دانشمندان نور را منجمد کردند

مجموعه : اخبار علمی
دانشمندان نور را منجمد کردند

دانشمندان با زحمات فراوان توانستید نور را هم منجمد کنند.

 

شاید باورکردنی نباشد، اما پژوهشگران آلمانی موفق شده‌اند، سریع‌ترین پدیده‌ی موجود در جهان را برای حدود یک دقیقه منجمد کنند. منظورمان‌‌ همان «نور» است. دلیل اصلی انجام چنین کار عجیب و خارق‌العاده‌ای این است که آن‌ها تصمیم دارند تا از روی مدل نور حافظه‌ای کوآنتومی بسازند.

 

به گزارش تالاب مسلم است که هرچه بیشتر بتوانند نور را در حالت منجمد نگاه دارند، امکان استفاده بیشتر از جزئیات و کسب اطلاعات لازم از آن راحت‌تر خواهد بود.

 

از سوی دیگر این کار برای ارتباطات کوآنتومی از فواصل بسیار دور اطلاعات و ابزار لازم را به وجود می‌آورد. لازم به ذکر نیست که ساکن کردن نور به هیچ عنوان کار راحتی نیست و شما مثلا با قرار دادن آن در فریزر‌هایتان نمی‌توانید باعث یخ زدن آن شوید.

 

دانشمندان نور را منجمد کردند

 

نور موجی الکترومغناطیسی است که ۳۰۰ کیلومتر در ثانیه سرعت دارد. برای این آزمایش خاص، «جورج هاینز» و تیم پژوهشگرانش، همدوسی نور را به همدوسی اتمی تبدیل کردند.

 

همدوسی یکی از ویژگی‌های فیزیکی امواج است. در این ویژگی توان موج‌ها برای تداخل در همدیگر اندازه‌گیری می‌شود. آن‌ها یک نور لیزری را به درون یک منشور تاباندند که تقریبا نو ر را به دو شاخه کوآنتومی مجزا تقسیم کرد. بعد آن‌ها یکی از امواج به‌دست آمده را محبوس و منجمد نمودند.

 

این گروه در تلاش است تا در آینده انواع دیگری از نور را و به مدت زمانی طولانی‌تر منجمد و ساکن نمایند.

 

جدیدترین مطالب سایت