راهنمایی جامع و کامل در مورد صرفه جویی در مصرف آب

مجموعه : دانستنیها
راهنمایی جامع و کامل در مورد صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب 

اگر بیش از حد از آب استفاده می‌ کنید و از این ماجرا ناراحت هستید ، دست به کار شوید و از روش های زیر بهترین استفاده ها را بکنید در ادامه با راهنمایی جامع و کامل در مورد صرفه جویی در مصرف آب  ما را دنبال کنید.

 

از کلیه قوانین و محدودیتهای حفاظت آب که ممکن هست در محل زندگیتان اعمال شوند، آگاه شوید و از آن تبعیت کنید.

از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته هست. هیچگاه به علت این که فرد دیگر مسئول پرداخت آب بهاء هست، آب را هدر ندهید.

موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.    

موقع شامپو و چنگ زدن مو های سر در هنگام استحمام، شیر آب را ببندید.

سعی کنید مدت استحمامتان کوتاه باشد. آب اکران کن دوش حمام را با نوع اخیر آن (سردوش کاهنده مصرف) تعویض کنید.

برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از آبیاری قطره ای صرفه جویی کننده آب استفاده کنید.

برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آنرا به کمتر از ٥ دقیقه برسانید، چون در این صورت ماهیانه حدود ٤٠٠٠ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.

بهتر است برای شستن سبزیجات ابتدا آن ها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.

از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد خوراکی منجمد استفاده نکنید؛ و برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، انرا در هوای آزاد قرار دهید.

 

راهنمایی جامع و کامل در مورد صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب

 

فرزندانتان را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه سازید. از خرید اسباب بازیها و سرگرمیهایی که به جریان ثابت آب نیاز دارند، اجتناب کنید

هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را بطور مداوم باز نگذارید چون جریان دائم آب موجب اتلاف آن می شود.

اگر دوش حمام شما بتواند در طی کمتر از ٢٠ ثانیه یک ظرف چهارلیتری را پر از آب کند در آنصورت حتماً آنرا با یک سر دوش کاهنده مصرف تعویض نمایید.

برای نظافت حیاط بجای مصرف آب، بهتر است از جاروب استفاده شود.

در باغچه منزل، درختان، بوته ها و چمن های بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماههای گرم تابستان را دارند؛ بکارید. این گونه ها هنگام کاشت،

نیازی به آبیاری مرتب ندارند و معمولاً یک دوره خشکی را بدون آبیاری، به خوبی تحمل می‌ کنند در یک منطقه گیاهانی را در کنار هم بکارید که نیازی مشابه داشته باشند. بهتر است از روش آبیاری قطره ای استفاده شود. از کاشت گیاهانی مثل چمن و شمشاد که هر روز نیاز به آبیاری فراوان دارند؛ خودداری کنیم.

تمام شیلنگها، اتصالات و شیرها را بطور مرتب کنترل کنید تا از نشتی آب پیش گیری شود.

ضروری است برای اطمینان از سلامت لوله ها و شیرهای آب؛ آن ها مرتبا کنترل شوند.

در مواقع جایگزینی یا افزودن گل و گیاه در باغچه منزل، گیاهی را انتخاب کنید که آب کمتری را مصرف کند. به این طریق سالیانه تا ٢٢٠٠ لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه جویی خواهد بود.

از نصب سیستم های آب تزیینی (مثل فواره ها) اجتناب کنید. مگر این که آب در سیستم بازیافت شود. همچنین سیستم را درجایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.

لوله های آب منزلتان را عایق بندی کنید، عایق کاری لوله های گرم، روشی است که هدر رفتن آب را گذشته از خروج آب گرم کاهش می دهد.

لوله های آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب لازم نباشد آنرا بی جهت باز بگذارید.

هرگز آبی راکه می توان به مصارفی نظیر آبیاری و یا شستشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.

 

ماشینهای لباسشویی معمولاً مقداری زیادی آب مصرف می‌ کنند. بنابراین اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباسشوئی بکاهید، عملاً در مصرف آب صرفه جویی کرده اید.

نیازی نیست که از میزان شست و شوی لباسها بکاهید بلکه فقط صبر کنید تا مقدار لباسهای کثیف باندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.

 

یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً در بسته را در مخزن آب توالت فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید. (لازم است این وسایل را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار وسایل و اجزای عمل کننده درون مخزن تداخل نداشته باشد).

 

آب خنک مورد مصرفتان را همواره در یخچال نگهدارید تا هر گاه که یک لیوان آب خنک می خواهید، مجبور نباشید شیر آب را برای مدتی باز بگذارید تا آب خنک شود.

برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب را به مدت زیادی باز بگذارید، بهتر است ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را باز کنید.

به کودکان آموزش دهیم تا با بستن به موقع شیر، آب را هدر ندهند.

می توان از آبی که برای شستن سبزیها و دست و صورت استفاده می شود به وسیله لوله کشی آنرا به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا از آن به عنوان فلاش تانک در توالت استفاده شود.

نشت احتمالی فلاش تانک توالت را با افزودن مواد رنگی به آب آن بیابید. اگر فلاش تانک دارای نشت باشد، ماده رنگی ظرف مدت ٣٠ ثانیه از محل نشت پدیدار می شود. به محض این که آزمایش انجام شد، فلاش تانک را بکشید چون ممکن است ماده رنگی به مخزن آب آن آسیب برساند. فلاش تانکهایی که نشتی دارند آب را به داخل کاسه توالت هدر می دهند.

 

به جای شستن خودرو با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می توان استفاده کرد.

در حالی که کمبود آب در شهر احساس می شود لزومی به شستشوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.

هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.

زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گلهای منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید وبعد به انها پاسخ دهید.

تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب پیش گیری شود

نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و پیش گیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می شود.

زمانی که به مسافرت میروید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید.تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

لازم است گاهی اوقات از لوله کشی ساختمان خود امتحانی به عمل آورید. پیشنهاد می شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را کنترل کنید. کار کردن کنتور در زمانی که همه شیرهای آب بسته است علت اتلاف آب از لوله های داخل ساختمان می باشد که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

گروه های فرهنگی، غیردولتی را به ایجاد و ارتقاء فرهنگ حفاظت از آب در میان کودکان و بزرگسالان تشویق کنید.

 

هر گونه اتلاف قابل دقت آب را (شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدر روی آب در هر نقطه) به مرکز ارتباطات مردمی آب و فاضلاب تهران (تلفن ١٢٢) اطلاع دهید.

جدیدترین مطالب سایت