درباره خرچنگ برای کودکان (24 واقعیت)

درباره خرچنگ برای کودکان (24 واقعیت)

حقایقی برای کمک بـه کودکان برای درک جایگاه این سخت پوستان در اکوسیستم و درک طبیعت. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از حقایقی در مورد خرچنگ ها «درباره خرچنگ» را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی جالب در مورد خرچنگ ها

آیا در جستجوی حقایق خارق العاده خرچنگ برای بچه ها هستید؟ اگر سباستین از The Little Mermaid فرزند شـما را جذب می کند، ممکن اسـت بخواهید کـه او چند واقعیت جالب را یاد بگیرد تا بـه آن ها کمک کند دانش خودرا در مورد این حیوان آبی گسترش دهند. برای کمک بـه شـما دراین زمینه، ما حقایق عالی در مورد خرچنگ ها را برای کودکان و پیش دبستانی ها جمع آوری کرده ایم کـه کنجکاوی انها را برآورده می کند.

 

1. خرچنگ چیست؟

خرچنگ ها سخت پوستان، زیر شاخه اي از بندپایان هستند. بندپایان بی مهرگانی هستند کـه دارای اسکلت بیرونی هستند کـه بـه انها ظاهر بیرونی سختی میدهد. اسکلت بیرونی ضخیم یا اسکلت خارجی ظاهری سخت بـه این صدف ها میدهد.

 

خرچنگ هاي‌ نر و ماده در اندازه، شکل و رنگ متفاوت هستند. تفاوت عمده بین خرچنگ نر و ماده در آناتومی قسمت زیرین انها اسـت – خرچنگ نر پیش بند نوک تیز دارد در حالی کـه ماده یک پیش بند گرد دارد.

 

در حالی کـه حیوانات زیادی با اصطلاح خرچنگ در نام انها وجوددارد، همه ی آن ها خرچنگ واقعی نیستند. جالب اسـت، اینطور نیست؟ برای آشنایی بیشتر با این سخت پوست بـه خواندن ادامه دهید. در این جا اطلاعات بیشتری در مورد آناتومی خرچنگ وجوددارد.

 


مطالب مشابه: بزرگترین خرچنگ جهان + عکس


 

درباره خرچنگ

1. خرچنگ ها ده پا دارند و بـه انها ده پا گفته می شود. مانند عنکبوت ها، خرچنگ ها نیز پاهایی دارند کـه می توانند در مفاصل خم شوند.

 

2. دو پای جلویی خرچنگ طبق معمولً پنجه نامیده می شود و برای حرکت استفاده نمی‌شود. بـه پنجه ها انبر نیز می‌گویند ودر برخی از خرچنگ ها می‌تواند بزرگ باشد. خرچنگ هاي‌ شنا از پاهای عقبی بـه عنوان پارو برای حرکت در آب استفاده می کنند.

 

3. خرچنگ‌هاي‌ نر طبق معمولً پنجه‌هاي‌ آبی رنگ دارند، در حالی کـه خرچنگ‌هاي‌ ماده دارای رنگ قرمز هستند. رنگ قرمز متمایز باعث می شود بـه نظر برسند کـه لاک قرمز زده اند!

 

4. چشمان خرچنگ ها بـه ساقه هاست کـه بـه انها امکان میدهد حتی زمانی کـه زیر آب یا سنگ یا در لانه خود هستند، اطراف را ببینند. چشمان انها از صدها عدسی کوچک ساخته شده اسـت.

 

5. شکم خرچنگ بر خلاف خرچنگی کـه شکمش در پشت اسـت، زیر پوسته اصلی ان قرار دارد. انها همچنین دارای زائده هاي‌ اصلاح شده اي بـه نام فک بالا هستند کـه برای تغذیه استفاده می شود.

 

6. اکثر خرچنگ ها بدن صافی دارند و بـه آن ها اجازه میدهد برای فرار از شکارچیان یا تله خرچنگ ها از شکاف هاي‌ باریک و مسیرهای زیر آب عبور کنند.

 

7. شپش خرچنگ انگلی اسـت کـه از انسان تغذیه می کند و طبق معمولً در مو هاي ناحیه تناسلی یافت می شود.

 

8. برخی از خرچنگ ها می توانند تا یک میلیون تخم دریک زمان بگذارند و حمل کنند. لارو خرچنگ کوچک اسـت، بـه اندازه سر یک سنجاق خیاطی.

 

9. خرچنگ ها برای گرد آوری غذا و محافظت از خانواده خود با یک دیگر همکاری می کنند.

 

10. خرچنگ ها می توانند تحت تاثیر یک انگل خطرناک بـه نام ساکولینا قرار بگیرند کـه می‌تواند خرچنگ را اخته کرده و باعث شود تخم هایش جوجه کشی کند. خرچنگ هاي‌ دارای این انگل تغذیه کافی ندارند ودر نهایت می میرند.

 

گوشت قهوه اي موجود در بدن خرچنگ منبع غنی از چربی طبیعی و اسیدهای چرب امگا 3 اسـت.

 

2. خرچنگ ها چه می خورند؟

خرچنگ ها چه می خورند؟

این لاشخورها همه ی چیزخوار هستند و مواد گیاهی و جانوری را می‌خورند. آن ها از انواع مختلف جلبک ها، کرم ها، نرم تنان و سایر سخت پوستان «از جمله خرچنگ» تغذیه می کنند. انواع مختلف خرچنگ ها عادات غذایی متفاوتی دارند کـه بیشتر بـه محیط و نوع غذایی کـه می توانند دریافت کنند بستگی دارد. بـه عنوان مثال، خرچنگ هاي‌ آب شور از بچه لاک پشت ها و حتی لاشه پرندگان و دیگر حیوانات دریایی کـه در ساحل شسته شده اند تغذیه می کنند.

 

خرچنگ ها از انبر خود برای نگه داشتن غذا یا طعمه استفاده می کنند، تکه هاي‌ کوچک ان را پاره می کنند و بـه داخل دهان میروند. برخی از گونه‌هاي‌ خرچنگ‌ها میتوانند غذا را در آب با استفاده از سِتا، کـه یک ساختار سفت مو مانند اسـت، فیلتر کنند.

 

3. خرچنگ ها کجا زندگی می کنند؟

خرچنگ ها طبق معمولً در توده هاي‌ آبی از جمله اقیانوس ها، رودخانه ها، دریاچه هاي‌ آب شیرین و آب شور زندگی می کنند. بیشتر خرچنگ ها زندگی در آب هاي‌ شیرین را ترجیح می دهند.

 

گونه هاي‌ خاصی از خرچنگ ها نیز می توانند در خشکی زندگی کنند، بـه ویژه در مناطق گرمسیری، و برخی مانند خرچنگ نارگیل یا خرچنگ روبر نیز می توانند از درختان بالا بروند. خرچنگ نارگیل بزرگترین بندپایان و خرچنگ خشکی اسـت. گروهی از خرچنگ هاي‌ نارگیلی حتی می توانند نارگیل را بشکنند!

 

4. گونه های مختلف خرچنگ

گونه های مختلف خرچنگ

بیش از 6700 نوع مختلف وجوددارد کـه در 93 خانواده طبقه بندی می شوند. حدود 4500 گونه برای انسان شناخته شده اسـت. از این تعداد 850 گونه خرچنگ نیمه زمینی و آب شیرین هستند. متأسفانه تعداد کمی از خرچنگ هاي‌ آب شیرین بـه دلیل فعالیت هاي‌ انسانی در معرض خطر انقراض قراردارند. در این جا لیستی از محبوب ترین گونه هاي‌ خرچنگ شناخته شده برای بشر آورده شده اسـت.

 • خرچنگ گوشه نشین
 • خرچنگ نارگیل
 • خرچنگ نعل اسبی
 • خرچنگ عنکبوتی ژاپنی
 • خرچنگ آبی
 • شاه خرچنگ
 • خرچنگ برفی
 • خرچنگ کمانچه زن
 • خرچنگ صخره اي مانند خرچنگ صخره اي اقیانوس آرام
 • خرچنگ سیاه چال

 

علاوه بر این‌ها، می توانید چند خرچنگ با ظاهر منحصربه‌فرد نیز پیدا کنید

 • خرچنگ نقابدار – بدنی کـه شبیه صورت انسان اسـت
 • خرچنگ تمشک – درست اسـت، بدن ان بـه رنگ و بافت تمشک اسـت
 • خرچنگ اورانگوتان – مو هاي قهوه اي ضخیم مانند اورانگوتان دارد
 • خرچنگ دلقک گئودی – یکی از کوچک‌ترین گونه ها، خرچنگ دلقک گئودی زیبا و رنگارنگ اسـت «نمو را بـه خاطر دارید؟»
 • خرچنگ خرس عروسکی – مانند خرس نوازش خز زیادی دارد
 • Arrowhead Crab – همانگونه کـه از نامش پیداست، دارای پاهای بلند و تیز و بدنی شبیه بـه یک گیتار کوچک اسـت.
 • پوم پوم یا خرچنگ باکسر – دارای یک شقایق در وسط هر پنجه اسـت کـه بـه نظر می‌رسد یک پوم پوم را در دست گرفته اسـت.

 

حقایق جالب درباره خرچنگ برای بچه ها

آیا میدانید “بزرگترین خرچنگ” چقدر بزرگ اسـت؟ آیا “خرچنگ پرنده” واقعا پرواز می کند؟ جالب ترین حقایق در مورد گونه هاي‌ مختلف خرچنگ را این جا بخوانید.

 

5. حقایق خرچنگ گوشه نشین برای بچه ها

خرچنگ هرمیت یک سخت پوست کوچک اسـت، اما یک خرچنگ واقعی نیست. ظاهری شبیه حلزون دارد ودر اقیانوس هاي‌ سراسر جهان یافت می شود.

 

1. 500 گونه مختلف از خرچنگ هرمیت وجوددارد.

 

2. خرچنگ‌هاي‌ هرمیت بـه این دلیل نامیده میشوند کـه یک پوسته گاستروپود را بر پشت خود حمل میکنند کـه بـه عنوان پناهگاهی برای زیر شکم نرم آن ها عمل می کند. پوسته اي کـه این خرچنگ ها حمل می کنند متعلق بـه خود انها نیست بلکه از حیوانات دیگر نجات یافته اسـت.

 

3. آن ها در محیط هاي‌ دریایی مختلف، از آب هاي‌ کم عمق گرفته تا دریاهای عمیق کـه در ان غذا و فضای زیادی برای پنهان شدن وجوددارد، یافت می شوند.

 

4.خرچنگ‌هاي‌ هرمیت در اندازه‌هاي‌ مختلفی وجود دارند – میتوانند بـه کوچکی نیم اینچ یا بـه اندازه 16 اینچ باشند.

 

6. حقایق خرچنگ نارگیل

حقایق خرچنگ نارگیل

نارگیل یا خرچنگ سارق بزرگترین بندپایان زمینی در جهان اسـت. خرچنگ نارگیل کـه بـه عنوان دزد نخل نیز شناخته می شود، گوشتخوار اسـت و می‌تواند تا 4 کیلو گرم وزن داشته باشد.

 

1. پنجه هاي‌ این خرچنگ آن قدر قوی نیستند کـه بتوانند نارگیل را بشکنند. اغلب نارگیل را از بالای درخت بـه پایین پرتاب می کند تا ان را بشکند.

 

2. حس بویایی قوی دارد و میتواند وجود غذا را از فاصله دور تشخیص دهد.

 

3. این هنوز یک گونه در معرض خطر انقراض نیست، اما تعداد خرچنگ هاي‌ نارگیل در حال کاهش اسـت.

 

7. حقایق خرچنگ نعل اسبی

خرچنگ نعل اسبی کـه خرچنگ شاه نیز نامیده می شود، سخت پوست اسـت اما خرچنگ واقعی نیست. از خانواده عنکبوت ها مانند عقرب و عنکبوت اسـت. خرچنگ هاي‌ نعل اسبی در آب و هوای گرم تری زندگی می کنند ودر هند، اندونزی، ژاپن، خلیج مکزیک و شرق ایالات متحده یافت می شوند.

 

1. خرچنگ نعل اسبی دارای دم باریکی اسـت کـه هنگام شنا از ان برای ناوبری استفاده می کند.

 

2. از طریق آبشش هاي‌ کتاب کـه روی شکم هستند تنفس می کند.

 

3. خرچنگ هاي‌ نعل اسبی گوشتخوار و شبگرد هستند. بـه دلیل پوسته سفت شده انها، شکارچیان کمی دارند.

 

4. خرچنگ نعل اسبی اغلب بـه عنوان طعمه در تورهای خرچنگ استفاده می شود. در زمان‌هاي‌ اخیر، مطالعات نشان داده‌اند کـه خون آن ها حاوی آمبوسیت‌هایي اسـت کـه میتوان از ان در تشخیص اندوتوکسین‌هاي‌ باکتریایی در طی اقدامات دکتری در انسان استفاده کرد. این امر منجر بـه کاهش تعداد خرچنگ نعل اسبی در مناطق خاصی شده اسـت.

 

5. خرچنگ هاي‌ نعل اسبی ماده در هر زمان بین 60000 تا 120000 تخم می گذارند.

 

8. حقایق خرچنگ سنگی

حقایق خرچنگ سنگی

خرچنگ هاي‌ سنگی طبق معمولً در مناطق شمال غربی فلوریدا ودر امتداد خلیج مکزیک تا ایالت تاماولیپاس مکزیک یافت می شوند. خرچنگ هاي‌ سنگی طبق معمولً در نزدیکی ساحل ودر خورها یافت می شوند.

 

1. خرچنگ هاي‌ سنگی طبق معمولً راست دست درنظر گرفته می شوند، بـه این معنی کـه پنجه قوی‌تر یا سنگ شکن انها در سمت راست اسـت.

 

2. این خرچنگ ها می توانند پنجه هاي‌ خودرا بازسازی کنند، بنابر این ماهیگیران طبق معمولً پنجه ها را می‌گیرند ودر حین خرچنگ ها را دوباره در آب می گذارند.

 

3. یک خرچنگ سنگی دارای نیروی خرد کننده 19000 پوند در هر اینچ مربع اسـت، شاید بـه همین دلیل اسـت کـه انها نرم تنان را مصرف می کنند.

 

4. خرچنگ گلف استون طبق معمولً سایه اي از قهوه اي مایل بـه قهوه اي اسـت در حالی کـه خرچنگ سنگ فلوریدا میتواند خالدار یا راه راه باشد.

 

9. حقایق خرچنگ کمانچه زن

خرچنگ Fiddler یک سخت پوست زرد اسـت کـه همیشه خودرا مشغول نگه می دارد. طبق معمولً حفاری، غذا خوردن، جفت گیری یا دویدن در اطراف اسـت – هرگز لحظه اي خسته کننده در زندگی خرچنگ وجود ندارد.

 

1. خرچنگ Fiddler مراقب و خوش طعم اسـت و عادات غذایی منظمی نسبت بـه سایر خرچنگ ها دارد.

 

2. آن ها از حفر گودال در شن لذت می‌برند، جایی کـه میخوابند و از شکارچیان پنهان می شوند.

 

3. خرچنگ نر کمانچه دار یک پنجه کوچک و یک پنجه سنگ شکن دارد اما فقط با پنجه کوچک خود می‌تواند غذا بخورد.

 

پنجه هاي‌ سبک تر بـه سیگنال دادن بـه خرچنگ هاي‌ ماده کمک می کند، در حالی کـه پنجه هاي‌ سنگین برای محافظت از انها در مبارزه مفید هستند. برخی از گونه هاي‌ خرچنگ کمانچه دارای پنجه هاي‌ بزرگ و پر زرق و برق هستند، اما نسبتا ضعیف هستند، در حالی کـه برخی از گونه ها دارای پنجه هاي‌ سنگین هستند کـه بـه سیگنال دادن بـه ماده ها کمک نمی‌کند.

 

10. حقایق خرچنگ شنی

حقایق خرچنگ شنی

خرچنگ هاي‌ شنی بـه خرچنگ هاي‌ سفید نیز مشهور هستند کـه در امتداد سواحل شنی ایالات متحده و برزیل یافت می شوند.

 

1. رنگ بدن این خرچنگ کم رنگ و شن مانند اسـت کـه باعث می شود ان را در سواحل شنی تقریبا نامرئی کنید و بـه همین دلیل نام خرچنگ شبح را نیز بـه ان داده اسـت.

 

2. خرچنگ هاي‌ شنی شب زنده داری هستند و چشم هاي‌ درشتی دارند کـه بـه آن ها میدان دید وسیعی میدهد.

 

3. خرچنگ هاي‌ شنی نر در بالای ساقه خود، بالای چشم، شاخ دارند.

 

4. خرچنگ هاي‌ شنی ماده هنگامی کـه یک لانه ایجاد می کنند شن ها را در همه ی جهات پراکنده می کنند، در حالی کـه خرچنگ هاي‌ شنی نر شن هاي‌ کنده شده را درکنار لانه هاي‌ خود مرتب می کنند.

 

11. حقایق خرچنگ آبی

خرچنگ آبی یا چساپیک آبی بومی سواحل اقیانوس اطلس اسـت. آن ها پنجه هاي‌ آبی چشمگیر با کاراپاس زیتونی دارند.

 

1. نام علمی خرچنگ آبی Callinectes Sapid اسـت کـه بـه معنی شناگر زیبا و خوش طعم اسـت.

 

2. خرچنگ‌هاي‌ آبی ساکن پایین هستند و خاردار هستند، کـه باعث می شود اغلب از انبر خود استفاده کنند.

 

3. خرچنگ هاي‌ آبی ماده تنها یک‌بار در طول زندگی خود جفت گیری می کنند.

 

4. خرچنگ هاي‌ آبی حساس هستند و هرگونه تغییر در زیستگاه یا محیط میتواند بـه اسانی بر انها تأثیر بگذارد، بـه همین دلیل اسـت کـه تعداد انها در گذشته اخیر رو بـه کاهش بوده اسـت.

 

5. و نمودار زیر بـه شـما کمک می کند تا اوج و افت فرودهای تجاری خرچنگ آبی در ایالات متحده را درک کنید. در دهه 1950؛ فرود خرچنگ آبی حدود 100 میلیون پوند درسال بود کـه طی دو دهه بعد بـه 150 میلیون پوند درسال افزایش یافت. این رقم در دهه هاي‌ بعد همان‌ گونه در نوسان بود. نشت نفت Deepwater Horizon درسال 2010 بر زندگی اقیانوسی تأثیر گذاشت زیرا فرود تجاری خرچنگ هاي‌ آبی درسال هاي‌ بعد کاهش یافت.

 


مطالب مشابه: غول پیکر ترین خرچنگ دنیا در ژاپن «+عکس»


 

12. حقایق خرچنگ شاه قرمز

حقایق خرچنگ شاه قرمز

یکی از گونه هاي‌ بزرگ تر خرچنگ ها، خرچنگ شاه قرمز یا خرچنگ شاه آلاسکا، خرچنگ شرابی تیره اي اسـت کـه در ژاپن، بریتیش کلمبیا، استرالیا و نیوزیلند، آرژانتین و شیلی یافت می شود.

 

1. شاه خرچنگ ها دم هایي بـه شکل بادبزن دارند کـه زیر پوسته قرار گرفته اند.

 

2. این خرچنگ ها از دو پای اول بـه عنوان پنجه و از سه جفت پای بعدی برای حرکت استفاده می کنند. آخرین جفت طبق معمولً توسط ماده ها برای تمیز کردن جنین هاي‌ خود استفاده می شود در حالی کـه نرها از آن ها برای انتقال اسپرم بـه ماده استفاده می کنند.

 

3. خرچنگ‌هاي‌ شاه قرمز میتوانند بـه اندازه 1.8 متر یا 5 فوت و 11 اینچ رشد کنند.

 

4. این یک خرچنگ گرانقیمت اسـت اما بـه اسانی نمی‌توان ان را گرفت. خرچنگ پس از پخته شدن بـه رنگ قرمز در می‌آید کـه این نام خودرا میدهد.

 

13. دکوراتور حقایق خرچنگ

خرچنگ‌هاي‌ دکوراتور در جنگل‌هاي‌ کلپ یافت میشوند، کـه مناطق زیر آب غنی از کلپ جلبک دریایی هستند.

 

1. خرچنگ‌هاي‌ دکوراتور تکه‌هاي‌ جلبک دریایی را از محیط اطراف خود انتخاب میکنند و استتاری را برای ترکیب با محیط و پنهان شدن از شکارچیان آماده می کنند.

 

2. این خرچنگ ها تزئیناتی مانند علف هرز، اسفنج و سایر استتارها را بر روی پوسته جدید حذف کرده و استفاده می کنند.

 

3. خرچنگ هاي‌ دکوراتور می توانند بسیار رنگارنگ باشند، بسته بـه استتاری کـه روی پوسته خود دارند.

 

4. خرچنگ هاي‌ دکوراتور دارای دندان هایي در داخل شکم خود هستند کـه له کردن غذا را آسان تر می کند.

 

14. حقایق خرچنگ سبز

حقایق خرچنگ سبز

خرچنگ سبز یا خرچنگ گلی بومی دریای بالتیک و دریای شمال اسـت. کاراپاس طبق معمولً سایه سبز اسـت، اما میتواند قهوه اي تیره با لکه هاي‌ دانه اي زرد نیز باشد.

 

1. خرچنگ هاي‌ سبز در مقایسه با گونه هاي‌ دیگر تهاجمی هستند و بـه سرعت مبارزه می کنند.

 

2. این خرچنگ ها می توانند پنجه هاي‌ خودرا بچرخانند تا از خود در برابر شکارچیانی کـه از پشت حمله می کنند دفاع کنند.

 

3. خرچنگ سبز بـه دلیل این کـه تا حدی نابود نشدنی اسـت، «سوسک دریا» نامیده می شود.

 

4. این خرچنگ ها پنج دندان پشت هر چشم دارند. انها اشتهای زیادی دارند و هر چیزی را کـه بـه سراغشان بیاید می‌خورند.

 

15. حقایق خرچنگ نخودی

خرچنگ نخودی کوچک‌ ترین گونه خرچنگ با اندازه بدن تنها 0.75 اینچ اسـت. این خرچنگ بـه اندازه یک نخود کوچک اسـت، بـه همین دلیل نام ان را بـه خود اختصاص داده اسـت.

 

1. خرچنگ نخودی بـه عنوان یک انگل در صدف، صدف و سایر نرم تنان زندگی می کند.

 

2. خرچنگ نخودی ماده طبق معمولً بدنی شفاف دارد کـه اندام هاي‌ داخل ان را نشان میدهد.

 

3. خرچنگ نخودی برای اکسیژن، غذا و ایمنی کاملاً بـه میزبان خود وابسته اسـت.

 

16. حقایق خرچنگ مول

حقایق خرچنگ مول

خرچنگ‌هاي‌ مول جانوران حفره‌اي هستند ودر گودال‌هایي زندگی میکنند کـه در مناطق شستشو در امتداد سواحل آفریقا، ایالات متحده و استرالیا حفر می کنند.

 

1. خرچنگ هاي‌ مول بدن بشکه اي شکل دارند کـه بـه انها اجازه میدهد همراه با جریان ها بغلتند.

 

2. این میتواند خودرا بـه طور کامل در 1.5 ثانیه دفن کند تا از شکارچیان در امان باشد.

 

3. خرچنگ‌هاي‌ ماده فقط درسال اول تولید مثل می کنند. رنگ تخم‌هاي‌ این خرچنگ‌ها نارنجی اسـت.

 

17. حقایق خرچنگ های دریایی

همان طور کـه از نام ان مشخص اسـت، خرچنگ هاي‌ دریایی گونه هایي هستند کـه بیشتر در دریا زندگی می کنند. بیش از 5000 نوع مختلف خرچنگ وجوددارد کـه در آب هاي‌ شور اقیانوس ها و دریاها در سراسر جهان زندگی می کنند.

 

1. خرچنگ نارگیل، خرچنگ عنکبوتی ژاپنی، خرچنگ قرمز، خرچنگ یتی، خرچنگ کمانچه، خرچنگ نعل اسبی، خرچنگ هرمیت، و خرچنگ آبی یا خرچنگ خلیج چساپیک همگی نمونه هایي از خرچنگ هاي‌ دریایی هستند.

 

2. تقریبا 20 درصد از موجودات دریایی کـه توسط انسان برای مصرف صید می شوند خرچنگ هاي‌ دریایی هستند.

 

3. سالانه حدود 1.5 میلیون تن خرچنگ برای مصرف صید می شود.

 

4. خرچنگ ها بـه عنوان “عنکبوت هاي‌ دریا” نیز شناخته می شوند.

 

درباره خرچنگ

5. خرچنگ هاي‌ دریایی در مقایسه با سایر حیوانات دریایی در مکان هاي‌ مختلفی زندگی می کنند. آن ها حتی در دریچه هاي‌ آتشفشانی و زیر یخ هاي‌ قطب جنوب زندگی می کنند.

 

بزرگترین خرچنگ جهان خرچنگ عنکبوتی ژاپنی اسـت. این همچنین غلاف بندپایان با طولانی ترین طول پا اسـت کـه بـه 3.8 متر یا 12 فوت می‌رسد! خرچنگ عنکبوتی ژاپنی می‌تواند تا 19 کیلو گرم وزن داشته باشد.

 

6. پوسته خرچنگ یا اسکلت بیرونی عمدتاً از کربنات کلسیم ساخته شده اسـت.

 

7. خرچنگ آبی ژاپنی پرمصرف ترین گونه خرچنگ در جهان اسـت.

 

8. گروهی از خرچنگ ها بـه عنوان بازیگر شناخته می شوند.

 

9. راه هاي‌ متعددی برای پیاده روی خرچنگ وجوددارد. خرچنگ ها وقتی میخواهند سریع تر حرکت کنند می توانند بـه جلو، عقب و حتی بـه پهلو راه بروند. برخی از خرچنگ ها نیز توانایی شنا بـه عقب و پهلو را دارند.

 

10. خرچنگ ها از طریق صدا با یک دیگر ارتباط برقرار می کنند. ان‌ها انبر خودرا تکان میدهند یا صدای طبل زدن یا تپش زدن تولید می کنند تا توجه سایر خرچنگ‌ها را جلب کنند.

 

11. خرچنگ راک یا سالی لایت فوت رنگارنگ ترین خرچنگ جهان اسـت. خرچنگ صخره اي بالغ حداقل دارای سه رنگ قرمز، قهوه اي و نارنجی با الگوی خاص اسـت. برخی از این خرچنگ ها همچنین ممکن اسـت رنگ آبی روی چنگال هاي‌ خود داشته باشند.

درباره خرچنگ

1. چگونه یک خرچنگ را برای بچه ها توصیف کنم؟

خرچنگ ها موجودات جذابی هستند، و شـما می توانید بـه کودکان کمک کنید تا در مورد آن ها از طریق:

 1. خواندن حقایق هیجان انگیز در مورد خرچنگ ها
 2. برگه هایي برای تحریک حافظه و کمک بـه آن ها در بـه خاطر سپردن بهتر
 3. نمایش نموداری برای آموزش خرچنگ هاي‌ مختلف و اعضای بدن آن ها
 4. بازی ها یا فعالیت هاي‌ یادگیری با الهام از خرچنگ

 

2. چرا خرچنگ ها مو دارند؟

ساختارهای مو مانند روی خرچنگ‌ها بـه نام setae نامیده میشوند کـه بـه احساس، حرکت و تشخیص مواد شیمیایی کمک می کنند. مو حاوی اعصابی اسـت کـه هر زمان کـه خرچنگ لمس می شود یا غذا نزدیک اسـت بـه مغز سیگنال می‌دهد.

 

3. خرچنگ ها چقدر عمر می کنند؟

شناخته شده اسـت کـه خرچنگ ها تقریبا 12 تا 18 ماه پس از ظهور بـه بلوغ میرسند و بیشتر خرچنگ ها فقط سه سال عمر می کنند.

 

4. آیا می توانید خرچنگ را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید؟

خرچنگ ها می توانند حیوانات خانگی سرگرم کننده اي بسازند، اما قبل از این کـه بروید و برای خود یک خرچنگ بـه عنوان یک همراه تهیه کنید، اجازه دهید در مورد مزایا و معایب نگه داری از چنین حیوان خانگی صحبت کنیم.

 

مزایای زیادی برای نگه‌داری از خرچنگ بـه عنوان حیوان خانگی وجوددارد، از جمله این واقعیت اسـت کـه نگه‌داری و تغذیه آن ها آسان اسـت، گران نیستند، می توان آن ها را بـه تنهایی نگه داشت، رفتارهای جذابی از خود نشان میدهد و حیوانات خانگی زیبا و غیرعادی هستند.

 

برخی از معایب نگه داری خرچنگ ها بـه عنوان حیوان خانگی این اسـت کـه آن ها ممکن اسـت تهاجمی باشند، با گیاهان آبزی سازگار نیستند و هنگام پوست اندازی بـه مراقبت و رطوبت خاصی نیاز دارند.

 


مطالب مشابه: خرچنگ های جزایر ایرانی که گیتار می نوازند «+عکس»


 

در پایان

بـه اشتراک گذاشتن برخی حقایق در مورد خرچنگ برای بچه ها می‌تواند علاقه آن ها را بـه حیوانات و طبیعت افزایش دهد. همچنین اگر کارتون هایي رابا شخصیت خرچنگ ها تماشا کنند، ممکن اسـت از شـما سوالات زیادی درباره خرچنگ ها بپرسند. این موجودات دارای یک اسکلت خارجی هستند کـه بـه آن ها پوسته بیرونی سختی می‌دهد.

 

انها ده پا بـه نام ده پا و یک شکم در زیر پوسته اصلی دارند. خرچنگ ها بـه عنوان یک خانواده برای نگهبانی و جستجوی غذا کار می کنند. آن ها می توانند گیاهان و مواد حیوانی بخورند و عادات غذایی انها بسته بـه در معرض بودن ممکن اسـت متفاوت باشد.

جدیدترین مطالب سایت