بروزرسانی : 18 خرداد 1403

بیوگرافی اسطوره بازیگری آقای عزت الله انتظامی

بیوگرافی اسطوره بازیگری آقای عزت الله انتظامی

بیوگرافی عزت الله انتظامی آقای بازیگر ایرانی

یکی از بازیگران محبوب و پرطرفدار ایرانی، آقای عزت الله انتظامی می باشد. ایشان با نقش آفرینی در فیلم های متنوع و متفاوت توانسته اند؛ محبوبیت قابل توجهی را کسب کنند. آقای انتظامی یکی از بازیگران موفق ایرانی هستند که موفق به کسب جوایز مختلفی نیز شده اند. وی علاوه بر بازیگری در عرصه کارگردانی فیلم های سینمایی و تئاتر نیز فعالیت می کنند.

ایشان اولین بازیگران ایرانی هستند که موفق به کسب جایزه بین المللی شده است. آقای انتظامی یکی از چهره های ماندگار و شناخته شده سینمای ایران نیز به شمار می آیند. در سال ۱۳۸۲ در طی یک جشنواره داخلی، وی به عنوان یک چهره ماندگار معرفی شده اند.

در بسیاری از فیلم های تاریخی و مهیج ایرانی ایشان نقش آفرینی کرده اند. در بیوگرافی عزت الله انتظامی (آقای بازیگر ایران) تمامی جوانب زندگی شخصی و فعالیت کاری ایشان اشاره شده است. وی از همان ابتدا به واسطه استعداد و نبوغ بسیار ویژه خود، ابعاد جدیدی از نقش آفرینی را در فیلم های ایرانی ثبت کرده است. آقای انتظامی از همان ابتدا رویای بازگیری را در سر داشت.

در نهایت در اواسط سنین نوجوانی به طور رسمی فعالیت حرفه ای خود را در این عرصه آغاز کرد. اگر مایل هستید بهترین سکانس های دیدنی آقای عزت الله انتظامی را مشاهده کنید  به مطلب دیالوگ های ماندگار از مرحوم عزت الله انتظامی سری بزنید.

بیوگرافی عزت الله انتظامی آقای بازیگر ایران

عزت الله انتظامی چه کسی است؟

آقای انتظامی یکی از موفق ترین بازیگران ایرانی مرد هستند. ایشان در بسیاری از تئاترهای ماندگار ایرانی نیز نقش اجرا کرده اند‌‌. وی در تاریخ ۳۱ خرداد سال ۱۳۰۳ به دنیا آمده اند. وی در محله سنگلج تهران در یک خانواده اصیل ایرانی با وضعیت اقتصادی متوسط چشم به جهان گشود.

ایشان پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در مدارس تهران، برای شروع تحصیلات عالی هنرستان صنعتی را انتخاب کردند. در هنرستان صنعتی شهر تهران ایشان در رشته برق صنعتی تحصیلات خود را ادامه دادند. در نهایت در سال ۱۳۲۶ پس از اتمام تحصیلات عالی خود فعالیت هنری خود را آغاز کردند.

در تمامی مصاحبه های انجام شده آقای انتظامی اعلام کرده است که علاقه شخصی و قلبی ایشان بازیگری و نقش آفرینی می باشد. در ابتدا برای ورود به دنیای بازیگری با مخالفت خانواده مواجه شد. در نهایت پس از یک دوره کاری کوتاه مدت موفق با اندوخته مالی خود به کشور آلمان مهاجرت کرد.

وی در شهر هانوفر آلمان در یکی از مدارس شبانه هنر و تئاتر تحصیلات خود را ادامه داد. وی در همین مدرسه نیز به دلیل استعداد بسیار خاص و ویژه توانست؛ با نمرات بسیار خوبی دوره تحصیلی خود را به اتمام برساند.

عزت الله انتظامی چه کسی است؟

دوران تحصیل عزت الله انتظامی

عزت الله انتظامی پس از مدت زمان کوتاهی توانست با بهترین نمرات از برترین مرکز آموزشی بازیگری در دنیا فارغ التحصیل شد. پس از بازگشت به ایران در بسیاری از تئاترهای مختلف شرکت کرد. از همان ابتدا با شرکت در چنین تئاترهایی توانست؛ محبوبیت لازم را در بین مردم کسب کند.

متاسفانه در سال های ۱۳۴۰ و حتی ۱۳۵۰ به دلیل شرایط موجود فضای سینمای ایران بسیار نامناسب و آلوده به فساد بود. ایشان نیز بازیگری کاملا اخلاق مدار و همچنین پایبند به مذهب ایرانی بودند. در نتیجه در این دوران به جای بازیگری در عرصه دوبله فیلم و اجرای نمایش های خیابانی فعالیت خود را دنبال کرد.

در نهایت به واسطه میانجیگری برخی از دوستان و آشنایان که در فیلم های ایرانی نقش آفرینی کرده بودند؛ اقدام به حضور در تلویزیون کرد. کارگردان فیلم سینمایی گاو در سال ۱۳۴۸ استعداد نهفته و ویژه ایشان را به صورت قطعی کشف کرد.

آقای مهرجویی پس از کشف این استعداد اقدام به پرورش آن نیز کرد. ایشان در سایر آثار آقای مهرجویی نظیر آقای هالو، دایره مینا، پستچی، اجاره نشین ها، هامون و بانو شرکت کردند. ایشان علاوه بر آقای مهرجویی در دهه ۱۳۴۰ و حتی دهه ۱۳۵۰ با آقایان علی حاتمی و محسن مخملباف نیز همکاری داشتند. وی در فیلم مستند عشق پرداز به همراه آقای فرشچیان نقش آفرینی کرده اند. آقای کیمیایی از حضور ایشان در فیلم حکم به عنوان یک افتخار بزرگ برای تاریخ سینمای ایران یاد کردند.

دوران تحصیل عزت الله انتظامی

دنیای بازیگری استاد عزت الله انتظامی بزرگ مرد سینمایی ایران

آقای انتظامی در تمامی سال ها هدف خود را کسب مهارت های پیشرفته بازیگری قرار دارد. در نهایت ایشان در شال ۱۳۴۸ تصمیم به کسب تجربه آکادمیک در ایران گرفت. ایشان به دلیل استعداد ویژه و بسیار خاصی که در این زمینه داشتند؛ بدون کنکور وارد دانشگاه هنرهای زیبای تهران شد. حضور در این دانشگاه نقطه عطف فعالیت هندی موفق آقای انتظامی بود. پس از اتمام تحصیلات در مقاطع مختلف در این دانشگاه به صورت افتخاری به عنوان استادیار اقدام به تدریس تئاتر کرد.

سیاری از بازیگران موفق و پرطرفدار ایرانی در دامان ایشان مهارت لازم را به دست آورده اند. در این دوران طلایی بسیاری از بازیگران ایرانی در سایه ایشان مهارت لازم جهت بازیگری را به دست آوردند. به گفته وی از سن ۱۴ سالگی اولین فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد.

سنین نوجوانی با پیش پرده خانه در تئاترهای خیابان لاله زار توانست؛ مهارت ها و استعدادهای شخصی خود را پرورش دهد. در دوران جوانی در سال ۱۳۲۰ در تئاتر اولتیماتوم شرکت کرد. این تئاتر حرفه ای توسط پرویز خطیبی نوشته شده بود و در لاله زار تهران اجرا می شد.

وی تا سال ۱۳۲۶ در بیش از ده تئاتر مختلف بارها نقش اجرا کرد. ایشان در هنرستان با آقایان هوشنگ بهشتی، نصرت الله کریمی، حمید قنبری و محمدعلی جعفری آشنا شدند. اگر علاقمند به دیدن  تصویر مجسمه آقای عزت الل انتظامی که ساخته اند هستید این مطلب تصاویری از ساخت تندیس عزت الله انتظامی را مشاهده فرمایید.

دنیای بازیگری استاد عزت الله انتظامی بزرگ مرد سینمایی ایران

کارنامه هنری عزت الله انتظامی

عزت الله انتظامی پدر نوازنده و آهنگساز معروف، مجید انتظامی می باشد. مجید انتظامی در سال ۱۳۲۶ در تاریخ ۱۸ اسفند در شهر تهران به دنیا آمد. ایشان یکی از آهنگسازان برجسته سینمای ایران هستند. همچنین تاکنون بارها در جشنواره های مختلف موفق به کسب جوایز گوناگون شده اند‌. این پدر و پسر بارها در فیلم های مشترک با یکدیگر همکاری داشته اند.

آقای انتظامی اخرین بار در سال ۱۳۸۸ در فیلم راه آبی ابریشم نقش آفرینی کردند. در کارنامه بازیگری ایشان آثار موفقی همچون

*1348 گاو

*1349 آقای هالو

*1351 بی تا

*پستچی

*صادق کرده

*1352 ستارخان

*قیامت عشق

*1353 بنگاه تاترال (ناتمام)

*1355 شیر خفته

*ملکوت

*1357 این گروه محکومین

*دایره مینا

*غبارنشین ها

*1360 مدرسه ای که می رفتیم

*1361 حاجی واشنگتن

*1362 خانه عنکبوت

*1363 کمال الملک

*1364 چمدان

*1365 اجاره نشین ها

*شیر سنگی

*1366 شیرک

*1367 جعفرخان از فرنگ برگشته

*در مسیر تندباد

*کشتی آنجلیکا

*گراند سینما

*1368 هامون

*1369 سایه خیال

*1379 بانو

خانه خلوت

*ناصرالدین شاه آکتور سینما

*1372 بازیچه

*جنگ نفتکش ها

*روز فرشته

*1373 روز واقعه

*روسری آبی

*۱۳۷۵ جهان پهلوان تختی (نسخهٔ اول – ناتمام)

*1377 باد و شقایق

*کمیته مجازات

1378 میکس

*1380 خانه ای روی آب

*1381 گاوخونی

*دیوانه ای از قفس پرید

*1383 جایی برای زندگی

*1384 حکم

*ستاره ها 1: ستاره می شود

*1385 مینای شهر خاموش (امیرشهاب رضویان)

*شهری که دوست می دارم (رسول صدرعاملی)1386

*شب – رسول صدرعاملی، 1387 زادبوم (ابوالحسن داوودی) این فیلمدر بیست و هفتمین جشنوارهٔ بین المللی فیلم فجر نمایش داده شد، 1387 زندگی با چشمان بسته (رسول صدرعاملی) – نمایش در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر ، 1388 چهل سالگی (علی رضا رئیسیان) – نمایش در بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر راه آبی ابریشم (1387) هستند.

کارنامه هنری عزت الله انتظامی

آثار عزت الله انتظامی در تلویزیون

آقای انتظامی علاوه بر فیلم های سینمایی و تئاتر در فیلم های تلویزیونی نیز شرکت کرده اند. بسیاری از آثار ایشان حتی در کشورهای همسایه نیز مورد توجه قرار گرفته اند. همچنین ایشان در سایه شرکت در چنین فیلم های تلویزیونی توانسته اند؛ جوایز مختلفی را در جشنواره های داخلی کسب کنند.

از دیدگاه آقای انتظامی تلویزیون بستری هوشمند برای ارتقاء و پیشرفت هنرهای بازیگری است. همچنین نقطه عطف موفقیت وی شرکت در برنامه های تلویزیونی موفق بود‌. آقای انتظامی با جدیت تمام در فیلم های مختلف شرکت و ایفای نقش می کردند. ایشان در دوران بازیگری و تئاتر همانند اسطوره ای بی همتا فعالیت هنری خود را دنبال می کردند.

ایشان در بسیاری از تله تئاترهای ایرانی و پرطرفدار حضور داشته اند. این تله تئاترها حتی بعد از گذشت چندین دهه محبوب و پرطرفدار هستند. علت این مسئله درون مایه قوی و محتوای چالش برانگیز هر محصولی می باشد‌ از تله تئاترهای که ایشان در آن حضور داشته اند، به موارد ذیل می توان اشاره داشت:

1377–1378 محاکمه

1374 زندگی

1358–1366 هزاردستان

1357 تله فیلم «مسافرت»

1346 تله تئاتر «از خود گریخته»

1346 تله تئاتر «تولد»

1346 تله تئاتر «راشل»

1345 تله تئاتر «پیک نیک»

1345 تله تئاتر «مجسمه جاندار»

1345 تله تئاتر «مرد کوته فکر»

1345 تله تئاتر «انفجار»

1344 تله تئاتر «کبوتر جَلد و معاملات»

1344 تله تئاتر «جعفرخان از فرنگ برگشته»

1344 تله تئاتر «دلیجان»

1344 تله تئاتر «آرامگاه ماهان»

1344 تله تئاتر «ترازوی پایه بلند»

1344 تله تئاتر «غرور دزد گاوصندوق»

1344 تله تئاتر «آدمهای شب»

1344 تله تئاتر «گاو»

1343 تله تئاتر «روشنایی های خانه ما»

1343 تله تئاتر «دیدار

1343 تله تئاتر «عروس»

1343 تله تئاتر «گوهر شب چراغ»

1343 تله تئاتر «یک کلاغ، چهل کلاغ»

1343 تله تئاتر «آدمهای شب»

1343 تله تئاتر «تنهایی»

1343 تله تئاتر «شنل»

1342 تله تئاتر «عروسک های گوشتی»

1342 تله تئاتر «ابرام آقا»

1342 تله تئاتر «کنار جاده»

1342 تله تئاتر «تا نیمه شب»

1342 تله تئاتر «شادروان مادر خانم»

1342 تله تئاتر «ازدواج با مکاتبه»

1342 تله تئاتر «داستان یک شب»

1342 تله تئاتر «حماسه بازگشت و انتظار»

1342 تله تئاتر «غریبه»

1342 تله تئاتر «دست بزن»

1341 تله تئاتر «آتشکده»

1341 تله تئاتر «تنهایی»

1341 تله تئاتر «دو خجول»

1341 تله تئاتر «شوم»

1341 تله تئاتر «خشت اول»

1341 تله تئاتر «آگهی ازدواج»

1341 تله تئاتر «چشمهای قشنگ خانم والری»

1341 تله تئاتر «عشق شوم»

1341 تله تئاتر «گردنبند مروارید»

1341 تله تئاتر «کلبه»

1341 تله تئاتر «بازگشتی نیست»

1340 تله تئاتر «بعد از همه آن سالها»

1340 تله تئاتر «مکتب بیوه ها»

1340 تله تئاتر «بیم و امید»

1340 تله تئاتر «نرس از جریمه»

1340 تله تئاتر «شیدوش و ناهید»

1340 تله تئاتر «رستاخیز»

آثار عزت الله انتظامی در تلویزیون

جوایز بازیگری آقای عزت الله انتظامی

ایشان افتخار حضور و شرکت در جشنواره های مختلف ایرانی را داشته اند. همچنین در دهه ۹۰ افتخار کارشناسی و حتی نقد بسیاری از آثار را در جشنواره های گوناگون داشته اند. ایشان به واسطه کارنامه بازیگری موفق توانسته اند؛ جوایز بسیار زیادی را دریافت کنند.

یکی از ستاره های بازیگری ایران که قطعا بدون تکرار است؛ آقای عزت الله انتظامی می باشد. ایشان برنده جایزه دوم بازیگر مرد از جشنواره شیکاگو در سال 1971 شده اند. این جایزه به دلیل نقش آفرینی متفاوت و پرقدرت ایشان در فیلم گاو ارائه شد. همین جایزه باعث تشویق ایشان جهت شرکت در فیلم های متنوع و جدید شده است.

ایشان اولین بازیگر ایرانی بودند که موفق به کسب چنین عنوان خاصی شدند. ایشان در هفدهمین جشنواره فیلم فجر به دلیل شرکت در فیلم گراند سینما موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر مرد شدند. همچنین وی در دوازدهمین جشنواره فیلم فجر نیز به دلیل نقش آفرینی در فیلم روز فرشته دوباره افتخار کسب جایزه را داشتند.

در دهمین جشنواره فیلم فجر نیز به دلیل موفقیت بی بدیل در فیلم ناصرالدین شاه، آکتور سینما و خانه خلوت جوایز متنوعی را دریافت کردند. در فیلم هالو سبک متفاوتی از نقش آفرینی را ایشان اجرا کردند؛ به همین علت برنده جایزه مجسمه سپاس شدند.

جوایز بازیگری آقای عزت الله انتظامی

درگذشت آقای عزت الله انتظامی

این بازیگر سرشار از استعداد نهفته بازیگری در تاریخ ۲۶ مرداد سال ۱۳۹۷ به دلیل سکته مغزی دار فانی را وداع گفت. ایشان در سن ۹۴ سالگی به دلیل کهولت سن و سکته مغزی درگذشت. فرزندان ایشان آقایان مجید انتظامی، شهاب انتظامی و رامین انتظامی مراسمی بزرگ برای یادبود پدرشان برگزار کردند. ایشان نیز همانند دیگر بازیگران پرطرفدار ایرانی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا دفن شده اند‌‌.

ایشان دارای نشان فرهنگ و هنر درجه یک هستند که خود افتخاری بزرگ برای هر بازیگر ایرانی می باشد. ایشان افتخار حضور و شرکت در آیین تجلیل یونسکو در سال ۲۰۰۶ را نیز داشته اند. منزل مسکونی آقای انتظامی به عنوان یک موزه مردمی همه روزه قابل بازدید می باشد.

جامعه هنری ایرانی به منظور ارج نهادن به آقای عزت الله انتظامی، منزل مسکونی ایشان را تبدیل به یک موزه مردمی کرده است. همه روزه حتی در روزهای تعطیل نیز می توان از این موزه مردمی دیدن کرد. خانه موزه انتظامی در اواخر اردیبهشت سال ۱۳۹۳ تاسیس و ثبت شد.

پیکر ایشان پس از فوت از مقابل تالار وحدت عبور داده شد؛ زیرا ایشان قبل از فوت این گونه وصیت کرده بودند. این بازیگر پرطرفدار ایرانی در قلب طرفداران فیلم جایگاه بسیار ویژه و ارزنده ای دارد. ایشان در تمامی این سال ها دغدغه خدمت به دنیای هنر ایران به سبکی متفاوت را داشته اند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت