رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

مقایسه ماشین رانا با 206

پژو 206 یکی از ماشین های کشور فرانسه است که در سال 1380وارد کشور شد ، خودرو رانا هم به تازگی و در سال 1396 تولید شد .

 

رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

206 بهتره یا رانا

 

طراحی خارجی

این ۲ خودرو از لحاظ پلتفرم بدنه کاملا شبیه به هم هستند و هر دو براساس پلتفرم X12 طراحی شده‌اند. اگرچه ۲۰۶ از طراحی قدرتمند پژو بهره می‌برد اما باید بگوییم رانا نیز از چهره خوبی برخوردار است، ۲۰۶ اس‌ دی از لحاظ طراحی، کمی بهتر از رانا بوده و هماهنگی بخش‌های مختلف آن بیشتر از رانا است .

 

به‌ طور مثال اگر فاصله زیاد جلوپنجره و چراغ‌ها با یک جلوپنجره بزرگ‌تر پوشش داده می‌شد، در تغییرات ظاهری رانا بسیار تاثیر داشت.

 

البته بسیاری همان چهره ۲۰۶ را ترجیح می‌دهند. انتخاب این خودرو ها از روی ظاهر کاملا سلیقه‌ای بوده و به‌طور دقیق نمی‌توان گفت کدام مدل از چهره دلچسب‌ تری برخوردار هستند.

 

رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

رانا بهتر است با 206 ؟

 

طراحی داخلی

متاسفانه طراحان ایران خودرو در بخش داخلی رانا خوب کار نکرده‌اند و از خیلی جهات طراحی کابین ۲۰۶ صندوقدار بهتر است. این شرکت در این بخش فقط تغییر را مدنظر قرار داده و از لحاظ کیفیت، ضعیف عمل کرده است.

 

از دریچه‌های هوای دایره‌ای، جنس مواد بکار رفته در فضای داخلی، طراحی بخش وسط داشبورد رانا می‌توان به عنوان ضعف کابین آن نام برد. بنابراین بدون شک در این قسمت ۲۰۶ اس‌دی قدرتمندتر از رانا طراحی شده و انتخاب بهتری خواهد بود.

رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

اتاق و مقایسه رانا و 206

رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

رقابت پژو 206 با رانا

 

موتور

از نظر پیشرانه هر دو خودرو کاملا مشابه هم هستند. موتور رانا و ۲۰۶ صندوقدار از نوع (N6A (TU5 با حجم ۱۵۸۷ﺳﻰ ﺳﻰ، قادر است ۱۰۵ اسب بخار در گشتاور ۴۰۰۰ دور بر دقیقه تولید کند.

 

مصرف سوخت هر ۲ خودرو به صورت ترکیبی ۶,۶ ﻟﻴﺘﺮ خواهد بود، بنابراین از لحاظ شتاب هر ۲ یک نوع عملکرد خواهند داشت، البته رانا به دلیل ابعاد بزرگتر باید کمی در شتاب ضعیف‌تر باشد، ولی به‌هیچ وجه اینطور نیست و در عملکرد کاملا برابر با ۲۰۶ اس‌دی خواهد بود.

 

۴۲۹۲ ۴۱۸۸ طول خودرو (mm)

۱۶۸۴ ۱۶۵۵ عرض خودرو(mm)

۱۴۵۳ ۱۴۵۶ ارتفاع خودرو (mm)

۲۴۴۵ ۲۴۴۳ فاصله بین دو محور چرخهای عقب و جلو (mm)

۱۱۰۴ ۱۱۹۰ وزن خالص خودرو بدون سرنشین با مخزن پر و بدون تجهیزات اضافی

همانطور که مشاهده می‌کنید رانا با وجود ابعاد بزرگتر، از وزن کمتری بهره می‌برد.

۴۰۰ ۳۲۵ حجم فضای صندوق عقب (دسی متر مکعب)

 

حجم فضای بار یا همان صندوق رانا حدود ۲۳ درصد بیشتر از ۲۰۶ صندوقدار است و این برای خانواده‌هایی که فضای بیشتری برای صندوق بار نیاز دارند، خبر خوشی محسوب می‌شود.

 

اگر چه از لحاظ فنی مشخصات و عملکرد رانا کمی بهتر است، اما این تفاوت به‌حدی زیاد نیست که لقب خودرو برتر را در این مقایسه به خود اختصاص دهد.

 

رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

مشخصات هر ۲ خودرو در یک نگاه

رانا ۲۰۶ صندوقدار

استاندارد آلایندگی    یورو ۴    یورو ۲

ترمز    ترمز ضد قفل ABS و EBD , ترمز جلو دیسکی با سیستم خنک کاری, ترمز عقب دیسکی    سیستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD ‌و MBA)، ترمز جلو دیسکی با

سیستم خنک کاری، ترمز عقب دیسکی

کیسه هوای ایمنی    راننده و سرنشین    کیسه هوای راننده و سرنشین جلو

فرمان    هیدرولیک    هیدرولیک

سیستم تهویه    تنظیم دستی    دستی و اتومات بسته به تیپ

سیستم صوتی    سیستم صوتی CD خوان, بلندگوهای جلو و عقب    بلندگوی درهای جلو،پخش CD با کنترل پشت فرمان

چراغها    چراغ مه شکن جلو و عقب, چراغ خطر سوم , تنظیم زاویه نور چراغ های جلو از داخل اتاق, چراغ همراهی تا درب منزل در محیط های تاریک    چراغ مه شکن جلو و عقب ،قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو،چراغ همراهی تا درب منزل در محیط های تاریک

آیینه‌ها    تنظیم آینه های جانبی برقی , آینه آرایش روی آفتابگیر    آیینه های جانبی دستی

شیشه ها    شیشه بالابر درهای جلو و عقب برقی    شیشه بالابر برقی درهای جلو ( در تیپ مختلف عقب)

تزئینات    تریم مشکی    تریم خاکستری

تجهیزات ایمنی    “ایموبیلایزر ، سیستم عیب یابی هوشمند ( مالتی پلکس ) ، قفل مرکزی با ریموت رادیویی ، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع ، سیستم کنترل بخار بنزین”    ایموبیلایزر،قفل مرکزی با ریموت رادیویی،کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع،سیستم کنترل بخار بنزین

رینگ و لاستیک    رینگ فولادی ۱۴ اینچ    فولادی

صندلی    صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع, پشت سری صندلی جلو با تنظیم ارتفاع, پشت سری صندلی عقب یکپارچه با صندلی    صندلی راننده با قابلیت تنظیم ارتفاع،پشت سری جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع،صندلی عقب با قابلیت تاشوندگی

سایر تجهیزات    “بازکن قفل در صندوق عقب از داخل اتاق ، سنسور دنده عقب ، نمایشگر دمای محیط ، صفحه نمایشگر روی داشبورد”    

رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

مقایسه دو اتومبیل 206 و رانا

رقابت دو خودروی ایرانی فرانسوی رانا و پژو 206

کلام آخر

اگر چه ۲۰۶ صندوقدار فناوری پژو را یدک می‌کشد اما مدل فول رانا در بازار نزدیک به ۳۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان قیمت دارد در حالی که برای خرید ۲۰۶ صندوقدار مدل V۸ باید ۳۷.۵۰۰.۰۰۰ تومان هزینه کنید.

 

با توجه به مشخصات فنی رانا و ضعف ظاهری این خودرو، این اختلاف قیمت منطقی بوده و از لحاظ اقتصادی برای خریداران مناسب‌ تر خواهد بود.

 

بازار فروش خودروی 206 دست دوم بسیار بهتر از رانا میباشد. از نظر کلاس سطح بالاتری را دارد . ولی از نظر موتوری کاملا یکی بوده و هیچ تفاوتی ندارد.

 

البته تفاوتی با 206 های تولیدی سال 91 به بعد ندارد.

جدیدترین مطالب سایت