مجموعه : رپورتاژ آگهی
بروزرسانی : 19 اردیبهشت 1403

ویزای کار آلمان را چگونه دریافت کنیم ؟

ویزای کار آلمان را چگونه دریافت کنیم ؟

اخذ ویزای کار آلمان، طی چند سال اخیر به یکی از پرطرفدارترین ویزاها در بین افرادی که متقاضی شغل هستند، تبدیل شده‌است؛ به همین دلیل، دولت، هر ساله گزینه‌های مختلف ویزای کار را برای کارگران بین‌المللی و افراد جویای شغل ارائه می‌دهد.

دستمزدهای بالا، شرایط کاری خوب و گستره وسیع فرصت‌ها برای کارگران و متخصصان حوزه‌های مختلف، تعداد بسیار زیادی از مردم را به دنبال این فرصت‌ها سوق داده‌است؛ همین امر سبب می‌شود آلمان را بهترین فرصت برای آینده خود بدانند.

اگر از شرایط کار در آلمان، نحوه دریافت ویزای کار آلمان و تهیه مدارک لازم برای این نوع ویزا، اطلاعات جامع و دقیقی در اختیار ندارید، می‌توانید تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

ویزای کار آلمان چیست؟

این نوع از ویزا به خارجیان واجد شرایط اجازه می‌دهد در آلمان مستقر شوند و در رشته یا حرفه مورد نظر خود کار کنند. ویزای کار در آلمان و جاب آفر آلمان، این امکان را به فرد می‌دهد که وارد آلمان شود و تا دو سال با فرصت تمدید ویزا و درخواست کارت آبی (بلوکارت) اتحادیه اروپا یا سایر انواع مجوزهای اقامت پس از آن، کار کند.

مدارک لازم برای درخواست ویزای کار آلمان

کار در آلمان و ویزای کاری برای ساکنان غیر اتحادیه اروپا، به این صورت است که ساکنان غیر اتحادیه اروپا باید قبل از سفر به آلمان برای ویزای کار و اجازه اقامت، اقدام کنند؛ در واقع، شما برای این کار، باید به سفارت یا کنسولگری آلمان در ایران مراجعه کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در این کشور عبارت‌اند از:

نامه پیشنهاد کار از طرف شرکت در آلمان

2 قطعه عکس پاسپورتی

ارائه مدرک زبان‌های آلمانی و انگلیسی (حداقل مدرک B1 زبان آلمانی)

گواهی تولد فرزند در صورت داشتن و صاحب فرزند بودن

ارائه مدرک وضعیت تاهل

شناسنامه به همراه کپی آن‌ها

ارائه موجودی حساب شخصی

ارائه بیمه‌نامه(پشت سر گذاشتن معاینات بهداشتی)

پاسپورت معتبر

ضمیمه مجوز استخدام

گواهینامه‌های صلاحیت علمی

گواهی‌های سابقه کار برای کار در آلمان

تاییدنامه از آژانس کار فدرال

عدم سوابق کیفری و ارائه این مدرک

اثبات ثبات مالی

حداقل 18 سال سن برای مهاجرت

مراحل درخواست ویزای کار آلمان

برای درخواست ویزای کار در این کشور، می‌بایست از مراحلی عبور کنید که مستلزم رعایت یک‌سری قوانین است؛ در ادامه این مبحث به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

درخواست قبلی برای ویزای کار آلمان

در اولین مرحله، شما وظیفه دارید به یک شرکت آلمانی درخواست کار بدهید و به دنبال جاب آفر آلمان خود باشید. لیستی از مدارک مورد نیاز برای ویزای کار در آلمان را تهیه کنید؛ همه آن‌ها را جمع‌آوری کرده و از فرم درخواست ویزای کار پرینت بگیرید و در صورت نیاز در پایان آن را امضا کنید.

قرار گذاشتن برای مصاحبه

در صورت تاییدیه برای کار از شرکت آلمانی، می‌توانید برای وقت مصاحبه ویزای کار آلمان از طریق وب‌سایت نمایندگی یا سفارت آلمان در کشور خود، به صورت آنلاین نوبت بگیرید. اگر قبل از مراجعه به مرکز درخواست، وقت رزرو نکنید، ممکن است آنها مدارک یا درخواست شما را از طرف سفارت تایید نکنند.

شرایط روز مصاحبه

زمان‌بندی کنید تا به موقع در مرکز درخواست حضور داشته‌باشید؛ زیرا ممکن است در صورت تاخیر، درخواست شما را قبول نکنند. پس از تایید‌نامه قرار ملاقات، یک توکن برای شما ارسال می‌شود. اطلاعات اپلیکیشن را بعد از تایید درخواست، شما باید در مکان موردنظر وارد کنید؛ در این صورت، تمامی اطلاعات فرم درخواستتان، وارد سیستم آنلاین کنسولگری آلمان شده و یک نسخه چاپی از درخواست خود را دریافت خواهید کرد. این فرایند معمولاً حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد.

بررسی هزینه‌های درخواست

پس از پرداخت هزینه، رسیدی برای شما صادر می‌شود که باید آن را نگه دارید تا بعداً درخواست پردازش شده خود را دریافت کنید.

ویزای کار آلمان

انواع ویزای کاری آلمان

ویزای کار در کشور آلمان، انواع مختلفی دارد که هر کدام از انواع این ویزاها را می‌توانید با توجه به شرایط کاری و سوابقی که تا کنون داشته‌اید، انتخاب و بر همان اساس، راهی آلمان شوید. از جمله ویزاهای کاری آلمان به شرح زیر است:

ویزا برای افراد خوداشتغال

این ویزا برای خارجیانی که به منظور توسعه یک تجارت کوچک به آلمان مهاجرت می‌کنند، صادر می‌شود.

ویزا برای جویندگان کار

خطاب به کسانی که قصد استخدام در آلمان را دارند؛ اما هنوز پیشنهاد شغلی مورد نظر خود را دریافت نکرده‌اند.

ویزای کاری au pair برای آلمان

این نوع ویزا برای جوانانی که علاقه‌مند به یادگیری فرهنگ آلمانی هستند، صادر می‌شود.

ویزای تعطیلات کاری

نوعی سند که فقط برای افراد جوانی که برای مدت معینی در اینجا کار می‌کنند در دسترس است (سند فقط برای ملیت های خاصی صادر می‌شود).

ویزای جاب آفر آلمان

ویزای جاب آفر آلمان را آن دسته از افرادی که در پی دریافت ویزای مستقیم کاری از کارفرمای آلمانی هستند، می‌توانند دریافت کنند.

به‌طور کلی، ویزاهای کشور آلمان را می‌توان به 2 دسته ویزای عادی و بلو‌کارت (Blue Card) تقسیم کرد؛ این نوع ویزاها می‌توانند با توجه به حقوق سالیانه و نوع عقد قرارداد با فرد جویای شغل متفاوت باشند.

شرایط تمدید ویزای جستجوی کار در آلمان

ویزای جستجوی کار آلمان قابل تمدید نیست؛ این بدان معناست که اگر در طول مدت اعتبار ویزای خود نتوانستید کار پیدا کنید، باید آلمان را به مقصد ایران ترک کنید. اگر بتوانید در مدت زمانی که در آلمان برای ویزای جستجوی کار خود می‌گذرانید، کار پیدا کنید، نیازی به بازگشت به خانه و درخواست ویزای کاری یا اجازه اقامت ندارید؛ زیرا می‌توانید به عنوان یک فرد شاغل در این کشور بمانید.

شرایط فرد متقاضی پس از ورود به آلمان

زمانی که با ویزای کار وارد آلمان می‌شوید، دو هفته فرصت دارید تا آدرس خود را در مقامات آلمانی ثبت کنید. دفتر ثبت نامی را پیدا کنید که نزدیک‌ترین مکان به خانه شما در آلمان باشد. با ویزای خود و سندی که نشان دهد آدرس شما کجاست، مثل صورتحساب یا قرارداد اجاره، در آن مکان حاضر شوید؛ پس از آن، می‌توانید برای اجازه اقامت کار آلمان درخواست دهید. زمانی که از اداره مهاجرت آلمان وقت گرفتید، باید در روز قرار ملاقات، تمام مدارک مورد نیاز همراه خود را به فرد مورد نظر نشان دهید.

ویزای کار آلمان

کلام‌آخر

در مقاله فوق ما به بررسی عناوینی چون مدارک لازم برای ویزای کار آلمان، شرایط تمدید ویزا، انواع ویزا و غیره پرداختیم؛ امیدواریم، پاسخ‌گو به تمامی سوالات و ابهامات شما در این زمینه بوده‌باشیم.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت