آشنایی با دلقک ماهی عمان

آشنایی با دلقک ماهی عمان

آشنایی با دلقک ماهی عمان

مجله تالاب : دلقک ماهی عمان بومی دریای عمان است. این ماهی در آب های کم عمق نزدیک سواحل دریای عمان و در عمق ۲ تا ۱۰ متر یافت می شود. دلقک عمان مانند سایر گونه های دلقک ماهی ها زندگی در میان مرجان ها و شقایق های دریایی را برگزیده است.

 

این ماهی کمتر در آکواریوم ها دیده می شود. چرا که قیمت بسیار بالایی دارد. با این وجود نگهداری از این ماهی نسبتا” ساده است. دلقک ماهی عمان با نام دلقک نوار آبی نیز شناخته می شود.

 

دلقک ماهی عمان دارای رنگ قرمز متمایل به قهوه ای به همراه دو نوار عمودی مایل به  سفید در اطراف بدن است. یکی از نوارها باریک تر از نوار دیگر است. باله ها به رنگ قهوه ای یا مشکی هستند.

 

آکواریومی همراه با صخره های مرجانی فراوان برای این ماهی مناسب است. حداقل حجم آکواریوم مورد نیاز برای این ماهی ۱۸۹ لیتر می باشد. دمای آکواریوم این ماهی در حدود ۲۱ تا ۲۶ درجه ی سانتی گراد مناسب است. دمای بیشتر از ۳۲ درجه و کمتر از ۱۷ درجه ی سانتی گراد موجب صدمه دیدن ماهی می شود. در آکواریوم ماهی دلقک عمان می توان شقایق دریایی و سایر بی مهرگان را قرار داد. در طبیعت نیز این ماهی یک شقایق دریایی را به عنوان محل زندگی خود انتخاب می کند.

 

این ماهی بیشتر اوقات روز را در میان مرجان ها سپری می کند و کمتر در فضای باز آکواریوم دیده می شود. دلقک ماهی عمان ماهی نسبتا” قلمروطلبی است. اما نگهداری آن با سایر گونه های دلقک ماهی مشکل خاصی را به وجود نخواهد آورد.

 

دلقک ماهی عمان تا ۱۵٫۵ سانتی متر رشد می کند. لازم به ذکر است که رشد ماهی ماده بیشتر از ماهی نر است و این ویژگی وجه تمایز جنس نر و جنس ماده ی این ماهی است.

 

تکثیر و تخمریزی این ماهی در آکواریوم تا به حال گزارش نشده است.

 

دلقک ماهی عمان موجودی همه چیز خوار است و می توان آن را با انواع غذاهای ماهیان آب شور تغذیه نمود. در طبیعت این ماهی از پلانکتون ها و همچنین قسمت های مرده ی شقایق های دریایی تغذیه می کند. برای تغذیه ی این ماهی در آکواریوم می توان از انواع غذاهای زنده، غذاهای منجمد و همچنین غذاهای بسته بندی استفاده نمود. توصیه می شود که در هر روز حداقل دو وعده غذا به ماهی داده شود.

 

 

جدیدترین مطالب سایت