نگاهی به بهترین کارهای مسعود کیمیایی کارگردان مشهور ایرانی

نگاهی به بهترین کارهای مسعود کیمیایی کارگردان مشهور ایرانی

مسعود کیمیایی بـه خاطر سبک کارگردانی منحصر بـه فرد و تأثیرگذارش در سینمای ایران شناخته شده اسـت. او بـه عنوان استاد قهرمان‌سازی در سینمای ایران مشهور اسـت و آثارش اغلب در ژانر اجتماعی-سیاسی قراردارند. کیمیایی با ساخت فیلم قیصر درسال ۱۳۴۸؛ دو قطب هنری و تجاری سینما را بـه هم پیوند داد و بـه عنوان یکی از آغازگران دوره‌اي شناخته شد کـه بـه عنوان موج نو در سینمای ایران نامیده می شود.

 

بیوگرافی مسعود کیمیایی کارگردان مشهور

بیوگرافی مسعود کیمیایی

مسعود کیمیایی یکی از فیلمسازان برجسته و تأثیرگذار ایرانی اسـت کـه در ۷ مرداد ۱۳۲۰ در تهران بـه دنیا آمد. او بـه عنوان یکی از چهره‌هاي‌ اصلی موج نوی سینمای ایران شناخته می شود و با ساخت فیلم‌هایي مانند قیصر و گوزن‌ها، نام خودرا بـه عنوان کارگردانی مؤلف و پیشگام در سینمای ایران مطرح کرده اسـت.

 

کیمیایی همچنین در زمینه نویسندگی رمان و شعر نیز فعالیت داشته و آثاری دراین حوزه‌ها منتشر کرده اسـت. او در طول دوران حرفه‌اي خود، جوایز متعددی را از جشنواره‌هاي‌ داخلی و بین‌ المللی دریافت کرده و بـه عنوان یکی از چهره‌هاي‌ ماندگار سینمای ایران شناخته شده اسـت.

 

بهترین فیلمهای مسعود کیمیایی

بهترین فیلمهای مسعود کیمیایی

مسعود کیمیایی، یکی از جریان‌سازترین فیلمسازان سینمای ایران اسـت و آثار درخشانی را در کارنامه‌اش دارد. در ادامه، بهترین فیلم‌هاي‌ مسعود کیمیایی را برای شـما معرفی میکنم:

 

 • فیلم قیصر
 • فیلم رضا موتوری
 • فیلم گوزن ها
 • فیلم خون شد
 • فیلم قاتل اهلی
 • فیلم متروپل
 • فیلم حکم
 • فیلم سربازهای جمعه
 • فیلم اعتراض
 • فیلم ردپای گرگ
 • فیلم دندان مار
 • فیلم سفر سنگ

 


مطالب مشابه: نقد و بررسی فیلم سینمایی ایلیا جستجوی قهرمان


 

فیلم قیصر

فیلم قیصر

فیلم قیصر یکی از آثار ماندگار و تأثیرگذار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۴۸ ساخته شده. این فیلم نقش مهمی در پدیدآوردن موج نو در سینمای ایران داشته و بـه عنوان یکی از نمادهای سینمای معاصر ایران شناخته میشود.

 

داستان فیلم درباره‌ي قیصر، با بازی بهروز وثوقی، اسـت کـه پس از بازگشت از سفر و آگاهی از خودکشی خواهرش بـه دلیل تجاوز، بـه دنبال انتقام از عاملان این حادثه می رود. فیلم با نمایش تصویری از جامعه‌ي ان زمان و بازتاب مسائل اجتماعی، بـه شکلی هنرمندانه بـه موضوعاتی چون عدالت، انتقام و اخلاق می پردازد.

 

قیصر بـه دلیل داستان پرکشش و نوآوری‌هاي‌ فنی و هنری‌اش، تأثیر زیادی بر روی نسل‌هاي‌ بعدی فیلمسازان ایرانی گذاشته و همان‌ گونه بـه عنوان یکی از آثار مرجع در تاریخ سینمای ایران مورد بررسی و تحلیل قرار میگیرد.

 

فیلم رضا موتوری

فیلم رضا موتوری

فیلم رضا موتوری یکی از آثار مهم و تأثیرگذار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۴۹ ساخته شده. این فیلم درام ایرانی با بازی بهروز وثوقی، فریبا خاتمی، پروین ملکوتی و بهمن مفید، داستانی جذاب و پیچیده را روایت می کند.

 

رضا، کـه خودرا بـه دیوانگی زده اسـت، بـه اتفاق دوستش از تیمارستان خارج میشود و بـه کارخانه‌اي دستبرد میزند. در همین حال، فرخ، نویسنده‌اي کـه شباهت زیادی بـه رضا دارد، برای تحقیق در مورد زندگی دیوانه‌ها بـه تیمارستان می رود و جایش با رضا عوض می شود. رضا وارد زندگی اشرافی نویسنده شده و عاشق نامزد او، فرنگیس، می شود کـه این اتفاق مسیر زندگی‌اش را تغییر میدهد.

 

فیلم رضا موتوری بـه دلیل داستان پرکشش و نوآوری‌هاي‌ فنی و هنری‌اش، تأثیر زیادی بر روی نسل‌هاي‌ بعدی فیلمسازان ایرانی گذاشته و همان‌ گونه بـه عنوان یکی از آثار مرجع در تاریخ سینمای ایران مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.

 

فیلم گوزن ها

فیلم گوزن ها

فیلم گوزن‌ها از آثار مهم و تأثیرگذار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۵۳ ساخته شده. این فیلم بـه عنوان یکی از مشهور ترین و محبوب‌ترین ساخته‌هاي‌ کیمیایی شناخته می شود ودر کنار فیلم قیصر، جایگاه ویژه‌اي در تاریخ سینمای ایران دارد.

 

داستان فیلم درباره مردی تحت تعقیب بـه نام قدرت «با بازی فرامرز قریبیان» اسـت کـه پس از سرقت مسلحانه از بانک، خودرا بـه دوستش سید رسول «با بازی بهروز وثوقی» میرساند. سید مردی معتاد اسـت و همراه با فاطمه کـه دورانی عاشق یک دیگر بوده‌اند زندگی میکند. فاطمه بازیگر تئاتر اسـت. سید با کمک معنوی قدرت بـه خود می آید ودر مقابل مزاحمت‌ها و سپس هروئین فروشی کـه وی را بـه اعتیاد کشانده، می ایستد. در نهایت، پلیس رد قدرت را در خانه سید می یابد و درگیری بـه وقوع می‌پیوندد کـه منجر بـه مرگ هردو می شود.

 

گوزن‌ها بـه دلیل داستان پرکشش و نوآوری‌هاي‌ فنی و هنری‌اش، تأثیر زیادی بر روی نسل‌هاي‌ بعدی فیلمسازان ایرانی گذاشته اسـت. بهروز وثوقی با بازی دراین فیلم جایزه‌ي بهترین بازیگر مرد را در سومین جشنواره جهانی فیلم تهران درسال ۱۳۵۳ از ان خود کرده اسـت. همچنین، در رأی‌گیری‌هاي‌ مختلف، گوزن‌ها بـه عنوان یکی از بهترین فیلم‌هاي‌ تاریخ سینمای ایران شناخته شده اسـت.

 

فیلم خون شد

فیلم خون شد

فیلم خون شد یکی از آثار اخیر مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۹۸ ساخته شده. این فیلم در ژانر خانوادگی-اجتماعی و درام قرار دارد و بـه مسائل و چالش‌هاي‌ اجتماعی میپردازد.

 

داستان فیلم درباره زنی بـه نام خانم‌جانی «با بازی نسرین مقانلو» اسـت کـه عهده‌دار مراقبت از فرزندان شوهر و دختر خودش اسـت. خانم‌جانی کـه اقتدار و زنانگی خاصی دارد، برای خانواده‌اش ایثار می کند. او فاصله سنی زیادی با شوهرش دارد و بـه‌شدت دل‌نگران خانه و همسر و فرزندانش اسـت.

 

فیلم خون شد در ۳۸ امین دوره جشنواره فیلم فجر بـه نمایش درآمد و نامزد دریافت دو جایزه «بهترین بازیگر نقش مکمل زن» و «بهترین چهره‌پردازی» شد. این فیلم بـه دلیل پرداختن بـه موضوعات اجتماعی و خانوادگی و همچنین نگاه عمیق بـه شخصیت‌ها و روابط انسانی، مورد توجه قرار گرفته اسـت.

 

فیلم قاتل اهلی

فیلم قاتل اهلی

فیلم قاتل اهلی یکی از آثار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۹۵ ساخته شده ودر ژانر اکشن و درام قرار دارد. این فیلم با بازی پرویز پرستویی و کارگردانی کیمیایی، داستان پزشک جلال سروش، کارآفرین موفق بخش خصوصی را روایت می کند کـه تصمیم بـه افشای خیانت‌هاي‌ شرکت پیسارو دارد، شرکتی کـه بـه عنوان مافیای قدرت و ثروت شناخته میشود.

 

فیلم قاتل اهلی با حواشی مختلفی همراه بوده اسـت، از جمله اختلافات بین کارگردان و تهیه‌کننده در مورد تدوین فیلم کـه بـه رسانه‌ ها کشیده شد. فیلم قاتل اهلی نامزد دریافت جوایز متعددی شده اسـت، از جمله در یازدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی و بیستمین جشن خانه سینما.

 

فیلم متروپل

فیلم متروپل

فیلم متروپل یکی از آثار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۹۲ ساخته شده. این فیلم در ژانر درام قرار دارد و داستان ان دریک سینمای قدیمی بـه نام متروپل رخ می دهد. داستان فیلم حول محور زنی با چهره خونین اسـت کـه از دست کسانی کـه قصد ربودن وی را دارند فرار میکند و بـه محلی کـه سابقاً سینما بوده و الان باشگاه بیلیارد اسـت، می رود. در آنجا با مردانی مواجه می شود کـه بـه او پناه میدهند.

 

متروپل در جشنواره فیلم فجر با واکنش‌هاي‌ متفاوتی روبرو شد. برخی منتقدان این فیلم را بـه عنوان ادای دین بـه سینمای کلاسیک و تصویری از جهان رو بـه زوال ودر حال فروپاشی سینما توصیف کرده‌اند. همچنین، برخی دیگر از منتقدان بـه پرداختن بـه موضوع سینما بـه عنوان نقطه قوت فیلم اشاره کرده‌اند.

 

فیلم حکم

فیلم حکم

فیلم حکم یکی از آثار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۸۳ ساخته شده ودر ژانر جنایی و درام قرار دارد. این فیلم با بازی هنرمندانی چون عزت الله انتظامی، لیلا حاتمی، بهرام رادان، خسرو شکیبایی، پولاد کیمیایی، لادن طباطبایی، مریلا زارعی، سعید پیردوست، جلال پیشواییان و سامان ارسطو بـه ایفای نقش پرداخته‌اند.

 

داستان فیلم درباره‌ي حکمی اسـت کـه صادر شده و باید اجرا شود. اگر کسی بترسد یا نتواند با حکم کنار بیاید، حکم برای خودش صادر میشود. ماهیت پول خرید و فروش اسـت و آنانی کـه میان پول و معامله زندگی میکنند، عاقبت بـه صدور حکم یک دیگر می رسند. رضا معروفی، کـه خود صاحب حکم اسـت، اما ان را اجرا هم می کند، سهند را امان می دهد، بـه خانه می‌آورد و برای گرفتاری‌اش چاره‌اي مییابد.

 


مطالب مشابه: بیوگرافی بازیگران فیلم مست عشق + داستان فیلم سینمایی مست عشق


 

فیلم سربازهای جمعه

فیلم سربازهای جمعه

فیلم سربازهای جمعه یکی از آثار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۸۲ ساخته شده. این فیلم در ژانر درام قرار دارد و داستان ان درباره چند سرباز اسـت کـه یک روز جمعه بـه همراه گروهبان خود بـه شهر می آیند. این روز تعطیل اما برای ان‌ها حوادثی تازه در پی دارد و ان‌ها را بـه نگاهی دیگر میرساند.

 

فیلم سربازهای جمعه در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر «۱۳۸۲» دربخش بهترین بازیگر نقش دوم زن «مریلا زارعی» سیمرغ بلورین را کسب کرده‌اسـت. این فیلم با نگاهی بـه زندگی سربازان و چالش‌هایي کـه با ان مواجه میشوند، بـه مسائل اجتماعی و روابط انسانی میپردازد و لحظه‌هاي‌ سینمایی نابی را ارائه می دهد.

 

فیلم اعتراض

فیلم اعتراض

فیلم اعتراض یکی از آثار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۷۸ ساخته شده. این فیلم در ژانر درام اجتماعی قرار دارد و داستانی پرتنش و عاطفی را در بستر شهری روایت میکند. داستان فیلم درباره امیرعلی «با بازی داریوش محترم» اسـت کـه پس از دوازده سال از زندان آزاد می شود.

 

او بـه جرم قتل نامزد برادرش کـه با مردی بـه نام احمد رابطه نامشروع داشته، زندانی شده بود. پس از آزادی، امیرعلی با تغییرات زیادی درخانواده و جامعه مواجه میشود و درگیر ماجراهایی می گردد کـه وی را بـه سمت مجدی «با بازی بیتا فرهی»؛ خواهر هم‌سلولی‌اش می‌کشاند.

 

امیرعلی کـه شریفه، نامزد برادرش رضا، را بـه دلیل رابطه نامشروعش با مردی بـه نام احمد بـه قتل رسانده، پس از دوازده سال از زندان آزاد میشود. پیش از آزادی، هم سلولی اش محسن دربندی، انگشتری بـه او می دهد و بـه او سفارش میکند پس از گرفتن طلب او از مردی بیرون از زندان، از زنی بـه نام مجدی حمایت کند و سر و سامانی بـه زندگی او بدهد.

 

فیلم ردپای گرگ

فیلم ردپای گرگ

فیلم ردپای گرگ یکی از آثار مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۷۰ ساخته شده ودر ژانر اکشن و درام قرار دارد. این فیلم داستانی پرتنش و عاطفی را در بستر شهری روایت میکند و بـه تصویر کشیدن بافت جغرافیایی و سویه‌هاي‌ اجتماعی تهران را بـه نمایش می گذارد.

 

رضا، کـه توسط دوست دوران جوانی‌اش صادق خان بـه تهران دعوت میشود، بیست سال پیش سه روز قبل از عروسی‌اش با طلعت بـه زندان افتاده و پس از آزادی در شوشتر مانده‌اسـت. پس از ورود بـه تهران، رضا زخمی می شود و خودرا بـه محل کار طلعت دریک خیاط‌خانه می رساند و با طلعت و دخترش نگین ملاقات می کند.

 

صادق خان با مشکلاتی در گروه شرکت‌هاي‌ تجاری خود مواجه شده و رضا نه تنها از گذشته‌ي صادق خان مطلع اسـت بلکه عامل اجرای خلاف‌هاي‌ او نیز بوده‌اسـت. رضا در شب عروسی پسر صادق خان وارد مجلس جشن می شود و صادق خان را از پا درمی‌آورد و پس از ان با طلعت و نگین و نامزد او داریوش، از محل حادثه دور میشود.

 

فیلم دندان مار

فیلم دندان مار

فیلم دندان مار یکی از آثار مهم مسعود کیمیایی اسـت کـه درسال ۱۳۶۸ ساخته شده. این فیلم در ژانر درام اجتماعی قرار دارد و داستانی پرتنش و عاطفی را در بستر شهری روایت می کند. داستان فیلم درباره رضا، کارگر چاپ خانه‌اي اسـت کـه پس از مرگ مادرش، یادگاری‌هاي‌ مادر و پلاک برادر گم شده‌اش را برمی‌دارد ودر مسافرخانه‌اي ساکن می شود.

 

هم‌اتاقی او، جوان جنوبی جنگ‌زده‌اي بـه نام احمد اسـت. بین ان دو رابطه‌اي صمیمانه شکل می گیرد. پس از این کـه رضا یادگاری‌هاي‌ مادرش را در ساک دستی‌اش نمییابد، بـه احمد مشکوک میشود، اما احمد وی را متقاعد می‌سازد کـه ممکن اسـت اشتباه کرده باشد.

 

دندان مار مورد توجه و تحسین منتقدان قرار گرفت و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم برلین را بـه دست آورد. کیمیایی نیز برای ساخت این فیلم نامزد جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین ۱۹۹۱ شد. این فیلم بـه خوبی تهران دهه ۶۰ را در زمان جنگ عراق و ایران روایت می کند و حکایت آدم‌هاي‌ جاهای دور و نزدیک اسـت کـه در تهران زمان جنگ هر کدام دنبال کاشانه‌اي میگردند تا مگر در ان آرامشی پیدا کنند.

 

فیلم سفر سنگ

فیلم سفر سنگ

فیلم سفر سنگ اثر مسعود کیمیایی، یکی از فیلم‌هاي‌ مهم و تأثیرگذار سینمای ایران اسـت کـه درسال ۱۳۵۶ ساخته شده. این فیلم با نگاهی بـه قصه/نمایشنامه «سنگ و سرنا» از بهزاد فراهانی، نوشته شده ودر روستای زیاران، از توابع استان قزوین فیلم‌برداری شده اسـت.

 

داستان فیلم درباره اربابی اسـت کـه مالک تنها آسیاب آبادی بوده و مردم را استثمار میکند. او همچنین از ساخته‌شدن آسیابی کـه بتواند منافع مردم را تأمین کند جلوگیری میکند. مردم روستا سنگ عظیمی را برای آسیاب تراشیده و آماده کرده‌اند، اما ایادی ارباب همیشه مانع حمل ان شده‌اند.

 

با ورود یک کولی بـه روستا، احساسات فروخفته مردم بیدار میشود و باوجود بی‌تفاوتی اکثریت، کولی موفق می شود چند نفر را برای آوردن سنگ تحریک کند. پس از زحمات بسیار و رفع توطئه‌چینی‌هاي‌ ارباب، سنگ بـه روستا آورده میشود ودر نهایت خانه ظلم ارباب را بر سرش ویران میکند.

 

«سفر سنگ» در زمانی ساخته شد کـه اولین جرقه‌هاي‌ انقلاب ۵۷ در ایران زده شده بود. این فیلم از ساخت و تکنیک خوبی برخوردار اسـت ولی از ضعف در فیلمنامه و شخصیت‌پردازی نیز رنج می برد. جنبه‌هاي‌ شعاری قوی در فیلم، ان را از سینما دور کرده و بـه عنوان یک شعار دریک مقطع خاص، ارزش زیادی دارد.

 

این فیلم بـه عنوان اثری متأثر از انقلاب ۱۳۵۷ قابل توجه و بررسی اسـت و حکایت از روستایی دارد کـه مردمش برای نجات و خلاصی از شر خان و رهایی از بند استثمار طبقه فئودال، قصد راه‌اندازی آسیاب عمومی ده را دارند. فیلم سفر سنگ حکایت از تلاش مردم برای رهایی از استثمار و دستیابی بـه استقلال اسـت و بـه نوعی نمادی از مبارزه با ستم و ظلم محسوب می شود.

 


مطالب مشابه: نقد و بررسی فیلم سینمایی هفتاد سی «+ داستان»


 

در پایان

او در آثارش بـه موضوعاتی مانند اعتراضات اجتماعی و دغدغه‌هاي‌ فرهنگی میپردازد و بـه شکل گیری اقتصاد سینما در ایران کمک کرده اسـت. دیالوگ‌هاي‌ کیمیایی نیز بسیار مشهور هستند و اغلب حاوی عمق فلسفی و بار اجتماعی هستند کـه تماشاگران را بـه تفکر مجبور می کنند. سبک کارگردانی او تأثیر زیادی بر روی نسل‌هاي‌ بعدی فیلمسازان ایرانی گذاشته اسـت و آثارش همان‌ گونه بـه عنوان بخشی از میراث فرهنگی سینمای ایران مورد تحسین قرار می گیرند.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت