دکتر تاج بخش

زيگيل

آموزش های اخلاقی

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

لاغري و کاهش وزن

آشنایی با گیاه آپارتمانی بلپرون + عکس

آشنایی با گیاه آپارتمانی بلپرون + عکس

اگر بتوانید در آپارتمان خود چند گل اپارتمانی نگهداری کنید بسیار خوب است. گل ها نه تنها به خانه شما زیبایی میبخشند بلکه باعث آرامش و تصفیه های اپارتمان شما خواهند شد.

 

نیازهای بلپرون:

نور: به نور زیاد احتیاج دارد، نور مستقیم خورشید را حتی در تابستان هم تحمل میکند، در زمستان در سایه نگه داری کنید.

 

دما: حداکثر درجه حرارت در بهار و تابستان ۱۸ درجه و در زمستان با شروع برگ ریزان ۷ درجه است.

آبیاری : خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید، زهکش را همیشه بازدید کنید، در صورتی که درجه حرارت بالا است هر روز آبیاری کنید، در زمستان در صورتی آبیاری کنید که سطح خاک خشک شده باشد، اصولاً هفته ای یکبار در زمستان کافی است.

 

رطوبت : غبارپاشی باعث پوسیدگی براکته های اطراف گل میشود، از رطوبت دائمی و پایدار استفاده کنید، برای این منظور به داخل زیر گلدانی سنگریزه دار اب اضافه کنید، دقت کنید که ته گلدان با اب در ارتباط نباشد.

 

تغذیه : با شروع گلدهی هر سه هفته یکبار تا آخر تابستان با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در آب طبق دستور سازنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید. (نصف میزان توصیه شده از طرف فروشنده کافی است)

 

خاک مناسب: بهترین خاک لوم است، زهکش باید خوب باشد.

تعویض گلدان : در اوایل تابستان شاخه های دراز و منحرف را قطع کنید و گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید. در سالهای بعد احتیاج به تعویض گلدان نیست و اقدام به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو و غنی نمایید.

 

آشنایی با گیاه آپارتمانی بلپرون + عکس

تمیز نمودن برگ ها: نیازی به تمیز نمودن برگ ها نیست، غبارپاشی برای این امر کافی است، از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید، براکته های فلس مانند خشک شده اطراف گل ها را حذف نمایید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه از شاخه های جوان در بهار و در تابستان در دمای ۱۸ درجه.

 

عوارض و درمان:

<span”>– برگ ها بد شکل و حشرات با مواد چسبناک روی برگ ها مشاهده میشوند : گیاه را به مدت چهار هفته با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید.

 

– برگ ها زرد میشوند : آبیاری زیاد از اندازه و خاک باتلاقی شده است، زهکش را بازدید و به خاک های و به خاک های سطحی گلدان ها اجازه دهید تا قبل از آبیاری بعدی کاملاً خشک شوند، هرگز اجازه ندهید آب اضافی در گلدان ها باقی بماند.

 

– شاخه های گیاه دراز و منحرف میشوند : هوا خیلی گرم و گیاه احتیاج به هرس دارد، گیاه را به محل سردتری منتقل کنید و شاخه ها را هرس کنید.

 

آشنایی با گیاه آپارتمانی بلپرون + عکس

– براکته ها رنگ پریده هستند : علت آن در تابستان کمبود نور است، ولی در زمستان ممکن است به علت گرمی هوا باشد، شرایط را بازدید نموده و محیط را مساعد سازید.

 

– گل ها میریزند : کاملاً طبیعی است، گل ها فقط یک هفته ولی براکته ها عمر بیشتری دارند.

 

– براکته ها یا فلس های روی گل سیاه میشوند : صدمه مربوط به غبارپاشی است، در موقع ظاهر شدن براکته ها غبارپاشی نکنید، رطوبت را از طریق ریختن آب در زیر گلدانی حاوی سنگریزه تأمین کنید، براکته های صدمه دیده را حذف کنید.

 

آشنایی با گیاه آپارتمانی بلپرون + عکس

– برگ ها پس از تمیز کردن سیاه رنگ میشوند : علت آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است، از آنها استفاده نکنید، برگ ها را با غبارپاشی تمیز کنید.

 

– برگ ها زرد و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است : کنه ریز قرمز عامل آن است،گیاه را با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردند. مواظب براکته ها باشید، تأمین رطوبت در کاهش آفت موثر است.

 

– در تابستان برگ ها میریزند : گیاه تشنه است، سطح خاک را در تابستان همیشه مرطوب نگه دارید ولی اجازه ندهید خاک گلدان ها باتلاقی شوند. اگر در زمستان این علائم مشاهده شد به خاطر سردی هوا است، گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

– برگ ها رنگ پریده هستند : گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک رنج میبرد، با ظهور جوانه ها تا آخر تابستان هر سه هفته یکبار با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور گیاه را تغذیه کنید.

 

– هرس : قبل از تعویض گلدان ها و رشد جوانه ها در بهار، شاخه های دراز و منحرف را درست از بالای محل برگ قطع و گلها و براکته های خشک را از محل تشکیل و بالای برگ ها را حذف کنید.

بعلت حساسیت آن به رطوبت بالا و غبارپاشی، گیاه را در حمام و یا محل مرطوب قرار ندهید.


گیاهان و جانوران

بیشتر بخوانید
پرورش و نگهداری درخت شفلرا پرورش و نگهداری درخت شفلرا   نام فارسي : شفلرا (درخت چتر) نام علمی : Schefflera actinophylla نام انگليسی : Octopus tree – Australian ivy palm خانواده :‍ Aralia ceae روش تكثير: قلمه از انتهاي شاخه ...

تفریحی و سرگرمی

جدیدترین مطالب سایت

عکس های ترسناک از انسان های عجیب در دنیا (+18)
عکس های ترسناک از انسان های عجیب در دنیا (+18)
مشاهده بیشتر