بهترین نقطه غواصی در جهان برای ماجراجویی (20 مکان)

بهترین نقطه غواصی در جهان برای ماجراجویی (20 مکان)

آیا در هر یک از این نقاط برای بهترین غواصی در جهان غواصی کرده‌اید؟ آیا میخواهید این تجربه هیجان انگیز را تجربه کنید؟  ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از بهترین نقطه غواصی در جهان برای ماجراجویی را منتشر کرده ایم.

 

بهترین مکان ها برای غواصی

آیا وسوسه شده اید کـه زیبایی دریاها را کشف کنید؟ اگر شـما هستید، در این جا بهترین غواصی هاي‌ غواصی در جهان وجوددارد کـه شـما رابا تجربه هاي‌ فراموش نشدنی پذیرایی می کند!

 

1. نقطه باراکودا، جزیره سیپادان

نقطه باراکودا، جزیره سیپادان

نقطه باراکودا در مالزی کـه بـه عنوان یکی از بهترین مکان هاي‌ غواصی در جهان متمایز اسـت، یک نقطه دیدنی ودر حال حاضر شلوغ ترین مکان غواصی اسـت. این مکان غواصی تا حد زیادی ناشناخته، انواع متنوعی از ماهی‌هاي‌ صخره‌اي، و شاخه‌هاي‌ لخت با اشکال و رنگ‌ها، خرچنگ‌هاي‌ خاردار کـه در شکاف‌هاي‌ کوچک فرو رفته‌اند، و گاه بـه گاه لاک‌پشت سبز یا پوزه عقابی در قفسه‌هاي‌ بزرگتر دریا را در خود جای داده اسـت.

 

باراکوداها در عمق حدود 40 فوتی در آب بسیار کم عمق تر هستند. هنگامی کـه بـه آنجا رسیدید، در پایین بایستید و از منظره عالی لذت ببرید تا زمانی کـه منابع هوا اجازه دهند.

 


مطالب مشابه: آیا می دانید نخستین لباس غواصی چه شکلی بود؟ «عکس»


 

2. دیوار گوشه آبی، پالائو

دیوار گوشه آبی، پالائو

دیوار گوشه آبی یکی از مکان‌هایي اسـت کـه باید در جهان در پالائو، اقیانوسیه، غواصی کرد. تقریبا در هرروز از سال استثنایی اسـت ودر جزر و مد خروجی بـه طور متوسط 16 متر اسـت. این نقطه غواصی در عمق 26 فوتی اسـت کـه تجربه حفره آبی رابا مجموعه اي از گونه هاي‌ کوسه، خانواده ماهی، مرجان ها و غارها ارائه می دهد.

 

شیرجه در گوشه آبی پر از آدرنالین اسـت زیرا انتظار میرود غواصان جریان هاي‌ متغیری را تجربه کنند کـه می‌تواند در هر نقطه تغییر جهت دهد. همه ی چیز در مورد بـه چالش کشیدن خود و استفاده حداکثری از ان در دیوار گوشه آبی اسـت.

 

3. یونگالا، استرالیا

یونگالا، استرالیا

چیزی کـه این غواصی را بـه یکی از بهترین غواصی هاي‌ جهان تبدیل می کند این اسـت کـه دست نخورده ترین کشتی غرق شده در جهان را تحمل می کند. ترسناک بـه نظر میرسد اما مطمئناً سرگرم کننده اسـت. حیات دریایی، اجسام آبزی، صخره‌ها و گونه‌ها مطمئناً شـما را تا حد زیادی بـه وجد خواهند آورد.

 

شیرجه در این جا شـما را در عرض 30 دقیقه بـه کشتی غرق میکند و بـه پارک دریایی Great Barrier Reef نزدیک می شوید. این یکی بـه ویژه برای علاقه مندان بـه تاریخ اسـت کـه دوست دارند مکان هاي‌ دست نخورده جهان را حفاری کنند. غواصی شـما را مبهوت می کند زیرا نویدبخش باشکوه ترین منظره زیر آب در سایت Yongala اسـت.

 

4. Thistlegorm، دریای سرخ مصر

Thistlegorm، دریای سرخ مصر

سایت غواصی Thistlegorm Wreck مصر مانند شیرجه بـه تاریخ اسـت! در Thistlegorm، میتوان آثار غرق شده کشتی غرق شده در جنگ جهانی دوم را در شمال دریای سرخ در تنگه گوبا مشاهده کرد. این مکان همچنین شامل تانک، کامیون ارتش، جیپ، موتور، تفنگ و قطعات یدکی مختلف هواپیما و خودرو می باشد.

 

عمیق ترین نقطه در 104 فوت دارای دید بسیار خوبی اسـت کـه گاهی اوقات توسط جریان ها منحرف می شود. معتادان تاریخی باید بـه کشتی غواصی Thistlegorm بروند!

 

5. کوسه و صخره یولاندا، دریای سرخ مصر

کوسه و صخره یولاندا، دریای سرخ مصر

صخره کوسه و یولاندا یک مکان غواصی عالی اسـت کـه استخدام یک راهنما را ضروری می کند. در کوسه و یولاندا، شـما با برخورد با صخره هاي‌ صحرای اخر شروع می‌کنید. با شروع غواصی، می توانید بیش از 50 متر دید را بـه خصوص در زمستان تجربه کنید. صخره کوسه شیرجه هرگز شـما را ناامید نخواهد کرد.

 

شـما باید شاهد گروهی از ماهی تن، مارماهی موری، جک‌ماهی، لاک‌پشت، ماهی ناپلئونی، پرتوهای عقاب باشید کـه در تمام طول سال در دریا حضور دارند. در مواقعی دلفین‌هاي‌ درون دسته‌اي از ماهی‌هاي‌ فوزیل‌تر نیز منظره‌اي برای صید هستند. هیجان انگیز بـه نظر می‌رسد، درست اسـت؟

 

6. Manta Ray Night Dive، هاوایی

Manta Ray Night Dive، هاوایی

غواصی Night Ray Night Dive یکی از نادر و بهترین غواصی هاي‌ جهان اسـت کـه می توانید پس از غروب غواصی را تجربه کنید. هیجان غواصی در دریای پر از زندگی را در تاریکی با تعداد زیادی پلانکتون میکروسکوپی کـه تعداد پرتوهای مانتا در آب متفاوت اسـت را تصور کنید. مناظر باشکوه در اقیانوس منظره اي قابل مشاهده اسـت. زندگی دریایی شامل مارماهی هاي‌ باغی، ماهی بوقلمون هاوایی و باراکودا هلر اسـت. این تجربه غواصی ترسناک و ماجراجویانه یقیناً هیجان‌انگیز اسـت.

 

7. حفره آبی بزرگ، بلیز

حفره آبی بزرگ، بلیز

حفره آبی بزرگ یک نقطه غواصی باشکوه را ایجاد می کند زیرا یک فروچاله دریایی غول پیکر در نزدیکی صخره فانوس دریایی در بلیز اسـت. از نظر بصری خیره کننده بـه نظر میرسد، و با حفاری در عمق 40 فوتی، هیجان ده برابر افزایش می‌یابد.

 

این موقعیت مکانی عالی برای غواصی شبانه نیز ایجاد می کند. اگر خوش شانس باشید، میتوانید از 10 تا 15 صخره کوسه‌هاي‌ کارائیب کـه یکی از جاذبه‌هاي‌ اصلی زیر آب در چاله آبی اسـت فرود بروید. این حفره بزرگ همچنین غارنوردی در آب را ارائه می دهد کـه برای انجام ان نیاز بـه سنگ ریزه اي جدی اسـت.

 

8. USAT Liberty، بالی 1

USAT Liberty، بالی 1

غواصی در بهترین مکان

 

این سایت کـه بـه نام کشتی غرق شده USAT نامگذاری شده اسـت، بـه دلیل قایق 120 متری کـه در آب هاي بکر و آبی قرار دارد، بـه این لیست راه یافته اسـت. این منطقه بـه سختی هیچ جریانی را تجربه می کند، اما بـه خاطر قایق باری غوطه ور در جنگ جهانی دوم مشهور اسـت.

 

زندگی دریایی کـه در این جا شاهد ان خواهید بود شامل ماهی صخره‌اي، طوطی‌ماهی ناهموار، ماهی کاد سیب‌زمینی و حتی لاک‌پشت اسـت. زیبا و نفسگیر اسـت. این سایت یک غواصی متوسط را ایجاد می کند، و شـما می توانید بـه معنای واقعی کلمه دریک روز چهار بار از این سایت بازدید کنید و همان‌ گونه از ان شگفت زده باشید.

 

9. صخره ریشلیو، تایلند

صخره ریشلیو، تایلند

اگر در مقصد ساحلی جهان غواصی نکنید، یکی از بهترین غواصی هاي‌ غواصی در جهان را از دست خواهید داد. راک ریشلیو بـه خاطر کوسه‌هاي‌ نهنگ در سافاری زنده، مانتا اشعه، زندگی بزرگ ماکرو، حیات دریایی متنوع، تحصیل ماهی‌ها و ماهی‌هاي‌ دریایی بزرگ مشهور اسـت.

 

آب‌هاي‌ غنی از مواد مغذی در اعماق دریا، مقصدی عالی برای غواصی اسـت کـه در ان شکوفه‌هاي‌ پلانکتون، دسته‌هاي‌ وسیعی از ماهی‌ها را بـه خود جذب می کنند، بـه ویژه بزرگ‌ترین ماهی‌هایي کـه می توانید شاهد ان باشید. ستون فقرات را خنک می کند اما ارزش این همه ی هیجان را دارد!

 

10. کیپ کری، اندونزی

کیپ کری، اندونزی

در کیپ کری، تنها با یک شیرجه می توانید بیشترین تعداد گونه‌هاي‌ زیر آب را ببینید. با برخورد جریان هاي‌ مختلف در نوک جزیره کری، این نقطه انبوهی از جانوران و گیاهان از جمله انواع کوسه ها، مدارس ماهی، تنوع مرجانی دلربا و موارد دیگر را بـه نمایش گذاشته اسـت. غواصی در کیپ کری هرگز شـما را ناامید نخواهد کرد. شـما بـه سادگی می توانید بـه ته دل برسید و از سرعت زندگی دریایی لذت ببرید.

 


مطالب مشابه: آشنایی با شغل عجیب شنا کردن در فاضلاب «+تصاویر»


 

11. ریویرا مایا، مکزیک

ریویرا مایا، مکزیک

چیزی برای لاک پشت ها دارید؟ در ریویرا مایا شیرجه بزنید زیرا هزاران لاک پشت در اطراف شـما شنا می کنند. منطقه خاص در Riviera Maya یک کوچه لاک‌پشت‌ها اسـت کـه جریان‌هاي‌ عظیمی را حمل می کند کـه شـما را بیشتر برای حفاری حیات دریایی سوق می دهد.

 

این سایت عجیب‌وغریب دارای گونه هاي‌ مختلف ماهی اسـت کـه منظره دریایی باورنکردنی را بـه شـما می دهد. این منطقه همچنین غارها، فروچاله ها و شبکه وسیعی از رودخانه هاي‌ زیرزمینی را برای اکتشاف ارائه می دهد. دومین صخره بزرگ جهان را در خود جای داده اسـت.

 

12. جزایر گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس کـه در سواحل غربی اکوادور در اقیانوس آرام واقع شده اند، یک پارک ملی و یک ذخیره گاه دریایی هستند. بهشت غواصان اسـت! حداکثر عمق در این جا بـه 70 فوت می‌رسد. گونه هاي‌ متعدد کوسه، لاک پشت ها، شیرهای دریایی در گالاپاگوس از شـما استقبال می کنند.

 

بیشتر سایت‌ها دید بالا و جریان‌هاي‌ سرد دارند، اما تعداد کمی از سایت‌هاي‌ دشوار دید کم دارند و باعث ماجراجویی بیشتر می شوند. اما این مانع از یک غواص جاه طلب نمی‌شود کـه گالاپاگوس را کـه یکی از بهترین غواصی هاي‌ جهان اسـت، کاوش کند.

 

13. مرجانی بزرگ، استرالیا

مرجانی بزرگ، استرالیا

چه کسی در مورد غواصی در صخره سد واقع در سواحل کوئینزلند چیزی نشنیده اسـت؟ یکی از بزرگ ترین شگفتی هاي‌ طبیعی، این صخره مکانی غیر قابل تصور رابا صخره هاي‌ مرجانی جذاب برای غواصی ایجاد می کند. زندگی دریایی خیره کننده را در خود جای داده اسـت و از بیش از 3000 سیستم صخره اي و صخره هاي‌ مرجانی تشکیل شده اسـت.

 

می‌توان در عمق 60 متری دریای مرجان شیرجه زد. هیچ نشانه اي از سفید شدن ندارد و ماهی هاي‌ دریایی بزرگی مانند باراکودا، تروالی هاي‌ غول پیکر، هامورهای غول پیکر و تون هاي‌ سگ دندانی را بـه وفور نگه داری می کند.

 

14. پل هرون آبی – ساحل ریویرا، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا

پل هرون آبی - ساحل ریویرا، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا

بهترین مکان های جهان برای غواصی

 

پل بلو حواصیل درسال 2013 توسط مجله ورزشی غواص PADI و بـه دلیل خوب، عنوان بهترین مکان غواصی در جهان را دریافت کرد. علیرغم این کـه این پل در عمیق ترین نقطه خود تنها 20 فوت اسـت، اما هنوز هم تعداد زیادی جانوران آبزی وجوددارد کـه بسیار نادر هستند و حتی برخی از آن ها را در هیچ جای دیگر دنیا نمیتوان دید.

 

با این حال بهترین بخش این اسـت کـه شـما می توانید در پل بلو هرون بدون توجه بـه شرایط بد آب و هوا شیرجه بزنید. این امر بـه دلیل قرار گرفتن ان در تالاب حفاظت شده دریاچه ورث امکان‌پذیر شده اسـت. اگر می‌خواهید مناظر بدیع زندگی دریایی منحصر بـه فرد دراین مکان خاص را ببینید، بـه این غواصی بروید.

 

15. Nakwakto Rapids – بریتیش کلمبیا، کانادا

Nakwakto Rapids - بریتیش کلمبیا، کانادا

تجربه امضا در این جا اسکی روی آب اسـت کـه بـه درخت بسته شده اسـت. این تجربه بـه بهترین وجه ترسناک تعریف می شود، از این رو ان را نه تنها ماجراجویانه بلکه یکی از بهترین غواصی هاي‌ غواصی در جهان می کند.

 

Nakwakto Rapids درکتاب رکورد های جهانی کتاب گینس برای داشتن قویترین جریان ها ثبت شده اسـت. این غواصی برای افراد ضعیف نیست و بـه مهارت و تجربه قابل توجهی برای اجرا نیاز دارد. هر غواصی کـه وارد سنگ برجک می شود بی شک با قوی‌ترین جریان ها روبه‌رو خواهد شد. مطلقاً جایی برای اشتباه وجود ندارد.

 

16. USS Vandenberg – کی وست، فلوریدا کیز، ایالات متحده آمریکا

USS Vandenberg - کی وست، فلوریدا کیز، ایالات متحده آمریکا

چیزهای کمی دراین دنیا هیجان انگیزتر از کاوش دریک کشتی غرق شده وجوددارد. کشتی USS Vandenberg در می 2009 در پناهگاه دریایی ملی فلوریدا کیز بـه خاک سپرده شد. این کشتی بـه عنوان یک زمین بازی غول پیکر برای کسانی کـه عاشق اکتشاف زیر آب هستند عمل می کند. این کشتی دومین صخره بزرگ مصنوعی اسـت کـه بـه طور عمدی در جهان قرار داده شده اسـت و صخره هنوز در حال توسعه اسـت.

 

همچنین باید درنظر داشت کـه در حالی کـه وندنبرگ نسبتاً قابل دسترسی اسـت، کشتی هنوز بسیار پیچیده اسـت و تقریبا مانند پیچ و خم برای کاوش از درون اسـت. جریان ها نیز بسیار قوی هستند و بـه غواصان توصیه می شود کـه در محدوده تجربه خود باقی بمانند.

 

17. پوینت لوبوس – کارمل، کالیفرنیا

پوینت لوبوس - کارمل، کالیفرنیا

غواصی در پارک ملی پوینت لوبوس فقط بـه 15 گروه غواصی در روز محدود می شود. این تضمین می کند کـه صخره هاي‌ مرجانی و تمام حیات وحش زیر آب در شرایط بکر، طبیعی و دست نخورده باقی میمانند. غواصان بـه اعماق آب میروند و با جنگل کلپ مبارزه می کنند کـه در زیر ان نور و سایه برای ایجاد برتری جنگ بـه راه انداخته اند.

 

مناظر خیره کننده اي اسـت و این موضوع را ساده می کند. این یکی از بی ادعاترین تجربه هاي‌ غواصی اسـت کـه می توانید از ان لذت ببرید. هر شخصی کـه در پوینت لوبوس غواصی می کند، واقعاً در زندگی خوش شانس اسـت.

 

18. کوسه نهنگ – Isla Mujeres، مکزیک

کوسه نهنگ - Isla Mujeres، مکزیک

غواصی در Isla Mujeres فرصتی برای شنا در بین کوسه‌هاي‌ نهنگ اسـت و نه، انها شـما را نمیخورند. فصول خاصی از سال وجوددارد کـه غواصی در آب مجاز اسـت و غیر از این مدت هیچ قایق در دریا دیده نمیشود. همچنین، غواصی مجاز نیست، غواصی تنها چیزی اسـت کـه می توانید انجام دهید.

 

اما، این بیش از حد کافی اسـت. وقتی در آب هستید و صدها کوسه نهنگ از هر جهت احاطه شده اند، این هیجان بـه تنهایی ان را بـه یکی از بهترین غواصی هاي‌ جهان تبدیل می کند.

 

19. نعل اسبی پالانکار – کوزومل، مکزیک

نعل اسبی پالانکار - کوزومل، مکزیک

Palancar یک افسانه مکرر در بین غواصان اسـت و یکی از غواصان اسـت کـه اکثر غواصان باتجربه حداقل سالی یک‌بار بـه ان می‌روند. دلیل؟ مناظر تضمینی صخره‌هاي‌ مرجانی شگفت‌انگیز در رنگ‌هاي‌ مختلف و سپس غواصان بـه آمفی‌تئاتر بزرگ نعل اسبی می‌افتند و بـه مارماهی سبز ساکن در راه سلام می کنند.

 

آره اسمش اینطوریه شـما می توانید تا آنجا کـه می‌خواهید بـه عمق بروید و این غواصی پیشرفته را انجام دهید. مرجان‌ها و اسفنج‌ها چیزی هستند کـه شـما را مجبور می کنند کـه بـه دنبال ان باشید.

 

20. نقطه سیاه – Utila، جزایر خلیج

نقطه سیاه - Utila، جزایر خلیج

اگر برای غواصی در جزایر خلیج باشید، احتمالاً نقطه سیاه در اوتیلا مکانی اسـت کـه در ان خواهید یافت. چرا؟ از آنجایی کـه این جزیره بـه غواصی مشهور اسـت، در واقع، غواصی آن قدر در فرهنگ محلی گنجانده شده اسـت کـه میتوان گفت بخشی از DNA Utila اسـت. این نقطه مایل بـه سیاه نام خودرا از سنگ هاي‌ آتشفشانی گرفته اسـت کـه دیواری موازی با ساحل تشکیل میدهند.

 

25 فوت اول پر از مرجان هاي‌ زیبا و نرم اسـت. عمیق‌تر بیفتید و با جریانی نور روبه‌رو می شوید، درحدود 65 فوت پایینتر از سطح دریا، کـه باعث میشود یک شیرجه رانش کاملاً آرامش بخش باشد. این یک آبگرم طبیعی اسـت، زیر آب! همچنین مراقب «تام پیر»؛ طلسم غیر رسمی اوتیلا کـه در نقش یک کوسه سفید ظاهر میشود، باشید.

 


مطالب مشابه: انواع غواصی را بشناسید «عکس»


 

در پایان

در واقع این ورزش در نوع خود، از قدیمی ترین ورزش‌هاي‌ آبی جهان شناخته میشود کـه مثال بارز ان جستجوی مروارید اسـت کـه درحدود چهار هزار سال پیش در دریای مدیترانه انجام می ‌شد و اشخاص برای خارج کردن دانه‌هاي‌ مروارید و یافتن صدف‌هاي‌ مرواریددار، بـه اعماق مدیترانه شیرجه می‌رفتند و دقایقی چند را تنها با تکیه بر هوای ذخیره شده در شش‌هاي‌ خود بـه جست‌وجو برای مروارید می‌پرداختند.