چطور حیواناتی با دو سر متولد می شوند؟

مجموعه : دانستنیها
چطور حیواناتی با دو سر متولد می شوند؟

چطور حیواناتی با دو سر متولد می شوند؟

 

گربه‌ای که به دلیل مشکلات ژنتیکی با حالت دوچهره به دنیا آمده، پانزدهمین سال از زندگی اش را تجربه می کند. این موضوع بهانه ای شده تا نشنال جئوگرافیک به علت بروز این اختلال در حیوانات بپردازد.

 

 این گربه که «فرنک و لوئی» نام دارد، توانسته نام اش را در کتاب رکوردهای جهانی گینس به عنوان پر سن و سال ترین گربه دو چهره در جهان ثبت کند. «لسلی لیون» که در بخش دامپزشکی دانشگاه میسوری به عنوان متخصص ژنتیک گربه ها فعال است، می گوید: «گربه های خانگی دو چهره بسیار نادر و کمیاب اند. این حیوانات به دلیل مواجه بودن با مشکلات بهداشتی و سلامتی متعدد، سال های طولانی دوام نمی آورند و اغلب طول عمر کمی دارند. از این جهت، ۱۵ ساله شدن فرانک و لوئی برای ما غیر منتظره و عجیب است.»

 

لیون در مورد علت بروز دوچهرگی فرانک و لوئی اطلاعات دقیقی ندارد اما می گوید: «ما می دانیم که مجموعه ای از عوامل و مکانیزم های ژنتیکی دخیل اند که موجب این اختلال می شوند. تنها تست DNA است که می تواند دلیل دقیق را مشخص کند.»

 

برای مثال پروتئین SHH در فرم یافتن صورت حیوانات موثر است و اگر میزان آن در یک حیوان زیاد باشد، ممکن است باعث دوچهرگی شود. در برخی آزمایشات، به جنین جوجه ها مقدار اضافی از این پروتئین تزریق شد و این باعث شد که آن ها دارای دو چهره شوند در حالی که چشم هایشان دور از هم قرار گرفته بود.

 

هر چند که فرانک و لوئی دو چهره دارند، اما مغز و مری و سایر اندام های حیاتی آن ها یکی هستند و احتمالا همین موضوع موجب شده که این حیوان بتواند سال های متمادی زنده بماند. لیون می گوید: «در این مورد خاص، یک سمت حیوان فک پایین و مری ندارد. اگر هر دو سمت حیوان شروع به غذا خوردن کنند من نمی دانم چه عوارضی رخ خواهد داد! اغلب مشکلات و عوارض حیوانات دوچهره در هنگام غذا خوردن و نفس کشیدن بروز می کند.

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

 

جدیدترین مطالب سایت