اطلاعات مفید و جالب درباره صابون

مجموعه : دانستنی
اطلاعات مفید و جالب درباره صابون

کاربردهای شگفت انگیز صابون

امروزه با همه گیری مصرف صابون، استفاده از صابون به صورت جامد و قالب در خانه ها کاهش یافته و افراد کمتری قالب های جامد این ماده شوینده را ترجیح می دهند. این محصول با نامهای دیگر از جمله ساون، برهو و کفزا نیز شناخته می شود.

 

اگر افراد از کاربردهای شگفت انگیز ساون مطلع باشند قطعا هنگام مراجعه به فروشگاه  یک الی دو قالب را در سبد خریدشان قرار می دهند. بنابراین در شرایط خاص از این محصول در منزل استفاده کرده و از قابلیت های بی شمار کفزا نهایت بهره را می برند.

 


مطلب مرتبط: بهترین صابون کدام است؟


 

اطلاعات مفید و جالب درباره صابون

اطلاعات مفید و جالب درباره صابون

تاریخچه صابون

طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده برای اولین بار از صابون تقریبا 2800 سال قبل از میلاد مسیح استفاده شد. همچنین پزشک یونانی یا همان گالن از ساون برای مسائل پزشکی و بهداشتی نیز بهره می برد. پس در قرن هفتم میلادی مصرف این محصولی رواج بیشتری پیدا کرد. ایتالیایی ها و اسپانیایی ها با استفاده از خاکستر بعضی از درختان و چربی بدن بز موفق به ساخت این محصول کفزا شدند.

 

فرانسوی ها نیز برای ساخت ساون،  مصرف روغن زیتون را در اولویت قرار دادند. ولی این ماده کفزا به مرور زمان ساختار پیچیده تری پیدا کرد. انگلیسی ها در قرن دوازدهم مصرف ساون را رواج دادند. درنتیجه قرن هاست که این ماده ارزشمند به بخش جدایی ناپذیر از زندگی انسان ها تبدیل شده و برای نظافت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تاریخچه صابون

مواد تشکیل دهنده صابون

صنعت مهم و محبوب صابون سازی قدمتی 2000 ساله دارد. زیرا این ماده کفزا هیچ وقت به مرحله کشف نرسید و تنها با ترکیب چربی ها و مواد خام قلیایی تکامل پیدا کرد. همچنین ترکیبات این پاک کننده اسید چرب و یا یک الی چند نمک هستند که زیر مجموعه شوینده های قوی می باشند.

 

پس ترکیبات اصلی ساون، چربی گیاهی یا روغن، مواد افزودنی عطری و رنگی و ترکیبات قلیایی را شامل می شوند. البته علت اضافه کردن افزودنی ها به ترکیبات اصلی این ماده کفزا ایجاد شکل ظاهری زیبا و بوی مطبوع است تا هر فرد با هر سلیقه ای را به خود جلب نماید. زیرا هرچقدر بوی ساون مطبوع تر و خوشایندتر، قطعا مخاطبان بیشتری خواهد داشت.

 

سود سوزآور از ترکیبات اصلی صابون به شمار می رود و بهترین حلال برای این ماده کفزا همان الکل است. البته سود سوزآور همان ماده قلیایی سدیم هیدروکسید بوده که تاثیر زیادی در فرآیند ساخت ساون دارد. از دیگر مواد سازنده این محصول می توان به چربی حیوانی و چربی گیاهی اشاره کرد.

 

همچنین در گذشته از چربی حیوانی همچون چربی خوک و یا چربی دیگر حیوانات برای تولید این ماده کفزا استفاده می کردند. چربی های گیاهی نیز انواع چربی از جمله خرما، بادام، پسته و … را در بر می گیرند. درنهایت مواد افزودنی را به ترکیب اصلی اضافه می کنند تا رنگ و بوی خوشایندی به محصول ببخشند. ناگفته نماند از مهم ترین ترکیبات ساون معمولی، ساون لوکس و ساون بچه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

مواد تشکیل دهنده صابون

ترکیبات اصلی صابون معمولی

مواد تشکیل دهنده این محصول کفزا معمولی به گونه ای هستند که برای پوست های حساس و مصارف روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. پس از مهم ترین ترکیبات ساون معمولی می توان به سدیم سیلیکات، پودر سنگ صابون، کاستیک سودا، روغن گرچک، روغن نارگیل و روغن ماهی اشاره کرد.

 

ترکیبات اصلی صابون معمولی

ترکیبات اصلی صابون لوکس

این محصول بیشتر در سرویس بهداشتی ها مورد استفاده قرار می گیرد و از بو و رنگ خوشایندی برخوردار است. پس از مهم ترین ترکیبات ساون لوکس سفید می توان به اسانس های عطری مخصوص، کاستیک سودا، اسید روی و روغن نارگیل اشاره کرد.

 

ترکیبات اصلی صابون لوکس

ترکیبات اصلی صابون بچه

پوست کودک بسیار ظریف و حساس بوده و مواد شوینده که برای تمیز کردن وی استفاده می شود بایستی عاری از هر گونه مواد حساسیتزا باشد. پس ترکیبات اصلی ساون کودک به دلیل ظریف تر و حساس تر بودن پوست حاوی رنگ قرمز، فنول، کاستیک سودا، روژین و روغن نارگیل می باشد.

 

مراحل ساخت صابون

مراحل ساخت صابون باتوجه به اینکه در کارخانه یا در منزل تولید می شود تا حدودی متفاوت است. زیرا در کارخانه از دستگاه های مختلفی برای تولید این محصول استفاده می شود در حالی در منزل تنها با چند متریال ساده می توان یک محصول باکیفیت ارائه داد. در حالت کلی مراحل ساخت این ماده کفزا به شرح زیر است.

 

ترکیبات اصلی صابون بچه

جوشاندن

مواد قلیایی و چربی در یک مخزن فولادی معروف به کتری قرار می گیرند تا ذوب شوند. این مخزن قادر به نگهداری هزاران کیلوگرم از این مواد می باشد. همچنین داخل کتری یک سیم پیچ مولد بخار قرار گرفته که مواد را گرم و به جوش می آورد. هنگامی که مواد داخل کتری به جوش آمده، چربی گیاهی یا حیوانی با ماد قلیایی واکنش می دهد و محصول نهایی همان گلیسیرین و ساون است.

 

نمک زدن به محصول

در این مرحله بایستی گلیسیرین و ساون را از همدیگر جدا کرد که با استفاده از نمک می توان این کار را انجام داد. به محض افزودن نمک به داخل مخزن، ساون به سمت بالا حرکت کرده و گلیسیرین در کف کتری ته نشین می شود. بنابراین بعد از ته نشین شدن گلیسیرین باید از مخزن خارج گردد.

 

مراحل ساخت صابون

تغییر قوی

مقادیر خیلی کمی از چربی داخل کتری باقی می ماند که به ساون تبدیل نمی شود. پس برای حذف این مقدار از چربی باید یک محلول قوی و تند را به کتر اضافه کرد. که این فرایند به تغییر قوی معروف می باشد. درنهاین این جرم مجددا جوشانده شده و آخرین چربی ها به ساون تبدیل خواهند شد.

 

پلکانی شدن

در مرحله پلکانی شدن مواد ساونی داخل کتری به همراه آب دوباره جوشانده می شوند. سپس جرم به دو لایه تفکیک شده که لایه بالایی حاوی 70% ساون و لایه ی پایینی حاوی 30% آب است. البته یک لایه پایین تر نیز وجود دارد که حاوی ناخالص هایی از جمله نمک و خاک می باشد. درنهایت این ماده کفزا خنک می شود.

 

فرآیند

مرحله دیگر از مراحل ساخت ساون به فرآیند اختصاص دارد که خود در چند مرحله زیر تفکیک می شود.

 

تقسیم نخستین مرحله از فرآیند مداوم به تقسیم متعلق بوده که در آن چربی های طبیعی به گلیسیرین و اسیدهای چرب تجزیه می شوند. همچنین تجهیزات به کار برده شده یک ستون عمودی از جنس فولاد است که ارتفاع آن به 24 m می رسد. سپس پمپ به طور مستمر آب و چربی را وارد این ستون کرده و گلیسرین و اسیدهای چربی به وجود می آیند. درنهایت اسیدههای چرب به طور کامل تصفیه می شوند.

 

نمک زدن به محصول

مخلوط کردن

در این مرحله از فرآیند، اسیدهای چرب خالص با مقدار مشخصی از مواد قلیایی به خوبی مخلوط می شوند و ساون را تشکیل می دهند.  البته دیگر مواد از جمله عطر و مواد ساینده در این مرحله به مواد کفزا اضافه می شوند.

 

خنک کردن و پایان یافتن

مواد خروجی در این مرحله داخل یک قالب بزرگ ریخته می شود و یک قطعه بزرگ به وجود می آید. سپس به کمک یک دستگاه فریز ویژه سرد می شود. در نهایت این قطعه بزرگ به قطعات نواری کوچک تر برش داده می شود که از تقسیم تا مرحله پایان تنها به چند ساعت زمان نیاز است.

 

از زیر غلط رد شدن

مرحله آخر از فرآیند به مرحله از زیر غلط رد شدن اختصاص دارد. البته صابون های آرایشی بیشتر مورد پردازش قرار می گیرند. بنابراین نوار ساون حاصل شده قوام بهتر و بالاتری پیدا می کند. همچنین ساون خنک شده باید از مراحل غلط سنگین رد شده که آن را به شکل خمیری و کاملا له در می آورد.

 

در این مرحله می توان عطر را به مواد افزود. زیرا روغن های فرار قادر به بخار شدن در مخلوط سرد نمی باشند. پس از اتمام مراحل ذکر شده ماده کفزا داخل استوانه فشرده قرار می گیرد و اکسترود می شود و در نهایت فشرده، برش داده و بسته بندی می گردد.

 

کاربردهای صابون

کاربردهای صابون

صابون از جمله پرکاربردترین و معمول ترین لوازم بهداشتی جهت نظافت روزانه می باشد که علاوه بر تمیزکازی از کاربردهای متعددی نیز برخوردار است. البته این محصول در حالت های جامد، مایع و .. قابل دسترس می باشد ولی نباید خواص شگفت انگیز قالب ها را نادیده گرفت.

 

همچنین کاربردهای ساون در منزل فراتر از پروسته شستن بدن و دست بوده و موارد متعددی را در بر می گیرد. پس از کاربردهای شگفت انگیز این ماده کفزا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

تشخیص نشت گاز

یکی از کاربردهای معمول صابون در منزل می توان به یافتن نشتی گاز اشاره کرد. پس اگر در محل زندگی یا کار بوی عجیبی به مشام می خورد و فرد از نشتی گاز مضطرب و نگران است با استفاده از کف ساون می تواند محل نشت را به راحتی پیدا کند. پس در یک ظرف یک تکه صابون و آب ریخته و کف درست کنید.

 

سپس با استفاده یک تک اسفنج، کف را برداشته و روی لوله قرار دهید. اگر در قسمتی از لوله حباب ایجاد شود از نشتی آن بخش خبر می دهد. بنابراین فورا با اداره گاز تماس گرفته تا مشکل رفع گردد.

 

صابون های زیبا با طرح های متفاوت

روان کردن حرکت زیپ

یکی دیگر از شگفت انگیزترین کاربردهای ساون، روان کردن حرکت زیپ است. پس اگر زیپ کیف یا لباس به سختی حرکت می کن یا بالا و پایین نمی رود بهترین گزینه استفاده از این محصول قالبی است. پس مقداری از ساهون جامد را روی دندانه های زیپ برای چندین بار مالیده تا آن را روان و نرم نمایید.

 

رفع بوی بد کفش

اگر هنگام پوشیدن کفش هایتان احساس بدی دارید و از بوی آن زده هستید جهت رفع این بوی ناخوشایند می توانید از یک تکه صابون استفاده کنید. پس یک تکه از قالب را جدا کرده و آن را با یک دستمال کاغذی بپیچید و داخل کفش بگذارید. سپس از شب تا صبح به ساون زمان داده تا به خوبی اثر کند. هنگامی که صبح کفش را می پوشید دیگر اثری از بوی ناخوشایند احساس نمی کنید.

 


مطلب مرتبط: اعتیاد جالب به صابون خوردن این دختر (+عکس)


 

اطلاعات مفید و جالب درباره صابون

فایده های زیاد صابون

علامت گذاری روی پارچه برای خیاطی با صابون

خیاط ها از کاربردهای شگفت انگیز صابون مطلع هستند. زیرا این محصول بهترین گزینه برای علامت گذاری در دوزندگی بوده و هیچ گونه اثری روی پارچه باقی نمی گذارد. همچنین رد ساون بعد از شستن پارچه از بین می رود بدون اینکه به بافت پوشاک آسیبی برساند.

 

رفع لکه های چربی و سوختگی از قابلمه ها و تابه ها

اگر قابلمه یا تابه شما دچار سوختگی شده و یا چربی زیاد به مرور زمان روی آن انباشته شده است بهترین گزینه استفاده از ساون می باشد. پس مصرف مواد شیمیایی یا استفاده از سیم ظرفشویی را برای تمیز کردن کف و داخل قابلمه ها را کنار بگذارید و از آسیب های احتمالی جلوگیری کنید.

 

حال مقداری از ساون قالبی را رنده کرده و روی سوختگی یا چربی قابلمه قرار دهید و آن را با آب ولرم نرم کنید. سپس به این خمیر به دست آمده تقریبا 20 min زمان دهید و در نهایت با آب زیاد بشویید تا از شر لکه های سرسخت خلاص شوید.

 

 

پیشگیری از بید زدن لباس های پشمی

جهت جلوگیری از بید زدن لباس های پشمی دیگر نیازی به نفتالین نیست. پس یک قالب ساون را داخل کشو لباس ها قرار داده و از بوی خوش آنها نهایت لذت را ببرید. بید در واقع پروانه لباس بوده که در صورت عدم رفع این مشکل به بافت لباس ها صدمه می زند.

 

انواع صابون و فواید آن

جلوگیری از لکه رنگ در زمان نقاشی کردن ساختمان

از جمله کاربردهای شگفت انگیز صابون می توان به جلوگیری از لکه رنگ در زمان نقاشی منزل اشاره کرد. بنابراین قبل از رنگ کردن خانه بهتر است با کمک یک قالب از این محصول اطراف پریزها، کلیدها، دستگیره درها و روی لبه پنجره ها را خط بکشید. زیرا اگر قطرات رنگ روی موارد ذکر شده قرار گیرند به آسانی پاک می شوند.

 

رفع گیر کلیدها و کشوها

اکثر مواقع اگر کلیدها داخل قفل گیر کنند یا به راحتی نچرخند از روغن چرخ خیاطی برای رها کردن آنها استفاده می کنند. ساهون نیز یکی دیگر از روش های رهاسازی کلید داخل قفل است. پس مقداری از این محصول را به ریل کشوها یا دندانه های کلید زده و خوب ماساژ دهید. درنتیجه با همین کار می توانید کلید را به راحتی در قفل بچرخانید یا کشوها را به سمت عقب و جلو حرکت دهید.

 

برطرف کردن بخار عینک

شیشه های عینک به ویژه در فصل زمستان بخار می گیرند و کاربر را حسابی کلافه می کنند. پس با استفاده از ساون این مشکل را می توان به آسانی رفع نمود. حال مقدار کمی از صابون را روی شیشه عینک کشیده و با استفاده از دستمال میکروفایبر آن را پاک کنید. این امر برای شیشه حمام نیز صدق کرده و پس از استفاده دیگر شاهد بخار نخواهید بود.

 

صابون باعث خوشبو کردن کشوها و کمدها

خوشبو کردن کشوها و کمدها با صابون

جهت خوشبو شدن داخل کمدها و کشوهای لباس می توانید یک قالب از ساون در آنها قرار دهید. زیرا با گذر چند روز، وسایل و لباسهای داخل کشو یا کمد بوی خوش این محصول را به خود می گیرند.

 

بهبود گزیدگی حشرات

راه های متعددی برای تسکین درد ناشی از گزیدگی وجود داشته که استفاده از صابون یکی از این روش هاست. پس مقداری از این محصول را رنده کرده و روی گزیدگی بگذارید و آن را ماساژ دهید تا شاهد بهبود و رفع درد باشید. همچنین درد در محل گزیدگی به سرعت کاهش یافته و جای آن زودتر از حدمعمول بهبود می یابد.

 

درآوردن حلقه یا النگوی تنگ

برخی مواقع به دلیل افزایش وزن یا ورم دست نمی توان النگو و حلقه را از دست و انگشت خارج کرد. جای هیچ نگرانی نبوده و ساون را بردارید و از کف آن روی انگشت یا دست بمالید. سپس با النگو یا انگشت آن قدر بازی کرده تا از دست یا انگشت خارج کنید.

 

جدا کردن کاغذ دیواری با صابون

جدا کردن کاغذ دیواری

افرادی که دوست دارند بدون هیچ دردسری از شر کاغذ دیواری های منزل خود خلاص شوند تنها به یک قالب صابون نیاز دارند. پس با ترکیب آب و ساون می توان یک محلول کفزا و غلیظ تهیه کرد و آن را روی دیوار اسپری نمود. ناگفته نماند که با این کار به چند ساعت زمان برای جداسازی کاغذدیواری نیاز نبوده و به راحتی از دیوار جدا می شود.

 

اسکراب بدن

یکی از راه های آسان جهت لایه برداری و حذف سلول های مرده سطح بدن همان ساون است. این محصول نقش یک اسکراب بدن داشته و باید آن را با مقداری نمک آغشته نمود. سپس صابون حاوی نمک را روی پوست خود کشیده و سلول های مرده را از بین ببرید.

 

سیاه نشدن کف قابلمه یا کتری

افرادی که به طبیعت گردی علاقه زیادی دارند و از چای ذغالی یا غذای آتیشی نمی گذرند، دیگر نگران سیاه شدن قابلمه یا کتری نباشند. زیرا با استفاده از ساون می توان دیواره خارجی کتری یا قابلمه را پوشش داد و با خیال راحت آنها را روی آتیش گذاشت. چون تحت هیچ شرایطی دیواره ظرف مورد نظر سیاه نمی شود و رنگ اصلی خود را حفظ می نماید.

 


مطلب مرتبط: آیا صابون های اسیدی آکنه صورت را برطرف میکند ؟


 

دور کردن شته و مک با صابون

دور کردن شته و مک

یکی از کاربردهای شگفت انگیز صابون، دور کردن حشرات یا شته و مک در باغ یا محل زندگی است بدون اینکه به چرخه اکوسیستم آسیبی برساند. پس یک قالب از محصول را برداشته و آن را رنده کنید. سپس پودر به دست آمده را در بخش های مورد نظر بپاشید تا حشرات موذی یا شته و مک را دور کنید. البته مقدار بالای پتاس، سود و اسیدهای چرب در این محصول علت اصلی دور شدن حشرات از محل مورد نظر هستند بدون اینکه به محیط زیست صدمه بزنند.

 

پنهان کردن فرورفتگی های لباس جین

اکثر مواقع روی برخی لباس ها به ویژه شلوارهای جین تعدادی خطوط نامنظم ایجاد می شوند که از زیبایی و جذابیت لباس می کاهند. یکی از ترفندهای قدیمی برای رفع فرو رفتگی های لباس جین این است که ساون خشک را روی خطوط موردنظر بکشید. سپس یک تکه کاغذ ابریشمی را روی آن قرار داده و اتو بزنید تا جای خطوط را به آسانی محو نمایید.

 

بوگیر درون اتومبیل

برخی مواقع بوی سیگار، ادکلن یا مواردی از این قبیل برای مدت طولانی داخل اتومبیل می مانند و رفع آنها کار دشواری است. پس با استفاده از یک پک کوچک از مایع دستشویی می توان به عنوان یک بوگیر با خواص طولانی مدت این نوع بوهای ناخوشایند را از بین برد. البته بوگیر را می توان با مخلوط مایع و آب خیس نمود و و دوباره آن را در جای قبلی قرار داد. ناگفته نماند هدف از چنین کاری این است که ساون مدت ماندگاری مواد داخل بوگیر را بالا می برد  و بر تاثیرگذاری آن می افزاید.

 

بوگیر درون اتومبیل با صابون

مونتاژ مبلمان

یک نجار ماهر برای چیدن قفسه یا کتابخانه باید از پیچ و مهره کمک بگیرد و مونتاژ آن تا حدودی دشوار است. پس به همین منظور نجار مقداری از ساون را به روزه های پیچ مالیده تا پروسه نصب را آسان نماید. بنابراین در این کارگاه ها  یک نوار صابون چهت ایجاد علامت به منظور راهنمای برش به کار می برند. درنهایت از یک میله جهت پوشاندن دندانه های روی اره دستی استفاده می نمایند تا از سر خوردن بروی چوب جلوگیری کنند.

 

پنهان کردن اشتباهات

اگر پس از عکس های متحرک شاهد سوراخ های ریز روی دیوار هستید با استفاده از ساون همرنگ دیوار می توانید آنها را بپوشانید. پس قالب ساون را رنده کرده و سوراخ را با آن پر کنید. البته این عمل را باید تاجای ادامه دهید که رنگ سوراخ را با رنگ دیوار هماهنگ نمایید.

 

محافظت از گیاهان با صابون

متوقف کردن صداها

یکی از راه های متوقف نمودن صدای پارکت یا جیرجیر لولای در استفاده از مقداری ساون خشک است. پس مقداری از محصول را برداشته روی لبه های که جیر جیر می کنند به طور کامل بزنید. این عمل را تاجایی ادامه دهید که دیگر صدای جیرجیر را نشنوید.

 

محافظت از گیاهان

مقداری از ساون را رنده کرده و روی زمین و زیر درخت بریزید یا یک تکه از آن را از درخت آویزان کنید. زیرا این عمل به دفع گوزن از آن منطقه کمک شایانی می کند. البته برای آویزان کردن این محصول می توان از یک جوارب شلواری یا کیف مشبک بهره برد.

 

مونتاژ مبلمان با صابون

جمع بندی

کاربردهای شگفت انگیز صابون به قدری زیاد است که در یک الی دو مورد خلاصه نمی شود. البته امروزه مایع دسشویی جایگاه این محصول را به خود داده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. ولی با این وجود باید یک یا چند قالب از ساون یا کفزا را  در خانه نگه داشت تا در مواقع لزوم از آنها استفاده کرد. زیرا کاربردهای این محصول علاوه بر شست و شو و نظافت، مواردی از جمله نقاشی ساختمان، سیاه نشدن قابلمه و کتری، دور نگه داشتن حشرات، خیاطی و … را در بر می گیرد.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت