مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 1 تیر 1400

ویزای اسپانسرشیپ همسر برای کشور کانادا چگونه است؟

ویزای اسپانسرشیپ همسر برای کشور کانادا چگونه است؟

با ویزای اسپانسرشیپ این امکان را فراهم آورده میشود که اعضای یک خانواده بتوانند در کنار یک ­دیگر در کشوری مثل کاندادا زندگی کنند. بر اساس این ویزا افرادی که اقامت دائم کشور کانادا را دارند یا سیتیزن این کشور محسوب می ­شوند، می­ توانند اسپانسر همسر خود شوند و او از این طریق، می­ تواند به کشور کانادا مهاجرت کند و در کنار همسر خود زندگی کند.

یکی از شرط ­های برخورداری از ویزای اسپانسرشیپ این است که این زوج، حداقل یک سال باید با هم زندگی کرده باشند. بعد از اقدام برای مهاجرت، اداره­ مهاجرت کانادا، شرایط زوجین را بررسی می­ کند و تصمیم نهایی را به آن ­ها ابلاغ می ­کند.

سن فرد اسپانسر کننده باید بالای ۱۸ سال باشد. این فرد در زمانی که اقامت دائم فرد اسپانسر شونده صادر می­ شود، باید ساکن کشور کانادا باشد. یکی دیگر از شرایط فرد اسپانسر کننده این است که باید تعهد دهد که تا سه سال قادر است تمام هزینه­ های زندگی فرد اسپانسر شونده را بدون قید و شرط پرداخت نماید.

هم­ چنین اسپانسر کننده در سه سال اخیر نباید اسپانسر فرد دیگری شده باشد. یکی از شرایط اساسی برای اسپانسر شدن در کشور کانادا، این است که فرد نباید زندانی و ورشکسته شده باشد و جرم سنگینی را نیز مرتکب نشده باشد.

در کنار شروطی که برای اسپانسر کننده وجود دارد، شروطی نیز برای اسپانسر شونده وجود دارد. از جمله این که سن او بالای ۱۸ سال باشد. نداشتن سابقه­ کیفری نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که برای مهاجرت به کشور کانادا، حتما مورد نظر قرار می­ گیرد. فرد اسپانسر شونده باید معاینات پزشکی را پشت سر بگذارد و باید به اداره­ مهاجرت کانادا اثبات نماید که این ازدواج فقط برای اخذ اقامت دائم این کشور نبوده است.

چه روابطی را می ­توان به­ عنوان رابطه­­ همسر به ­شمار آورد؟

در واقع رابطه­ همسر که به آن spouse گفته می ­شود، به این معنا است که دو نفر با یک ­دیگر ازدواج رسمی کرده باشند. ازدواج در بسیاری از کشور ها قالب مشترکی دارد و مشابه است. این ازدواج علاوه بر این که باید مطابق قوانین ازدواج در کشور کانادا باشد، باید از قوانین ازدواج در کشور مبدا نیز پیروی نماید. زوجین نیاز است تا برای ازدواج خود، سندی نیز به اداره­ مهاجرت کشور کانادا ارائه نمایند. هم­ جنس­گرا ها در صورتیکه در کشور کانادا ازدواج کرده باشند، رابطه­­ همسری آن­ ها مورد قبول است. در غیر این صورت باید از روش ­هایی که در ادامه به شرح آن ­ها می ­پردازیم، استفاده نمایند.

یکی از این روابط که زیر شاخه­ رابطه­ همسری قرار می­ گیرد، common-law partner است. این بدان معنی است که زوجین باید به­  مدت یک سال در کنار هم زندگی کرده باشند. دیگری conjugal partner است. این نوع از ارتباط می ­تواند بین مرد و زن یا بین هم­ جنس­گرا ها باشد. فرد اسپانسر کننده در این شرایط باید دلیل موجهی داشته باشد که طرفین نتوانستند با یک ­دیگر زندگی کنند. این دلیل می­ تواند عدم به رسمیت شناختن ازدواج هم ­جنس­گرایان در کشور مبدا باشد. شرط دیگر این است که طرفین ارتباط بیش از یک سال به یک ­دیگر وابستگی داشتند و بین آن ­ها ارتباط برقرار بوده است. برای این مسائل می­ توانید مدارکی مانند حساب ­های بانکی مشترک را ارائه دهید.

ویزای اسپانسرشیپ برای همسر در چه مواردی ممنوع است؟

ویزای اسپاسرشیپ از طریق همسر، در کنار این که می­ تواند فرصت مناسبی را برای مهاجرت فراهم کند، می ­تواند محدودیت ­هایی هم داشته باشد. به ­عنوان مثال اگر یکی از زوجین سن آن ­ها زیر ۱۸ سال است، نمی ­توانند از طریق این ویزا اقدام به مهاجرت نمایند. در این شرایط نیاز است تا صبر کنند تا سن هر کدام از آن­ ها به بالای ۱۸ سال برسد. در صورتی که هدف از ازدواج ویزای اسپانسرشیپ باشد و در واقع ازدواج واقعی نباشد، این امکان وجود ندارد تا از طریق ویزای اسپانسرشیپ، فرآیند مهاجرت به کشور کانادا صورت گیرد.

یکی از حالت ­هایی که ممکن است برای هر کس به ­وجود آید، جدا شدن از همسر پس از مهاجرت است. از این رو قانونی که در این شرایط وجود دارد، این است که فرد اسپانسر کننده تا سه سال و فرد اسپانسر شونده تا پنج سال اجازه ندارد اسپانسر شخص دیگری شود.

ازدواج باید در کشور مبدا و در کانادا مورد قبول باشد. ممکن است ازدواج شما در کشور مبدا مورد قبول واقع نشود. این امکان وجود دارد که باز هم بتوانید از ویزای اسپانسرشیپ استفاده نمایید. اما در صورتی که ازدواج در کشور کانادا پذیرفته نباشد، نمی ­توانید از طریق ویزای اسپانسرشیپ اقدام به مهاجرت به این کشور نمایید.

در زمان مهاجرت اگر متاهل هستید، باید اسم همسر خود را در پرونده­ مهاجرتی خود بیان کنید. در غیر این صورت بعد این امکان وجود ندارد که اسپانسر همسر خود شوید و او از طریق ویزای اسپانسرشیپ به کشور کانادا مهاجرت نماید. از سویی دیگر، ازدواجی که از راه دور صورت گیرد نیز مورد قبول نیست و باید چارچوب ­های کشور کانادا در ارتباط با آن، رعایت گردد.

ویزای اسپانسرشیپ همسر برای کشور کانادا چگونه است؟

چه تفاوتی بین ویزای اسپانسرشیپ outland و inland وجود دارد؟

ویزای اسپانسرشیپ outland به این معنا است که همسر شما خارج از کانادا زندگی می ­کند و تا وقتی که پرونده مهاجرتی شما و همسرتان بررسی شود، می­ توانید با همسرتان زندگی کنید. پس از اخذ ویزای اسپانسرشیپ و طی نمودن مراحل مهاجرتی، می ­توانید هر دو در کشور کانادا زندگی نمایید. در مقابل در ویزای اسپانسرشیپ inland، در شرایطی است که همسر شما همراه با خودتان در کشور کانادا زندگی می­ کند. پس از طی کردن مراحل اسپانسر شدن، همسر شما مجوز کار یا work permit را دریافت می­ کند و می ­تواند کسب درآمد نماید.

اتفاقات بعد از سابمیت کردن پرونده اسپانسرشیپ همسر

در هنگام سابمیت کردن پرونده­ مهاجرتی همسر خود تلاش کنید تا تمام مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید. در بسیاری از مواقع، اداره­ مهاجرت کانادا اعلام می کند که در مدارک ارسالی، نقص وجود دارد. در این شرایط نیاز است تا شما مجددا، نقص موجود را برطرف نمایید. پس از سابمیت کردن تمام مدارک، اداره­ مهاجرت کانادا پرونده­ همسر شما را بررسی می­ کند. این بررسی به­ طور کلی چیزی در حدود ۱۲ ماه طول می­ کشد که در زمان با احتساب بررسی نقصی مدارک است.

در زمانی که اداره­ مهاجرت، مشغول بررسی پرونده­ مهاجرتی است، همسر شما تا ۳۰ روز زمان دارد تا انگشت­ نگاری و معاینات پزشکی مورد نیاز را انجام دهد. در این شرایط ممکن است نیاز باشد تا همسر شما مصاحبه حضوری نیز داشته باشد. در سال ­های اخیر، کشور کانادا ظرفیت خود را برای اسپانسرشیپ ­ها خانوادگی بالا برده است و این مسئله می­ تواند فرآیند مهاجرت از این طریق را اندکی آسان ­تر نماید.

چه قوانینی برای بعد از مهاجرت از طریق ویزای اسپانسرشیپ وجود دارد؟

فرد اسپانسر کننده موظف است تا سه سال تمام هزینه ­های زندگی همسر خود را پرداخت کند و از او حمایت مالی نماید. اسپانسر کننده نمی­ تواند پس از مهاجرت همسر خود، در صورت جدایی، تا پنج سال اسپانسر همسر دیگری شود. اگر مدت زمان زندگی زوجین کمتر از دو سال باشد و در این زمان فرزندی نداشته باشند، پس از آن که ویزای اسپانسرشیپ به همسر فرد اسپانسر کننده داده شد، باید به ­مدت دو سال با یک­دیگر زندگی کنند.

در غیر این صورت اقامت دائم کشور کانادا از فرد اسپانسر شونده گرفته خواهد شد. در این شرایط ممکن است وضعیت نا مساعدی به ­وجود آید و شخص مورد آزار و اذیت خانگی قرار گیرد که در این شرایط، این قانون اجرا نخواهد شد.

در چه شرایطی ویزای اسپانسرشیپ همسر تعلیق می­ شود؟

اگر فردی که اسپانسر می­ کند، به­ دلیل ارتکاب به جرمی، تا مدت ۱۰ سال به زندان محکوم شود، ویزای اسپانسرشیپ همسر او تعلیق می ­شود. در صورتی که فرد اسپانسرکننده برای آن که بتواند به کشور کانادا وارد شود، inadmissible شود، یا در وضعیتی قرار گیرد که در نتیجه­­ آن پاسپورت کانادایی خود را از دهد، موجب تعلیق ویزای اسپانسرشیپ خواهد شد.

در برخی از موارد ممکن است اوضاع پیچیده­ تر شود و اداره­ مهاجرت از نظر مسائل امنیتی، حقوق بشر یا جرم و جنایت، برای فرد نامه­­ inadmissible بودن صادر نماید. در این شرایط تا بررسی وضع موجود، ویزای اسپانسرشیپ همسر وی به حالت تعلیق در می ­آید و پیگیری ­های لازم انجام می­ گیرد.

در چه شرایطی ویزای اسپانسر کردن همسر را می ­توان کنسل کرد؟

تنها یک راه وجود دارد که می­ توان از آن طریق ویزای اسپانسرشیپ همسر را کنسل کرد و آن هم در حالتی است که فرد اسپانسر شونده، کارت اقامت خود را دریافت نکرده باشد. در این شرایط فرد اسپانسر کننده می­ تواند به­ صورت آنلاین درخواستی را ارائه کند و در آن، درخواست کنسل کردن اقامت و ویزای اسپانسرشیپ همسر خود را بدهد. در غیر این صورت اگر کارت اقامت دائم دریافت شده باشد، امکان کنسل کردن آن وجود ندارد و فرد اسپانس کننده متعهد است تا هزینه ­های زندگی همسر خود را تا سه سال، پرداخت نماید.

شرایط کار یا تحصیل فرد اسپانسر شونده چگونه است؟

مدت زمان مشخصی نیاز است تا فرد اسپانسر شونده، بتواند اقامت دائم خود را دریافت نماید. در این زمان فرد باید شرایط مهاجرتی خود را داشته باشد. بدون داشتن ویزا یا اقامت، اسپانسر شونده اجازه­ کار یا تحصیل را در کشور کانادا ندارد و باید این مدارک را داشته باشد. در شرایطی ممکن است فرد پیش از این از طریق ویزای دیگری مانند ویزای تحصیلی یا کاری به کشور کانادا مهاجرت کرده باشد. در این شرایط می ­تواند تا مدت زمان قانونی، از اعتبار آن ویزا استفاده کند و با توجه به آن به فعالیت بپردازد.

چه مدت طول می ­کشد تا ویزای اسپانسرشیپ همسر بررسی شود؟

بررسی مدارک و اخذ ویزا، در بعضی موارد ممکن است در زمان نسبتا کوتاهی انجام شود اما به ­طور معمول این اقدامات زمان زیادی می ­برد. به ­همین علت نمی­ توان زمان مشخصی را برای آن تعیین و پیش­ بینی کرد. بررسی مدارک و صدور ویزا معمولاً سه بخش دارد که در ادامه به آن­ ها اشاره می­ شود.

در مر­حله­ اول، پرونده در ویزا آفیس که در کشور کانادا قرار دارد، بررسی می ­شود. این فرآیند ۲۸ روز زمان می ­برد و طی این زمان قبولی اسپانسر اعلام می ­شود. در مرحله­ دوم پرونده­ افرادی که متقاضی اقامت در استان کبک هستند، مورد بررسی قرار می­ گیرد. زمانی که نیاز است تا کبک نامه­ ویزا آفیس اول را تایید کند، حدود ۳۰ روز است. در ادامه نیز تاییدیه­­ آن را برای آفیس بعدی یعنی ایران­-آنکارا بفرستد. در انتها نیز بررسی پرونده­ مهاجرتی و مدارک اسپانسر شونده انجام می ­شود که کمتر از ۱۵ ماه زمان خواهد برد. همه­ مراحل مهاجرتی از ابتدا تا اخذ ویزا در کشور ترکیه و شهر آنکارا انجام خواهد شد.

ویزای اسپانسرشیپ همسر برای کشور کانادا چگونه است؟

 ویزای اسپانسرشیپ فرزندان در کانادا

وابستگی بین فرزندان و والدین زیاد و غیر قابل انکار است. به ­همین دلیل یکی از انواع ویزای اسپانسرشیپ که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد، ویزای اسپانسرشیپ فرزندان است. این ویزا نیز مانند ویزای اسپانسرشیپ همسر و والدین شرایط و قوانین خاص خود را دارد و در صورت دارا بودن شرایط موجود، فرزندان می ­توانند از طریق ویزای اسپانسرشیپ به کشور کانادا مهاجرت نمایند.

فرد اسپانسر کننده برای ویزای اسپانسرشیپ فرزندان چه شرایطی باید داشته باشد؟

فرد اسپانسر کننده باید بالای ۱۸ سال باشد و مقیم کانادا یا سیتیزن این کشور باشد و زمانی که برای ویزای اسپانسرشیپ اقدام می­ کند، باید در کانادا زندگی کند. این فرد نباید دچار ورشکستگی شده باشد و زندانی باشد. هم ­چنین نامه­ خروج از کانادا نیز نباید برای او ارسال شده باشد.

فرزندان ممکن است در رده­ های سنی مختلفی باشند. از این روی، حمایت مالی و تعهد به آن در این ویزا اهمیت بالایی دارد. پس از اخذ اقامت و اعمال ویزای اسپانسرشیپ برای فرزندان، فرد اسپانسرکننده تا ۱۰ سال یا تا زمانی که فرزندش به سن ۲۵ سالگی برسد، باید تعهد دهد که از او حمایت مالی می ­نماید و به نیاز ها و هزینه ­های زندگی او رسیدگی می­ کند. ممکن است پس از گذشت دو سال فرزند شما به ۲۵ سالگی برسد. در این شرایط مدت زمان تعهد شما نیز برای حمایت مالی به پایان می ­رسد. در واقع هر کدام از این شرایط که زود تر برسند، قانون اعمال خواهد شد.

شرایط اسپانسر شونده در ویزای اسپانسرشیپ فرزندان

برای ویزای اسپانسرشیپ فرزندان به­طور کلی باید اثبات شود که فرد از نظر مالی به خانواده­­ی خود وابسته است. به­ همین منظور معمولاً محدودیت سنی وجود دارد. به این صورت که سن او باید کمتر از ۱۹ سال باشد و متاهل نباشد. یا این که قبل از ۱۹ سالگی دانشجوی تمام­ وقت بوده و از نظر مالی به خانواده­ خود وابسته است.

اگر سن فرد اسپانسرشونده بالای ۱۹ سال است و پیش از ۱۹ سالگی ازدواج کرده و دانشجوی تمام­ وقت بوده است نیز، می ­تواند از ویزای اسپانسرشیپ استفاده نماید. این فرد حتی اگر پس از ازدواج نیز به خانوده­ خود از نظر مالی وابسته باشد هم می ­تواند از طریق ویزای اسپانسرشیپ فرزندان اقدام به مهاجرت نماید.

اگر سن فرزند شما بالای ۱۹ سال است و از پیش از ۱۹ سالگی به لحاظ مالی به شما وابسته است و در حال حاضر نیز توانایی جسمی و روحی برای استقلال ندارد، باز هم می ­تواند ویزای اسپانسرشیپ فرزندان را دریافت نماید.

برای دریافت هرگونه مشاوره مهاجرت با موسسه رسمی مهاجرت سپهر فلاحتی در تماس باشید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت