رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

مقایسه سه ماشین اسپورتیج و توسان و جوک

در این بخش سه اتومبیل را می‌خواهیم با هم بررسی کنیم زیرا این خودروها از پر طرفدارترین خودروهای شاسی بلند در ایران میباشند در ادامه با رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و جوک سه خودروی بینظیر همراه باشید .

 

به گزارش تالاب شکی نیست که هیوندای توسان و کیا اسپورتیج از محبوب ترین کراس اوورها و یا حتی به طور کلی جزو محبوب ترین خودروهای وارداتی بازار ایران محسوب می‌شوند.

 

تاکنون 3 نسل از این برادران ناتنی کره اي وارد کشور ما شده که هر سه به فروش قابل توجهی دست یافته اند.

 

اکنون چند ماه هست که پای نسل اخیر توسان به بازار ایران باز شده و نسل اخیر اسپورتیج نیز به زودی پا به خیابان هاي کشور خواهد گذاشت. از طرفی نیسان نیز کراس اوور سایز کوچک خود یعنی جوک را در 3 تیپ روانه بازار ایران کرده که تیپ اسپرت جوک از لحاظ قیمتی رقیب مستقیم توسان و اسپورتیج محسوب شده

 

و از طرفی از نظر دینامیک رانندگی حرف هاي بسیاری را برای گفتن دارد. به همین بهانه و در نوشتار پیش رو به بررسی و مقایسه نیسان جوک اسپرت با هیوندای توسان و کیا اسپورتیج خواهیم پرداخت.

 

هیوندای توسان TL

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

بهترین برندهای توسان 

 

نسل اخیر هیوندای توسان که از سال 2016 و با کد TL روانه بازارهای جهانی شده، در طراحی ظاهری، پیش از هر چیز وامدار برادر بزرگترش یعنی سانتافه هست. وجود مواردی همچون جلو پنجره، درب موتور، چراغ هاي مه شکن و دی لایت ها، کاملا از توسان یک سانتافه کوچک شده می سازند.

 

به علاوه هیوندای تلاش کرده تا طراحی این نسل از توسان اسپرت تر و لوکس تر از نسل قبل باشد که میتوان گفت این امر تحقق یافته، به گونه اي که طراحی بیرونی ماشین، کاراکتری اسپرت و جوانانه تر از قبل داشته و در مقابل، کابین توسان، چهره اي نسبتا لوکس را از این کراس اوور کوچک اندام هیوندای در ذهن بیننده متبادر می سازد.

 

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

از نظر فنی اما این بار توسان ضعیف تر از همه ي وقت در بازار ایران ظاهر شده و با دارا بودن یک پیشرانه 2 لیتری با حداکثر قدرت 155 اسب بخار و حداکثر گشتاور 196 نیوتن متر، شتاب صفر تا صد 10.6 ثانیه و حداکثر سرعت 193 کیلومتر بر ساعت را ثبت می‌کند.

 

مصرف سوخت توسان با این پیشرانه و یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک نیز 8.6 لیتر در هر 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی اعلام شده هست.

 

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

آن چه که مسلم است این است که پیشرانه توسان به هیچ عنوان قدرتمند نبوده و قادر به برآورده کردن انتظارات دوستداران لذت رانندگی نیست؛ هر چند که نرمی سواری آن برای یک کراس اوور شهری، کاملا راضی کننده است.

 

از لحاظ سطح امکانات و آپشن نیز توسان همانند هر خودروی کره ای دیگر، در سطح بسیار خوبی قرار داشته است و روی نمونه های شرکتی آن می‌توان امکاناتی همچون سقف پانوراما، آینه میانی الکتروکرومیک، صندلی راننده با قابلیت تنظیم برقی 10 حالته، روکش چرمی صندلی ها و فرمان، سیستم کمکی نظارت حرکت در سربالایی (HAC)، سیستم کمکی بازرسی حرکت در شیب (DBC)، سیستم بازرسی پایداری الکترونیکی، سیستم هشدار دهنده نقاط کور، سنسورهای پارک جلو و عقب به همراه دوربین دید عقب دی لایت، تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه، کیلس استارتر، گرمگن و سردکن صندلی های جلو به همراه گرمکن فرمانۀ کول باکس، ترمز پارک برقی، 6 عدد ایربگ و … را یافت که گرچه تعدادی از نمونه های غیرشرکتی با تجهیزات اکثر نیز در بازار یافت میشوند که روی انها امکاناتی همچون اتوپارک، چراغ شور و سیستم هشداردهنده حرکت بین خطوط نصب شده و بعضا تفاوت قیمتی 15 میلیون تومانی با نمونه های دیگر دارند.

 

کیا اسپورتیج QL

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

مقایسه اسپورتیج 

 

نسل جدید کیا اسپورتیج که با کد QL شناسایی می‌شود، چندی پیش در نمایشگاه بین المللی خودروی تهران به صورت رسمی رونمایی شد و به زودی پا به خیابان های کشور خواهد گذاشت.

 

این نسل از اسپورتیج از نظر طراحی تا حد زیادی پایبند به نسل قبل خود است و این پایبند بودن به خوبی در نماهای کناری و پشت ماشین قابل دیدن است اما در نمای جلو شاهد تغییرات بنیادین نسبت به نسل قبل هستیم که گرچه همین تغییرات نیز بیشترین انتقادات را روانه نسل جدید اسپورتیج کرده و به نظر میرسد که مدتی زمان لازم است که چشم ها به این سبک طراحی عادت کند.

 

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

در درون کابین نیز وضعیت به همین منوال است و اگرچه طراحی داشبورد اسپورتیج از نظر ارگونومی مطلوب است اما کمی ساده و خسته کننده به نظر می‌رسد.

 

از لحاظ فنی اما اسپورتیج سرحال تر از قبل به نظر میرسد و برخلاف نسل های قبل که شاهد یکسان بودن قوای فنی اسپورتیج با توسان بودیم، این بار اسپورتیج با یک پیشرانه 2.4 لیتری (GD) با حداکثر قدرت 181 اسب بخار و حداکثر گشتاور 237 نیوتن متر، روانه ایران می‌شود که پیشرانه مذکور با اتصال به یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک، ضمن مصرف 8.5 لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا 100 حدود 10 ثانیه و حداکثر سرعت 209 کیلومتر بر ساعت را برای این کره ای خوش فروش به ارمغان می آورد.

 

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

انچه که مسلم است این است که اسپورتیج با دقت به استفاده از پیشرانه نسبتا پرقدرت، دینامیک رانندگی مناسبی را (علی الخصوص نسبت به هیوندای توسان) ارائه میدهد اما کماکان در سر پیچ ها حسی از ناپایداری به راننده القا میکند که این حس اکثر به علت نحوه طراحی صندلی های خودرو است تا مسائل فنی.

 

نرمی سواری اسپورتیج نیز در سطح خوبی قرار داشته و خستگی چندانی را در سواری های طولانی مدت به سرنشینان تحمیل نخواهد کرد. از لحاظ سطح تجهیزات رفاهی و ایمنی نیز اسپورتیج در وضعیت بسیار خوبی قرار داشته و کاملا نمونه با توسان است که به علت عدم تکرار از نام بردن تک تک این تجهیزات در این جا خودداری میکنیم.

 

نیسان جوک اسپرت

 

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

به نیسان جوک می‌توان به چشم یک گزینش کاملا متفاوت نگاه کرد چرا که طراحی خاص و عجیب و غریب این خودرو، آن را از هر خودروی دیگری در خیابان متمایز کرده و کاملا حالت صفر و یکی دارد؛ یعنی افراد با دیدن آن در لحظه یا به شدت آن را دوست خواهند داشت و یا از آن متنفر خواهند بود و کمتر کسی است که نگاهی بینابین به طراحی آن داشته باشد.

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

در نمای جلو جوک، نحوه طراحی و جانمایی چراغ های اصلی و وجود چراغ های برجسته در طرفین درب موتور، کاراکتری کاملا متفاوت به خودرو داده است و در نماهای جانبی و عقبی نیز اگرچه طراحی متداول تری را نسبت به نمای جلوی خودرو شاهد هستیم اما باز هم طراحان نیسان کوشیده اند که جوک یک خودروی متفاوت باشد و نتیجه آن را می توان در مواردی همچون نحوه طراحی شیشه های جانبی و چراغ های عقب دیدن کرد.

رقابت خودروهای اسپورتیج و توسان و نیسان جوک

مشخصات نیسان جوک 

 

طراحی کابین جوک نیز گرچه به اندازه طراحی بقیه خودرو متفاوت نیست اما باز هم مواردی همچون به کارگیری رنگ های خوشحال در کنسول میانی و رودری های خودرو به سرنشینان اعلام می‌کند که درون یک خودروی خاص نشسته اند و از لحاظ فنی نیز نیسان جوک با دو پیشرانه گوناگون به بازار ایران عرضه می‌شود که تیپ مورد بحث ما یعنی اسپرت، از پیشرانه قوی تر یعنی 1.6 لیتری توربوشارژر بهره مند است.

 

پیشرانه مذکور با حداکثر قدرت 190 اسب بخار و حداکثر گشتاور 240 نیوتن متر، با اتصال به نسل جدید گیربکس های اتوماتیک ضریب متغیر (CVT-XTronic)، ضمن مصرف 6.5 لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی، شتاب صفر تا صد 8.4 ثانیه و حداکثر سرعت 200 کیلومتر بر ساعت را برای این سامورایی اسپرت پوش به ارمغان می آورد که این عملکرد برای خودرویی در این کلاس، بسیار مفید بوده و با دقت به ابعاد نسبتا کوچک خودرو، می توان در مانورهای سخت روی هندلینگ مناسب آن حساب باز کرد.

 

سطح امکانات رفاهی و ایمنی نیز فهرست بلندبالایی را شامل شده و به هیچ عنوان مقابل رقبای کره ای خود کم نمی آورد. از جمله مهمترین امکانات جوک می توان به این موارد اشاره کرد؛ کنیلس استارتر، تهویه مطبوع اتوماتیک، کروز کنترل به همراه لیمیتر سرعت، سقف پانوراما، دی لایت، سنسور نور، سنسور باران، گرمکن صندلی های چراغ جلو، چراغ های جلو زنون مجهز به چراغ شور، روکش چرمی صندلی ها، تنظیم خودکار ارتفاع چراغ های جلو، مانیتور چند منظوره با قابلیت نمایش لحظه ای مرکز ثقل خودرو، سیستم هشدار فشار باد تایرها (TPMS)، سیستم کنترل دینامیکی نیسان (NDCS)، رادار هشدار دهنده خروج از خط (LDW)، رادار هشدارهای نقاط کور (BSW)، رادار شناسایی اشیای متحرک (MOD)، دوربین دید 360 درجه (AVM)، سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESP)، 6 عدد ایربگ و …

 

شاید تنها نقطه ضعف جوک در برابر رقبای کره ای را بتوان فضای کم صندلی عقب و صندوق آن توصیف کرد که مسافرت های خانوادگی را تا حدی با چالش مواجه می کند.

 

جمع بندی و سخن پایانی

در پایان مقاله اگر برگشته و نگاهی اجمالی به هر یک از 3 خودروی مورد بحث داشته باشیم، می توان گفت که هیوندای توسان خودرویی با ظاهر عامه پسند، سطح کامل تجهیزات رفاهی، سواری نرم، بازار دست دوم مناسب و گرچه پیشرانه ای ضعیف است که اگر دینامیک رانندگی جزو اولویت های شما در خرید خودرو نباشد، گزینش ای مطلوب محسوب می شود.

 

همین حالا آسان موتور، توسان TL را با قیمت 194 میلیون و 950 هزار تومان (با احتساب مالیات بر ارزش افزوده) به فروش میرساند. در بازار آزاد نیز می توان توسان صفر کیلومتر را بسته به سال تولید (2016 یا 2017) و سطح تجهیزات با رقمی بین 155 تا 205 میلیون تومان خریداری کرد.

 

کیا اسپورتیج نیز با دقت به داشتن پلت فرم مشترک با توسان، از بسیاری جهات کاملا نمونه با توسان است با این تفاوت که پیشرانه قوی تری دارد. بنابراین اگر به توسان علاقه مند هستید اما قدرت پیشرانه آن را کافی نمیدانید، میتوانید به سراغ اسپورتیج بروید. هنوز نمونه های شرکتی کیا اسپورتیج تحویل مشتریان نشده اند و اطلبس خودرو فعلا قیمت علی الحساب آن را با احتساب مالیات بر ارزش افزوده 189 میلیون تومان اعلام کرده است.

 

البته تعداد محدودی اسپورتیج صفر کیلومتر (عموما با سطح تجهیزات نیمه فول) در بازار آزاد موجود است که بین 175 تا 185 میلیون تومان قیمت می‌خورند. در نهایت به نیسان جوک اسپرت می‌رسیم که می توان گفت اگر در خرید خودرو، دینامیک و لذت رانندگی برای تان یک اولویت است و در عین حال مشکلی با ظاهر متفاوت و فضای کوچک نیسان جوک ندارید، جو اسپرت تجربه ای بسیار فوق العاده و لذت بخش را برایتان رقم خواهد زد.

 

قیمت در نظر گرفته شده برای نیسان جوک اسپرت از سوی دنیا نوین آریا 172 میلیون تومان است.

 

منبع :bartarinha.ir

جدیدترین مطالب سایت