7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)

7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)

7 مدل از خودرو های نهاد دولتی در ایران

در این مقاله قصد داریم تا بعضی از مهم‌ترین خودروهایی که در نهادهای دولتی مدت هاست خدمت رسانی می‌کنند و به نحوی شاید سیاسی ترین مرکب هاي چهارچرخه ایران میباشند را معرفی کنیم.

 

در این مقاله قصد داریم تا بعضی از مهم‌ترین خودروهایی که در نهادهای دولتی مدت هاست خدمت رسانی می‌کنند و به نحوی شاید سیاسی ترین مرکب هاي چهارچرخه ایران میباشند را معرفی کنیم. لازم به ذکر هست انتخاب این خودروها اکثر به لطف نقش پررنگ و تعداد بالای ناوگان آنهاست و ارتباطی به اهمیت نهادها و اشخاصی که از انها بهرهگیری کرده اند ندارد.

 

به گزارش تالاب: هنگامی که عبارت خودروی دولتی را میشنویم، خود به خود یاد پیکان هاي پلاک قرمز در دهه هاي 60 و 70 شمسی و امثال سمند و پژو پارس در دوران کنونی خواهیم افتاد؛ خودروهایی که در اکثر ادارات و ارگان هاي دولتی در دست کارمندان میباشند و مدتی مدید بدون هیچ چشمداشتی خدمت رسانی میکنند.

 

اما در این میان میباشند خودروهایی که در سطوح بالاتری خدمت میکنند و معمولا بعنوان خودروی تشریفات، خودروی مدیران رده بالا و حتی خودروهای امنیتی مورد بهرهگیری قرار می‌گیرند. این خودروها معمولا بسیار مرموز و پر رمز و راز به نظر آمده حتی بعضا شایعات و گفته هاي عجیبی در مورد آن ها در بین مردم عادی و حتی بعضی رسانه ها عنوان می‌شود.

 

 لازم به ذکر هست انتخاب این خودروها اکثر به لطف نقش پررنگ و تعداد بالای ناوگان آنهاست و ارتباطی به اهمیت نهادها و اشخاصی که از انها بهرهگیری کرده اند ندارد.

 

مرسدس بنز کلاس S «نسل های W126 و W140»

مرسدس بنز گل سرسبد خودروهای تشریفات دنیا هست و کلاس S نیز به لطف جایگاهی که در بین محصولات این برند دارد، نخستین انتخاب دولتمردان در سطح دنیا هست. در این میان اما 2 نسل از این کلاس در ایران جایگاهی ویژه دارد: نسل W128 که از اواخر دهه 70 تا اوایل دهه 90 میلادی در خط ساخت بود، در ایران با استقبال گرم نهادها و دولتمردان مواجه شد و حتی تاکنون نیز مورد بهرهگیری اشخاص تاثیرگذار و بسیار مهمی قرار گرفته هست.

 

جانشین این نسل یعنی W140 نیز به لطف جهش قابل دقت در اساس امکانات ایمنی، ظاهر و مشخصات فنی، در دهه 70 شمسی بعنوان خودروی تشریفات وارد کشور شد و از همان زمان به لطف ظاهر و هیبت بزرگش لقب «اتاق تانک» را یدک میکشد. همانند پدرش، هنوز هم تعداد بسیار زیادی از W140 ها در ناوگان تشریفات کشور خدمت رسانی می‌کنند.

 

7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)

 

نیسان پتفایندر WD21

نسل اول نیسان پتفایندر، یکی از محبوب ترین خودروها در بین سیاسیون ایرانی هست. این شاسی بلند متوسط، در زمان عرضه ظاهری مدرن و جذاب داشت و از نظر فنی و راحتی سواری نیز بسیار بهتر از نیسان آشنای ایرانیان یعنی پاترول بود.

 

تعداد قابل توجهی از این نسل از پتفایندر برای خدمت در نهادهای دولتی و حتی مجلس شورای اسلامی وارد شد که تعدادی از این خودروها نیز ضدگلوله بودند.

 

اما شاید بتوان یکی از عوامل مهم موفقیت و محبوبیت پتفایندر در بین رجال سیاسی کشور را ابعاد مناسب آن دانست. WD21 خودرویی عمده بزرگ نبود و در عین حال کابینی جادار و راحت داشت. همۀ این موارد سبب شد تا این مدل به نحوی جایگزین پاترول در ناوگان تشریفات شود.

 

7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)

تویوتا کراون S140

خودروهای ژاپنی به لطف سادگی، دوام و امکانات مناسب و چهره مفید و کم آلایشی که در ایران از خود نشان داده بودند، یکی از انتخاب هاي مناسب برای بهرهگیری در ناوگان تشریفات پس از پیروزی انقلاب اسلامی میباشند. شاید محصولات لکسوس به نحوی برترین گزینش برای خدمت در ناوگان تشریفات ایران به نظر برسند اما انتخاب اول رجال سیاسی ایران، تویوتا کراون هست.

 

3 نسل هشتم، نهم و دهم این سدان بزرگ ژاپنی بیش از سایر نسل ها مورد دقت قرار گرفته اند و تصویر هاي متعددی از آن ها در کنار افراد کلیدی کشور دیده شده هست. سواری راحت، عملکرد فنی بسیار فوق العاده، دوام مفید و استهلاک اندک، سادگی تعمیر و نگه داری و ابعاد مناسب سبب شده تا هنوز هم به طور مرتب از این خودروها برای جابجایی اشخاص مهم دولتی بهرهگیری شود.

 

7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)

پژو 605

پژو در دوران مدرن با 405 وارد ایران شد و توانست به نحوی بازار کشورمون را فتح کند، اما این برادر بزرگتر 405 بود که توانست در بین خودروهای تشریفاتی، نماینده فرانسوی ها باشد. همزمان با ورود 405 به کشور، برای ناوگان تشریفات و بهرهگیری سران دولت نیز تعداد نسبتا زیادی 605 وارد کشور شد.

 

ظاهر 605 شباهت زیادی به 405 داشت و از نظر فنی نیز مشترکاتی بین این دو دیدن می شد. با این حال 605 در جهانی دیگر سیر می‌کرد و از نظر سواری، مشخصات فنی و فضای داخلی به طور قابل توجهی از 405 برتر بود.

 

کابین جادار و امکانات رفاهی مفید 605 در کنار تعمیرات ساده آن که ناشی از آشنایی تعمیرکاران داخلی با محصولات پژو بود، سبب شد تا 605 جای خود را در بین خودروهای تشریفاتی باز کرده، تا به امروز نیز بعنوان یکی از خودروهای محبوب در بین رجال سیاسی کشور باقی بماند.

 

7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)

نیسان پاترول 160

نیسان پاترول را باید آچار فرانسه ایرانیان در دهه هاي 60 و 70 شمسی دانست. این اتومبیل بعنوان یک رزمنده چهارچرخه وارد کشور شد تا یاری رسان رزمندگان ایرانی در جبهه هاي جنگ تحمیلی باشد و بعنوان آمبولانس نیز خدمت رسانی کرد.

 

اضافه بر این، پاترول در نیروی انتظامی و نهادهای نظامی نیز به طور گسترده اي مورد بهرهگیری قرار گرفت. اما با پایان جنگ به تدریج این اتومبیل چهره لطیف تری به خود گرفت و توانست نقش یک شاسی بلند تمام عیار و لوکس را ایفا کند. در این میان اما دولتمردان ایرانی نیز علاقه زیادی به پاترول داشتند.

 

کافی هست تا نگاهی به عکس هاي رجال سیاسی کشور در دهه هاي 70 و 80 شمسی بیندازید تا یک یا چند دستگاه پاترول را بیابید. در این میان اما نسل بعدی سرشناس به سافاری نیز در تیراژی اندک وارد کشور شد و تا به امروز نیز بعنوان خودروی تشریفات خدمت می‌کند.

 

7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)

 

ب ام و سری 7 «نسل E32 , E38»

 

رقیب سنتی کلاس S شاید در تمامی نقاط دنیا زیر سایه مرسدس بنز قرار داشته باشد و در ایران نیز، همواره رجال سیاسی و نهادها، کلاس S را اکثر از سری 7 بعنوان خودروی تشریفات انتخاب کرده اند. اما باز هم نباید از نقش پررنگ و اساسی سری 7 به سادگی گذشت.

 

اکثر ماشین دوستان میدانند که سری 7 نسبت به کلاس S سواری جذاب تر و با حسی اسپرت دارد اما از نظر امکانات رفاهی و راحتی نیز دست کمی از رقیب هموطنش ندارد. همین سبب شد تا تعدادی از نسل هاي گوناگون این ماشین برای خدمت به نهادهای دولتی وارد کشور شوند. در بین تمامی نسل ها دو نسل E32 و E38 حضور پررنگ تری داشته، هنوز هم مشغول خدمت میباشند.

 

7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)

 

تویوتا لندکروزر

با اینکه از نظر بسیاری، تویوتا لندکروزر خودرویی پیروز تر از نیسان پاترول بوده هست اما در بین دولتمردان ایرانی این پاترول بود که بیش از سایر خودروهای شاسی بلند مورد دقت قرار می‌گرفت.

 

با این حال، لندکروزر نیز همواره طرفداران خودش را داشته هست و نسل هاي متعددی از آن در نهادهای دولتی خدمت کرده اند. در این میان باید به اهمیت نسل هاي J60 و J80 اشاره کرد که به طور گسترده اي در دهه هاي 60 و 70 شمسی مورد بهرهگیری قرار میگرفتند.

 

تا پیش از آن لندکروزر نیز همانند پاترول اکثر در جبهه هاي دفاع مقدس خدمت کرده بود و پس از جنگ بود که توانست در بین رجال سیاسی جایی برای خود دست و پا کند.

 

7 مدل از خودرو های دولتی در ایران (عکس)