بروزرسانی : 24 اسفند 1393

تلسکوپی که شبیه آدم آهنی است + عکس

تلسکوپی که شبیه آدم آهنی است + عکس

اخترشناسان با استفاده از تلسکوپی که بی شباهت به آدم آهنی نیست چشم به ستارگان دوردست و کشف سیاراتی جدید شبیه زمین دوخته اند.

تلسکوپ Large Binocular Telescope که به تازگی به روزرسانی های زیادی در آن صورت گرفته است، در ارتفاعات Mount Graham آریزونا قرار داشته و از جمله مهمترین ابزارهای زمینی برای رصد ستارگان به شمار می آید.

دهانه چشم های این تلسکوپ یا همان آینه های فوق حساس آن ۸.۴ متر قطر داشته و قابلیت جمع آوری پرتوهای نوری بسیار ضعیف را هم دارد. نکته جالب توجه درخصوص این تلسکوپ، استفاده از دو آینه در آن است.

این ابتکارعمل موجب شده تا در حین تلفیق شدن با یکدیگر همانند تلسکوپ تک آینه ای به قطر دهانه ۱۱.۸ متر عمل کند. از این نظر می توان آن را بزرگترین تلسکوپ فعال جهان به شمار آورد.

درحال حاضر اخترشناسان از این تلسکوپ بسیار قدرتمند جهت بررسی دقیق گرد و غبار اطراف ستارگان دوردست استفاده می کنند به این امید که پی به راز محو شدن نور منعکس شده از سیاراتی شبیه زمین ببرند.

آنها همچنین امیدوارند تا با تجزیه و تحلیل دقیق ترکیبات شیمیایی موجود در اتمسفر سیاراتی که از این طریق شناسایی می شود، احتمال وجود اشکالی از حیات در آنها را مورد مطالعه قرار دارند.

از عمر پروژه های جهانی شناسایی سیاراتی که شباهت هایی با زمین داشته باشند سال های زیادی نمی گذرد اما در همین مدت اندک و به لطف دستاوردهای تلسکوپ هایی نظیر Large Binocular Telescope سیارت زیادی شناسایی شده است و حالا اخترشناسان امیدوارند با به روزرسانی هایی که در بزرگترین تلسکوپ فعال جهان صورت گرفته، این پروژه شتاب بیشتری بگیرد.

تلسکوپی که شبیه آدم آهنی است + عکس

تلسکوپ غول پیکر

تلسکوپی که شبیه آدم آهنی است + عکس

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت