مجموعه : مشخصات خودرو
بروزرسانی : 25 دی 1402

درباره زمان عوض کردن روغن ماشین

درباره زمان عوض کردن روغن ماشین

کی روغن ماشین را عوض کنیم ؟

روغن ماشین همیشه لازم هست در زمان استارت سفر عوض شود تا در سفر اوقات شما را تلخ نکند.

روغن از زمان شروع کار موتور در معرض اکسیده شدن و تجزیه حرارتی و آب و سوخت خام قرار دارد. لدا روغن پایه آن شروع به آلوده شدن و از دست دادن کیفیت خود می‌نماید.

از طرفی مواد افزودنی آن نیز رفته رفته مصرف میشوند. مثلا مواد افزودنی پاک کننده ظرفیت معینی برای جذب و معلق نگه داشتن ذرات دارد.

جالب هست بدانید به ازای مصرف یک لیتر بنزین، یک لیتر آب ساخت میشود که مقداری از آن به صورت بخار از اگزوز خارج می‌شودو مقداری نیز به روغن اضافه میشود.

آیا سیاه شدن روغن نشاندهنده رمان مناسب برای تعویض روغن هست؟

بسیاری تصور می‌ کنند که سیاه شدن روغن علت خراب شدن آن است. در صورتیکه عکس آن صادق است. یعنی اگر در یک دستگاه سالم روغن پس از مدتی استفاده سیاه نشد باید آن را تعویض نمود.

در یک موتور سالم زود سیاه شدن روغن بعلت خاصیت پاکنندگی روغن موتور است; یعنی ماده افزودنی پاک کننده در روغن موتور، دوده حاصل از احتراق را در خود بصورت معلق نگه می‌دارد و طبعا سیاه میشود.

اگر روغن موتور شما دیر سیاه شده باید نگران شد. بدین معنی که روغن قدرت جدب و معلق نگه داشتن دوده‌ها و مواد زائد را ندارد.

واین دوده‌ها و الودگی‌ها روی قطعات موتور و لابلای ان‌ها ته نشین شده و باعث عدم انتقال حرارت –سائیدگی –رینگ چسباندن و روغن سوزی بیش از اندازه و کاهش تراکم گاز و کشش موتور خواهد شد.

عوامل موثر در مدت کارکرد تعویض روغن موتور:

۱-شرایط کار دستگاه و موتور
۲-کیفیت مکانیکی موتور به ویژه سیستم سوخت رسانی و انژکتور‌ها و نیز وضیعت برق
۳-کیفیت روغن موتور و سوخت مصرفی
۴-کیفیت فیلترهای هوا و روغن
۵-نوع و مدل و سال ساخت موتور و اتومبیل
۶-مدت زمانی که روغن در کار‌تر می‌ ماند

منظور از شرایط کار موتور و خودرو چیست؟

۱-سرعت خیلی زیادخودرو (تخته گاز رانندگی کردن)

۲-رانندگی با بارزیاد ودر سر بالائی‌ها و یدک کشیدن‌ها

۳-چندان در جا کارکردن موتور (مانند ترافیک سنگین)

۴-رانندگی در سرما ;گذشته از این که موتور کمی گرم شده باشد

۵-به طور مستمر مسافتهای کوتاه را طی کردنوخودرو را خاموش و روشن کردن به ویژ در سرما

۶-رانندگی در هوائی که خیلی مرطوب و یا خیلی گرد وغبار داشته باشد

لذا در این شرایط پیشنهاد می‌ گردد که روغن موتور زود‌تر تعویض گردد. با دقت به تجربیات موجود رعایت این نکته برای طول عمر موتور پیشنهاد میگردد

نوع و کیفیت سوخت چه نقشی در تعویض روغن دارد؟

سرب موجود در بنزین که برای بهسوری بهتر به بنزین اضافه می‌شد پس از ورود به روغن باعث اکسید شدن سریع‌تر روغن می‌ گردید. در حال حاضر این ماده از بنزین موجود در کشور حذف گردیده است.

بنزین با اکتان پایین نیز به علت عدم یک احتراق کامل باعث اضافه کردن دوده بیشتر به روغن می‌ گردد. استفاده از بنزینهای سوپر نیز این مورد را تاحدودی کاهش میدهد.

ایا نوع روغن نقش مهمی در مدت زمان تعویض خواهد داشت؟

عموما با بالا رفتن مدل اتومبیل‌ها شرایط موتور نیز ار لحاظسرعت و راندمان حجمی و در نتیجه فشار وارده و درجه حرارت ایجاد شده بالا‌تر می‌ رود.

سازندگان سعی نموده‌اند علاوه بر ساخت روغن‌های متنایب با مدل‌های جدید روغن هائی نیز بسازند که مدت زمتن تعویض ان نیز بیشتر باشد. لذا معتبر‌ترین مرجع برای تعویض روغن سازنده موتور است.

سازندگان موتور معمولا موتور را برای حالت عادی (با شدت کار منوسط) ذکر میکنند. بدیهی است اگر شرایط کار موتور سخت‌تر شود باید زمان تعویض روغن را کاهش داد.

میزان کارکرد  

 نوع و کیفیت روغن موتور

۳۰۰۰کیلومتر    

CC/SC
۴۰۰۰کیلومتر    

CC/SD
۵۰۰۰کیلومتر    

SE/CC
بیش از ۱۰۰۰۰کیلومتر    

SG

طول عمر درست ماشین

**این حروف مشخص کننده سطح کیفیت بر روی ظرف حاوی روغن درج شده است

دقت: اگر اتومبیل مدت قابل ملاحظه‌ای در یک طوفان خاک یا شن (مانند حرکت در نقاط کویری) کار کند وضعش از حالت عادی متفاوت است و روغن را باید در نخستین فرصت تعویض کرد چون مقدار قابل ملاحظه‌ای خاک وماسه وارد روغن شده و انرا به گرد سمباده معلق در روغن تبدیل نموده است که اگر تعویض نشود به سرعت سائیدگی و فرسودگی ایجاد خواهدشد.

نکته جالب و مهم دیگر این که در سالهای جدید با وجود معرفی استانداردهای بسیار بالا برای کیفیت روغن موتور‌ها پیشنهاد زمان تعویض توسط سازندگان خودرو‌ها برای این روغن‌ها افزایش نیافته است

وحتی کاهش یافته است. مثلا بیشتر خودروسازان یک روغن API SJرا برای حدود ۱۰۰۰۰کیلومتر کارکرد توصیه می‌کننددر صورتی که با دقت به کیفیت بالای این روغن‌ها انتظار ۲۰۰۰۰کیلومتر وبیشتر می‌رفت.

علت اینست در موتورهای امروزی میزان روغن سوزی به علت مسائل زیست محیطی;

بسیار محدود شده و لذا سر ریز روغن جدید روی روغنی که داخل موتور است کاهش یافته و روغن داخل موتور بدون انکه توسط سرریز روغن جدید تقویت شود باید بار شدید کار در موتور را تحمل کندکه مسلما میزان این تحمل محدود خواهد شد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت