مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 10 خرداد 1403

حفظ ارزش غذایی محصولات با تونل انجماد

حفظ ارزش غذایی محصولات با تونل انجماد

منجمد نمودن محصولات با شیوه های قدیمی و بدون تجهیزات پیشرفته باعث افت شدید کیفیت مواد غذایی و کاهش ارزش غذایی آنها می شود و به همین دلیل امروزه برای انجماد مواد غذایی از تونل انجماد استفاده می نمایند که از کاهش کیفیت محصولات غذایی جلوگیری می نماید.

برای نگهداری محصولات غذایی و جلوگیری از فاسد شدن آنها نیاز به شرایط خاصی می باشد و یکی از بهترین روش ها برای نگهداری طولانی مدت محصولات غذایی منجمد نمودن آنها می باشد.

منجمد نمودن محصولات با شیوه های قدیمی و بدون تجهیزات پیشرفته باعث افت شدید کیفیت مواد غذایی و کاهش ارزش غذایی آنها می شود و به همین دلیل امروزه برای انجماد مواد غذایی از تونل انجماد استفاده می نمایند که از کاهش کیفیت محصولات غذایی جلوگیری می نماید.

در اینجا قصد داریم شما را با این دستگاه نوین و نحوه صحیح انجماد محصولات غذایی آشنا نماییم تا با صنعت تولید محصولات غذایی منجمد نیز آشنا شوید.

نحوه انجماد محصولات غذایی در تونل انجماد

در تونل انجماد سرعت کاهش دما و انجماد محصولات غذایی افزایش می یابد به این صورت که درون تونل های انجماد دمای هوا را به منفی 40 درجه سانتی گراد می رسانند و سرعت گردش ها را افزایش می دهند که این سرعت بالای هوا سبب تبادل سریع گرما بین هوا و محصولات می شود و می توان حجم زیادی از محصولات در مدت زمان کمی منجمد نمود.

درون تونل های انجماد، مواد غذایی به صورتی قرار می گیرند که جریان هوا به خوبی از میان آنها عبور نماید و هرچه سطح تماس محصولات با هوا بیشتر باشد سرعت انجماد افزایش می یابد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تونل های انجماد به شما پیشنهاد می کنیم که به صفحه محصول تونل انجماد مراجعه نمایید.

حفظ ارزش غذایی محصولات با تونل انجماد

در شیوه سنتی انجماد، محصولات غذایی به صورت تدریجی منجمد می شدند و در این فرآیند مولکول های آب موجود در بافت مواد غذایی به کریستال های درشت یخ تبدیل و به بافت های پروتئینی مواد غذایی آسیب وارد می کردند به همین دلیل باعث افت کیفیت محصولات می شدند.

اما در تونل انجماد به دلیل سرعت بالا انجماد، کل بافت مواد غذایی به صورت یکپارچه منجمد و سفت می شوند و از تشکیل کریستال ها درشت یخ در محصولات جلوگیری می شود. به همین دلیل این محصولات از کیفیت و ارزش غذایی بالاتری برخوردار می باشند.

محصولاتی که به صورت سنتی منجمد می شوند رنگ، بو و مزه آنها تغییر می کند و همچنین هنگامی که از حالت انجماد خارج می شوند آب بیشتری از دست می دهند.

کاربرد تونل انجماد در صنایع

این دستگاه کاربردهای متعددی دارد و می توان گفت که از تونل انجماد در اغلب واحد های صنعتی تولید محصولات غذایی استفاده می شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می نماییم.

منجمد نمودن گوشت : از تونل انجماد برای منجمد نمودن گوشت قرمز، مرغ، ماهی و غیره استفاده می شود این محصولات پس از منجمد شدن به سردخانه ها منتقل می شوند و می توان آنها را تا مدت زمان طولانی نگهداری نمود.

کارخانجات تولید مواد غذایی نیمه آماده با استفاده از تونل های انجماد محصولاتی مانند همبرگر، فلافل، ناگت و دیگر مواد غذایی نیمه آماده را بلافاصله پس از تولید منجمد و بسته بندی می نمایند و بدون وجود تونل های انجماد ارائه این محصولات با کیفیت بالا امکان پذیر نبود.

منجمد نمودن سبزیجات :  ار تونل انجماد برای انجماد سریع سبزیجات مختلفی استفاده می شود و امکان استفاده از این محصولات غذایی فصلی را در تمام طول سال برای ما فراهم می آورد. درون تونل های انجماد محصولاتی مانند نخود فرنگی، ذرت، سیب زمینی خلالی و غیره را منجمد می نمایند و برای استفاده عموم به صورت بسته بندی شده و منجمد به بازار ارائه می نمایند.

حفظ ارزش غذایی محصولات با تونل انجماد

تولید بستنی : در کارخانجات تولید بستنی از تونل انجماد برای تولید سریع بستنی های مختلفی استفاده می شود و با استفاده از این دستگاه می توان بستنی با کیفیت بالا و بهداشتی تولید نمود.

ساخت تونل انجماد

برای ساخت تونل انجماد از تجهیزات و قطعات مختلفی استفاده می شود که به ظرفیت و نوع تونل بستگی دارد و در ادامه به برخی از این تجهیزات و قطعات اشاره می نماییم.

ساندویچ پانل 

از ساندویچ پانل برای ساخت سازه تونل انجماد استفاده می شود این محصول ویژگی های منحصر به فردی دارد که مهمترین آن کاهش تبادل حرارت بین محیط بیرون و درون تونل انجماد می باشد این محصول در مدل های متنوعی طراحی و تولید می شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار میگیرد و برای ساخت تونل های انجماد معمولا از ساندویچ پانل با ضخامت 15 الی 20 سانتی متری با دانسیته 40 استفاده می شود.

ساندویچ پانل ها در دو مدل سقفی و دیواری طراحی و تولید می شوند و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ساندویچ پانل سقفی به صفحه قیمت ساندویچ پانل سقفی مراجعه نمایید.

کمپرسور تونل انجماد

کمپرسور یا موتور تونل انجماد نقش کلیدی در سیکل تبرید تراکمی دستگاه دارد کمپرسورها در ظرفیت و مدل های مختلفی طراحی و تولید می شود و معمولا در ساخت تونل های انجماد از کمپرسور های دو مرحله ای استفاده می نمایند و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به صفحه محصول کمپرسور بیتزر مراجعه نمایید و با مدل های مختلف کمپرسور بیتزر آشنا شوید.

اواپراتور تونل انجماد

اواپراتور از دیگر بخش های مهم تونل انجماد می باشد که وظیفه کاهش دمای هوا و افزایش سرعت گردش هوا را بر عهده دارد اواپراتور های نصب شده در تونل انجماد به فن های دور بالایی مجهز می باشند و همچنین ساختار متفاوتی با اواپراتورهای سردخانه ای دارد تا بتواند عملیات کاهش دمای محیط را به صورت صحیح انجام دهد.

حفظ ارزش غذایی محصولات با تونل انجماد

 جمع بندی

تونل های انجماد در مدل های مختلفی طراحی و تولید می شوند و تمامی نیازهای صنایع غذایی را برای منجمد نمودن محصولات برآورده می نمایند و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه از مشاوره تخصصی رایگان صنایع برودتی نوری استفاده نمایید که برای این منظور می توانید صنایع برودتی نوری را در گوگل جستجو و به وبسایت این شرکت مراجعه نمایید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت