پذیرش دوستی قبل از ازدواج

پذیرش دوستی قبل از ازدواج

کارشناس مذهبی در گفت‌وگو با برنا هشدار داد

جامعه از آموزه‌های دینی دور شده است/پذیرش دوستی‌های قبل از ازدواج از سوی خانواده‌ها

 

کارشناس مذهبی و استاد دانشگاه گفت: باورهایی که امروز در ارتباط با ازدواج در جامعه داریم، خلاف دستورات مطرح شده در اسلام است.

 

حجت‌الاسلام سید علی بنی‌صدر در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی برنا درباره افکار انحرافی ایجاد شده در جوانان اظهار داشت: میان همه افکار اعتقادی و انحرافی که امروزه در جوانان شکل گرفته، نقطه مشترکی وجود دارد و آن منطبق نبودن این افکار با حقیقت است.

 

وی با بیان اینکه یکی از افکار انحرافی ایجاد شده در جوانان، دوستی های قبل از ازدواج است، تصریح کرد: امروزه ازدواج از حالت سنتی خود فاصله گرفته و درحال حاضر شاهد بروز شیوه های نادرست در امر ازدواج هستیم.

 

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه باورهای اعتقادی، باورهایی است که ذهن شخص با آن درگیر می شود و تصور می کند حرف دین است، بیان کرد: امروزه شخص برای فراگیری عقاید درست، وقت نمی گذارد و در نتیجه به آنچه دین خواسته، عمل نمی کند.

 

حجت‌الاسلام بنی صدر با اشاره به اینکه جوانان و خانواده های امروز برای آگاهی از نکاح درست و اسلامی، تلاش نمی کنند، خاطرنشان کرد: باورهایی که امروز در ارتباط با ازدواج در جامعه داریم، خلاف آنچه که در اسلام مطرح شده، است.

 

وی با بیان اینکه روابط و آموزه هایی که در شرع داریم، در خانه اجرا نمی شود، گفت: به طور مثال طبق روایات معصومانه کودک تا 7 سالگی پادشاه خانه است و از 7 تا 14 سالگی عبد خانه است و تا 21 سالگی وزیر و باید از او مشورت گرفت، اما در کدام یک از خانواده‌های ما اینگونه رفتار می شود؟

 

این محقق و کارشناس مذهبی با تأکید بر اینکه اجتماع به طور کلی از آموزه های دینی دور شده است، خاطرنشان کرد: دوستی های قبل از ازدواج در جامعه ما شیوع پیدا کرده، در صورتی که در گذشته این رفتار در جامعه ناپسند بود، اما رواج آن باعث شده یک امر طبیعی تلقی شود.

 

وی ادامه داد: ناگفته نماند آشنایی برای ازدواج، حرف دین است و نمی شود گفت 2 نفر بخواهند تا آخر عمر با هم زندگی کنند و نسبت به یکدیگر شناخت نداشته باشند. اما هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد به نام آشنایی، دختر و پسر به مدت زیادی روابط دوستانه داشته باشند و در آخر بگویند به تفاهم نرسیده اند، یا این آشنایی ها چند بار برای فرد تکرار شود یا همزمان با چند نفر با عنوان آشنایی ارتباط داشته باشند.

 

وی با اشاره به روش صحیح آشنایی قبل ازدواج اظهار داشت: اگر کسی بخواهد با دیگری ازدواج کند، باید ابتدا شرایط اولیه فرد را بپذیرد و با رعایت هنجارها نسبت به هم شناخت پیدا کند و در صورتی که دیداری اتفاق بیفتد، نباید در فضای نامتعارف صورت گیرد و حلال ها و حرام ها باید رعایت شود.

 

حجت‌الاسلام بنی صدر با بیان برخی راهکارها در این باره گفت: جوانان باید علم خود را بالا ببرند. دانش در هر زمینه ای می تواند در تصحیح افکار نادرست کمک کند، در واقع نجات از جهل مؤثر نیست، مگر با آمدن آگاهی و دانش.

 

 

منبع: سایت روز

 

 

جدیدترین مطالب سایت