بیماری عفونی آبسه مقعدی و کیست مویی چه فرقی دارند؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
بیماری عفونی آبسه مقعدی و کیست مویی چه فرقی دارند؟

آبسه آنورکتال مجموعه‌ای موضعی از چرک در فضاهای پری رکتوم است. آبسه ها معمولاً از کریپت مقعدی منشا می‌گیرند. علائم آن درد و تورم است. تشخیص در درجه اول با معاینه و سی تی یا ام آر آی لگن برای آبسه های عمیق تر است. درمان آبسه مقعدی معمولا جراحی و لیزر است.

 

آبسه ممکن است در فضاهای مختلف اطراف راست روده قرار داشته باشد و ممکن است سطحی یا عمیق باشد. آبسه پری مقعدی سطحی است و به پوست اشاره دارد.

 

آبسه ایسکیورکتال عمیق تر است و در سراسر اسفنکتر به فضای ایسکیورکتال زیر لواتور آنی امتداد می یابد. ممکن است به سمت طرف مقابل نفوذ کند و آبسه “نعل اسبی” را تشکیل دهد. آبسه بالای لواتور آنی (یعنی آبسه فوق بالابر) کاملا عمیق است و ممکن است تا اندام‌های شکمی گسترش یابد. این آبسه اغلب ناشی از دیورتیکولیت یا بیماری التهابی لگن است. بیماری کرون (به ویژه روده بزرگ) گاهی باعث آبسه آنورکتال می‌شود.

 

علائم و نشانه‌های آبسه آنورکتال

آبسه‌های سطحی می‌توانند بسیار دردناک باشند. تورم، قرمزی و حساسیت پری مقعدی مشخص است. تب نادر است. آبسه‌های عمیق‌تر ممکن است کمتر دردناک باشند، اما علائم سمی ایجاد کنند (مانند تب، لرز، کسالت). ممکن است هیچ نشانه پری مقعدی وجود نداشته باشد، اما معاینه رکتال دیجیتال ممکن است تورم حساس و نوسانی دیواره رکتوم را نشان دهد. آبسه‌های بالای لگن ممکن است باعث درد زیر شکم و تب بدون علائم رکتوم شوند و گاهی تب تنها علامت است.

 

تشخیص آبسه آنورکتال

تشخیص آبسه مقعدی با راه های زیر امکانپذیر است:

 

ارزیابی بالینی

گاهی اوقات معاینه تحت بیهوشی یا به ندرت CT

 

سی تی اسکن زمانی مفید است که به آبسه عمیق یا بیماری کرون مشکوک باشید. آبسه های بالاتر (supralevator) برای تعیین منبع داخل شکمی عفونت نیاز به CT دارند. MRI لگن و سونوگرافی آندوسکوپی مطالعات تصویربرداری جایگزین هستند.

 

بیماران با هر یافته ای که حاکی از آبسه عمیق تر یا بیماری کرون پیچیده پری مقعدی باشد باید در زمان تخلیه تحت بیهوشی معاینه شوند.

 

درمان آبسه آنورکتال

گاهی اوقات آبسه می‌تواند بدون درمان به خودی خود تخلیه شود یا بسیار کوچک باشد و نیازی به جراحی نداشته باشد. در صورتی که چرک ایجاد شده خود به خود تخلیه نشود، امکان درمان آبسه مقعدی بدون جراحی وجود ندارد و نیاز به تخلیه توسط پزشک می‌باشد. جراحی اغلب تنها راه برای درمان عفونت آبسه و برداشتن تمام بافت عفونی است.

 

یک برش در پوست نزدیک مقعد ایجاد می‌شود تا عفونت تخلیه شود. این کار را می‌توان در مطب پزشک با بی حسی موضعی یا در اتاق عمل تحت بیهوشی عمیق تر انجام داد. بستری شدن در بیمارستان و مصرف آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای بیماران مستعد ابتلا به عفونت‌های مهم تر، مانند بیماران دیابتی یا بیمارانی که ایمنی آنها کاهش یافته است، مورد نیاز باشد.

 

البته لیزر آبسه مقعدی که یک درمان سرپایی به حساب می‌آید یکی از بهترین گزینه‌های درمانی است و با بی حسی موضعی انجام می‌شود.

 

بیماری کیست مویی

بیماری کیست مویی وضعیتی است که در آن یک برآمدگی غیرطبیعی در پوست کمر، معمولاً نزدیک استخوان دنبالچه در بالای شکاف باسن پیدا می‌شود. کیست ممکن است عملاً هیچ علامتی ایجاد نکند و احتمالاً فقط کمی قرمزی و تورم در ناحیه دنبالچه ایجاد کند، یا ممکن است به یک زخم باز و عفونی تبدیل شود که مدام عود می‌کند و باعث تحریک، درد و خجالت می‌شود.

 

این عارضه عمدتاً در نوجوانان و بزرگسالان جوان بین 15 تا 30 سال دیده می‌شود (مردان بیشتر از زنان)

 

بیماری عفونی آبسه مقعدی و کیست مویی چه فرقی دارند؟

چه چیزی باعث کیست پیلونیدال می‌شود؟

هیچ کس دقیقاً نمی‌داند چه چیزی باعث بیماری پیلونیدال می‌شود. برخی گفته‌اند که فولیکول‌های مو در خط میانی کمر مسدود می‌شوند و باعث ایجاد چرخه‌ای از التهاب و عفونت می‌شوند که منجر به تشکیل آبسه و زخم مزمن می‌شود. برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که تکه‌های مو از قسمت‌های دیگر بدن می‌تواند در یک سوراخ کوچک در پوست کمر گیر کند و همین چرخه التهاب و عفونت را ایجاد کند.

 

علائم کیست پیلونیدال چیست؟

کیست مویی معمولا در مراحل اولیه بدون علائم است و ممکن است فرد نداند که آن را دارد، اما بعد از مدتی احتمالا علائم زیر را مشاهده خواهید کرد:

 

درد در محل

تورم، قرمزی

تخلیه چرک یا خون از سوراخی در پوست؛ ممکن است بوی بدی داشته باشد

موهای بیرون زده از کیست

تب (غیر معمول)

 

کیست پیلونیدال چگونه درمان می‌شود؟

کیست پیلونیدال فعال باید تخلیه شود و معمولاً می‌توان این کار را در بیمارستان یا مطب تحت بی حسی موضعی انجام داد. پس از رفع مشکل فوری، باید یک برنامه سنجیده برای جلوگیری از عود یا بدتر شدن علائم انجام شود. در حالی که آنتی‌بیوتیک‌هااغلب تجویز می‌شوند و ممکن است علائم را تسکین دهند، برداشتن کیست مویی معمولاً با جراحی ضروری است.

 

همچنین امروزه روش لیزر کیست مویی یکی از گزینه‌های در دسترس و مطمئن درمان این بیماری است که بصورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود و احتمال عود مجدد بیماری در آن بسیار کمتر از جراحی است.

 

با توجه به شرایط سخت جراحی کیست مویی با روش‌های سنتی، بسیاری از بیماران روش عمل سرپایی کیست مویی با لیزر را برای درمان انتخاب می‌کنند. مهم‌ترین نگرانی این افراد، هزینه درمان کیست مویی با لیزر است که در تصمیم گیری آنها تاثیر زیادی دارد. 

 

در اینجا می‌توانید مطلب کامل هزینه درمان کیست مویی با لیزر را مشاهده کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی برای بیماری پیلونیدال

پس از جراحی، تمیز نگه داشتن محل جراحی و نواحی مجاور آن و عاری از مو بسیار مهم است. این باعث بهبود بهبود می‌شود.

 

سایر مراقبت‌هایی که می‌توانید در خانه انجام دهید:

بهداشت را خوب رعایت کنید. تمیز نگه داشتن ناحیه و عاری از مو باعث بهبود بهبود می شود. پاکسازی عمیق شکاف گلوتئال و خشک کردن اجباری این ناحیه مهم است. هیچ کرم موضعی مورد نیاز نیست.

 

برداشتن مو. هنگامی که بیماران پر مو هستند، حذف مو یک جزء بسیار مهم برای جلوگیری از عود و حمایت از بهبود است. پزشک کودک شما می‌تواند تکنیک‌های مختلفی را مورد بحث قرار دهد، و این تکنیک‌ها ممکن است در سناریوی کودک شما بهترین باشند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

اصلاح با گیره برقی (توجه: اصلاح با تیغ از هر نوع در این ناحیه توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث تحریک و افزایش خطر عفونت شود.

 

استفاده از کرم یا لوسیون موبر برای از بین بردن موهای زائد از ناحیه خاصی.

 

لیزر موهای زائد ناحیه آسیب دیده.

جدیدترین مطالب سایت