بروزرسانی : 16 اسفند 1393

دستگاهی برای فرستادن بو و طعم در اینترنت

دستگاهی برای فرستادن بو و طعم در اینترنت

شاید اگه روزی ، کسی به شما می گفت که می توان از طریق کامپیوتر و اینترنت ، بو و طعم یک غذا را ارسال کرد شما او را مورد تمسخر قرار می دادید اما همانطور که می دانید علم هر روز پیشرفت می کند و هیچ چیز غیرممکن نیست.

به اشتراک گذاشتن بو، حس لامسه و حتی طعم، از چشم اندازهایی است که دیوید چئوک، استاد سیستم های فراگیر دانشگاه لندن در نظر دارد با توسعه طیف وسیعی از دستگاه های منحصربه فرد آنها را عملی کند و بر محدودیت های فعلی ارتباطات آنلاین فائق آید. امروزه تعامل با گوشی های هوشمند و تبلت ها و رایانه ها اساسا شنیداری ـ تصویری است.

چئوک می خواهد این تعامل همه حواس ما را در بر گیرد. تصور کنید در حال نگاه کردن به رایانه یا گوشی هوشمند یا لپ تاپ خود هستید. همه چیزها در پشت یک صفحه شیشه ای قرار دارد که شما فقط آنها را می بینید. اما در دنیای واقعی شما می توانید پنجره خانه تان را باز کنید و آن چیزی را که پشت شیشه هست لمس کنید، بو کنید یا مزه آن را بچشید. چیزی که ما نیاز داریم این است که روش تعامل با رایانه ها را به حالتی شبیه دنیای واقعی تبدیل کنیم و بتوانیم از هر پنج حس در دنیای مجازی بهره ببریم.

چئوک و تیمش برای برقراری ارتباط بویایی از طریق اینترنت ابزاری موسوم به Scentee را تولید کردند که به یک اپلیکیشن روی گوشی شما متصل می شود. زمانی که شما یک پیام متنی دریافت می کنید یا زمانی که زنگ هشدار گوشی شما خاموش می شود یک رایحه منتشر می شود. Scentee دستگاه کوچکی است که می توانید آن را به گوشی خود متصل کنید. آنچه اتفاق می افتد این است که شما می توانید یک پیغام رایحه دار را از طریق گوشی تان ارسال کنید.

تصور کنید روز تولد دوست تان بتوانید برایش آنها رایحه توت فرنگی ارسال کنید! عطر گل های رز، اسطوخودوس و رایحه قهوه و میوه هایی مانند توت فرنگی قابل ارسال است. هر دستگاه با کارتریج مخصوص سه رایحه هزینه ای معادل 70 دلار (حدود 240 هزار تومان) در بر خواهد داشت. هر کارتریج قابل تعویض حاوی صد پاف عطر است. توسعه دهندگان این فناوری می گویند این دستگاه می تواند به صورت پشت سر هم و همراه با هشدار ساعت یک تلفن همراه فضای اتاق را پر از عطر کند تا خلق و خوی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. اما چئوک می خواهد فراتر رفته و به کاربران این فرصت را بدهد که علاوه بر بو، لامسه را هم از طریق اینترنت به اشتراک بگذارند. به همین نیت او به کمک محققان ژاپنی ابزاری موسوم به «حلقه آغوش ارتباطی جهانی» را توسعه داده است. این ابزار که RingU نام دارد حلقه ای است که شما آن را روی دستتان می گذارید.

حلقه به گوشی هوشمند شما متصل شده و شما می توانید با هر کسی در جهان از طریق اینترنت ارتباط برقرار کنید. بنابراین من می توانم در تهران باشم و دوستم در لندن. من می توانم انگشتم را فشار دهم و دوستم در لندن این فشار را روی انگشتش و از طریق اینتر نت حس می کند. این یک راه ارتباط لمسی به وسیله دستگاه های کوچک تلفن همراه و از طریق اینترنت است. هنگامی که یک کاربر حلقه را محکم گرفته و به آغوش می کشد، این حس به صورت دیجیتال منتقل شده و به طرف دیگر که حلقه را در دستانش دارد منتقل می شود. حلقه از طریق بلوتوث با گوشی هوشمند ارتباط برقرار می کند. بعلاوه حلقه زمان، مکان و تاریخ ارسال و دریافت حس را نشان می دهد.

بخش شگفت انگیز کار چئوک انتقال مزه است که با اختراع ماشین مزه الکترونیکی امکان پذیر شده است. با قرار دادن زبان بین دو حسگر فلزی زبان شما مزه های مختلفی را از ترش تا تلخ و شور یا شیرین از طریق فرکانس جریان الکتریکی عبورکننده از الکترودها تجربه می کند. مانند دو ابزار قبل، سیگنال های الکتریکی مربوط به طعم از طریق اینترنت قابل ارسال است.

چئوک می گوید: براساس تحقیقات ما دریافته ایم سیگنال هایی با دامنه جریان و فرکانس خاص قادر به تولید مزه های مصنوعی هستند. وقتی کاربر الکترودهای نقره ای را داخل دهان گذاشته و زبان را بین این دو قرار می دهد، الکترودها زبان را به صورت الکتریکی تحریک کرده و سیگنالی مبنی بر یک حس چشایی مجازی در مغز دریافت می شود. چئوک بنیانگذار آزمایشگاه واقعیت ترکیبی سنگاپور است. در واقعیت ترکیبی دنیای واقعی و دنیای مجازی در نهایت یکی شده و به منظور ایجاد محیط های جدید که در آن اشیای فیزیکی و دیجیتال همزمان وجود داشته و در تعامل با هم هستند، در هم ادغام می شوند.

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت