20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

با گذشت زمان و نسل‌ها، هر کالای مفیدی با یک یا ان وسیله الکترونیکی جای گزین می شود. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از تکنولوژی هایي کـه در چند دهله قبل فکر می کردیم تا همین حالا ساخته می‌شدند را منتشر کرده ایم.

 

20 پیشرفت فناوری که باید تا به حال به دست می آمد، یا ما فکر می کردیم؟

در دهه 90 چه کسی فکر می‌کرد کـه ما از گوشی هاي‌ هوشمند و ساعت هاي‌ هوشمند استفاده کنیم؟ ما مطمئناً از نوشتن نامه تا تقاضای از سیری برای ارسال پیامک فاصله زیادی را طی کرده ایم. این فناوری همیشه در حال پیشرفت اسـت، اما ما آن قدر کـه فکر می کردیم بـه عده اي از پیشرفت‌هاي‌ فناوری نزدیک نیستیم.

 

همیشه فکر میکردیم تا سال 2020 ماشین‌هاي‌ پرنده داشته باشیم، اما این جا هنوز در ترافیک گیر کرده‌ایم. سرزنش فیلم‌هایي اسـت کـه تماشا کرده‌ایم، اما همه ی ما انتظار سفر در زمان را داشتیم، اینطور نیست؟ اما ما هنوز با این فناوری ها فاصله داریم. در این جا عده اي از فناوری ها و ابزارهایی وجوددارد کـه فکر می کردیم تاکنون وجود داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید: 10 تکنولوژی غیرمعمول عجیب اما کاربردی + عکس

 

1. بسته های موشک

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

عملکرد اصلی این دستگاه بر اساس قانون 3 نیوتن اسـت – هر عمل یک واکنش برابر و مخالف دارد. فرآیند احتراق در داخل دستگاه اتفاق میوفتد کـه گاز آزاد می کند. با توجه بـه این آزاد شدن نیرومند گاز، پوشنده یک رانش بـه سمت بالا را تجربه می کند.

 

از این دستگاه ها برای آموزش فضانوردان و همچنین در ورزش هاي‌ آبی استفاده می شود. خوب، ممکن اسـت شـما ان را بـه گردن مرد آهنی بیاندازید، اما ما انتظار داشتیم کـه بتوانیم در ارتفاعات آسمان پرواز کنیم.

 

2. پوسته دایسون

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

این دستگاه بر اساس نظریه فریمن جی دایسون اسـت کـه بر اساس این سوال اسـت کـه اگر ما بتوانیم از تمام انرژی خورشید استفاده کنیم چه اتفاقی میوفتد. زمین تنها مقدار محدودی از انرژی خورشید را دریافت می کند کـه برای اداره کل سیاره کافی اسـت، اما اگر بتوانیم از تمام انرژی خورشید استفاده کنیم، چه راه هایي باز خواهد شد.

 

دستگاهی کـه می توانست از انرژی استفاده کند پوسته دایسون یا کره دایسون نام داشت. این دانشمند پیشنهاد کرد کـه نه تنها می توانیم از انرژی استفاده کنیم، بلکه مسیری را برای ما برای یافتن کهکشان‌ها و حتی موجودات بیگانه باز می کند. اما، ما هنوز با ان فاصله داریم.

 

3. شمشیرهای نور

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

خب، همه ی طرفداران جنگ ستارگان امیدوار بودند کـه ما در آینده نزدیک شمشیرهای نوری داشته باشیم. اما، ما هنوز با یافتن منبع برق برای روشن کردن شمشیر نوری کـه دیوارها را قطع می کند، فاصله داریم. اگر چنین باتری هاي‌ قدرتمندی تولید کنیم، میدان نیرو نداریم و راهی برای شارژ مجدد باتری ها نداریم. راستش را بخواهید، ما در بین دانشمندان و مهندسان انگیزه کافی برای جستجوی راه حل برای ایجاد شمشیر نوری نمیبینیم.

 

4. تله پورت

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

در حالی کـه ما در مورد جنگ ستارگان صحبت میکنیم، یک فرانچایز دیگر فیلم تخیل ما را تقویت کرده اسـت. از طریق Star Trek، ما با مفهوم انتقال فوری انسان از یک مکان بـه مکان دیگر آشنا شدیم. تله پورت یک نظریه فیزیک کوانتومی اسـت و بـه انتقال اتم هاي‌ یک انسان از مکانی بـه مکان دیگر میپردازد. اما، این هنوز یک نظریه اسـت و دانشمندان هنوز راهی برای امکانپذیر ساختن ان کشف نکرده اند.

 

5. حرکت ابر نورانی

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

در زبان غیر علمی بـه معنای سریع تر از نور سفر اسـت. نور با بیشترین سرعت حرکت می کند و اگر بتوانیم سریع تر از نور حرکت کنیم، می توانیم مفهوم زمان را بـه چالش بکشیم. بـه لطف Interstellar، مفاهیم ما پس از چند صد بار تماشای ان واضح اسـت.

 

زمانی کـه بتوانیم بـه حرکت ابر نورانی دست پیدا کنیم، می توانیم سیاهچاله ها را تجزیه و تحلیل کنیم. اما ما معتقدیم کـه با نخستین تصویر از یک سیاهچاله درسال 2019 هنوز در حال پیشروی در فضا هستیم. بیایید امیدوار باشیم تا زمانی کـه هنوز زنده هستیم بتوانیم بـه این شاهکار برسیم!

 

6. سفر در زمان

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

در حالی کـه ما در مورد سرپیچی از مفهوم زمان صحبت میکنیم، چگونه می توانیم سفر در زمان را فراموش کنیم؟ فیلم هاي‌ زیادی وجوددارد کـه ما را بـه این فکر انداخت کـه سفر در زمان در آینده نزدیک امکانپذیر خواهد بود. در چند وقت اخیر، Avengers: Endgame نیز مفهوم سفر در زمان را برای ما بـه ارمغان آورد.

 

اما، با معماهای متناقض زیادی کـه در رابطه با سفر در زمان وجوددارد، هنوز این سوال وجوددارد کـه آیا دستیابی بـه سفر در زمان امکانپذیر اسـت؟

 

7. بارگذاری مغز

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

خوب، این مفهوم مبتنی بر دستیابی بـه جاودانگی اسـت، با انتقال واقعی خاطرات، هوش و دانش ما بـه یک دستگاه کامپیوتری. از طریق این نظریه، ما در واقع می توانیم بـه جاودانگی تکنولوژیک دست یابیم. تئوری در این جا متوقف نمیشود. حتی اگر بتوانیم چنین فرآیندی را توسعه دهیم، دستگاه را می‌توان بر روی بدن انسان یا روبات دیگری نصب کرد یا بـه ان متصل کرد، بنابر این عملاً هرگز نمی‌توانید بمیرید. چقدر باحاله؟

 

8. واقعیت مجازی

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

همه ی ما می توانیم قبول کنیم کـه با دگرگونی واقعی دنیای بازی، پیشرفت زیادی در واقعیت مجازی داشته ایم. ما همچنین واقعیت مجازی را بـه ارتباطات شرکتی معرفی کرده ایم و حتی در سیرک ها بـه جای حیوانات از ان استفاده کرده ایم. اما در اعماق ما همه ی میدانیم کـه واقعاً از پتانسیل واقعی اش استفاده نکرده ایم. زمانی کـه بتوانیم مفهوم واقعیت مجازی را توسعه دهیم و ان را در زندگی روزمره خود بگنجانیم، مسئله زمان اسـت.

 

9. پرتو کوچک

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

خوب، دوباره باید فیلم‌ها را مقصر بدانیم عزیزم، بچه‌ها را کوچک کردم و البته مرد مورچه‌اي مارول را بـه خاطر تقویت تخیل وحشی ما. اما بله، ایده کاملاً عالی اسـت. تصور کنید خودمان را کوچک میکنیم ودر حال کاوش در مستعمرات مورچه ها هستیم یا بـه عمیق ترین و باریک ترین غارها میرویم. ما میتوانیم با رفتن بـه زیر یک پرتوی کوچک، راه‌هاي‌ اکتشاف زیادی را باز کنیم.

 

اما ما هنوز ماشینی را توسعه نداده ایم کـه بتواند اندازه اتم هاي‌ ما را کاهش دهد، کـه بـه معنای واقعی کلمه غیرممکن اسـت. اما تصور کردن ضرری ندارد.

 

10. پایگاه داده مراقبت های بهداشتی دیجیتال

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

اکتشافات بیولوژیکی و دکتری زیادی در حال انجام اسـت و روش هاي‌ جدیدی رو به پيشرفت اسـت. اما متأسفانه، ما نمی توانیم بستری ایجاد کنیم کـه این اکتشافات و روش‌ها در معرض مردم سراسر جهان باشد. ما معتقدیم کـه این کاملا ممکن اسـت ودر واقع مورد نیاز اسـت.

 

گرد آوری، مرتب سازی و استفاده از تکنیک ها و اکتشافات دکتری باید در سراسر جهان انجام شود و باید یک پایگاه داده جهانی برای همه ی اکتشافات دکتری وجود داشته باشد. متأسفانه در حال حاضر برای رهبران جهان ما اولویت ندارد.

 

بیشتر بخوانید:  معرفی بهترین دوربین های عکاسی 2023 + عکس

 

11. مترجم فوری چند زبانه

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

ایده دیگری کـه توسعه ان غیرممکن نیست، ترجمه فوری اسـت. در حالی کـه Google Translate بـه خوبی کار می کند، هنوز نتوانسته اسـت زبان ها را بـه درستی تبدیل کند و معنای مناسبی رابا رعایت دستور زبان یک زبان خاص ارائه دهد. امیدواریم بتوانیم بـه زودی ان را داشته باشیم، زیرا واقعاً یک ایده غیرممکن نیست.

 

12. ماشین های پرنده

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

ما حتی نمیخواهیم شروع کنیم کـه چقدر معتقد بودیم کـه ماشین هاي‌ پرنده عملا تنها آینده ما هستند. هر وقت از آینده صحبت می کردیم، همیشه در صحبت‌ها از خودرو های پرنده یاد می ‌شد. اما صنعت خودرو هنوز راه درازی در پیش دارد. با فرستادن خودروی ایلان ماسک بـه فضا، مطمئناً می توانیم امیدوار باشیم کـه او بتواند بـه زودی یک تسلا پرنده بسازد!

 

13. اتومبیل های خودران

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

 

در حالی کـه ما از خودرو صحبت می‌کنیم، چگونه می توانیم خودرو هاي‌ خودران را فراموش کنیم؟ ما همیشه تصور می کردیم کـه در آینده دچار دردسر یادگیری رانندگی نخواهیم شد. تنها کاری کـه باید انجام دهیم این بود کـه بـه سادگی در ماشین بنشینیم و از ماشین روبو بخواهیم کـه ما را بـه مقصد برساند.

 

درسال 2017 گوگل در روز اول آوریل با ما شوخی کرد و ادعا کرد کـه انها رو به پيشرفت یک دوچرخه خودران در هلند هستند. خوب، امیدواریم این شوخی بـه زودی بـه واقعیت تبدیل شود!

 

14. کلوناژ علمی تخیلی

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

 

ما معتقد بودیم کـه می‌توان حیوانات را شبیه سازی کرد و حدس بزنید، ما با ایجاد کلون هایي از حیواناتی مانند قورباغه، گوسفند، گربه، خوک، موش و گاو بـه غیرممکن هایي دست یافته ایم.

 

اما، ما هنوز از ایده شبیه سازی انسان بسیار عقب هستیم. مفهوم شبیه‌سازی انسان اخیراً در دنیای ژوراسیک 2 نشان داده شد. ایده شبیه‌سازی انسان بسیار قابل بحث اسـت، اما ما واقعاً امیدوار نیستیم کـه این اتفاق بـه این زودی‌ها رخ دهد.

 

15. چاپ زیستی سه بعدی

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

در حالی کـه ما در مورد شبیه سازی انسان صحبت میکنیم، کاملاً ضروری اسـت کـه در مورد چاپ زیستی صحبت کنیم. این یک تکنیک درخشان اسـت کـه در ان می توانیم هر بافت عضلانی یا سلول‌هاي‌ پوستی را شبیه‌سازی کنیم ودر چاپ زیستی موفق هستیم. اما ما هنوز قادر بـه شبیه سازی هیچ عضو انسانی نیستیم. اگر بتوانیم این تکنیک پرینت زیستی سه بعدی را برای شبیه سازی اندام ها توسعه دهیم، می توانیم نیاز بـه انتقال اندام را از بین ببریم. چقدر جالب اسـت؟

 

16. تجزیه و تحلیل تشخیص احساسات

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

در حالی کـه ما قادر بـه تشخیص احساسات انسان هستیم، اما ایده هوش مصنوعی شناسایی و تجزیه و تحلیل احساسات انسان گام بزرگی در پیشرفت هوش مصنوعی خواهد بود. در حالی کـه ما نخستین ربات انسان نما – سوفیا را توسعه داده ایم، هنوز قادر بـه شکستن رمز احساسات برای هوش مصنوعی نیستیم.

 

17.درمان سرطان

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

خیلی وقت اسـت، از زمانی کـه ما منتظر درمانی برای سرطان هستیم و بـه نظر نمیرسد در آینده اي نزدیک این درمان وجود داشته باشد. مردم هنوز بـه دلیل سرطان می میرند، با ان مبارزه میکنند، دلار برای درمان هاي‌ دردناک خرج میکنند و ما فقط نمی توانیم بـه انها کمک کنیم.

 

در طول مبارزات انتخاباتی درسال 1910؛ رئیس جمهور ویلیام هاوارد تافت وعده درمان سرطان را داد، اما معلوم شد کـه حتی پس از گذشت بیش از یک قرن، وعده اي توخالی بود!

 

18. مستعمرات انسان بین سیاره ای

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

همه ی ما آرزو داشتیم در مریخ مستقر شویم یا بـه سیاره اي دور از زمین برویم. اما ما واقعاً این اتفاق را بـه این زودی نمیبینیم و مطمئن هستیم کـه هیچ سیاره اي بـه جز زمین عزیزمان نمیتواند میزبان ما باشد. ما بالاخره بـه شخصیت منحصر بـه فرد زمین پی بردیم و اکنون متعهد شده ایم کـه از ان محافظت کنیم. ما واقعاً نباید بـه رفتن بـه سیاره دیگری فکر کنیم، در حالی کـه ما بدبختانه از تنها سیاره اي کـه داریم مراقبت نمی‌کنیم.

 

19. لباس های خود تمیز شونده

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

شستن لباس ها مخوف ترین کار تمام دوران اسـت. ودر این دنیای پر سرعت، هیچکس واقعاً وقت ندارد لباس هاي‌ خودرا بشوید. در پاسخ بـه مشکلات ما، دانشگاه RIMT لباس‌هاي‌ خود تمیز شونده را تولید کرد کـه برای تمیز کردن خود فقط بـه نور خورشید نیاز دارند. اما ما هنوز فرصتی برای آزمایش انها نداریم.

 

20. لنزهای فوق دید

20 تکنولوژی که فکر می کردیم تا الان ساخته شود + عکس

تصور کنید لنزهای تماسی دارید کـه نه تنها بینایی شـما را التیام می بخشد، بلکه بـه شـما کمک می کند تا در حین استفاده از آن ها اطلاعاتی را جست‌وجو کنید، درست مانند داشتن نوار جستجوی گوگل درست در مقابل شـما. خوب، ما عینک گوگل را داریم، اما آن طور کـه انتظار می رفت خوب نیست. علاوه بر این، این لنزهای تماسی فوق دید برای نیروهای نظامی ما بسیار مفید خواهد بود. بیایید امیدوار باشیم کـه بتوانیم انها را دراین زندگی بپوشیم!

 

بیشتر بخوانید:  بهترین دستگاه قهوه ساز 2023 خارجی کدام است + عکس

 

در پایان

جامعه متشکل از شرکت‌هاي‌ در مراحل اولیه تا رشد از سراسر جهان اسـت کـه در طراحی، توسعه و استقرار فن‌آوری‌ها و نوآوری‌هاي‌ جدید نقش دارند و میخواهند تأثیر قابل‌توجهی بر تجارت و جامعه داشته باشند. هدف این برنامه ارائه صدای نوآوران نسل بعدی در حل مسائل جهانی و فرصتی برای مشارکت در کشف روندهای آینده اسـت.