نکات مهم بهداشتی در دوران عادت ماهانه | 10 نکته در دوران دوران پریود

مجموعه : رپورتاژ آگهی
نکات مهم بهداشتی در دوران عادت ماهانه | 10 نکته در دوران دوران پریود

10 نکته در دوران دوران پریود

نکات مهم عادت ماهانه برای خانم ها را در اینجا بخوانید.

 

نکات مهم بهداشتی در دوران عادت ماهانه ؛ دوران پریود یا عادت ماهانه از نظر رعایت بهداشت اهمیت زیادی دارد. رعایت نکردن نکات بهداشتی ممکن است منجر بـه بروز مشکلاتی برای خانم‌ها شود و آن‌ها را بـه دردسر بیندازد.

 

برای اینکه این دوران رابا آرامش و بـه سلامت سپری کنید، از نکات زیر کمک بگیرید. مجموعه 10 نکته‌اي که برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم، بـه حفظ بیشتر سلامتی‌تان کمک می‌کند.

 

از آب ولرم استفاده کنید

در دوران عادت ماهانه هرگز خودرا با آب سرد نشویید. شست‌و‌شوی اندام تناسلی با آب سرد می‌تواند دل‌درد را بیشتر کند و باعث اذيت دیدنتان شود. برای شست‌و‌شو حتماً از آب ولرم کمک بگیرید. ضمن اینکه یادتان باشد شست‌وشو همیشه از جلو بـه عقب است. عکس این حرکت، باکتری‌ها و آلودگی را بـه ناحیه تناسلی انتقال می‌دهد و ممکن است باعث بروز عفونت شود.

 

زود تعویض کنید

وجود انواع نوار بهداشتی هاي‌‌‌‌‌ مختلف در بازار، از جمله نوار بهداشتی با پودر جاذب، بعضی از خانم‌ها را بـه اشتباه می‌اندازد؛ درست است که نوار بهداشتی با پودر جاذب مانع نم پس دادن می‌شود؛ اما استفاده ازآن بـه معنی این نیست که باید دیر بـه دیر تعویضش کنید. همان‌ طور که نوار بهداشتی ساده را باید زود عوض کرد، نوار بهداشتی با پودر جاذب را هم باید بـه موقع عوض کرد. در غیر این صورت وجود رطوبت ممکن است باعث بروز مشکلاتی از قبیل رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها شود.

 

لباس زیر نخی بپوشید

پوشیدن لباس زیر که الیاف آن حاوی موادی مثل نایلون است، نه در شرایط معمولی مجاز است و نه بـه ویژه در روزهای عادت ماهانه. نایلون علاوه بر بروز حساسیت بـه تعریق بیشتر ودر نتیجه ایجاد رطوبت بیشتر منجر می‌شود. عرق سوز شدن کمترین پیامد و ایجاد محیط مناسب برای رشد میکروب‌ها پیامد بزرگ تر پوشیدن لباس زیر نایلونی در روزهای عادت ماهانه است. بـه جای لباس زیر نایلونی، حتماً چند لباس زیر نخی آسان که چسبان نباشند تهیه کنید ودر ایام پریود سراغشان بروید.

 

از دستمال استفاده کنید

اهمیت استفاده از دستمال کاغذی و دستمال توالت در دوره عادت ماهانه حتی بیشتر از سایر روزهای ماه است. حتماً بعد از شست‌و‌شو، ناحیه تناسلی رابا دستمال کاغذی خشک کنید و نگذارید رطوبتی باقی بماند. باقی ماندن رطوبت دراین ناحیه ریسک ابتلا بـه عفونت‌ها را بالا میبرد.

 

خوب تغذیه کنید

در اینروزها بهتر است از خوراکی‌هاي‌‌‌‌‌ روان کننده روده یا ملین‌ها استفاده کنید تا دچار یبوست نشوید و درد بیشتری نکشید. همچنین خوراکی‌هاي‌‌‌‌‌ مقوی مثل آجیل و انواع میوه‌هاي‌‌‌‌‌ گرم و غیر نفاخ را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید تا بدن مقاومت بهتری داشته باشد و با درد ناشی از پریود بهتر مقابله کند.

 

استفاده از صابون مجاز است؟

بهتر است که سر و کار خودتان را بـه استفاده زیاد از مواد شوینده، بـه خصوص صابون‌هاي‌‌‌‌‌ عطری یا ژل شست‌و‌شوی واژن نیندازید و بـه جای اینکار بـه موقع دوش بگیرید. در صورتی که امکان دوش گرفتن نداشتید، تعداد کم دفعات استفاده از صابون غیر عطری و آب ولرم برای پاکیزه نگه داشتن ناحیه تناسلی مشکلی ایجاد نمی کند.

نکات مهم بهداشتی در دوران عادت ماهانه | 10 نکته در دوران دوران پریود

از نوار بهداشتی خوشبو استفاده کنم؟

همان‌ طور که استفاده از صابون خوشبو برای شست و شو توصیه نمی‌شود، بهتر است سراغ نوار بهداشتی خوشبو هم نروید. این مدل نوار بهداشتی می تواند باعث ایجاد حساسیت و خارش شود. پد معمولی روزانه یا مخصوص شب انتخابی بـه مراتب بهتر است.

 

مقابله با بوی بد بدن

اگر بدن تان در روزهای پریود بوی بدی می‌گیرد، اول از همه ی ی ی ی ی ی ی ی ی رژیم غذایی‌تان را اصلاح کنید. دور سیر، پیاز، فست فود و خوراکی‌هایي راکه شامل مواد افزودنی هستند، خط بکشید. در عوض غذا هاي‌‌‌‌ طبیعی، سالم و سبک بخورید.

 

راهکار دوم تعویض زود بـه زود نوار بهداشتی و شستشوی مناسب ناحیه تناسلی است؛ اگر این دو کار را دیر انجام دهید احتمال بروز بوی بد در بدن‌تان خیلی بیشتر می شود.

 

در صورتی‌که این روش‌ها برایتان مناسب نبودند و متوجه ترشحات غیر عادی هم شدید، بهتر است بـه دکتر متخصص زنان مراجعه کنید. گاهی دلیل بروز بوی بد، پریود نیست بلکه عفونتی از قبل وجود داشته که نیاز بـه درمان دارد.

نکات مهم بهداشتی در دوران عادت ماهانه | 10 نکته در دوران دوران پریود

بی‌تحرکی بهتر است؟

شکی نیست که درد روزهای پریود اذيت دهنده است. استفاده از کیسه آب ولرم و استراحت خوب است؛ اما نه برای مدتی طولانی. در حقیقت اگر برای مدتی طولانی بی حرکت بمانید نه تنها بـه کمتر شدن درد کمک نمیکنید؛ بلکه ممکن است باعث شدت پیدا کردنش شوید.

 

بـه همین دلیل بین استراحتتان، زمانی را هم برای انجام نرمش‌هاي‌‌‌‌‌ سبک بگذارید. قرار نیست طناب بزنید اما قرار هم نیست مرتب خوابیده باشید. پیاده روی سبک، در جا زدن و گرم کردن بدن و انجام بعضی حرکات کششی سبک، نقش موثری در التیام وضعیت جسمی و همچنین بهتر کردن روحیه شما و مبارزه با سندروم افسردگی پریود ایفا میکند.

 

نکته تکمیلی

بـه خاطر داشته باشید شستشوی هنگام پریود شامل قسمت خارجی اندام تناسلی می شود و بـه هیچ وجه نباید برای شست‌و‌شو کاری بـه بخش‌هاي‌‌‌‌‌ داخلی داشته باشید. برای مطالعه نکات بهداشتی بیشتر در دوران قاعدگی بـه مراجعه کنید.

نوشیدن آب و آبمیوه در روزهای عادت ماهانه بـه جبران آب دست رفته بدن کمک میکند و نقش موثری در بهتر کردن حالتان ایفا خواهد کرد.

 

رپورتاژ یا رپرتاژ آگهی چیست ؟

برچسب‌ها: ,
جدیدترین مطالب سایت
خود عروس هم رقصو ول کرد !+ فیلم
خود عروس هم رقصو ول کرد !+ فیلم