جستجو در تالاب

14 دلیل رایج خرابی آبگرمکن و پکیج

مجموعه : رپورتاژ آگهی
14 دلیل رایج خرابی آبگرمکن و پکیج

اگر به تازگی متوجه شده‌اید که آبگرمکن یا پکیج‌تان مثل قبل کار نمی‌کند، بهتر است پیش از سردتر شدن هوا با استفاده از خدمات تعمیر آبگرمکن و تعمیر پکیج مشکل را در مراحل ابتدایی آن برطرف کنید.

 

اگر مطمئن نیستید دستگاه‌تان واقعا ایرادی بهم زده است که به تعمیر نیاز دارد یا نه، این مطلب را از دست ندهید. در ادامه ضمن آشنایی با مشکلات مهم این سیستم‌ها، سرویس‌هایی را که در زمینه تعمیر آبگرمکن و تعمیر پکیج ارائه می‌شود معرفی می‌کنیم.

 

خدمات تعمیر آبگرمکن

آبگرمکن‌ها وظیفه سرراست و واضحی دارند، اما عیوب احتمالی آنها دقیقا اینطور نیستند. گاهی نمی‌توانیم متوجه شویم برخی حالات طبیعی هستند و خودبه‌خود رفع می‌شوند، یا نشانه نیاز به تعمیر و سرویس‌اند.

در ادامه مشکلات رایج این وسیله مهم، که در واقع به شما می‌گویند باید از یک تعمیر کار ابگرمکن کمک بگیرید و هیچ راهی جز تعمیر آبگرمکن ندارید، را یک به یک معرفی و بررسی می‌کنیم:

 

روشن نشدن آبگرمکن

اگر آبگرمکن شما اصلا روشن نشود، عملا راهی جز تماس با متخصصان تعمیر آبگرمکن باقی نمی‌ماند؛ فرقی هم ندارد که سیستم بعد از خاموش شدن دیگر روشن نشده است، یا اینکه از اول روشن نمی‌شده.

تعمیرکار برای پیدا کردن علت روشن نشدن آبگرمکن، سلامت دو قطعه را بررسی می‌کند:

 

جرقه‌زن: کارکرد صحیح کل سیستم آبگرمکن وابسته به همین قطعه به نظر ساده است. استاندارد نبودن فاصله سر الکترود تا مشعل، کثیف شدن یا رسوب گرفتن الکترود جرقه‌زن از مشکلات متداول آن است.

شمعک: این قطعه در همکاری با جرقه‌زن آبگرمکن را روشن می‌کند. اما اتفاقاتی مانند گرفتن صافی یا مجرای نازل آن، باز نبودن شیر پروانه‌‌ای، خراب شدن ترموکوپل یا سنسور جوش می‌تواند کار شمعک را مختل کند.

چه به تعمیر آبگرمکن دیواری بوتان احتیاج داشته باشید چه آبگرمکن‌های مخزنی، این دو قطعه کوچک‌تر، حساس‌تر و کلیدی‌تر از آن هستند که تعمیر آنها را کسی جز یک کارشناس انجام دهد.

 

فشار پایین آب

فشار پایین آب گرم ممکن است به خاطر لوله‌کشی ضعیف آب ساختمان، پایین بودن فشار آب منطقه شما یا تا انتها باز نبودن شیر فلکه آبگرمکن باشد. اگر اینطور نیست، احتمالا محفظه آب، جرم گرفته است.

 

داغ نشدن آب

یکی از آزاردهنده‌ترین کارهایی که آبگرمکن شما می‌تواند انجام دهد، داغ نکردن آب برای مصارف مختلف است. مهمترین عاملی که می‌تواند باعث این اتفاق شود، وجود مشکل در لوله‌ها و مسدود شدن آنهاست.

البته دلایل دیگری از جمله رسوب گرفتن سردوش یا سرشیر، روشن نشدن یا خاموش شدن شمعک، خراب شدن ترموکوپل، خراب شدن یا پارگی واشر دیافراگم و دودکش‌های غیر استاندارد هم می‌توانند موثر باشند.

اگر مشکل رسوب باشد، با رسوب‌زدایی مشکل رفع خواهد شد. در غیر اینصورت، به عیب‌یابی اساسی و خدمات تخصصی تعمیر آبگرمکن مخزنی یا دیواری احتیاج دارید.

 

داغ نماندن آب

داغ شدن اما داغ نماندن آب یعنی خداحافظی با دوش‌های دلچسب آب گرم در روزهای سرد. شاید لازم نباشد  هزینه تعمیرات آبگرمکن را بپردازید، و تنها لازم باشد درجه حرارت را برای زمستان تنظیم کنید.

اگر آبگرمکن‌تان قبلا به خوبی کار خود را انجام می‌داده، اما به تازگی متوجه این مشکل شده‌اید، باید مشخص شود آیا منبع رسوب گرفته است یا مشکل از جای دیگری ناشی می‌شود.

نکته: فرض بر این است که توان دستگاه با نیاز شما همخوانی دارد. در غیر اینصورت به جای تعمیر آبگرمکن باید آن را با یک نمونه بزرگتر جایگزین کنید.

 

 

داغی بیش از حد آب

چه آب کاملا سرد باشد و چه بیش از حد گرم، در هرحالت نمی‌توان کارهای روزمره را انجام داد. مجددا درجه حرارت را بررسی کنید. اگر تنظیمات صحیح است، سریع دستگاه را خاموش کنید و با یک تعمیرکار ابگرمکن تماس بگیرید.

این اتفاق گاهی تا جایی پیش می‌رود که می‌توانید صدای آب جوش را از درون مخزن بشنوید. این مشکل معمولا از خرابی شیر تنظیم ناشی شده، و رفع آن از خدمات تخصصی تعمیر آبگرمکن محسوب می‌شود.

 

 

رنگ گرفتن آب

اگر برنامه منظمی برای سرویس آبگرمکن دیواری بوتان یا … داشته باشید، کمتر با این مشکل مواجه می‌شوید. شفاف نبودن آب یا زرد/قرمز/قهوه‌ای/سبز/شیری بودن آن به شما می‌گوید که در لوله‌ها و آب اکسید وجود دارد.

چنین آبی کیفیت پایینی دارد، و در طولانی‌مدت می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد. توجه داشته باشید که نصب فیلتر مانند یک مسکن برای این مشکل است؛ و شما نهایتا باید از متخصص کمک بگیرید.

تعمیر آبگرمکن در این حالت شامل لوله‌های فرسوده مسی یا تمیز کردن رسوب کلسیم و منیزیم روی المنت (در مدل‌های برقی) می‌شود.

 

14 دلیل رایج خرابی آبگرمکن و پکیج

 

بوی نامطبوع آب

حالات دیگر آب، از جمله بدبو بودن آن هم به شما نشان می‌دهد که زمان تعمیر آبگرمکن مخزنی یا دیواری‌تان رسیده است. البته گاهی ایراد جدی وجود ندارد، و تنها باید از فیلتر آب استفاده کنید. جالب است بدانید که:

اگر آب گرم بوی تخم مرغ می‌دهد، یعنی لوله‌ها و مخزن دستگاه جرم گرفته‌اند.

اگر آب گرم بوی تند سیر می‌دهد، یعنی شیر گاز مشکل دارد.

در هر دو حالت حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید. در حالت دوم و پیش از تماس با متخصص، سریعا شیر اصلی گاز ورودی دستگاه را ببندید، آن را خاموش کنید و هوای اطراف را سریع تهویه کنید.

 

سروصدای آبگرمکن

این هم یکی از مشکلاتی است که در سرویس آبگرمکن دیواری و زمینی به طور منظم به سرعت تشخیص داده می‌شود؛ چون دلیل اصلی این مشکل احتمالا شکستگی یکی از قطعات داخلی یا رسوب گرفتن منبع است.

 

14 دلیل رایج خرابی آبگرمکن و پکیج

 

خدمات تعمیر پکیج و رادیاتور شوفاژ

با مشکلات آبگرمکن‌های دیواری و مخزنی آشنا شدیم. در این بخش ایرادات رایج پکیج‌ها و رادیاتورهای شوفاژ را معرفی می‌کنیم. اگر سیستم شما هم ایرادات زیر را دارد، تماس با کارشناس تعمیرات پکیج را بیشتر از این عقب نیندازید.

 

گرم نشدن پکیج

این ایراد نام‌آشنا بین آبگرمکن‌ها و پکیج‌ها مشترک است. برای عیب‌یابی و تعمیر پکیج بوتان یا هر برند دیگر در این حالت، تعمیرکار باید فاکتورهای مختلفی را بررسی کند.

اگر فشار گاز در منطقه شما افت نکرده باشد یا فشار آب خانه پایین نباشد (که با نصب پمپ برطرف می‌شود)، علت اصلی را باید بین موارد زیر جستجو کرد:

وجود هوا در لوله‌ها

معیوب بودن سنسور دمای مدار گرمایش

و یا گرفتگی مبدل ثانویه به دلیل وجود رسوب

 

روشن نشدن پکیج

این مشکل بسته به ساختار داخلی پکیج می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد. به همین خاطر برای  پیدا کردن منشاء مشکل و تعمیر پکیج، ابتدا باید برند دستگاه مشخص شود.

اما در حالت کلی این اتفاق به دلیل روشن نشدن شمعک پکیج، فشار پایین آب، پایین بودن عدد فشارسنج (کمتر از 0.5)، وجود رسوب یا هوا در لوله‌ها، مسدود بودن دودکش و یا داغ شدن بیش از اندازه دستگاه می‌افتد.

به دلیل وجود فاکتورهای گوناگون برای بررسی و عیب‌یابی، ایده خوبی است که تعمیر پکیج ایران رادیاتور، بوتان و … در این حالت را هم به کارشناس معتبر سپرد.

 

خاموش شدن پکیج

درخواست برای تعمیرات پکیج به دلیل خاموش شدن آن بسیار بالاست؛ چرا که مشکلات متعددی می‌تواند مانع از کار کردن پکیج و خودبه‌خود خاموش شدن آن شود.

از جمله این ایرادها می‌توانیم به فشار پایین آب، خرابی ترموستات، رسوب گرفتن شیر ورودی آب، جریان نداشتن آب (به دلیل خرابی پمپ) و هوا گرفتن لوله‌ها اشاره کنیم، که همه دانش و تجربه یک تعمیرکار ماهر را می‌طلبند.

 

 

افت فشار پکیج

فشار ایده‌آل این دستگاه 1.5 بار است، که می‌توان آن را از روی فشارسنج پکیج خواند. اما اگر این عدد کمتر از 1 باشد، احتمالا مشکلی وجود دارد. نشت آب، خرابی سوپاپ اطمینان فشار یا هواگیری رادیاتورها از دلایل این مشکل‌اند.

برای رفع این مشکل می‌توانید از دستورالعمل‌های دفترچه راهنمای پکیج خود کمک بگیرید. اما در صورت نشتی پکیج یا خرابی سوپاپ اطمینان تنظیم‌کننده، بهتر است با یک متخصص تعمیر پکیج تماس بگیرید.

نکته: اگر اخیرا رادیاتورها هواگیری شده‌اند و مقداری آب از سیستم خارج شده، فشار سیستم باید دوباره تنظیم شود.

 

14 دلیل رایج خرابی آبگرمکن و پکیج

 

گرم نشدن شوفاژ

یکی از علت‌های معمولی که باعث تماس افراد به یک تعمیرکار پکیج می‌شود این است که همه یا بخشی از شوفاژ گرم نمی‌شود (با وجود روشن بودن پکیج دیواری یا موتورخانه).

اگر با این ایراد مواجه شدید، اول باید دید آیا آب داخل رادیاتور جریان دارد یا نه. برای مطمئن شدن از این موضوع کافیست شیر تخلیه بالای رادیاتور را باز کنید. اگر آبی از روزنه‌اش خارج شد، جریان آب مشکلی ندارد.

اما اگر فقط بخشی از شوفاژ گرم نمی‌شود، برای تعمیر شوفاژ باید آن را هواگیری کرد. برای اینکار شیر تخلیه برای مدتی باز نگه داشته می‌شود تا هوای درون پره‌ها کاملا تخلیه شود.

 

وجود نشتی در رادیاتور

این ایراد آزاردهنده نه تنها عملکرد رادیاتور، بلکه با ایجاد نم و رطوبت فضای اطراف آن را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد. دیدن آب پایین رادیاتور یا در لوله‌های دیواری یعنی در لوله‌های داخلی یا لوله‌کشی وصل‌شده به رادیاتور نشتی وجود دارد.

در رادیاتورهای پره‌ای می‌توان مشکل را با تعویض پره‌ای که نشتی دارد، برطرف کرد. اما در نمونه‌های پنلی حتما باید از متخصص تعمیر پکیج کمک گرفت. این مشکل گاهی تنها با تعویض اتصالات و گاهی با تعویض کامل رادیاتور رفع می‌شود!

 

14 دلیل رایج خرابی آبگرمکن و پکیج

 

دسترسی سریع و ساده به بهترین تعمیرکاران

اگر یک کار دشوارتر از تعمیر پکیج یا آبگرمکن وجود داشته باشد، آن کار بدون شک پیدا کردن متخصصی است که می‌توانیم از کیفیت کار او کاملا مطمئن باشیم.

اما امروز دیگر اینکار آنقدرها هم سخت نیست. بازار آنلاین خدمات «خدمت از ما» با ارائه مزایا و امکانات منحصربه‌فرد، در کوتاهترین زمان ممکن شما را به برترین سرویسکارها و تعمیرکارهای شهرتان وصل می‌کند.

تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که وارد اپلیکیشن یا وبسایت «خدمت از ما» شوید، به چند سوال کوتاه درباره سفارش‌تان پاسخ دهید، آن را بدون پرداخت هزینه ثبت کنید، و در عرض چنددقیقه از متخصصان پیشنهاد قیمت بگیرید.

در کنار استعلام رایگان قیمت تعمیر آبگرمکن، هزینه سرویس پکیج و مقایسه این پیشنهادات با هم، امکان بررسی سوابق حرفه‌ای هر متخصص و نظر مشتریان قبلی آنها نیز برای شما وجود دارد.

تمام این امکانات شما را قادر می‌کند تا فرد مدنظر را پس از شناخت کامل از میان برترین‌های شهرتان، و البته پذیرفتن مبلغ پیشنهاد شده انتخاب کنید.

 

مجله خدمت از ما؛ یک دنیا مطالب خواندنی و راه‌گشا

کمی به چالش‌های روزمره‌تان فکر کنید. آخرین چالشی که در خانه داشتید چه بود؟ گرفتگی سینک ظرفشویی؟ خطا دادن یخچال؟ لکه گرفتن فرش؟ انتخاب بهترین رنگ برای نقاشی خانه؟ ترفندهای سریع زیبایی؟ یا … ؟

«مجله خدمت از ما» با بیش از هزاران مطلب کاربردی و خواندنی و به‌روزرسانی‌های مستمر، منبعی است که به کمک آن می‌توانید پاسخ تمام چالش‌های روزمره‌تان از ترفندهای ساده گرفته تا تعمیرات تخصصی را سریع و ساده پیدا کنید.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
ماجرای ازدواج جوان 22 ساله آمریکایى با مادر پیر دوستش (فیلم)
ماجرای ازدواج جوان 22 ساله آمریکایى با مادر پیر دوستش (فیلم)