بروزرسانی : 7 شهریور 1394

طراحی دستگاه نامرئی کننده اجسام

طراحی دستگاه نامرئی کننده اجسام

طراحی دستگاه نامرئی کننده اجسام …شنل نامرئی‌کننده مبتنی بر یک متاماده است که از پلیمر تشکیل شده است. برای نامرئی کردن اجسام، این شنل به دور آنها کشیده می شود.

در سالهای گذشته دستگاههای نامرئی‌کننده برای حسهای گوناگون ساخته شده‌اند و اجسام در برابر نور، گرما یا صدا پنهان شده‌اند. اما نامرئی کردن یک جسم در برابر لمس شدن، هنوز به عنوان یک چالش باقی مانده بود.

به گزارش مجله تالاب: اکنون محققان آلمانی موفق به ایجاد حجمی ملقب به «شاهزاده خانم و نخود» شده‌اند که در آن یک جسم در برابر حس لمس نامرئی می‌شود. این نامگذاری از داستان هانس کریستین اندرسون در مورد یک شاهزاده خانم گرفته شده که وجود یک نخود را در زیر تعداد زیادی تشک حس می‌کند.

اگرچه به گفته محققان، این دستاورد می‌تواند به تولید نسل جدیدی از تشکهای نازک فوق راحت منجر شود تا خوابی راحت برای شاهزاده مذکور ارائه کنند.

این ماده از اجزای سوزنی شکل با محاسبات دقیق تشکیل شده است، به طوری که قدرت آن به شیوه‌ای تعریف شده که به موقعیت بستگی دارد.

شنل نامرئی‌کننده مبتنی بر یک متاماده است که از پلیمر تشکیل شده است. برای نامرئی کردن اجسام، این شنل به دور آنها کشیده می شود.

متاماده یک ماده بلوری است که با دقت زیر میکرونی ساخته شده و شامل مخروطهای سوزنی شکلی است که نوکهای آنها با هم مواجه می‌شوند.

اندازه نقطه‌های تماس به دقت محاسبه می‌شود تا به ویژگیهای مکانیکی مطلوب برسند. با این روش، ساختاری بدست می‌آید که در آن یک انگشت یا ابزار سنجش قابل لمس نیست.

این شنل نامرئی مکانیکی نشانگر پژوهش بنیادین فیزیک محض است اما ممکن است بتواند راه را برای کاربردهای جالب در سالهای آینده هموار کند. از آن جمله می‌توان به تشکهای بسیار نازک و سبک و راحت یا فرشهایی که کابلها و خطوط لوله را در زیر خود پنهان می‌کنند، اشاره کرد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت