دکتر تاج بخش

زيگيل

آموزش های اخلاقی

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

لاغري و کاهش وزن

مقبره لطفعلی خان زند کجاست؟ (عکس)

مقبره لطفعلی خان زند کجاست؟ (عکس)

لُطفعلی‌خان زند (۱۱۴۸-۱۱۷۳ خورشیدی) نهمین و واپسین فرمانروای زند بود که میان سالهای ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی (۱۲۰۳ تا ۱۲۰۹ قمری) بر سر پادشاهی با هماورد نیرومندش آغا محمدخان قاجار به نبرد پرداخت و سرانجام از او شکست خورد و با مرگ او پرونده دودمان زند نیز بسته شد.

 

وی پسر جعفرخان زند و نوه صادق خان زند برادر بنیان‌گذار فرمانروایی زندیان کریمخان زند وکیل الرعایا بود. شعر زیر را که در تاریخ ایران بسیار نامور می‌باشد وی دربارهٔ شکستهایش از آغا محمدخان قاجار سروده است:

 

یا رب ستدی مملکت از همچو منی

دادی به مخنثی، نه مردی نه زنی

 

از گردش روزگار معلومم شد

پیش تو چه دف‌زنی چه شمشیرزنی

 

مقبره لطفعلی خان زند کجاست؟ (عکس)

 

شاید خیلی از ایرانی ها ندانند مقبره لطفعلی خان زند از پادشاهان خوش نام سلسله زندیه که درباره او افسانه ها و ماجراها در تاریخ نقل شده در تهران قرار دارد.

مقبره لطفعلی خان زند در یکی از اتاقک های جنب امامزاده زید واقع در بازار فرش فروش های تهران قرار دارد که البته شرایط نگهداری مناسبی ندارد و کاملا به حال خود رها شده است.

ماجرای شکست لطعلی خان از آقامحمدخان قاجار که با خیانت یکی از فرماندهانش صورت گرفت و نیز ایستادگی اش در برابر شاه قاجار و نحوه قتل او از ماجراهای دراماتیک تاریخ ایران به شمار می رود.

مقبره لطفعلی خان زند کجاست؟ (عکس)
 
 
عصرایران
 

مکانهای تاریخی ایران

بیشتر بخوانید
پل بی نظیر ورسک در استان مازندران !+ تصاویر یکی از بهترین پل هایی که در زمان رضا شاه در ایران ساخته شده پل ورسک میباشد.   به گزارش تالاب پیمان صدفی پژوهشگر که درباره تاریخچه این پل تحقیق کرده است، ...

تفریحی و سرگرمی

جدیدترین مطالب سایت

خانمی که برای ازدواج 69 کیلو وزن کم کرد + عکس
خانمی که برای ازدواج 69 کیلو وزن کم کرد + عکس
مشاهده بیشتر