بیوگرافی علی رضا خمسه

بیوگرافی علی رضا خمسه
بیوگرافی علی رضا خمسه
 
نوع خطوط چهره خمسه و تسلط او بر حرکات صورت ( میمیک ) و نرمی ای که در حرکات بدن او وجود دارد، از همان ابتدای ورود او به حیطه بازیگری، توجه کارگردان‌های کمدی ساز را به خود جلب کرد و بعد از فیلم جدی « مرگ یزدگرد » برنامه سازان تلویزیون سراغ او رفتند و در برنامه‌هایی مانند « نوروزنامه » ، « هوشی و موشی » ، « بورزید و بخندید » ، « حواستو جمع کن » و « نگاه سوم » با اجرای قطعات نمایشی طنز در بین مخاطبان تلویزیون جایگاه ویژه‌ای پیدا کرد .
 

در سال ۱۳۶۷، خمسه در فیلم پرفروش « روز باشکوه » ساخته کیانوش عیاری در کنار « علی نصیریان » « ایرج طهماسب » و « گوهر خیراندیش » بازی کرد . هر چند این فیلم از سوی تماشاگران با اقبال خوبی روبه رو شد اما بازی در مجموعه تلویزیونی « هوشیار و بیدار » که سال ۱۳۶۷ از تلویزیون پخش شد، خمسه را بین مخاطبان عام و خاص کوچک و بزرگ به شهرت خاصی رساند و او را محبوب همه کرد . درهمان سال که کیومرث پوراحمد فیلم خوب « لنگرگاه » را ساخت، خمسه در نقشی کاملا متفاوت در آن ظاهر شد . او در این فیلم، نقش « حمزه » را بازی می‌کرد که در یک مسافرخانه در شهربندرعباس کار می‌کرد و پناهگاه دونوجوانی شده بود که از تهران گریخته و به بندرعباس رفته بودند . نوع بازی و بیان لهجه خمسه، او را به یکی از دوست داشتنی‌ترین شخصیت‌های فیلم تبدیل کرد .

 

در سال ۱۳۶۹ با بازی در فیلم « آپارتمان شماره ۱۳ » به کارگردانی یدالله صمدی در کنار زنده یاد « جمشید اسماعیل خانی » صفحه جدیدی در بازی کمدی او گشوده شد . در این فیلم، خمسه صاحب آپارتمانی در تهران بود که برای فروش آن از کرمان به تهران آمد . او با بیان خوب لهجه کرمانی و بازی روان خود توانست جایزه بهترین بازی ار از جشنواره پیونگ یانگ کره شمالی در سال ۱۹۹۲ از آن خود کند . این فیلم جشنواره نامزد ۷ سیمرغ بود و برنده ۲ سیمرغ نیز شد .

 

در سال ۱۳۷۲ ابوالحسن داوودی فیلم متفاوت و کمدی « من زمین را دوست دارم » را ساخت . در این فیلم، خمسه نقش مردی فضایی را با گریمی کاملا متفاوت بازی کرد . بازی خوب خمسه و تروکاژهای تصویری این فیلم « من زمین را دوست دارم » را با اقبال خوبی از سوی تماشاگران روبرو کرد. در همین سال حسن هدایت فیلم « چشم شیطان » را با ژانری حادثه‌ای و کاملا متفاوت از دیگری کارهای خمسه مقابل دوربین برد و نقش اول آن را به خمسه داد . در این فیلم، بازی پرتنش و فعال او را کاندیدای بهترین بازیگر نقش اول مرد در سال ۱۳۷۲ و دوازدهمین فیلم فجر کرد . « چشم شیطان » از این دوره جشنواره نامزد دریافت ۵ سیمرغ و برنده ۳ سیمرغ شد .

 

در همان سال، خمسه مجموعه بشین، پاشو، بخند را برای گروه کودک و نوجوان شبکه اول ساخت . در این مجموعه، مورد استقبال خانواده‌ها و کودکان قرار گرفت . سالهای بعد، خمسه بدون حضور در سینما، در مجموعه تلویزیونی « میگی نه نگاه کن » بازی کرد و در بخشهای مختلف، توانایی‌های خود را به نمایش گذاشت . در سال ۱۳۸۷ خمسه در فیلم بیست به ایفای نقش پرداخت و به خاطر بازی در این فیلم موفق به دریافت جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد مکمل از بیست و هفتمینجشنواره فیلم فجر شد.علیرضا خمسه در مجموعه پایتخت ۱ و ۲ نقشی متفاوت را در نقش بابا پنجلی ایفا نمود و این نقش ماندگار شد.

 

 

فیلم سینمایی
۱۳۹۱ – سلام بر فرشتگان
۱۳۸۹ – نخودی
۱۳۸۹ – خواب های دنباله دار
۱۳۸۹ – دختر شاه پریون
۱۳۸۹ – قبرستان غیرانتفاعی
۱۳۸۷ – شب هزار و یکم
۱۳۸۷ – بیست
۱۳۸۷ – میزاک
۱۳۸۵ – قاعده بازی
۱۳۷۹ – یکی بود یکی نبود (با حضور افتخاری)
۱۳۷۶ – کلید ازدواج
۱۳۷۵ – مینا و غنچه
۱۳۷۴ – پاکباخته
۱۳۷۴ – ماه پیشونی
۱۳۷۳ – بوی خوش زندگی
۱۳۷۳ – مهریه بی بی
۱۳۷۲ – چشم شیطان
۱۳۷۲ – من زمین را دوست دارم
۱۳۷۱ – چهارشنبه عزیز
۱۳۷۱ – مأموریت آقای شادی
۱۳۷۱ – دلاوران کوچه دلگشا
۱۳۷۰ – جیب برها به بهشت نمی‌روند
۱۳۷۰ – دو نفر و نصفی
۱۳۶۹ – آپارتمان شماره ۱۳
۱۳۶۸ – شکار خاموش
۱۳۶۸ – زیر بام‌های شهر
۱۳۶۷ – لنگرگاه
۱۳۶۷ – روز باشکوه
۱۳۶۶ – شاید وقتی دیگر
۱۳۶۱ – مرگ یزدگرد

 

مجموعه تلویزیونی

۱۳۹۲ – پایتخت ۲
۱۳۹۱ – تهران پلاک یک
۱۳۹۱ – مهمانان ویژه
۱۳۹۰ – پایتخت
۱۳۸۹ – دارا و ندار
۱۳۸۸ – کلاه قرمزی و پسرخاله (فقط یک قسمت)
۱۳۸۷ – مرد هزار چهره
۱۳۸۲ – جمعه تعطیل نیست (برنامه زنده شبکه ۵)
۱۳۷۸ – می گی نه نگاه کن
۱۳۷۶ – بشین، پاشو، بخند (گروه کودک و نوجوان شبکه ۱)
۱۳۶۷ – هوشیار و بیدار
؟؟؟؟ – هوشی و موشی
؟؟؟؟ – بوزید و بخندید
؟؟؟؟ – نوروزنامه
؟؟؟؟ – حواستو جمع کن
؟؟؟؟ – نگاه سوم
؟؟؟؟ – چراغ جادو (فقط دو قسمت)

 

جوایز

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد مکمل از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم بیست (۱۳۸۷)
بهترین بازیگر مرد از جشنواره بین‌المللی فیلم پیونگ یانگ، برای فیلم آپارتمان شماره ۱۳.

 
 
جدیدترین مطالب سایت