مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 9 آذر 1402

رشته مدیریت مالی چیست؟ بررسی انواع و اصول مدیریت مالی

رشته مدیریت مالی چیست؟ بررسی انواع و اصول مدیریت مالی

رشته مدیریت مالی

معلوم نیست که رشته مدیریت مالی دقیقا چه زمانی به وجود آمد اما به نظر می‏رسد در همان زمانی که انسان‎ها با تجارت آشنا شدند و مفهوم پول را به وجود آوردند، افراد با تجربه و آزمون سعی کردند تا منابع مالی خود را حفظ و در جهت افزایش آن تلاش بیشتری کنند. در حال حاضر مدیریت مالی یکی از مهم‎ترین بخش‎های هر سازمانی محسوب می‏شود و حیات یک سازمان بدون وجود آن امکان‎پذیر نخواهد بود. در کنار این موضوع, مدیریت مالی شخصی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می‎تواند آرامش را به زندگی افراد هدیه کند. در این نوشته قصد داریم تا شما را با مدیریت مالی و انواع آن بیشتر آشنا کنیم.

رشته مدیریت مالی چیست؟

به طور کلی مدیریت مالی، یکی از بخش‎های اساسی هر سازمان است. همه سازمان‎های دولتی و خصوصی برای رسیدن به اهداف خود بایستی منابع مالی خود را به درستی مورد استفاده قرار داده و همواره سود و بهره‎وری را اندازه‎گیری کنند. برای رسیدن به این هدف نیاز به افرادی دارند که توانایی رصد منابع مالی سازمان را داشته باشد و تصمیمات درستی در این راستا بگیرد. به همین خاطر در دانشگاه‎های مختلف ایران و جهان، رشته‎ای به نام رشته مدیریت مالی در مقطع کارشناسی وجود دارد. در این رشته به دانشجویان شیوه‎های تصمیم‎گیری برای رسیدن به اهداف مالی سازمان آموخته می‏شود.

از فردی که در رشته مدیریت مالی تحصیل کرده است انتظار می‏رود که وظایف زیر را در یک سازمان بر عهده بگیرد:

  • تفکر و تصمیم‎گیری درمورد درآمدزایی سازمان، پیش‎بینی میزان سود و ضرر و هزینه‎ها
  • تصمیم‎گیری برای سرمایه‎گذاری بخشی از سرمایه سازمان در امور خاص و سودآور
  • گرفتن وام از بانک و تامین وجوه نقد سازمان از طریق صدور سهام
  • کنترل و مدیریت کامل موجودی سازمان و بررسی هزینه‎ها
  • بررسی و نظارت شیوه تنظیم بودجه سازمان
  • بررسی فعالیت‎های بلندمدت حسابداری سازمان

اصول مدریت مالی

مدیریت مالی

مدیریت مالی به چند دسته تقسیم می‏شود؟

رشته مدیریت مالی که در دانشگاه‎ها تدریس می‏شود در مورد مدیریت مالی سازمان‎ها و شرکت‏هاست. اما مدیریت مالی در زندگی روزمره ما انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‎ها اشاره خواهیم کرد:

مدیریت مالی شخصی

در این مدل، مدیریت مالی روی اموال یک شخص تمرکز می‎‏کند و سعی در حفظ و افزایش آن خواهد داشت. از جمله فعالیت‎هایی که در این شاخه انجام می‏شود می‎توان به بودجه‎بندی، پس‎انداز و سرمایه‎گذاری اشاره کرد. حفاظت از دارایی از طریق بیمه و انواع مختلف سرمایه‎گذاری‎ها نیز در این شاخه انجام می‏شود.

مدیریت مالی سازمان

مشابه آنچه که در رشته مدیریت مالی به دانشجویان آموخته می‏شود، در این شاخه تمرکز روی فرایندهای مالی همچون سرمایه‎گذاری، تامین مالی، مدیریت ساختار سرمایه یک سازمان و مواردی از این قبیل قرار می‎گیرد.

مدیریت مالی غیرانتفاعی

این شاخه از مدیریت مالی، در واقع مدیریت منابع مالی، هزینه‎ها و سودهای سازمان‏های غیرانتفاعی است. سازمان‎های غیرانتفاعی از جمع‌آوری کمک‎های مالی برای رسیدن به یک هدف مفید در جامعه به حیات خود ادامه می‎دهند.

مدیریت مالی بین‎المللی

این شاخه از رشته مدیریت مالی تمرکز خود را روی مدیریت ریسک ارز و کلیه تصمیم‎گیری‎های مالی که با کشورهای خارجی در ارتباط است قرار خواهد داد.

انواع مدیریت مالی

انواع مدیریت مالی

اصول مدیریت مالی شخصی چگونه است؟

به طور کلی مدیریت مالی شخصی یکی از بخش‎های مهم توسعه شخصی در نظر گرفته می‏شود. مدیریت مالی شخصی دارای اصولی است که در ادامه به مهم‎ترین آن‎ها اشاره می‎کنیم:

مشخص کردن اهداف مالی

مانند رشته مدیریت مالی که برای سازمان‎ها کاربرد دارد، در مدیریت مالی شخصی نیز بایستی اهداف به طور کامل و با جزئیات زیاد مشخص شوند. همه هزینه‎ها از جمله هزینه تحصیل، حمل‎ونقل، سفر و … بایستی ثبت و اهداف مشخص شوند. زمانی که اهداف مالی مشخص می‏شوند، تلاش افراد نیز برای رسیدن به آن متمرکزتر خواهد شد.

برنامه‎ریزی و اجرای برنامه مالی

بعد از اینکه اهداف تعیین شد، نیاز است که یک برنامه مالی برای رسیدن به این اهداف تدوین شود. در این برنامه نقشه راه رسیدن به اهداف مشخص شده و در کنار آن به فرد کمک می‎کند تا عملکرد خود را ارزیابی کند. ممکن است برنامه‎ریزی اولیه شما دچار مشکلاتی باشد و این مسئله را بعد از چند ماه متوجه شوید. امید خود را از دست ندهید و نقاط ضعف و قوت برنامه‎تان را بشناسید و آن را اصلاح کنید.

مشخص کردن بودجه

بودجه ابزاری است که با استفاده از آن می‎توان برای اهداف مالی هزینه کرد. مشخص کردن بودجه به عوامل مختلفی از جمله مجرد و متاهل بود، سن، وضعیت مالی و … بستگی دارد. یادتان باشد که بودجه مهم‎ترین خط قرمز یک برنامه مالی است و تخطی از محدودیت‎های آن به معنی شکست در برنامه مالی است.

اصول مدیریت مالی شرکت چگونه است؟

شکل و شمایل مدیریت مالی در شرکت‎ها و سازمان‎ها با مدیریت مالی شخصی متفاوت است. در رشته مدیریت مالی به دانشجویان آموخته می‏شود که در ابتدا بایستی سرمایه‎ مورد نیاز یک سازمان را برآورد کنند. البته این برآورد همواره به شکل تقریبی است.

بعد از اینکه سرمایه مورد نیاز سازمان مورد بررسی قرار گرفت، نیاز است که مشخص کردن سرمایه برای تامین بودجه است. در واقع در این مرحله مدیر مالی بررسی می‎کند که میزان سود سازمان چقدر است و چه مقدرا از بودجه را می‎توان با استفاده از درآمد داخلی یا سود حاصل از سرمایه‎گذاری به دست آورد.

از جمله اصول دیگر در رشته مدیریت مالی می‎توان به تقسیم سود در بازه‎های زمانی مختلف، تدوین برنامه برای سرمایه‎گذاری و مدیریت جریان نقدینگی اشاره کرد.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده کردید، رشته مدیریت مالی مربوط به مدیریت سرمایه در سازمان‎هاست اما این مسئله فقط به شرکت‎ها و کسب‏وکارها محدود نمی‏شود. همه‎ ما در زندگی شخصی‎مان نیز نیاز به مدیریت مالی داریم. مدیریت مالی برای خانم‎ها نیز یکی از مهم‎ترین کارهایی است که بایستی در طول زندگی خود انجام دهند تا استقلال بیشتری داشته باشند. به طور کلی افراد موفق به خوبی مبانی و مهارت‎های مورد نیاز برای مدیریت مالی را می‎دانند و در هر شغل و درآمدی که باشند، سرمایه‎های خود را در جهت درستی استفاده خواهند کرد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت