پربازدیدترین مکان های زیارتی جهان (10 مکان)

پربازدیدترین مکان های زیارتی جهان (10 مکان)

از دیرباز مکان هاي‌ مذهبی و زیارتی پر بازدیدترین مکان هاي‌ دنیا بوده آن. مخصوصا ما شیعیان کـه علاقه ي خاصی بـه این مکان هاي‌ زیارتی داریم. ما دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز مقاله اي در مورد مقاصد زیارتی دنیا منتشر کرده ایم.

 

معروف ترین مکان های زیارتی دنیا

سفر بـه مکان هاي‌ مذهبی جهان می‌تواند تجربه اي متفاوت و جالب باشد و بـه افراد این امکان را می‌دهد چرا کـه می توانند با فرهنگ ها و سنت هاي‌ مختلف آشنا شوند و با معنویت خود ارتباط برقرار کنند. از شهر های مکه و اورشلیم گرفته تا رودخانه آرام گنگ در بنارس و انگکور وات شگفت انگیز، همه ی از اهمیت فرهنگی و تاریخی بسیار زیادی در جهان برخوردار هستند و درصد زیادی از سهم گردشگری مذهبی را بـه خود اختصاص میدهند.

 

سالانه میلیون ها نفر برای بازدید از مکان هاي‌ مذهبی عازم سفر می‌شوند و این تعداد مسافر چه با قصد زیارت و ارتباط با دنیای معنوی راهی سفر شوند و چه گردش و کنجکاوی، میزان بسیار چشمگیری اسـت کـه باعث شد ما این مقاله را برای شـما همراهان عزیز تهیه کنیم.

 


مطالب مشابه: تصاویری با کیفیت بالا از اماکن مذهبی


 

1. مکه خانه خدا «عربستان سعودی»

مکه خانه خدا «عربستان سعودی»

مکه، واقع در منطقه حجاز در عربستان سعودی، مقدس ترین شهر اسلام اسـت. جمعیت این شهر حدود 2.042 میلیون نفر درسال 2020 ثبت شده اسـت و این باعث می شود کـه مکه سومین شهر پرجمعیت عربستان سعودی پس از جده و ریاض باشد.

 

سالانه میلیون ها نفر در دوازدهمین ماه قمری ذی الحجه از مکه دیدن می کنند، زیرا مکه زادگاه حضرت محمد و محل کعبه اسـت کـه مکانی مقدس برای مسلمانان اسـت. زیارت مکه کـه بـه حج مشهور اسـت بر همه ی مسلمانان واجب اسـت و یک رویداد مهم در جهان اسلام می‌باشد.

 

2. کلیسای نوتردام «فرانسه»

کلیسای نوتردام «فرانسه»

در قلب پاریس، فرانسه، نوتردام د پاریس، یا بـه سادگی نوتردام، یک کلیسای جامع کاتولیک قرون وسطایی اسـت کـه بـه مریم مقدس اختصاص یافته اسـت. این کلیسا در بین معروفترین کلیساهای تاریخ قابل توجه اسـت کـه ترکیبی از معماری رومی و گوتیک فرانسوی را بـه نمایش میگذارد/پ، این کلیسا تزئینات مجسمه اي پیچیده اي را تزئین می‌کند.

 

زیارت پاریس شارتر، یک زیارت پیاده روی سه روزه محبوب، تقریبا 60 مایل از نوتردام پاریس تا نوتردام دو شارتر را پوشش میدهد و زائران در گروه هاي‌ 20 تا 60 نفره این مسیر را پیاده روی می کنند. قدمت این زیارت بـه قرن دوازدهم بازمی‌گردد، اگر چه در بینگ جنگ‌هاي‌ مختلف در طول تاریخ اروپا چندین بار متوقف شده اسـت.

 

3. کوه کایلاش «تبت»

کوه کایلاش «تبت»

کوه کایلاش یک مقصد مقدس اسـت کـه ممکن اسـت برای مردم غربی ناآشنا باشد. بسیاری از مردم بـه دلیل اهمیت فرهنگی، زیبایی طبیعی، ارزش مذهبی و تجربه هیجان انگیز، از این منطقه برای کایلاش ماناساروار یاترا بازدید می کنن. یکی از فعالیت هاي‌ محبوب، پیاده روی چالش برانگیز در اطراف پایه کوه کایلاش، مشهور بـه “کورا” اسـت کـه زائران و گردشگران آنرا تکمیل می کنند.

 

زائران بر این باورند کـه شرکت در یاترای Manasarovar پس از اتمام Kailash kora بـه پاک سازی روح کمک میکند، از صومعه چیو میتوان از منظره اي جذاب از کوه مقدس کایلاش و دریاچه مقدس ماناسارووار تا انتهای بندر دریاچه ماناساروار کورا لذت برد

 

4. بنارس «هند»

بنارس «هند»

بنارس یا بنارس، شهری بسیار مورد احترام در هندوئیسم اسـت کـه در سواحل رود گنگ واقع شده اسـت کـه همه ی ساله بیش از 20 میلیون زائر هندو برای انجام مراسم در گات ها، بازدید از معابد و شاهد مراسم سوزاندن مرده از شهر بازدید می کنند.

 

بنارس دارای چندین معبد قابل توجه اسـت، مانند «معبد هانومان»؛ معبد «کاشی ویشوانات» و معبد «دورگا» Durga از جمله مقدس ترین مکان هاي‌ زیارتی پربازدید در دنیا می‌باشد. هندوها معتقدند حمام کردن در رودخانه مقدس گنگ میتواند روح آن ها را پاک کند، گردشگران خارجی، عمدتاً از سریلانکا و ژاپن، نیز می آیند تا شاهد مراسمی باشند کـه در بسیاری از گات‌ها انجام میشود.

 

5. لومبینی «نپال»

لومبینی «نپال»

پربازدیدترین مکان های زیارتی جهان

لومبینی، کـه تولد خداوند بودا را نشان میدهد، یک مکان مقدس زیارتی برای زائران بودایی در نپال اسـت. پس از بازدید پادشاه آشوکا درسال 249 قبل از میلاد و ساختن ستونی برای بزرگداشت دیدار خود، این مکان بـه زیارتگاه تبدیل شد، این شهر دارای بقایای باستان شناسی مرتبط با تولد خداوند بودا اسـت.

 

ستون آشوکا هنوز پابرجاست و بازدیدکنندگان میتوانند بناهای مقدس دیگری مانند معبد مایا دوی، محل دقیق تولد بودا، و پوسکارنی، جایی کـه مادر بودا قبل از زایمان در آن حمام می کرد ببینند. درسال 1997؛ یونسکو لومبینی را بـه عنوان یک میراث جهانی بـه دلیل اهمیت فرهنگی آن بـه عنوان زادگاه بودا بـه رسمیت شناخت.

 


مطالب مشابه: جذاب ترین مناطق سیاحتی و گردشگری ایران


 

6. واتیکان «ایتالیا»

واتیکان «ایتالیا»

شهر واتیکان کشوری کوچک و مستقل اسـت کـه در رم ایتالیا واقع شده اسـت، این مکان مورد احترام ترین مکان در تاریخ جهان مسیحیت اسـت و تجربه معنوی منحصر بـه فردی را ارائه می‌دهد. این کشور دارای مجموعه اي چشمگیر از شاهکارهای هنری و معماری اسـت کـه مرکز آن کلیسای سنت پیتر اسـت و این کلیسا بزرگ ترین بنای مذهبی جهان اسـت، این معماری از نبوغ ترکیبی برامانته، رافائل، میکل آنژ، برنینی و مادرنو اسـت.

 

باسیلیکا بر فراز مقبره سنت پیتر رسول قرار دارد کـه توسط باغ‌ها و کاخ‌ها احاطه شده اسـت و یک میدان مدور در جلوی آن قرار دارد، سالانه بیش از 4.2 میلیون نفر از شهر واتیکان بازدید می کنند.

 

7. معبد طلایی «هند»

معبد طلایی «هند»

معبد طلایی یا Harimandir Sahib یک مکان معنوی مهم برای سیک ها اسـت، این مکان کـه در امریتسار، پنجاب، هند واقع شده اسـت، یک فضای عبادت باز اسـت کـه پذیرای مردم از هر طبقه و عقاید اسـت. معبد دارای پلان مربع و مسیر طواف در اطراف حوض اسـت، چهار ورودی نماد اعتقاد سیک ها بـه برابری اسـت و از همه ی مردم بـه مکان مقدس استقبال می کن.

 

این معبد همچنین شامل یک برج ساعت، یک موزه و یک لنگر اسـت، لانگر نشان یک جامعه مردمی اسـت کـه آشپزخانه اي را برای ارائه یک وعده غذایی گیاهی رایگان بـه همه ی بازدیدکنندگان ارایه میکند. معبد هرروز پذیرای بیش از 150000 بازدیدکننده اسـت کـه برای عبادت می آیند و از مقدس ترین مکان دنیا بـه شمار می‌رود.

 

8. سانتیاگو د کامپوستلا «اسپانیا»

سانتیاگو د کامپوستلا «اسپانیا»

شهر قدیمی سانتیاگو یک مکان زیارتی مشهور اسـت کـه در شمال غربی اسپانیا واقع شده اسـت کـه این نماد نبرد مسیحیان اسپانیا علیه اسلام اسـت. شهر قدیمی سانتیاگو معماری رومی، گوتیک و باروک را در هم می آمیزد و آنرا بـه یکی از زیباترین مناطق شهری تبدیل می‌کند.

 

این مکان از مشهور ترین شهر های زیارتی اسـت کـه برای مسیحیت مهم اسـت، این سایت زائرانی را از سراسر جهان کـه برای زیارت قبر مقدس می آیند را جذب میکند. این شهر بـه طور قابل توجهی بر مناطق اطراف تأثیر گذاشته بـه طوری کـه شهر های کوچک، کلیساها، بیمارستان ها و صومعه ها در امتداد Camino کمک می‌کند کـه همه ی ساله هزاران زائر ازآن بازدید می کنند.

 

9. کلیسای بانوی گوادالوپ «مکزیکو سیتی»

کلیسای بانوی گوادالوپ «مکزیکو سیتی»

کلیسای بانوی گوادالوپ در مکزیکو سیتی یک کلیسای کاتولیک اسـت، این کلیسا کـه بـه عنوان زیارتگاه ملی مکزیک شناخته می شود، مریم مقدس را تحت نام بانوی ما از گوادالوپ می پرستد. این شهر با 20 میلیون بازدید کننده سالانه، مقصدی محبوب برای زائران اسـت؛ این کلیسا کـه La Villa de Guadalupe نیز نامیده می شود، شامل چندین کلیسا و ساختمان هاي‌ مرتبط اسـت.

 

12 دسامبر هرساله در جشن مریم مقدس گوادالوپ حدود 9 میلیون زائر از این مکان بازدید می کنند کـه یک رکورد بی نطیر در فهرست مکان هاي‌ زیارتی پربازدید دنیا اسـت. درسال2022؛ تعداد زائران کلیسای بانوی ما گوادالوپ از زائران شهر واتیکان با 12.5 میلیون بازدیدکننده، پس از لغو محدودیت‌هاي‌ کووید-19؛ بیشتر شد.

 

10. اورشلیم «اسرائیل»

اورشلیم «اسرائیل»

اورشلیم شهر مهمی در اسرائیل بـه دلیل اهمیت مذهبی آن برای یهودیت، مسیحیت و اسلام اسـت، برخی از معتبرترین مکان‌هاي‌ اورشلیم شامل دیوار غربی، کلیسای مقبره مقدس و گنبد صخره اسـت.

 

دیوار غربی قطعه اي از معبد باستانی یهودیان اسـت، کلیسای مقبره مقدس جایی اسـت کـه عیسی در آن دفن و زنده شد و قبه الصخره، زیارتگاه مسلمانان، نقطه عروج محمد را مشخص می‌کند. .اورشلیم کـه بـه عنوان شهری با برخی از نمادین‌ترین مکان‌هاي‌ مقدس در جهان مشهور اسـت، طی سالها برای میلیونها بازدیدکننده جذاب بوده اسـت.

 


مطالب مشابه: دیدنی ترین مکان های تاریخی «معابد و مقبره سنگی»


 

در پایان

یکی از زیباترین سفرهایی کـه میتوانیم برویم سفر های زیارتی اسـت چرا کـه دین از دیرباز نقش مهم و اساسی در زندگی بشر داشته و بـه نوعی عضو جدانشدنی از زندگی افراد بوده اسـت. امروزه میلیاردها نفر زندگی خودرا بر اساس آموزه‌هاي‌ دینی سازماندهی می کنند.

جدیدترین مطالب سایت