خرید و فروش در اینترنت

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

مجموعه : اخبار علمی
قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

تعداد زیادی از دانشجویان در زمان نزدیک شدن بـه امتحان، احساس استرس و اضطراب میکنند. پیروی از برنامه مطالعه و نکات مدیریت زمان بـه شـما کمک می کند تا در آستانه امتحان آمادگی بیشتری داشته باشید. زمانی کـه زمان مطالعه فرا می‌رسد، روش هاي‌ مطالعه رایج بسیاری وجوددارد کـه می‌تواند بـه افزایش آمادگی برای امتحان و کاهش استرس شـما کمک کند. در زیر فهرستی دقیق از روش‌هاي‌ مطالعه رایج دانشجویان برای آماده شدن برای امتحانات ارائه شده اسـت.

 

6 روش رایج مطالعه هوشمندانه

1. ارتباط تصویر با کلمه

این ابزار حفظ بر ایجاد یک پیوند بصری بـه یک کلمه یا مفهوم با مرتبط کردن ان با یک تصویر متکی اسـت. ربط دادن یک اصطلاح ناآشنا بـه یک تصویر آشنا میتواند بـه شـما کمک کند تا ان را آسان تر بـه خاطر بسپارید. بـه عنوان مثال، یادآوری این نکته کـه ایتالیا بـه شکل چکمه اسـت، می‌تواند بـه شـما کمک کند موقعیت مناطق، شهرها و مکان هاي‌ دیدنی مختلف را بـه خاطر بیاورید.

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

2. مخفف ها و دستگاه های یادگاری

مخفف ترکیبی از حروف اسـت کـه میتواند برای بـه خاطر سپردن یک اصطلاح یا مفهوم بـه شـما کمک کند. می توانید حرف اول هر کلمه از یک اصطلاح یا ایده ترکیبی را برای املای کلمه اي کـه بـه اسانی بـه خاطر می آورید ترکیب کنید. یکی از رایجترین کلمات اختصاری کـه مردم هرروز استفاده می‌کنند ASAP اسـت کـه مخفف ان در اسرع وقت اسـت.

 

برای بـه خاطر سپردن ترتیب آیتم ها دریک سری، عده اي از دانش آموزان ضرب المثلی می سازند کـه با حرف اول هر یک از آیتم هاي‌ ان مجموعه شروع می شود. می توانید راه‌هاي‌ شخصی و خلاقانه‌اي برای استفاده از دستگاه‌هاي‌ یادگاری برای مطالعه برای آزمون پیدا کنید. چیزی بسازید کـه برای شـما مفید و بـه اسانی بـه یاد ماندنی باشد.

 

بیشتر بخوانید: موفقیت در کنکور تجربی برای قبولی در رشته پزشکی

 

3. پنهان کردن، نوشتن، مقایسه کردن

ممکن اسـت زمانی کـه جوان بودید و املا را یاد میگرفتید از این روش مطالعه استفاده کرده باشید. احتمالاً بـه یک کلمه نگاه کرده‌اید، ان را پوشش داده اید، سعی کرده‌اید خودتان ان را درست بنویسید و سپس ان رابا کلمه درست نوشته شده مقایسه کرده‌اید. در حالی کـه بـه نظر میرسد این روش ساده اي اسـت کـه اغلب در سطح ابتدایی استفاده می شود، یک ابزار مطالعه مفید در سطح دانشگاه اسـت.

 

بـه عنوان مثال، بعد از این کـه فصلی از کتاب درسی خودرا خواندید و تمام اصطلاحات مهم را یادداشت کردید، می توانید دانش خودرا آزمایش کنید تا ببینید آیا آن ها را بـه خاطر می آورید یا خیر. تعریف هر اصطلاح را بپوشانید و سعی کنید دوباره ان را از حافظه بنویسید یا ان رابا صدای بلند بخوانید. پس از اتمام، پاسخ خودرا با تعریف صحیح مقایسه کنید.

 

همچنین ممکن اسـت فلش کارت ها برای این نوع حفظ مفید باشد. ایجاد آن ها بـه شـما فرصتی میدهد تا مطالب را مرور کنید و سپس می توانید آن ها را بر اساس مواردی کـه بـه خوبی می شناسید و مواردی کـه باید بیشتر مرور کنید طبقه بندی کنید. تکرار کلید ایجاد مسیرهای عصبی اسـت کـه بـه ما کمک می کند اطلاعات را بـه خاطر بسپاریم.

 

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

4. داستان گویی

داستان سرایی فقط برای قبل از خواب نیست؛ میتواند راهی مفید برای جذب اطلاعات باشد. تعداد زیادی از اطلاعاتی کـه قبلاً میدانید، مانند معنای تعطیلات یا تأسیس ایالات متحده، در قالب یک داستان بـه شـما ارائه شده اسـت. احتمالاً هرگز این اطلاعات را فراموش نکرده اید زیرا از طریق روایتی کـه تا بـه امروز در ذهن خود تجسم می کنید بـه شـما آموزش داده شده اسـت.

 

داستان سرایی همچنین بـه شـما امکان می‌دهد علت و معلولی را درک کنید، کـه می‌تواند بـه شـما کمک کند ایده هاي‌ مفهومی بیشتری مانند چرایی و چگونگی وقوع چیزی را بـه خاطر بسپارید.

 

بـه جای این کـه بـه کتاب درسی خود پر از حقایق کسل کننده نگاه کنید، ان اطلاعات را بـه یک داستان هیجان انگیز با جزئیاتی تبدیل کنید کـه می‌تواند بـه شـما کمک کند بـه خاطر بسپارید. داستان رابا صدای بلند برای خودتان تعریف کنید و اگر فکر کردید مفید اسـت بـه دیگران بگویید.

 

اگر مربی شـما دوست دارد از داستان سرایی بـه عنوان یک روش آموزشی استفاده کند، جزئیاتی را کـه برای کمک بـه یادآوری اطلاعات استفاده می کند، یادداشت کنید یا سخنرانی ها را ضبط کنید تا هنگام مطالعه بـه انها گوش دهید.

 

5. قیاس

قیاس عبارت اسـت از مقایسه دو یا چند چیز. میتوانید از قیاس‌ها برای مقایسه اصطلاحات یا ایده‌هاي‌ خاص استفاده کنید. چندین نوع تشابه وجوددارد، از جمله اجزاء بـه کل، مانند باتری بـه چراغ قوه و صفحه کلید بـه رایانه. تشابهات علت و معلولی نیز رایج اسـت، مانند سیگار کشیدن بـه سرطان و ورزش برای کاهش وزن. در حالی کـه میتوانید تشبیه‌هاي‌ خودرا ایجاد کنید، یکی از کلیدهای مطالعه هوشمندانه‌تر، تشخیص قیاس‌هایي اسـت کـه از قبل در محتوایی کـه مطالعه میکنید وجوددارد. با تمرین، در تشخیص الگوها و تشبیه هایي کـه بـه شـما در هضم مطالب درسی کمک میکنند، ماهرتر خواهید شد.

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

6. انجام تست های تمرینی و پاسخ دادن به سوالات تمرینی

برای امتحاناتی کـه نیاز بـه نشان دادن دانش عملی از طریق حل مسائل ریاضی یا پاسخ دادن بـه سؤالات مقاله دارند، مفید اسـت کـه از بخشی از زمان مطالعه خود برای تمرین واقعی ان مهارت ها استفاده کنید. اگر مربی شـما یک آزمون تمرینی ارائه می‌دهد، در ان شرکت کنید. این بـه شـما این فرصت را میدهد کـه دانش نظری خودرا بـه کار ببندید و مطمئن شوید کـه چگونه می توانید مسائل را حل کنید یا پاسخ هاي‌ مؤثر بنویسید. همچنین بـه شـما این حس را میدهد کـه چقدر طول می‌کشد تا آزمون را بـه اتمام برسانید تا بتوانید زمان خودرا بـه درستی بودجه بندی کنید.

 

اگر تست تمرینی ندارید، از مسائل یا سوالات کتاب درسی یا کاربرگ استفاده کنید. عادت کردن بـه انجام کار بـه شـما کمک می کند تا برای انچه در امتحان می‌بینید آماده شوید و استرس کمتری در مورد ناشناخته ها داشته باشید.

 

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

بیشتر بخوانید: بهترین روش درس خواندن در امتحانات + آماده شدن برای امتحانات

 

زمان استفاده از هر روش مطالعه را مشخص کنید

در حالی کـه روش هاي‌ فوق بـه خوبی بـه تعداد زیادی از دانشجویان کمک کرده اسـت، عده اي از این نکات بیشتر از سایرین برای شـما مناسب اسـت. روش هاي‌ مختلفی را برای انواع دروس امتحان کنید، زیرا رویکرد شـما بـه درس علوم کاملاً متفاوت از رویکرد شـما بـه درس خواندن فشرده در علوم انسانی خواهد بود. بـه عنوان مثال، ممکن اسـت تکرار را برای یک دوره آناتومی مفید بدانید، در حالی کـه داستان سرایی برای آزمایش درک شـما دریک دوره تاریخ بهترین اسـت.

 

از استراتژی های تست زنی در روز امتحان استفاده کنید

روز امتحان فرا رسیده اسـت و باوجود این کـه بـه خوبی آماده شده اید، ممکن اسـت همان‌ گونه کمی مضطرب باشید. نگران نباش این کاملاً طبیعی اسـت کـه دانش‌آموزان در هنگام امتحان دادن کمی استرس داشته باشند، حتی اگر آن ها بـه خوبی مطالعه کرده باشند و مطالب را بدانند. نکات زیر شـما را از طریق آمادگی برای امتحان راهنمایی می کند. بـه یاد داشته باشید کـه هر امتحانی متفاوت اسـت. این راهنمای تست زنی بـه معنای کلی و با نگاهی بـه امتحان معمولی در سطح دانشگاه نوشته شده اسـت.

 

4 مورد از بهترین تمرین آمادگی برای آزمون

1. تا آنجا که می توانید از قبل در مورد امتحان اطلاعات کسب کنید

در جلسه کلاس قبل از امتحان، اگر مربی خود داوطلبانه این اطلاعات را ارائه نکرد، در مورد آزمون اطلاعاتی را بخواهید. در مورد فرمت امتحان بپرسید. چه ابزار و موادی باید بـه همراه داشته باشید و آیا مواردی مانند استراحت در سرویس بهداشتی در طول امتحان مجاز خواهد بود.

 

همچنین، اگر موضوعاتی در آزمون گنجانده می شود کـه هنوز از ان مطمئن نیستید، از استاد خود بخواهید ان مطالب را مرور کند. اگر هنوز در مورد موضوع خاصی سؤال دارید، احتمالاً عده اي از همکلاسی هاي‌ شـما نیز سؤالاتی دارند.

 

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

2. از شلوغی شب قبل خودداری کنید

وقت گذاشتن چند ساعت قبل از امتحان آنقدرها هم کـه فکر می کنید مفید نیست. انباشته کردن نه تنها شـما را از درک عمیق مطالب لازم برای یادگیری باز می دارد، بلکه ممکن اسـت سطح استرس شـما را قبل از امتحان افزایش دهد. اطلاعاتی کـه از طریق فشرده سازی یاد می گیرید در حافظه کوتاه مدت شـما ذخیره می شود و بـه محض این کـه تست خودرا انجام دهید بـه سرعت فراموش می شود. این امر باعث می شود کـه مطالعه برای امتحانات پایانی سخت‌تر شود، زمانی کـه نیاز دارید همه ی چیزهایی را کـه در طول ترم یاد گرفته‌اید بـه خاطر بیاورید.

 

اگر برنامه مطالعه خودرا دنبال کرده‌اید، نباید نیازی بـه یک جلسه فشرده شدید درست قبل از امتحان وجود داشته باشد. شـما باید قبلاً در مطالبی کـه مورد آزمایش قرار میگیرد بـه خوبی آشنا باشید، و یک مرور مختصر از یادداشت‌هاي‌ شـما باید برای آماده شدن برای آزمون کافی باشد.

 

3. لوازم خود را آماده کنید

خاطرجمعی حاصل کنید کـه کیف شـما پر از مدادهای تیز، خودکار «جوهر آبی یا سیاه» و پاک‌کن‌ها و همچنین کتاب درسی، دفترچه‌هاي‌ یادداشت و هرگونه مواد درسی کـه ممکن اسـت مجاز بـه استفاده از ان در طول امتحان باشید، باشد. اگر در امتحان ریاضی یا علوم شرکت می کنید، یک خودرو حساب با باتری هاي‌ شارژ شده بـه همراه داشته باشید. همچنین، از آنجایی کـه اجازه استفاده از تلفن همراه خودرا ندارید، یک ساعت برای پیگیری زمان بـه همراه داشته باشید. در آخر، درصورت اجازه، مقداری آدامس برای مقابله با فشار عصبی همراه داشته باشید.

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

4. از نظر بدنی آماده باشید

داشتن یک خواب خوب در شب، کلید آماده سازی مغز شـما برای عملکرد مطلوب در طول امتحان اسـت. از شب قبل از امتحان تا دیر وقت بیدار بمانید، حتی اگر در خانه هستید و کارهای آرامش بخش مانند تماشای فیلم انجام می‌دهید. روز امتحان، یک وعده غذایی سالم بخورید، از مصرف بیش از حد کافئین خودداری کنید و هیدراته بمانید. قبل از رسیدن بـه امتحان از دستشویی استفاده کنید ودر صورت امکان یک بطری آب همراه داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید: چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنیم؟

 

7 راهکار برای موفقیت در امتحان

1. دستورالعمل های آزمون را از نزدیک بخوانید

وقتی برای نخستین بار آزمون را دریافت کردید، یک لحظه وقت بگذارید و دستورالعمل ها را بخوانید. اگر سؤالی دارید، از مربی خود بخواهید کـه برای شـما شخصاً یا برای کل کلاس توضیح دهد. خجالت نکشید: احتمالاً سایر دانشجویان شـما سؤالات مشابهی خواهند داشت. اگر دانش‌آموزان دیگر سؤال می‌پرسند، آن قدر در آزمون خود غرق نشوید کـه پاسخ سؤالات آن ها را از دست بدهید.

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

2. قبل از شروع آزمون را بررسی کنید

نگاهی بـه کل آزمون بیندازید و برنامه اي برای نحوه گذراندن وقت خود بسازید. شـما نیازی بـه بررسی دقیق هر سوال ندارید، اما برنامه شـما ممکن اسـت برای آزمونی با پانزده سوال چند گزینه اي و شش سوال مقاله در مقابل آزمونی با نود سوال چند گزینه اي و یک انشا متفاوت باشد. اگر استاد ارزش امتیاز هر سوال یا بخش را ارائه می کند، اگر انتظار دارید کـه برای زمان تحت فشار قرار بگیرید، روی بخش‌هایي با بالاترین مقدار امتیاز تمرکز کنید. بـه اختصار بـه سؤالات پاداش نگاه کنید و قبل از صرف وقت برای سؤالات پیچیده و چالش برانگیز بـه سؤالاتی کـه می شناسید پاسخ دهید.

 

3. هر سوال را از نزدیک بخوانید

گاهی اوقات معلمان سوالاتی را مینویسند کـه عمداً از آنچه شـما انتظار دارید برعکس میشوند تا شـما را بـه چالش بکشند. اگر احساس می کنید کـه سؤالی بی‌معنی اسـت، درک ان سخت اسـت، یا حاوی اشتباهات تایپی اسـت، از مربی خود بخواهید کـه توضیح دهد. اشتباه چاپ و حوادث ویرایش ممکن اسـت رخ دهد.

 

4. نحوه پاسخ دادن به سوالات را اولویت بندی کنید

لازم نیست بـه ترتیب بـه سوالات آزمون پاسخ دهید. با ساده‌ترین سوالاتی کـه می توانید بـه سرعت بـه انها پاسخ دهید شروع کنید. این تضمین می کند کـه برای پاسخ هاي‌ صحیح امتیاز دریافت می کنید و همچنین اعتماد بـه نفس شـما را افزایش میدهد. سپس می توانید بقیه زمان خودرا بر روی سوالات چالش برانگیزتر متمرکز کنید کـه نیاز بـه تفکر و کار بیشتری دارند.

 

اگر روی یک مشکل سخت کار می کنید و پاسخ ان بلافاصله روشن نیست، گیر نکنید و زمان ارزشمند خودرا اتلاف نکنید. بـه سراغ مشکل دیگری بروید و بعدا بـه مشکل سخت‌تر بازگردید. برای سؤالات چند گزینه اي، تا جایی کـه می توانید گزینه هاي‌ زیادی را رد کنید و حدس بزنید.

 

برای سؤالات درست/غلط، بـه یاد داشته باشید کـه پاسخ هاي‌ مطلق یا تقریبا مطلق، مانند پاسخ هایي کـه از «همیشه» یا «هرگز» استفاده می‌کنند، اغلب غلط هستند. مهم نیست چقدر گیر کرده‌اید، همیشه یک حدس تحصیلی داشته باشید. اگر تلاش نکنید شانسی برای دریافت پاسخ درست ندارید.

 

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

5. به دنبال کلمات کلیدی در سوالات مقاله باشید

سؤال را بـه طور کامل بخوانید و مطمئن شوید کـه موضوع خاص و همچنین انچه را کـه قرار اسـت با مقاله خود “انجام دهید” را متوجه شده اید. کلمات کلیدی عبارتند از «تعریف»؛ «توضیح» و «مقایسه». برای سازماندهی افکار خود، طرح کلی کوتاهی را روی کاغذ خراشیده تهیه کنید و زمانی را کـه در اختیار دارید درنظر بگیرید. موضوع رابا یک پاسخ مستقیم مطرح کنید، و تمام جنبه هاي‌ سوال رابا جزئیات بیان کنید، نه فقط با عبارات کلی. شـما باید از واژگان فنی دوره بـه درستی استفاده کنید، اما احساس نکنید کـه نیازی بـه خودنمایی دارید. حتی اگر دیدگاه شـما و استادتان در مورد موضوع درسی متفاوت باشد، می توانید پاسخی آگاهانه بنویسید کـه نشان دهنده دانش شـما از زوایای مختلف در مورد این موضوع باشد.

 

6. در طول آزمون حواس پرت نشوید

اگر دانش آموزان دیگر مزاحم هستند، از انها بخواهید ساکت باشند یا بـه مربی اطلاع دهید. از نگاه کردن بـه اوراق آن ها خودداری کنید. اگر دانش آموزان دیگر آزمون را بـه سرعت کامل کردند و زودتر ترک کردند، تحت فشار نباشید. عده اي از دانش‌آموزان تست‌ها را خیلی سریع انجام میدهند، و این تأثیر چندانی بر عملکرد واقعی انها در ان آزمون‌ها ندارد. اگر متوجه شدید کـه برای بـه اتمام رساندن و “بـه اتمام رساندن ان” مسابقه می‌دهید، حتماً پاسخ هاي‌ خودرا مرور کنید و کار خودرا بررسی کنید تا اشتباهات یا سوالاتی را کـه نادیده گرفته اید پیدا کنید.

 

7. نفس کشیدن را به خاطر بسپارید

اگر در هر زمانی در طول آزمایش احساس کردید دچار وحشت یا استرس شدید، مداد خودرا زمین بگذارید و چندین نفس طولانی و عمیق بکشید. خودرا در حال آرامش تصور کنید و تصویری آرام را مجسم کنید. این بـه پاک‌سازی ذهن و پر کردن خون با اکسیژن کمک می کند.

 

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

بیشتر بخوانید: چگونه مطالعه کنیم که در ذهن باقی بماند؟

 

3 کاری که بعد از امتحان باید انجام دهید

1. کاری سرگرم کننده و آرامش بخش انجام دهید

هنگامی کـه آزمون خودرا مجدداً برای اشتباهات بررسی کردید و ان را تحویل دادید، سعی کنید در مورد چگونگی انجام ان فکر نکنید. حتی اگر احساس می‌کردید ضعیف عمل کرده‌اید، اکنون از نظارت شـما خارج اسـت. با انجام کاری کـه از ان لذت میبرید، بـه خودتان پاداش دهید، مانند ورزش کردن، رفت و آمد با دوستان یا تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود.

 

2. آزمون خود را برای اشتباهات مرور کنید

وقتی برگه آزمایشی خودرا پس گرفتید، خیلی روی نمره اي کـه دریافت کرده‌اید تمرکز نکنید، بلکه برای تعیین نقاط قوت و ضعف خود بـه محل اشتباهات خود نگاه کنید. اگر در ارائه استدلال خود یا یادآوری مطالب واقعی با مشکل مواجه شده اید، اساتید اغلب در مورد پاسخ بـه سؤالات مقاله نظراتی ارائه می دهند.

 

اگر نمی دانید چرا یک پاسخ اشتباه بود یا چگونه میتوانید مشکل را بـه درستی حل کنید، از مربی خود بخواهید کـه بازخورد بدهد. تست هاي‌ خودرا برای مطالعه امتحانات میان ترم و پایان ترم ذخیره کنید. حتی اگر سؤالات دقیق تکرار نشوند، می توانید از روشی کـه یک استاد سؤال می‌پرسد چیزهای زیادی یاد بگیرید.

 

قبل از امتحان هوشمندانه مطالعه کنید!!!

 

3. در جلسات بررسی آزمون شرکت کنید

اگر مربی شـما یک جلسه مرور آزمون دارد، ان را از دست ندهید. مرور مطالب بـه یادگیری شـما کمک می کند و عملکرد شـما را در آزمون هاي‌ آینده افزایش میدهد. گاهی اوقات، مربیان حتی برای اشتباهاتی کـه مرتکب شده اند «کـه ممکن اسـت نیاز بـه حضور شـما داشته باشد» اعتبار می دهند. عده اي از اساتید بـه شـما اجازه می دهند کـه آزمون خودرا برای التیام نمره «تجدیدنظر» کنید و برخی دیگر صرفاً برای شرکت در جلسه بررسی پس از آزمون، امتیاز جایزه می دهند.

 

در پایان

تشخیص این کـه از کدام روش‌ها و زمان استفاده از ان‌ها استفاده کنید، از نقاط قوت و سبک یادگیری شـما نیز مطلع میشود. شـما ممکن اسـت با دیدن عکسهای یا نمودارها اطلاعات را بهتر یاد بگیرید یا حفظ کنید، در حالی کـه سایر دانش آموزان از بلندخوانی اصطلاحات سود بیشتری می‌برند. بـه یاد داشته باشید کـه هیچ راه درست یا غلطی برای مطالعه وجود ندارد. یک رویکرد مطالعه جامع ودر عین حال انعطاف‌پذیر ایجاد کنید کـه بار دوره شـما و روش‌هایي را کـه در هر یک از دوره‌هایتان مورد آزمایش قرار می گیرید را درنظر می گیرد.