درمان چشم‌ چرانی نوعی بیماری روحی و روانی

درمان چشم‌ چرانی نوعی بیماری روحی و روانی

ترک چشم‌چرانی نوعی بیماری روحی و روانی

ترک بیمار چشم چرانی و راه حل هاي خوب در این مریضی که منشا روحی و روانی می باشد اگر فردی دچار این مریضی روانی شود به مرحله عملی نیز می کشاند چشم چرانی ضررهای زیادی برای شما دارد بهتر هست

 

این رفتار بد را ترک نمایید چون برای شما خوب می باشد خدا و حضرت محمد «ص» بشر را به ترک این گناه فرا خوانده هست در این مورد حدیث ها از امامان و پیامبر اکرم داریم

 

به گزارش تالاب:درمان چشم‌چرانی مثل دیگر آلودگی‌ها و مریضی‌‌هاي روحی و روانی، باید از دو راه و در دو مرحله صورت ‌گیرد: یک» از راه فکری و نظری. دو» از طریق عملی…

 

قرآن کریم می فرماید: به مؤمنان بگو چشمان خود را فرو بندند و دامن خود را حفظ کنند، این برای انها پاکیزه تر هست و خدا به آن چه میکنند، آگاه هست؛ پس خواست قرآن رعایت عفت عمومی برای زن و مرد هست و اینکار را وظیفه ضروری و واجب مومنین شمرده شده هست.

روشهای زیادی برای درمان چشم چرانی ارائه شده هست که به شرح زیر هست:

 

نحوه درمان چشم‌چرانی چگونه است توضیح دهید؟

پاسخ اجمالی

درمان چشم‌چرانی مثل دیگر آلودگی‌ها و مریضی‌‌هاي روحی و روانی، باید از دو راه و در دو مرحله صورت ‌گیرد: یک» از راه فکری و نظری. دو» از طریق عملی؛

 

انسان را می توان به کامپیوتری تشبیه کرد که از نرم افزار و سخت افزار تشکیل شده هست، نیروی فکر و اندیشه‌ي انسان به ‌‌منزله‌ي نرم افزار و نیروهای عملی و بدن او به‌‌‌منزله‌ي سخت افزار می‌باشد. همان‌گونه که یک کامپیوتر در صورتی به‌درستی عمل میکند که از نرم افزار و سخت افزار مناسبی برخوردار باشد؛ انسان نیز زمانی عملکرد مناسبی خواهد داشت که نیروهای فکری و عملی او اصلاح گردد.

 

برای درمان چشم‌چرانی و دیگر آلودگی‌هاي روحی در مرحله‌ي نظری و فکری، راه‌‌ها و مراحل متعددی وجود دارد که به نظر میرسد مقدم بر همۀ آن ها تقویت ایمان به خدای سبحان، اعتقاد به قیامت، شناخت نفس و جایگاه انسان در نظام خلقت هست.

 

پس از آن دقت به آثار منفی و عواقب خطرناک چشم‌چرانی و آثار مثبت ترک این رفتار‌هاي زشت هست.

 

در این زمینه روایات چنین می‌فرمایند:

۱» پیامبر«ص» فرمود: نگاه تیری از تیرهای شیطان هست و هر کس به‌جهت ترس از خدا، آن‌را ترک کند خداوند شیرینی ایمان را در قلب او قرار می دهد.

 

2» امام علی«ع» می‌فرماید: قلب، کتاب دل هست؛[٢] یعنی انچه دیده بیند در دل می نشیند و یا به عبارتی: «هر انچه دیده بیند، دل کند یاد!»

 

3» امام صادق«ع» فرمود: چیزی مثل نگاه نکردن به نامحرم و چشم‌پوشی از آن برای انسان پرفایده‌‌تر نیست؛ زیرا کسی چشم از محرمات نمیپوشد، مگر آن‌که جلوه عظمت و جلال پروردگار متعال را در قلب خود دیدن می کند.

 

4» از امام علی«ع» پرسیدند: چگونه می توان از چشمان خود محافظت کرده و چشم‌چرانی را ترک کرد؟ فرمود: به وسیله خضوع و اطمینان پیدا کردن به این‌که زیر نظر کسى هستی که بر باطن تو آگاه هست. و چشم جاسوس قلب و سفیر عقل هست، پس چشم خود را بپوشان از آن چه سزاوار دین تو نیست و از انچه قلب تو آن را مکروه می‌دارد و یا عقل انکار میکند.

 

5» رسول اکرم«ص» فرمود: چشم را از محرمات بپوشانید تا امور عجیب دیدن کنید.

 

6» حضرت عیسى«ع» به حواریان خود فرمود: پرهیز کنید از نظر به سوى محذورات و آن چه ممنوع شده هست؛ زیرا اینچنین نگاه‌هایي بذر شهوت بوده و فرع و شاخه فسق و فجور هست.

 

اما درمان عملی این نوع آلودگی‌ها تمرین و ممارست، داشتن اراده‌ي جدی، تهیه برنامه منظم و عمل نمودن به آن و محاسبه نفس[۶] بر اساس آن هست.

 

بعضی از اساتید اخلاق در این اساس می‌‌گویند: «نه تنها چشم خود را از نامحرم و معصیت، بلکه از هر چه که تو را از یاد خدا غافل می کند بپوشان. و آن‌را در قرائت قرآن و مطالعه احادیث، یا در دیدن آیات و نشانه‌هاي الهى و یا در گریستن از خوف خدا صرف کن».

جدیدترین مطالب سایت