مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 27 فروردین 1401

جنگل توسکستان منطقه ای بکر برای عاشقان جنگل و طبیعت گردی

جنگل توسکستان منطقه ای بکر برای عاشقان جنگل و طبیعت گردی

جنگل توسکستان جنگلی بسیار زیبا و دیدنی در دامنه شمال شرقی البرز و در بین گرگان و شاهرود واقع شده است. علت نامگذاری این جنگل وجود درختان توسکان در بخش جنوبی جاده بعد از گرگان و قرارگیری در امتداد روستایی به نام توسکستانی است. اگر به فکر سفر به گلستان و رزرو هتل گرگان هستید، حتما پیشنهاد می کنیم که منظره رویایی جنگل توسکستانی را مخصوصا در پاییز از دست ندهید. تنوع بافت گیاهی و زیبایی جاده و همینطور آب و هوای بسیار دلپذیر آن در تمامی فصول، آن را به یکی از جاهای دیدنی گرگان تبدیل کرده است. در ادامه بیشتر با این جنگل آشنا خواهید شد.

جنگل توسکستان کجاست؟

برای رسیدن به جنگل توسکستانی باید 13 کیلومتر از شهر گرگان دور شوید و به روستای جلین برسید. هنگامی که از روستای جلین عبور کنید به جاده ای فرعی می رسید. حدودا 15 کیلومتر بعد به جنگلی بسیار زیبا با درختان تنومند و بلند خواهید شد. در ابتدا که وارد جنگل شوید، روستای توسکستان را خواهید دید و سپس جنگل معروف را مشاهده خواهید کرد که در کنار آن جنگل جهان نما گلستان هم به چشم می خورد.

جاذبه های اطراف جنگل توسکستان

جنگل توسکستان در همه فصل های سال مخصوصا فصل پاییز برای هر کسی که عاشق طبیعت و خانواده است یک رویا و شبیه به بهشت است. تنوع پوشش گیاهی خارق العاده است و شما می توانید انواع درختان از توسکا و اورس گرفته تا بلوط و سرخدار را مشاهده کنید که چگونه جاده و محیط اطراف را با برگ های رنگی خود تزیین کرده اند.

در کنار این همه زیبایی جنگل، نباید از منظره تماشایی جاده ای که به آن منتهی می شود غافل شوید و هر جایی که احساس نیاز کردید می توانید ماشین خود را پارک کرده و به درون جنگل بروید. با این حال مراقب جاده شیب دار و پیچ های تند و تیز جاده باشید و خودرو هیچ عیبی نداشته باشد. از طرفی به هیچ وجه آتش درست نکنید یا بسیار مراقب باشید چون برگ و چوب ها خشک هستند و احتمال آتش سوزی بسیار زیاد است. بد نیست بدانید که جنگل توسکستانی بخشی از پارک هیرکانی محسوب می گردد که در فهرست پارک های ملی ثبت شده است.

کاروانسرای قزلق

در میانه جاده ای که به جنگل توسکستان منتهی می شود، کاروانسرای قزلق وجود دارد که با تابلو راهنما مشخص شده است. برای رسیدن به این کاروانسرا باید ماشین خود را پارک کنید و حدود 150 به سمت شمال شرق پیاده بروید. ویژگی شاخص و بارز کاروانسرای قزلق سقف پوشیده از بوته و گیاهان و کومه مخصوص چوپان ها بوده که از فاصله نسبتا دور مشخص است. قدمت کاروانسرای قزلق جنگل توسکستان به دوران صفویه باز می گردد و در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

دشت سرعلی آباد جنگل توسکستان

علاوه بر کاروانسرای قزلق، دشت سرعلی آباد هم از جاذبه های اطراف جنگل توسکستان به شمار می رود که در جنوب آن و در ارتفاعات قرار دارد. درختان استپی و اورس بخش غالب پوشش گیاهی آن هستند که چشم اندازی فراموش نشدنی دارد. این دشت از غرب به جنگل جهان نما، از شرق محدود به رشته کوه های چالچالیان و پیگرد کوه و از سمت جنوب هم به رشته کوه های شاه کوه منتهی می شود. قرارگیری در این منطقه که از هر طرف به کوه و جنگل منتهی شده، حسی باورنکردنی در شما ایجاد خواهد کرد که تنها وقتی در آن قرار بگیرید می توانید درک کنید.

دشت گرمابدشت

جاذبه دیدنی بعدی در اطراف جنگل توسکستان، دشت گرمابدشت است. این دشت پس از سرعلی آباد قرار گرفته و در تمام طول سال با پوشش های گیاهی متفاوت همیشه سرسبز است. اکثر درختانی که در این دشت دیده می شوند، کوچ آورس و لورس خزنده است. با توجه به برف خیز بودن این منطقه، هر سال گردشگران و مردم اطراف برای برف بازی و تفریح به این دشت زیبا می آیند.

روستای چارباغ و شاهکوه

روستای چارباغ جاذبه دیدنی اطراف جنگل توسکستان است. اهالی و مردمان مهمان نواز این روستا از شما با محصولات محلی مثل ماست، پنیر، گوشت و آب زرشک کوهستانی پذیرایی خواهند کرد. چنانچه دوست داشته باشد در این منطقه استراحت کنید، روستای پس از چارباغ به نام شاهکوه پایین گزینه بهتری است.

آبشار توسکستان

آبشار توسکستان هم متفاوت ترین بخش گردشگری و دیدنی جنگل توسکستان است. برای رسیدن به این آبشار باید 9 کیلومتر بعد از روستای توسکستان به سمت شاهرود بروید.

جنگل النگدره

این جنگل در بخش جنوب غربی گرگان و در جاده ناهارخوران قرار دارد. منظره و طبیعت این پارک جنگلی وصف نشدنی است و به محض ورود به جاده کاملا جذب آن خواهید شد.

بهترین زمان سفر به توسکستان

برای سفر به جنگل توسکستان هر فصلی از سال را می توان انتخاب کرد. در فصل بهار، با منطقه ای خوش آب و هوا و سرسبز روبرو خواهید شد. در فصل پاییز با برگ های خزان رنگارنگ، فضایی رمانتیک و عاشقانه و جاده هزار رنگ مواجه خواهید بود. آب و هوای جنگل توسکستان در فصل پاییز سرد است و باید لباس گرم همراه داشته باشید.

هتل های نزدیک جنگل توسکستان

شهر گرگان جاذبه های دیدنی و طبیعت گردی بسیار زیادی دارد که یکی از معروف ترین آنها جنگل توسکستان است. برای دسترسی راحت به این منطقه بسیار زیبا، میتوانید از میان گزینه های رزرو هتل ، نزدیکترین هتل های گرگان مثل هتل پارمیدا، هتل رویال با بهترین قیمت و امکانات عالی انتخاب کنید.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت