مجموعه : احادیث
بروزرسانی : 23 فروردین 1397

احادیث غیبت

احادیث غیبت
خداوند به موسی بن عمران وحی فرستاد که غیبت کننده اگر توبه کند آخرین کسی است که داخل بهشـت می شـود ، و اگر توبه نکند نخستین فردی است که داخل آتش ‍ می شود.
 
 

رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)

یَا مَعْشَرَ مَنْ آمَنَ بِلِسَانِهِ وَلَمْ یُؤْمِنْ بِقَلْبِهِ لَا تَطْلُبُوا عَوْرَاتِ الْمُؤْمِنِینَ وَلَا تَتَّبِعُوا عَثَرَاتِهِمْ فَإِنَّ مَنِ اتَّبَعَ عَثْرَةَ أَخِیهِ اتَّبَعَ اللَّهُ عَثْرَتَهُ وَمَنِ اتَّبَعَ اللَّهُ عَثْرَتَهُ فَضَحَهُ وَلَوْ فِی جَوْفِ بَیْتِهِ
ای گروهی که تنها با زبان ایمان آورده اید ولی قلبتان ایمان نیاورده است غیبت مسلمانان نکنید و در عیوب پنهانی شان به جستجو نپردازید، زیرا کسی که در امور پنهانی برادر دینی خود جستجو کند خداوند اسرار او را فاش می سازد و او را میان خانه اش رسوا می کند .

مستدرک الوسائل ج9 ص109

 رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)

مَنْ أَکَلَ لَحْمَ أَخِیِهِ فِی الدُّنِیا قَرَّبَ إِلَیِهِ یَوْمَ القِیَامَةِ فَیُقَالُ لَهُ کَلِّهِ مَیِّتاً کَمَا أَکَلَتْهُ حَیَّاً فَیَأْکُلُهُ وَیَکْلَحُ وَیَضِجُّ.
کسی که در دنیا گوشـت برادر خود را بخورد و غیبتش را بکند روز قیامت که می شـود او را پیش کسی که غیبتش را کرده است می برند و به او می گویند همان گونه که در دنیا گوشـت او را در حالی که زنده بود خوردی اکنون که مرده است نیز گوشت او را بخور. پس از گوشت مرده او می خورد و از ناراحتی روی در هم می کشد و فریاد می زند.

مجموعه ورام ج1 ص116

امام علی (علیه السّلام)

الغِیبَةُ جُهدُ العاجِِزِ
غیبت آخرین کوشش شخص ناتوان است

نهج البلاغه، ص 738، حکمت461

امام حسین (علیه السّلام)

قال لرجل إغتاب عنده رجلا: یا هذا كَف عَنِ الغِیبَةِ فَإِنَّها إِدامُ كَلابِ النّارِ.
به مردی كه نزد حضرتش غیبت دیگری را می كرد، فرمود: “ای مرد، دست از غیبت بردار، زیرا غیبت خوراك (نان خورش) سگان جهنم است “.

بحارالانوار، ج 78، ص 117

امام جعفر صادق (علیه السّلام)

الغِیبَةُ أَسرَعُ فی دِینِ الرَّجُلِ المُسلِمِ من الاَكلةِ فی جَوفِه.
 غیبت در (نابودی) دین مرد مسلمان زودتر كارگر شود از بیماری خوره در درون او .

اصول كافی ، ج 4 ، ص 59

کفاره غیبت کردن

امام جعفر صادق (علیه السّلام)

سئل النبی (ص): ما كَفارَةُ الإِغتِیاب قال: تَستَغفِرُ الله لِمَن اغتَبتَهُ كُلَّما ذكرته
از پیغمبر پرسیدند: كفاره غیبت چیست؟ فرمود: برای آن كس كه غیبتش كردی هر زمان به یادش افتادی از خدا طلب آمرزش كنی .

اصول كافی ، ج 4 ، ص 61

 اثرات غیبت کردن

رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)

مَرَرْتُ لَیْلَةَ أُسْرِیَ بِی عَلَی قَوْمٍ یَخْمِشُونَ وُجُوهَهُمْ بِأَظَافِیرِهِمْ فَقُلْتُ یَا جَبْرَئِیلُ مَنْ هَؤُلَاءِ قَالَ هَؤُلَاءِ الَّذِینَ یَغْتَابُونَ النَّاسَ وَیَقَعُونَ فِی أَعْرَاضِهِم
در شـب معراج بر قومی گذشـتم که صورت های خود را با ناخن های خویش ‍ می خراشـیدند. از جبرئیل پرسیدم این ها چه کسانی هستند؟ گفت: کسانی که پشت سر مردم بدگویی می کنند و حیثیت و آبروی آنان را از بین می برند .

بحار الانوار ج72 ص222

غیبت کننده درصورت قبولی توبه، آخرین کسی است که وارد بهشت خواهد شد:

رسول اکرم(صلی الله علیه وآله)

أَوْحَی اللَّهُ عَزَّ وجَل إِلَی مُوسَی بْنِ عِمْرَان أَنَّ الْمُغْتَابَ إِذَا تَابَ فَهُوَ آخِرُ مَنْ یَدْخُلُ الْجَنَّةَ وَإِنْ لَمْ یَتُبْ فَهُوَ أَوَّلُ مَنْ یَدْخُلُ النَّار
خداوند به موسی بن عمران وحی فرستاد که غیبت کننده اگر توبه کند آخرین کسی است که داخل بهشـت می شـود، و اگر توبه نکند نخستین فردی است که داخل آتش ‍ می شود.

بحار الانوار ج72 ص222

گوش دهنده به غیبت

 رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)

الْمُسْتَمِعُ أَحَدُ الْمُغْتَابَیْنِ
کسی که به غیبت گوش فرا دهد یکی از دو غیبت کننده است .

بحار الانوار ج72 ص225

یعنی در مجلس غیبت، دو غیبت کننده وجود دارند: گوینده و شنونده که هر دو شریک در گناه غیبت هستند.

نتایج جلوگیری ازغیبت کردن

 رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)

مَنِ اغْتِیبَ عِنْدَهُ أَخُوهُ الْمُؤْمِنُ وَهُوَ یَسْتَطِیعُ نَصْرَهُ فَنَصَرَهُ نَصَرَهُ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ
کسی که نزد او از برادر دینی اش غیبت شـود و در صورت امکان به یاری او برخیزد خدای تعالی در دنیا و آخرت او را یاری خواهد کرد .

وسائل الشیعة ج12 ص293

 رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)

وَمَنْ رَدَّ عَنْ أَخِیهِ غِیبَةً سَمِعَهَا فِی مَجْلِسٍ رَدَّ اللَّهُ عَنْهُ أَلْفَ بَابٍ مِنَ الشَّرِّ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ
کسی که در مجلسی غیبت برادر خود را بشنود و در مقام ردّ آن برآید و از او دفاع کند خداوند هزار نوع از شرور دنیا و آخرت را از او دور خواهد ساخت .

وسائل الشیعة ج12 ص292

رفتن به بهشت :

 رسول خدا (صلّی اللّه علیه و آله و سلّم)

مَنْ رَدَّ عَنْ عِرْضِ أَخِیهِ الْمُسْلِمِ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ الْبَتَّة
کسی که از آبروی برادر مسلمان خود دفاع کند بهشت بر او واجب می شود .

بحار الانوار ج72 ص254

موارد اسثناء غیبت

  • در مقام ((مشورت )) مثلا براى انتخاب همسر، یا شریك در كسب و كار و مانند آن كسى سؤ الى از انسان مى كند، امانت در مشورت كه یك قانون مسلم اسلامى است ایجاب مى كند اگر عیوبى از طرف سراغ دارد بگوید، مبادا مسلمانى در دام بیفتد، و چنین غیبتى كه با چنین نیت انجام مى گیرد حرام نیست .
  • در موارد دیگرى كه اهداف مهمى مانند هدف مشورت در كار باشد، یا براى احقاق حق و تظلم صورت گیرد .
  • كسى كه آشكارا گناه مى كند و به اصطلاح ((متجاهر به فسق )) است از موضوع غیبت خارج است ، و اگر گناه او را پشت سر او بازگو كنند ایرادى ندارد، ولى باید توجه داشت این حكم مخصوص گناهى است كه نسبت به آن متجاهر است .
برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت