شگفتی دانشمندان از صاعقه در ابر آتشفشان

مجموعه : اخبار علمی
شگفتی دانشمندان از صاعقه در ابر آتشفشان

شگفتی دانشمندان از صاعقه در ابر آتشفشان

فوران کوه آتشفشان Villarrica در شیلی که موجب ترس و وحشت هزاران ساکن مناطق اطراف و گردشگران شده است همزمان حیرت و شگفتی دانشمندان را نیز به همراه داشته است.

 

در تصاویر به دست آمده از ابر عظیم تولید شده از خاکستر این آتشفشان، وقوع صاعقه های گسترده پرسش های زیادی را فرا روی دانشمندان گذاشته است.

 

تا پیش از این نیز در چند مورد وقوع صاعقه در ابرهای عظیم ناشی از خاکستر و دوده مشاهده شده است اما در فوران آتشفشانی اخیر شیلی این وضعیت در سطحی بی سابقه مشاهده شده است و دانشمندان هنوز نمی دانند که دقیقا چه عاملی موجب بروز صاعقه در ابرهای خاکستر فوران های آتشفشانی می شود.

 

با این حال دانشمندان حدس می زنند که ذرات ریز خاکستر نقش اصلی را در این فرآیند ایفا می کنند اما چیزی درباره چگونگی آن نمی دانند. آنها حدس می زنند که همزمان با خارج شدن ذرات خاکستر از دهانه آتشفشان، به نوعی تبدیل به ذرات باردار الکتریکی می شوند.

 

به عقیده دانشمندان تنها راه درک صحیح این فرآیند نزدیک شدن به فوران های آتشفشانی و خاکستر عظیم تولید شده توسط آن است اما این کار بسیار خطرناک است. از این رو استفاده از پهپادها می تواند انتخابی هوشمندانه و کارگشا باشد.

 

برخی دانشمندان وقوع صاعقه در ابرهای عظیم آتشفشانی را دسته کمی از محیط حاکم در فیلم های علمی و تخیلی نمی دانند.

 

منبع : تکناز

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت