفاده کرده باشید، از تخفیفات بیشتری هم در ادامه بهره‌مند خواهید شد. بیشترین حد تخفیف بیمه شخص ثالث، ۷۰درصد است. این تخفیف به بیمه‌گذاری تعلق می‌گیرد که تا ۱۴ سال از بیمه خود استفاده نکرده است.

نکاتی مهم درباره انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث در ۱۴۰۳

سالانه، قوانین بیمه و تعرفه‌های تغییراتی را از سر می‌گذرانند که باید از آن‌ها آگاه باشید. برای مثال:

 • با خرید خودرو، سوابق تخفیفات بیمه شخص ثالث صاحب قبلی به شما منتقل نمی‌شود.
 • در صورت تغییر پلاک خودرو، صاحب جدید خودرو بهره‌ای از تخفیفات بیمه شخص ثالث صاحب قبلی خوردو نمی‌برد.
 • اگر شرایط انتقال تخفیفات خودرو وجود داشته باشد، کاربری خودروها باید یکسان باشد. هرچند که کاربری‌ها باید یکسان باشند، اما امکان انتقال تخفیفات بیمه شخص ثالث از خودروی سواری به تاکسی و بالعکس وجود دارد.
 • امکان انتقال بیمه شخص ثالث و تخفیفات آن با وکالت‌نامه و قولنامه وجود ندارد.

یادتان باشد که انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث پیش از انقضای اعتبار آن انجام نمی‌شود. در واقع، امکان انجام اقدامات لازم برای انتقال تخفیف در زمانی قبل از سررسید مهلت بیمه وجود دارد. اما باید صبر کنید تا زمان تمدید بیمه‌نامه برسد. در این زمان، تخفیفات به خودروی جدید منتقل خواهد شد.

در آخر

برای خرید و تمدید انواع بیمه از جمله بیمه شخص ثالث می‌توانید به سامانه بیمه بازار مراجعه کنید. بیمه بازار از بسترهای خوش‌نام و معتبری است که فرایند عقد قراردادهای بیمه مختلف را کوتاه و خوشایند می‌کند. روند خرید و تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث در این سامانه هم بسیار ساده و سریع پیش می‌رود. پای هیچ محدودیتی به‌میان نیست و به‌راحتی می‌توانید اقدام به خرید بیمه از شرکت موردنظرتان کنید. کافی است که با ورود مشخصات خودرو، فهرست شرکت‌های بیمه‌گر متنوع را استعلام بگیرید.

با مرور و مقایسه قیمت‌ها و شرایط هریک، اقدام به خرید کنید. تمام فرایند به‌شکل آنلاین پیش خواهد رفت و در عرض چند دقیقه، صاحب بیمه‌نامه شخص ثالث می‌شوید. استفاده از تخفیف‌های مختلف هم در بستر چنین پلتفرمی به‌خوبی مهیا است. بیمه بازار را به‌خاطر داشته باشید؛ بی‌شک، تجربه تازه‌ای برایتان رقم خواهد خورد. زندگی با ایده‌های تازه، فرصت‌های جذاب‌تری در اختیارتان قرار می‌دهد. بیمه بازار در مسیر رقم‌خوردن این فرصت‌ها در کنار شماست.

منبع:

khodrokaar.ir/fa/news/59692/تخفیف-های-بیمه-شخص-ثالث-چگونه-محاسبه-می-شود

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت