مجموعه : اخبار چهره ها
بروزرسانی : 20 شهریور 1397

چرا شهرام حقیقت دوست به طرف موسیقی متال رفت ؟

چرا شهرام حقیقت دوست به طرف موسیقی متال رفت ؟

چرا شهرام حقیقت دوست به طرف موسیقی متال رفت ؟

شهرام حقیقت دوست یکی از بازیگران خوب کسورمون به تازگی به حرفه سنتی موسیقی متال رفته است در ادامه تالاب را دنبال کنید.

موسیقی متال , موسیقی است که مردم کمتر میپسندند و حتی به کسانی که این سبک رو گوش میدن به اصطلاح آمیانه میگن ” ((اینا چیه گوش میدی بابا , چرتو پرته” )).

اما در دل این موسیقی هنر و ضرافتی نهفته هست که 100% در هیچ نو سبکی موجود نیست.

اکثر کسانی که قدرت درک پایینی از موسیقی دارند, به دنبال چنین سبکی نخواهند رفت. زیرا گوش کردن موسیقی متال نه تنها نیاز به جنبه های همه نگری دارد , بلکه نیاز به روحیه ی لطیف و تجزیه پذیر نیز دارد.
منظور از تجزیه پذیری چیست؟ منظور از تجزیه پذیری قدرت درک و استفهام هنر است.

اگر شما به موسیقی متال به صورت گذرا و غیر مفهومی گوش دهید , قطعاً از آن خوشتان نخواهد آمد. اما اگر به این موسیقی با دید همه نگری نگاه کنید متوجه ضرافت بالای آن خواهید شد.

اگر شما به یک موسیقی هوی متال گوش کنید , منظور نوع درام زدن , گیتار لید زدن , گیتار ریتم زدن و گیتار بیس زدن , متوجه میشوید که هماهنگ کردن این چند ساز , امری بسیاری دشوار و پیچیده است.

مهمترین ساز در این سبک درام میباشد. زیرا زمان بندی و هماهنگ کردن سایر اعضا بر عهده درامر خواهد بود. از معروفترین و سریعترین درامر های موجود میتوان به درامر گروه اسلیپکنات به نام جویی جوردیسون اشاره کرد.

دومین ساز که امری مهم در شکل گیری موسیقی هوی دارد , ساز بیس است. ساز بیس سازی است مانند گیتار که تار های بسیار ضخیمی دارد. معمولا به صورت 4 یا 5 یا در مواقع خاص 6 سیم میباشند.(دسته ی آن از 15 تا 20 سانت بلنتر از گیتار معمولی است: ونچا)

سومین ساز و رو ترین صدای ساز در موسیقی متال گیتار الکتریک(برقی) است. گیتار الکتریک گیتاریست 6 سیم که به خودی خود صدایی ولید نکرده و برای گرفتن صدا از آن به وسیله ای به نام آمپلی فالر نیاز است.

سبک زدن با این ساز در یک گروه به دو دسته لید (سولو یا تک نواز) و یا لیدریتم یا ریتم تقسیم میشود.
وسیله ی ساده ای در نواختن گیتار الکتریک به نام (پیک) وجود دارد که جا دارد به آن نیز اشاره کنیم.
البته لوازم بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارد . مانند افکت , اسپ آمپ, ملودیک کیبورد و………

خب در اینجا شمارو با چند تا سبک موسیقی متال آشنا میکنم. چون موسیقی متال دارای تنوع بسیاری است:
1.هوی متال
2.ترش متال
3.پاور متال
4.دووم متال
5.آلترناتیو متال
6.دث متال
7.اینداستریال متال
8.اسپید متال
9.گوتیک متال
10.بلک متال
11.کریسین متال

یک متال باز کامل باید در مرحله اول با تمام این سبک ها آشنایی کامل داشته باشد و همچنین دلیل متمایز شدن این سبک ها را بداند.

همچنین با گوش کردن آهنگ توان تشخیص سبک موسیقی را داشته باشد.
به موسیقی دوستان در زمینه متال پیشنهاد میکنم آهنگ زیر رو برای درک موسیقی متال گوش کنند.

گروه: Exodus
نام آهنگ : Shudder to think
این بود اطلاعات من در این زمینه. متال باز = هنر دوست / گروه های متال = هنرمند
در موسیقی متال به صدای ساز توجه کنید و به قدرت نوازش.
کمی در مورد سبک های موسیقی متال صحبت میکنیم.

هوی متال
این سبک در اواسط دهه ۷۰ و پس از نفوذ هارد راک موجود در بریتانیا به امریکا شکل گرفت و در واقع همان هارد راک ولی با سلیقه امریکایی بود که در آن‌جا به آن کوردهای سنگین تر و شعرهای اعتراض‌آمیزتر اضافه کردند و سبک جدیدی به نام هوی متال را به وجود آوردند. این سبک ریشه گرفته از بلوز و راک است که در آن بلوز کمرنگ شده و دیگر فراز و نشیب ریتم‌ها در آن از بین رفته ولی همان اثر روانی و حتی قوی‌تر را در شنونده به وجود می‌آورد. در این سبک هم مانند بقیه سبکهای راک گیتار نقش محوری دارد.
از گروههای و خوانندگان موفق این سبک می‌شود به این موارد اشاره کرد:
Ozzy Osbourne – Manowar – Black Sabbath – Motorhead – Iron Maiden – WASP

ترش متال
Thrash Metal: این سبک را اصلی‌ترین سبک مشتق از هوی متال می‌دانند. گیتاری پرخاش‌گر، سرعتی، تکنیکی، جوی سنگین که عموماً چیزی ناموزون و فراتر از ملودی می‌نوازد. چیزی که شاید در اوایل کار با Speed Metal یکسان به حساب می‌آمد. اما گروههایی مثل متالیکا و مگادث که جزو بهترین‌های این سبک بودند چیزی فراتر از این را به نمایش گذاشتند که شامل ریفهای قوی گیتار بود.
از گرههای موفق و معروف این سبک می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:
Megadeth – Sodom – Slayer – Testament – Sepultura – Pantera – Kreator-Metallica

پاور متال
Power Metal :پاور متال سبکی بسیار ریتمیک و ملودیک و با سرعت نسبتاً بالا در جمع سبک‌های موسیقی متال به شمار می‌آید. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به آواز بسیار ملودیک با صدای نسبتاً زیر و شفاف, و در عین حال قوی و قدرتمند، استفاده از گیتار سولو‌های هم‌زمان و به کار بردن Double Bass Drum اشاره نمود. البته گروه‌هایی نیز چون Children of Bodom یا Kalmah موسیقی ملودیک این سبک را با سبک آوازی موسیقی ملودیک دث متال درآمیخته‌اند. فضای این موسیقی عموماً حالتی حماسی و سرشار از انرژی دارد و داستان‌های فانتزی از جمله مهم‌ترین تم‌های مورد علاقه موسیقی‌دانان پاور متال به شمار می‌آید.
Hammerfall- Blind Guardian – Symphony X – Children Of Bodom – Manowar- Iced Earth

دووم متال
Doom Metal: سبکی که سهم تکنیک را در آن بسیار بالا می‌دانند. سبکی بسیارآرام، وحشت آور و با یک حس سنگین. از گیتاری سنگین برای القای این حس در این سبک استفاده می‌کنند.دووم متال دارای چند زیر شاخه می‌باشد که از آن جمله می‌توان به : Drone Doom. Funeral Doom. Sludge Doom. Black Doom. Experimental. Death Doom. Traditional Doom. Stoner Doom. Gothic Doom.اشاره کرد

از گروههای و خوانندگان خوب این سبک می‌شود موارد زیر را نام برد:
Morphia – Anathema – Desire – Paradise Lost – My Dying Bride – Dawn of Dreams – Shape Of Despair – Monolithe – Void Of Silence – Khanate – Disembowelment – Unholy – Worship

آلترناتیو متال
Alternative Metal: به عقیده بسیاری از کارشناسها Alternative را شاید بتوان مستقل تر از باقی سبکهای متال در نظر گرفت. سبکی که از دل هوی متال که در حقیقت هسته مرکزی موسیقی متال است بیرون آمده‌است. سبکی که همان گیتار هوی متال را دارد اما کمی با خواست عمومی منطبق‌تر است. با توجه به نوع موسیقی که ارائه می‌دهد از سبکهای دیگر متال بیشتر در دید عموم مطبوع واقع می‌شود.

سبکی که در بدو ورودش در بردارنده Garage Punk، Funk، Rap، Industrial و چندی دیگر بود. این سبک را به درست یا غلط گاه NEW METAL و یا AGGRO METAL هم نام می‌برند.ریشه اصلی موسیقی Alternative Metal برخلاف سایر سبک‌های اصیل موسیقی متال، در موسیقی Grunge نهفته شده‌است و بدین سبب بسیاری آن را به عنوان یک زیر شاخه از موسیقی اصیل متال نمی‌شناسند.

از گروههای برجسته این سبک می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:
Korn – System Of A Down – Tool – Godsmack – Static-X

دث متال
Death Metal: سبکی‌ست که از دل Thrash بیرون آمده‌است. دارای موسیقی که سعی بر نشان دادن جنبه‌های مرگ، درد و وحشت از نظام اخلاقی یهودا – مسیحی دارد. موسیقی که اشعار حزن‌انگیز آن با صدای بلند و خشن ادا می‌شود.

موسیقی که سرشار از ملودی‌های زیبا و قوی است و از مشخصه‌های آن، سولوهای با تکنیک و سرعت بالاست و همانند بسیاری از شاخه‌های متال به مهارت فراوان در نوازندگی احتیاج دارد. این موسیقی شاید در دید عموم دارای هواداران زیادی نباشد، اما جزو قوی‌ترین سبکهای موسیقی متال به حساب می‌آید. این سبک خود را بی شک مدیون گروه Death می‌داند، به طوری که چاک شلداینر، پایه‌گذار گروه Death را، پدرخواندهٔ دث متال می‌نامند.

دث متال شامل زیر شاخه‌هایی از این قبیل نیز هست : Melodic Death Progressive Death Death/Thrash Old School Death ِGrindcore Gore/Death از گروههای موفق این سبک میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
Death – Morbid Angel – Deicide – Six Feet Under – The Crown – Children Of Bodom – Autopsy – Cannibal Corpse

اینداستریال متال
Industrial Metal: سبکی که به خاطر وجود ریتمهای سنگین که به صورت مستمر تکرار می‌شوند و Distortion بالا که یادآور کار یک‌نواخت و پرسروصدای ماشینها در محیط صنعتی است Industrial نام گرفته و تلفیقی از موسیقی Electronic و متال است. از گروههای موفق در این زمینه به موارد زیر میتوان اشاره کرد :
Rammstein – Marylin Manson – Rob Zombie / White Zombie – Ministry – Devin Townsend

اسپید متال
Speed Metal: سبکی که شاید در اوایل دهه ۸۰ جزو پرطرفدارترین مشتقات Heavy به حساب می‌آمد. سبکی که طبق نامش سرعت اصلی‌ترین خصیصه آن به حساب می‌آید. سوزش و خشونت خاص خودش و حمله‌های سریع و دقیق به گیتار دارد. چیزی که به سرعت با Thrash قرین شد و گروههای بزرگی مثل Metallica، Slayer، Megadeth و Anthrax از آن سود بردند.

گوتیک متال
Gothic Metal: سبکی که جو سرد و غم انگیز Goth Rock را با صدای بلند و خشن هوی متال پیوند می‌زند. از ویژگی‌های این سبک می‌توان به استفاده گسترده از صدای زنان و سازهایی چون ویولون, هارپسیکورد و فلوت اشاره کرد. موسیقی گوتیک متال که عموماً در گام‌های مینور ساخته می‌شود فضایی بسیار ملودراماتیک و غمناک دارد. تم‌های عاشقانه و مذهبی و مسائل مربوط به مرگ و پس از مرگ, از موضوعات مورد علاقه موسیقی دان‌های این سبک به شمار می‌آید. در بخش‌های نمایشی این سبک به وفور از عناصر داستان‌های کهن اروپایی مانند جادوگران, خون آشام ها, اژدها و غیره استفاده می‌گردد. از گروه‌های تأثیر گذار در این سبک می‌توان به این موارد اشاره کرد : Tristania – Moonspell – Ashes You Leave – Havayoth – Draconian – The Sins Of Thy Beloved – Nightwish

بلک متال
نیازی به توضیح بلک متال دیده نمیشود. اکثراً این نوع موسیقی را می‌شناسند. بعضی از زیر شاخه‌های بلک متال عبارت‌اند از::

Melodic Black Metal. Depressive And Suicidal Black Metal. Raw Black Metal. Noise Black Metal. Ambient Black Metal. Symphonic Black Metal. Old School Black Metal. :از گروه‌های معروف در این زمینه می‌توان به Mayhem. Dimmu Borgir. Darkthrone. Marduk. Satyricon. Khold. Nargaroth. اشاره کرد.

کریستین متال
این نوع سبک معمولا مختص باور های مذهبی بوده و بیان کننده عقاید مذب و دین میباشد. این سبک نیز از اواخر دهه 1970 میلادی پدید آمد. از جمله گروه های موفق در این زمینه میتوان به : نئون کراس و اویل و بترایال اشاره کرد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت