مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 6 آذر 1400

انواع تست روانشناسی با توضیحات کامل

انواع تست روانشناسی با توضیحات کامل

تست روانشناسی که آزمایش روانشناختی یا ارزیابی روانشناختی نیز نامیده می شود؛ پایه و اساس چگونگی درک بهتر روانشناسان از شخص و رفتار او است و این که این رفتار تا به چه حد و از کجا سرچشمه می‌گیرد. به عبارتی بهتر تست های روانشناسی بیانگر فرایند حل مسئله برای بسیاری از متخصصان هستند.

تست های روانشناسی برای تعیین و تعیین مولفه های اصلی مشکلات روانی گوناگون، شخصیت و ویژگی‌های مربوطه، ضریب هوشی یا سایر موارد کاربرد دارند. تست روانشناسی فرایندی است که به شناسایی نه تنها نقاط ضعف شخص بلکه نقاط قوت او نیز کمک می‌کند.

آیا تست روانشناسی می‌تواند آینده را پیش بینی کند؟

آزمایش های روانشناختی عملکرد یک فرد را در یک زمان خاص و یا با توجه به گذشته او اندازه گیری می کند. در حال حاضر روانشناسان در مورد “عملکرد فعلی” شخص از نظر داده های آزمون او صحبت می کنند. بنابراین آزمون های روانشناختی نمی توانند آینده یا پتانسیل ذاتی را آن طور که فکر می‌کنید پیش بینی کنند.

پس تست روانشناسی چگونه کار می‌کند؟

تست روانشناسی یک آزمون منفرد یا حتی یک نوع خاص از آزمون نیست. آزمون روانشناسی و روانشناختی در واقع فرآیند و مجموعه‌ای از آزمون‌ها و رویه های ارزیابی جنبه های خاص ساختار روانشناختی فرد است. برخی از آزمون ها برای تعیین ضریب هوشی، برخی دیگر برای شخصیت وسایر موارد مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که آزمون‌های مختلف زیادی چه در کلینیک‌ها و چه در سایت‌های مختلف در دسترس هستند، توجه به این نکته مهم است که همه آنها از شواهد تحقیقاتی یکسانی برای استفاده برخوردار نیستند.

آیا می‌توانیم با تست روانشناسی ارزیابی روانی انجام دهیم؟

در یک کلمه بگوییم: خیر! ارزیابی روانشناختی چیزی است که معمولاً فقط به وسیله یک روانشناس حضوری یا یک روانشناس آنلاین به صورت رسمی انجام می شود. بسته به نوع آزمایش، این روند می تواند از یک الی دو و نیم ساعت تا حتی یک روز کامل طول بکشد. آزمایش و تست روانشناسی معمولاً در مطب روانشناس انجام می شود و عمدتا شامل تست هایی مبتنی بر کاغذ و قلم است (امروزه اغلب برای سهولت استفاده در رایانه انجام می شود، همچنین برخی‌ از تست‌های جدید تنها با رایانه قابل انجام هستند).

انواع تست روانشناسی با توضیحات کامل

تست روانشناسی به چهار نوع اصلی تقسیم می شود:

مصاحبه و ارزیابی بالینی

ارزیابی عملکرد فکری (ضریب هوشی)

ارزیابی شخصیت

ارزیابی رفتاری

علاوه بر این انواع اولیه ارزیابی روانشناختی، انواع دیگری از آزمونهای روانشناسی برای زمینه های خاص مانند استعدادیابی یا موفقیت در مدرسه، مشاوره شغلی یا تحصیلی، مهارتهای مدیریتی و برنامه ریزی شغلی نیز به وفور در دسترس است.

اولین و مهم‌ترین نوع از تست های روانشناسی؛ ارزیابی بالینی

مصاحبه یا ارزیابی بالینی جز اصلی هر روند درمانی روانشناختی است. برخی از افراد این آزمایش بالینی را به عنوان “آزمایش دریافت” ، “مصاحبه پذیرش” یا “تست تشخیصی” می دانند (اگرچه از نظر فنی این موارد غالباً چیزهای مختلفی هستند). آزمایش های بالینی معمولاً از ۱ تا ۲ ساعت طول می کشند و بیشتر اوقات در مطب پزشک انجام می شوند. بسیاری از متخصصان بهداشت روان مجاز به انجام این ارزیابی هستند؛ افرادی مثل: روانشناسان، روانپزشکان، مددکاران اجتماعی بالینی، پرستاران روانپزشکی و غیره.

ارزیابی بالینی چه می‌کند؟

مصاحبه بالینی فرصتی برای جمع آوری حرفه‌ای و تکمیلی اطلاعات مهم و اساسی خانواده و شخصیت فرد است. آن را به عنوان یک جلسه جمع آوری اطلاعات به نفع خود در نظر بگیرید. شما ممکن است مجبور شوید بسیاری از زندگی و سابقه شخصی خود را با یک فرد متخصص ، که اغلب سوالات خاصی در مورد مراحل مختلف زندگی شما می پرسد ، به یاد بیاورید یا مرور کنید. اما مطمئن باشید که همه‌ی این‌ها به نفع شما خواهد بود.

برخی از مولفه های مصاحبه بالینی اکنون مجازی شده اند و اغلب با سیستم انجام می‌شوند، به این معنی که شما به جای صحبت مستقیم با شخص، پای کامپیوتر در مطب پزشک به یک سری از سوالات پاسخ خواهید داد. این کار اغلب برای اطلاعات اولیه جمعیت شناختی انجام می شود، اما همچنین می تواند شامل سوالات مصاحبه تشخیصی ساختار یافته و حرفه‌ای باشد تا به پزشکان کمک کند تا برداشت اولیه تشخیصی را تنظیم کنند و برای روند درمان شما بهترین مسیر را انتخاب کنند.

ارزیابی بالینی؛ یک گام اصلی در روند درمانی

انواع تست روانشناسی با توضیحات کامل

قبل از انجام هرگونه آزمایش رسمی روانشناسی، تقریباً همیشه یک مصاحبه بالینی انجام می شود (حتی اگر فرد قبلاً با یک متخصص دیگر صحبت کرده باشد). روانشناسانی که این آزمایش را انجام می دهند، اغلب می خواهند برداشت های بالینی خود از فرد را شکل دهند، که می تواند به بهترین وجه از طریق مصاحبه مستقیم با شخص انجام شود. یکی از تست های معتبر در زمینه ارزیابی بالینی تست طرحواره و تست نیازهای گلاسر است.

ارزیابی عملکرد فکری و تست هوش (ضریب هوشی)

ضریب هوشی شما – ضریب فکری یا همان IQ – یک ساختار نظری برای اندازه گیری هوش عمومی است. توجه به این نکته مهم است که تست های ضریب هوشی هوش واقعی را اندازه گیری نمی کنند – آنها آن چه را که به نظر ما ممکن است اجزای مهم هوش (آن هم از نوع فکری و نه سایر فاکتورها) باشد اندازه گیری می کنند.

تست آی کیو به چه صورت انجام می‌شود؟

دو تست اصلی برای آزمایش عملکردهای فکری فرد وجود دارد:

آزمون های هوش

ارزیابی عصب روانشناختی

تست های هوش معمول ترین نوع تست انجام شده در جهان بوده و شامل مقیاس های استنفورد-بینه و وکسلر است.
از طرفی دیگر ارزیابی عصب روانشناختی (که انجام آن می تواند تا ۲ روز طول بکشد) نوعی از ارزیابی بسیار گسترده تری است. این کار نه تنها بر روی آزمایش هوش بلکه در تعیین تمام نقاط قوت و شناختی فرد نیز متمرکز است. ارزیابی عصب روانشناختی معمولاً برای افرادی انجام می شود که دچار نوعی آسیب مغزی، اختلال در عملکرد یا نوعی مشکل مغزی شده اند، مثلا مانند خونریزی مغزی.

بهترین تست هوش از تست های روانشناسی

معمول ترین آزمون IQ، مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر (ویرایش چهارم (WAIS-IV)) نام دارد. به طور کلی انجام آن از یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می کشد و استفاده از آن برای هر فرد ۱۶ ساله یا بالاتر مناسب است. (می توان از کودکان تست ضریب هوشی طراحی شده مخصوص به نام مقیاس هوش وکسلر برای کودکان یا WISC-IV استفاده کرد.)

انواع تست روانشناسی با توضیحات کامل

WAIS-IV برای رسیدن به آنچه که “ضریب هوشی کامل” نامیده می شود به چهار مقیاس عمده تقسیم شده است. هر مقیاس بیشتر به تعدادی از خرده آزمون های اجباری و اختیاری (همچنین مکمل) تقسیم می شود. خرده آزمایش های اجباری برای رسیدن به ضریب هوشی کامل فرد لازم است. خرده آزمایش های تکمیلی اطلاعات ارزشمند اضافی در مورد توانایی های شناختی فرد را ارائه می دهند.
این تست هوش شامل موارد زیر است:

مقیاس درک کلامی

شباهت ها

واژگان

اطلاعات و درک عمومی اطلاعات

خرده آزمون تکمیلی: درک مطلب مقیاس استدلال ادراکی

طراحی بلوک

استدلال ماتریسی

معماهای بصری

خرده آزمون های تکمیلی: تکمیل تصویر (فقط ۱۶-۶۹ سال)

مقیاس حافظه فعال

خرده آزمون تکمیلی: ترتیب شماره نامه ها (فقط ۱۶-۶۹ سال)

مقیاس سرعت پردازش

خرده آزمون تکمیلی (فقط ۱۶-۶۹ سال)

ارزیابی شخصیت؛ یک ارزیابی تمام و کمال و حرفه‌ای

ارزیابی شخصیت برای کمک به درک بهتر یک فرد بزرگسال طراحی شده است. شخصیت ترکیبی پیچیده از عواملی است که در تمام دوران کودکی و بزرگسالی فرد ایجاد شده است. مولفه های ژنتیکی، زیست محیطی و اجتماعی و هزاران هزار اتفاق عجیب و غریب که به نوبه خود در شکل گیری شخصیت ما نقش داشته‌اند.
شخصیت ما با یک تأثیر واحد شکل نمی گیرد. بنابراین آزمایشاتی که شخصیت را اندازه گیری می‌کنند، این پیچیدگی و بافت غنی را در نظر می گیرند.

هر آن چه لازم است درمورد تست های ارزیابی شخصیت بدانید!

انواع تست روانشناسی با توضیحات کامل

آزمون های شخصیتی دو نوع اصلی دارد: عینی و تصویری یا بصری. نوع عینی از ارزیابی های شخصیتی که امروزه معمولاً بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و آزمایشی است شامل مواردی مانند تست MMPI آنلاین (MMPI-2) 16PF و پرسشنامه چند محوری بالینی Millon-III (MCMI-III)، آزمونهای پیش گویی شامل آزمون Rorschach Inkblot، آزمون Thematic Apperception (TAT) و آزمون Draw-a-Person می‌باشد.

تست های عینی

متداول ترین آزمون شخصیت عینی MMPI-2 است، با 567 آزمایش درست / غلط که اندازه گیری خوبی برای اختلال عملکرد در شخصیت است. این تست روانشناسی به عنوان سنجش خصوصیات شخصیتی سالم یا مثبت کمتر کاربرد دارد، زیرا طراحی آن بر اساس کمک به یک متخصص برای یافتن برچسب تشخیص روانپزشکی بود که به بهترین وجهی برای یک فرد مناسب باشد. این نسخه که در اصل در دهه 1940 توسعه یافته بود، در سال 1989 به طور قابل توجهی مورد بازنگری قرار گرفت (و در سال 2001 مورد بازنگری جزئی دیگری قرار گرفت).

MMPI-2 ویژگی های شخصیتی مانند پارانویا ، هیپومانیا ، درونگرایی اجتماعی، مردانگی / زنانگی و آسیب شناسی روانی و سایر ویژگی ها را اندازه گیری می کند. ارزیابی عینی روانشناسی این کار را با اتصال پاسخ های فرد به ده ها سوال پراکنده در طول آزمون انجام می دهد که با ویژگی شخصیتی خاصی همبستگی مثبت یا منفی دارند. از آنجا که سوالات همیشه به طور واضحی به صفتی که با آن ارتباط دارند مرتبط نیستند، جعل این آزمون دشوار است و می‌توانید با خیال راحت آن را انجام دهید. MMPI-2 اغلب در کامپیوتر در مطب پزشکان به صورت خودکار انجام می شود.

تست های تصویری یا بصری

مشهورترین آزمون فرافکنی ارزیابی های بصری روانشناسی آزمایش Rorschach Inkblot Test است. این آزمون شامل ۵ کارت مرکب سیاه و سفید و ۵ کارت مرکب رنگی است که به فرد نشان داده می شود و سپس از وی خواسته می شود آنچه را که می بیند بگوید. محبوب ترین سیستم امتیاز دهی Rorschach، سیستم Exner است که در دهه 1970 توسعه یافته است. پاسخ‌ها بر اساس مکان توصیف شده در مرکب و عوامل تعیین کننده آن جواب شخص را نشان می دهند. نکته این جاست که برای Rorschach پاسخی وجود دارد که “درست تر” از بقیه است.

همه چیز درمورد آزمون TAT در ارزیابی روانشناختی

آزمون تصور موضوعی (TAT) از 31 کارت تشکیل شده است که افراد در موقعیت های مختلف را به تصویر می کشد. تعداد کمی از کارت ها فقط شامل اشیا است و یک کارت نیز کاملاً خالی است. غالباً فقط زیرمجموعه کوچکی از کارتها داده می شود (مانند ۱۰ یا ۲۰ کارت). از شخصی که کارت را مشاهده می کند خواسته می شود داستانی درباره آنچه می بیند بسازد. TAT اغلب به طور رسمی نمره گذاری نمی شود. در عوض، این یک آزمایش طراحی شده برای تمایز دادن مضامین تکراری در زندگی فرد است. این تصاویر خود داستانی ذاتی یا “صحیح” ندارند. بنابراین هر چیزی که یک شخص در مورد تصویر می گوید ممکن است بازتابی ناخودآگاه در زندگی یا آشفتگی درونی فرد باشد.

ارزیابی رفتاری

ارزیابی رفتاری فرآیند مشاهده یا سنجش رفتار واقعی فرد برای تلاش و درک بهتر رفتار و افکار موجود در آن و تعیین مولفه های تقویت کننده یا محرک های احتمالی رفتار است. از طریق روند ارزیابی رفتار، متخصص می تواند رفتارها را ردیابی کند و به تغییر آنها کمک کند.

پس از یک مصاحبه بالینی، هسته اصلی ارزیابی رفتاری قابل مشاهده و تشخیص است. اما نظارت بر خود نیز یکی از مولفه های ارزیابی رفتاری است. به عنوان مثال، هنگامی که از فرد خواسته می شود در طول یک هفته یا ماه یک دفترچه روحیه نگه دارد و وضعیت خود را پیگیری کند، این نوعی نظارت بر خود است.

انجام ارزیابی رفتاری؛ این تست روانشناسی در دسترس

چک لیست های ارزیابی رفتاری که امروزه به صورت آنلاین نیز محبوب و در دسترس هستند، نیز می توانند نوعی ارزیابی رفتار باشند. برای مثال ، پرسشنامه افسردگی بک ارزیابی رفتاری محبوب افسردگی است.
ارزیابی روانشناختی انواع متنوعی از آزمون ها، روش ها و تکنیک ها را برای کمک به روانشناس در درک بهتر شخص در بر می گیرد. پس از اتمام آزمایش روانشناسی، به طور معمول چند هفته متخصص برای جمع آوری داده ها، تفسیر آنها و نوشتن گزارش ارزیابی شخصی برای فرد، به چند هفته وقت نیاز دارد.

این گزارش ها معمولاً طولانی هستند و سعی می شود یافته های حاصل از همه آزمایش های مختلف (اگر بیش از یک آزمایش انجام شده باشد) را با هم مرتبط کند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت