مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 18 آذر 1402

آیا کاشت مو عوارض خطرناکی دارد ؟

آیا کاشت مو عوارض خطرناکی دارد ؟

کاشت مو یکی از شناخته شده‌ترین و موثرترین روش‌ها برای جبران ریزش مو به حساب می‌آید که در ایران محبوب‌ترین جراحی زیبایی نیز هست. این روش یک جراحی زیبایی ایمن و غیر تهاجمی است که نسبت به تاثیرات فوق العاده خود عوارض بسیار ناچیزی دارد. البته باید گفت که در سال‌های اخیر تکنیک‌ها و دستگاه‌هایی که در عمل کاشت مو به کار برده می‌شوند، با پیشرفت زیادی همراه بوده‌اند؛ بنابراین با این روش‌های جدید عوارض کاشت مو به حداقل رسیده و نتایج آن بهبود پیدا کرده‌اند.

البته کاشت مو نیز مثل هر جراحی دیگری زیباجو را با عوارض مواجه می‌کند و به همین دلیل ممکن است برخی متقاضیان کاشت مو از این نظر نگران باشند. در این مورد باید گفت که اگر کاشت موی خود را به متخصصان یک کلینیک معتبر و برجسته مثل کلینیک زیبایی رویان سلامت بسپارید، لازم نیست نگران باشید. متخصصان این کلینک خطرات احتمالی را قبل از عمل تشخیص می‌دهند و تمام عوارض احتمالی را با شما در میان می‌گذارند. برای آشنایی بیشتر با عوارض کاشت مو لطفاً تا انتها با ما همراه شوید.

منظور از عوارض کاشت مو چیست ؟

عوارض کاشت مو به دو دسته تقسیم می‌شوند:

    عوارض طبیعی کاشت مو

    عوارض خطرناک کاشت مو

به طور کُلی عوارض واقعی و خطرناک کاشت مو چیست ؟ – کلینیک خانه سفید شامل مجموعه رخدادهایی هستند که ممکن است موجب آزار فرد و یا آسیب به او شوند. برخی عوارض طبیعی هستند و احتمال رخ دادن آنها بالاست؛ به طوری که این عوارض در اغلب افراد بروز پیدا می‌کنند و ناشی بهبود آسیب‌های به وجود آمده در عمل کاشت مو هستند. بنابراین جای نگرانی برای این عوارض وجود ندارد و می‌توان در چنین مواردی بهبود خود به خود را انتظار داشت.

اما دسته‌ای از عوارض که ناشی از عدم صحیح بودن روش درمانی یا عدم سازگاری با فرد تحت درمان هستند. این عوارض خطرناک هستند و ممکن است آثار خود را به طور دراز مدت یا همیشگی حفظ کنند. این عوارض ممکن است در اثر انتخاب کلینیک نامعتبر، تجربه کم پزشک متخصص یا سهل انگاری تیم درمانی بروز پیدا کنند. بنابراین شما می‌توانید با انتخاب یک کلینیک معتبر از این عوارض خطرناک به دور بمانید. شایسته ذکر است که کاشت مو یک روش ایمن بوده و تنها در موارد نادری عوارض خطرناک را نشان می‌دهد.

با توجه به این که عوارض کاشت مو تا حد زیادی به زیبایی مربوط می‌شود، می‌تواند تاثیر زیادی بر زیبایی و اعتماد به نفس زیباجو داشته باشد. بنابراین درمان سریع‌تر این عوارض برای زیباجویان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین علت توصیه می‌کنیم برای درمان سریع عوارض بعد از پیوند طبیعی مو، به ادامه این مطلب توجه فرمایید.

علت بروز عوارض کاشت مو

همانطور که گفتیم کاشت مو یک جراحی رو به رشد و نوین است که همواره روش‌های جدیدی به تکنیک‌های آن افزوده می‌شود. این روش‌ها از عوارض کمتر، نتایج طبیعی‌تر و اثرگذاری بیشتری برخوردارند. تمرکز این تکنیک‌ها، بیشتر روی عوارض کاشت مو می‌باشد. چرا که علت بروز این عوارض آسیب‌هایی است که در حین عمل به پوست سر وارد می‌شود؛ برداشت مو از ناحیه بانک مو و ایجاد حفره، شیار یا سوراخ در ناحیه کاشت باعث صدمات جزئی به پوست می‌شود که باید با مراقبت‌های مداوم همراه شوند.

عوارض طبیعی کاشت مو به سرعت بهبود می‌یابند و با مراقبت‌های بعد از کاشت مو هیچ نگرانی در مورد رخ دادن آنها وجود ندارد. اما علت عوارض غیر طبیعی و خطرناکی که در برخی موارد نادر بروز پیدا می‌کنند، مهارت ناکافی پزشک، تجربه کم تیم پزشکی، عدم رعایت اصول بهداشتی و اشتباهات پزشکی است. همچنین شاهد این هستیم که با پیشرفت تکنیک‌های کاشت مو، برخی پزشکان غیر متخصص وارد این کار شده‌اند و به همین دلیل شاهد افزایش عوارض کاشت مو غیر در برخی کلینیک‌های غیر تخصصی هستیم.

آیا کاشت مو عوارض خطرناکی دارد ؟

آیا کاشت مو یک عمل پر عارضه است؟

هر زمان که برای انجام یک عمل جراحی به بیمارستان مراجعه کنید، در معرض یک فهرست بلند از عوارض احتمالی قرار می‌گیرید؛ گاهی این عوارض ممکن است باعث پشیمانی شما از انجام عمل شود. عوارض کاشت مو و کاشت ابرو نیز به همین صورت ممکن است گسترده باشند. اما اگر به این نکته توجه کنید که در 99% موارد هیچ کدام از این عوارض تداوم نمی‌یابند، نگرانی شما رفع می‌شود. بنابراین کاشت مو یک عمل جراحی خطرناک و پر عارضه نیست و می‌تواند تمام انتظارات شما را برآورده کند.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که مقدار بروز عوارض تا حد زیادی به خودتان بستگی دارد. شما می‌توانید با توجه به نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم، تا حد زیادی از وقوع این عوارض جلوگیری کنید.

چگونه از بروز عوارض کاشت مو پیشگیری کنیم

به هر حال کاشت مو یک عمل زیبایی کم تهاجمی است که عوارضی را در پی دارد. عوارض کاشت مو در بسیاری از موارد قابل پیشگیری و قابل درمان هستند. مهم‌ترین عواملی که در پیشگیری از این عوارض نقش دارند شامل انتخاب کلینیک کاشت موی مناسب و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل هستند. این دو عامل در کنار هم میزان بروز عوارض طبیعی و غیر طبیعی را تعیین می‌کنند.

در صورتی که کلینیک کاشت موی انتخابی شما از تجهیزات پیشرفته و به روز، جراحان متخصص و حاذق، تیم درمانی حرفه‌ای و سابقه درخشان بهره ببرند احتمال بروز عوارض کمتر می‌شود. همچنین مراقبت‌های قبل و بعد از عمل احتمال بروز عوارضی مثل قرمزی، التهاب و عفونت را کاهش می‌دهند. سهل انگاری در ارائه اطلاعات توسط کلینیک و یا پیگیری مراقبت‌های بعد از عمل ممکن است باعث وقوع عوارض غیر قابل کنترل شود.

بنابراین توصیه می‌کنیم حتماً برای انتخاب یک کلینیک زیبایی با سابقه و معتبر زمان بگذارید. همچنین  شما باید تمام ابهامات خود در مورد کاشت مو و عوارض آن را حل کنید.

آیا کاشت مو عوارض خطرناکی دارد ؟

شایع‌ترین  عوارض کاشت مو

در این بخش شایع‌ترین عوارض کاشت مو که طبیعی، محدود و موقت هستند را معرفی می‌کنیم. این عوارض پس از گذشت مدت زمان کوتاهی با مراقبت‌های برطرف می‌شوند و نگران کننده نیستند. این عوارض شامل:

 درد بعد از کاشت مو : اولین عارضه‌ کاشت مو که به چشم خواهد آمد درد بعد از این عمل است. میزان درد در برخی روش‌های کاشت مو مثل ‌FUT نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است؛ علت آن هم برداشت نواری فولیکول‌ها از ناحیه بانک مو است. برای جلوگیری از این عارضه در حین عمل از داروی بی حسی استفاده می‌شود اما با رفع اثر بی حسی، درد آغاز می‌شود. پزشک برای کاهش درد بعد از عمل داروهای مسکن تجویز می‌کند.

 تورم بعد از کاشت مو : یکی از دیگر عوارض کاشت مو که ممکن است برای زیباجویان نگرانی ایجاد کند، تورم و التهاب بعد از کاشت مو است. علت بروز این عارضه بهبود بافت‌ها بعد از عمل کاشت مو می‌باشد. این التهاب معمولاً در کمتر از 1 هفته برطرف می‌شود و با ماساژ یا کمپرس سرد سرعت بهبود آن افزایش می‌یابد.

خونریزی بعد از کاشت مو : پوست سر دارای رگ‌های خونی فراوان است و با برداشت یا کاشت فولیکول‌ها ممکن است این عروق آسیب ببینند. البته احتمال وقوع این عارضه در تکنیک‌های جدید کاشت مو کمتر است. به منظور جلوگیری از خونریزی بعد از کاشت مو، از پانسمان فشاری استفاده می‌شود.

همچنین لازم است به منظور پیشگیری از خونریزی به عنوان یکی از خطرناک‌ترین عوارض کاشت مو، مصرف مسکن‌های غیر استروئیدی، آسپرین، ویتامین E، الکل و دخانیات به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل قطع شود.

اسکار و جای زخم : ایجاد اسکار یکی از ناخوشایند‌ترین عوارض کاشت مو است که در روش کاشت مو نواری یا FUT بیشتر دیده می‌شود. اما در روش‌های جدید به دلیل برداشت و کاشت ظریف و استفاده از دستگاه‌های میکرو، احتمال باقی ماندن جای اسکار و زخم بسیار پایین است. در صورتی که عمل کاشت مو تحت نظر یک متخصص مجرب و ماهر انجام شود، نگرانی بابت باقی ماندن جای اسکار وجود ندارد.

پوسته پوسته شدن و خارش سر : 24 تا 48 ساعت بعد از عمل کاشت مو و به مدت 7 تا 10 روز ممکن است عارضه پوسته پوسته شدن در ناحیه کاشت را مشاهده کنید.  این عارضه در پی خشک شدن پوست سر و بهبود بافت‌ها بروز پیدا می‌کند. پزشک برای برطرف کردن این عارضه از شامپوهای مخصوص و مرطوب کننده استفاده می‌کند.

در مورد خارش سر نیز باید گفت که بهبود زخم‌ها عامل ایجاد خارش است و برای بهبودی عوارض کاشت مو لازم است از خاراندن سر اجتناب کنید.

ریزش مو بعد از کاشت مو : ریزش مو بعد از کاشت مو یک عارضه بسیار طبیعی است که اصلاً جای نگرانی ندارد. این موها، ساقه همان فولیکول‌هایی هستند که کاشته شده‌اند و برای رشد موهای ضروری‌اند. به همین دلیل 2 تا 3 ماه بعد از کاشت مو این عارضه برطرف می‌شود و شما شاهد رویش و رشد موهای کاشته شده خواهید بود.

آیا کاشت مو عوارض خطرناکی دارد ؟

عوارض نادر بعد از کاشت مو

مواردی که تا اینجا در مورد آنها صحبت کردیم متداول‌اند و در بسیاری از زیباجویان وقوع می‌یابند. اما در این قسمت عوارض نادر و خطرناک کاشت مو که احتمال وقوع آنها کم است را معرفی می‌کنیم.

 عفونت‌های بافتی

 زخم‌های هایپرتروفی

 سنکوپ

تغییر رنگدانه پوست

نکروز

ریزش موی دائمی

توجه داشته باشید اگرچه احتمال بروز این عوارض کم است، اما ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. البته مراجعه به کلینیک تخصصی معتبر می‌تواند احتمال این عوارض را به صفر برساند.

منبع : رویان سلامت

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت