گلچینی از بهترین فیلم های کمدی جهان (60 فیلم)

گلچینی از بهترین فیلم های کمدی جهان (60 فیلم)

تماشای فیلم‌هاي‌ کمدی میتواند یکی از بهترین راه‌ها برای سرگرمی و خنده باشد. اگر بـه دنبال تماشای فیلم‌هاي‌ کمدی هستید، می توانید بـه فهرست زیر کـه در این مطلب برای شـما گرد آوری کرده ایم سر بزنید.

 

خنده دارترین فیلم های کمدی سال

ژانر کمدی یکی از قدیمی ترین و محبوب‌ترین ژانرهای سینمایی اسـت کـه از زمان‌هاي‌ اولیه سینما تا بـه امروز، مخاطبان زیادی را بـه خود جذب کرده اسـت. فیلم‌هاي‌ کمدی با هدف ایجاد خنده و شادی، گاهی اوقات پیام‌هاي‌ مهم اجتماعی و انتقاداتی را نیز در قالب طنز بـه مخاطب ارائه میدهند. از باستر کیتون و چارلی چاپلین در دوران صامت سینما گرفته تا کمدین‌هاي‌ معاصر مانند جیم کری و آدام سندلر، هنرمندان زیادی در این ژانر خلاقیت‌هاي‌ فراوانی بـه نمایش گذاشته‌اند.

 

1. فیلم بورات

فیلم بورات

فیلم بورات، با عنوان کامل بورات: یادگیری‌هاي‌ فرهنگی آمریکا برای انجام منفعت ملت پرشکوه قزاقستان، یک فیلم مستندنمای کمدی اسـت کـه درسال ۲۰۰۶ توسط لری چارلز کارگردانی شده و ساشا بارون کوهن نقش اصلی ان را بازی کرده اسـت. داستان فیلم درباره یک گزارشگر تلویزیونی قزاق بـه نام بورات ساگدیف اسـت کـه بـه ایالات متحده آمریکا سفر میکند تا زندگی واقعی مردم آمریکا را ثبت کند.

 

این فیلم باوجود برخی جنجال‌ها و محدودیت‌ها در نمایش، بـه موفقیت تجاری دست یافت و توانست جایزه گولدن گلوب را برای بهترین بازیگر فیلم موزیکال یا کمدی دریافت کند. همچنین، این فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم‌نامه اقتباسی از اسکار شد.

 

2. فیلم مدیریت خشم

فیلم مدیریت خشم

فیلم مدیریت خشم «بـه انگلیسی: Anger Management» یک فیلم کمدی آمریکایی اسـت کـه درسال ۲۰۰۳ توسط پیتر سگال کارگردانی شده اسـت. داستان فیلم درباره شخصیتی بـه نام دیو بازنیک «با بازی آدام سندلر» اسـت کـه پس از یک سلسله سوءتفاهم‌هاي‌ عجیب، محکوم بـه گذراندن دوره‌اي از روان‌درمانی برای مهار خشم میشود. او خیلی زود خودرا در مقابل پزشک بادی رایدل «با بازی جک نیکلسون»؛ یک روان‌درمانگر مشهور، می یابد.

 


مطالب مشابه: بهترین فیلم های سینمایی «+ ژانر های کمدی، اکشن، ماجراجویی..»


 

3. فیلم پای آمریکایی

فیلم پای آمریکایی

فیلم پای آمریکایی «بـه انگلیسی: American Pie» یک کمدی رومانتیک اسـت کـه درسال ۱۹۹۹ توسط پائول ویتز و کریس ویتز کارگردانی شده و آدام هرز نویسندگی ان را بر عهده داشته اسـت. داستان فیلم درباره چهار دوست دبیرستانی اسـت کـه تصمیم می گیرند تا پایان جشن فارغ‌التحصیلی خود، باکرگی خودرا از دست بدهند. این فیلم اولین قسمت از مجموعه فیلم‌هاي‌ پای آمریکایی اسـت و بـه دنبال ان چندین دنباله و فیلم‌هاي‌ جانبی ساخته شده‌اند.

 

4. فیلم ماسک

فیلم ماسک

فیلم ماسک «بـه انگلیسی: The Mask» یک فیلم کمدی و ابرقهرمانی آمریکایی اسـت کـه درسال ۱۹۹۴ توسط چاک راسل کارگردانی شده اسـت. داستان فیلم درباره استنلی ایپکیس «با بازی جیم کری»؛ یک کارمند بانک ساده اسـت کـه زندگی‌اش با پیدا کردن یک ماسک جادویی دگرگون میشود. این ماسک قدرت‌هاي‌ خارق‌العاده‌اي بـه او می دهد و وی را بـه یک قهرمان پرشور تبدیل میکند.

 

این فیلم بر اساس کمیک ماسک ساخته شده و بـه موفقیت تجاری و انتقادی دست یافته اسـت. جیم کری برای نقش خود در این فیلم نامزد جایزه گلدن گلوب شد و فیلم نیز نامزد جایزه اسکار بهترین جلوه‌هاي‌ بصری شد. دنباله‌اي برای این فیلم با عنوان پسر ماسک درسال ۲۰۰۵ منتشر شد کـه موفقیت کمتری داشت.

 

5. فیلم خماری

فیلم خماری

فیلم خماری «بـه انگلیسی: The Hangover» یک کمدی آمریکایی اسـت کـه درسال ۲۰۰۹ توسط تاد فیلیپس کارگردانی شده اسـت. داستان فیلم در مورد سه دوست اسـت کـه پس از یک مهمانی در لاس وگاس بیدار می شوند و هیچ خاطره‌اي از شب قبل ندارند و داماد مراسم را گم کرده‌اند. این فیلم بـه موفقیت بزرگی دست یافت و جایزه بهترین فیلم کمدی یا موزیکال را در مراسم گلدن گلوب ۲۰۰۹ دریافت کرد.

 

6. فیلم صبح بخیر، ویتنام

فیلم صبح بخیر، ویتنام

فیلم صبح بخیر، ویتنام «بـه انگلیسی: Good Morning, Vietnam» یک فیلم کمدی جنگی اسـت کـه درسال ۱۹۸۷ توسط بری لوینسون کارگردانی شده و رابین ویلیامز در ان نقش اصلی را بازی کرده اسـت. داستان فیلم در سایگون ودر زمان جنگ ویتنام رخ میدهد و بـه داستان «ایدریان کرونوئر» میپردازد،

 

یک دی‌جی رادیویی در نیروی هوایی کـه با برنامه‌هاي‌ صبحگاهی پرانرژی و طنزآمیز خود، محبوبیت زیادی بین سربازان پیدا میکند اما باعث نارضایتی مافوق‌هاي‌ خود میشود. این فیلم بر اساس تجارب واقعی ادریان کرونوئر ساخته شده و توانسته اسـت موفقیت‌هایي در جشنواره‌ها و از نظر تجاری کسب کند.

 

7. فیلم مهمان‌های ناخوانده عروسی

فیلم مهمان‌های ناخوانده عروسی

فیلم مهمان‌هاي‌ ناخوانده عروسی «بـه انگلیسی: Wedding Crashers» یک کمدی رمانتیک محصول سال ۲۰۰۵ اسـت کـه توسط دیوید دابکین کارگردانی شده و استیو فابر و باب فیشر نویسندگی ان را بر عهده داشته‌اند. در این فیلم، اوون ویلسون و وینس وان نقش دو دوست را بازی میکنند کـه بـه جشن‌هاي‌ عروسی بـه عنوان مهمان‌هاي‌ ناخوانده می روند تا با زنان ملاقات کنند.

 

اما داستان پیچیده‌تر می شود وقتی یکی از ان‌ها عاشق می شود و دیگری با شخصیتی غیرمنتظره روبه‌رو میشود. فیلم با بازیگرانی چون کریستوفر واکن، ریچل مک‌آدامز، آیلا فیشر، و بردلی کوپر همراه اسـت و بـه دلیل شوخی‌هایش و رویکرد سرگرم‌کننده‌اش مورد توجه قرار گرفته اسـت.

 

8. فیلم شاون مرده

فیلم شاون مرده

فیلم شاون مرده «بـه انگلیسی: Shaun of the Dead» یک کمدی رمانتیک وحشتناک اسـت کـه درسال ۲۰۰۴ توسط ادگار رایت کارگردانی شده اسـت. داستان فیلم درباره شخصی بـه نام شان اسـت کـه زندگی یکنواختی دارد و پس از این کـه مردگان بـه زامبی تبدیل میشوند و شروع بـه آدم‌خواری می کنند، تلاش میکند تا نامزد سابقش و مادرش را نجات دهد. این فیلم اولین قسمت از سه‌گانه سه طعم کورنتو اسـت.

 

9. فیلم اماکن تجاری

فیلم اماکن تجاری

فیلم اماکن تجاری «بـه انگلیسی: Trading Places» یک کمدی کلاسیک آمریکایی اسـت کـه درسال ۱۹۸۳ توسط جان لندیس کارگردانی شده اسـت. داستان فیلم در مورد دو مرد با زندگی‌هاي‌ کاملاً متفاوت اسـت کـه بـه دلیل شرط‌بندی دو برادر ثروتمند، موقعیت‌هاي‌ خودرا با یک دیگر عوض میکنند.

 

بازیگران اصلی فیلم شامل دن اکروید در نقش لوییس وینتورپ سوم و ادی مورفی در نقش بیلی ری والنتاین هستند. این فیلم با استقبال خوبی روبه‌رو شد و بـه عنوان یکی از بهترین کمدی‌هاي‌ دهه ۸۰ شناخته میشود.

 

10. فیلم سربازان فوق‌العاده

فیلم سربازان فوق‌العاده

فیلم سربازان فوق‌العاده «بـه انگلیسی: Super Troopers» یک کمدی آمریکایی اسـت کـه درسال ۲۰۰۱ توسط جی چاندراسکار کارگردانی شده اسـت. داستان فیلم در مورد پنج نظامی در ایالت ورمونت اسـت کـه دریک ایستگاه دور افتاده نزدیک مرز کانادا بـه انجام وظیفه میپردازند و تصمیم میگیرند با حل یک پرونده جنایی لیاقت خودرا ثابت کنند.

 

این فیلم دنباله‌اي نیز دارد بـه نام سربازان فوق‌العاده ۲ «Super Troopers 2» کـه درسال ۲۰۱۸ منتشر شده و داستان چند سال پس از قسمت اول را دنبال می کند.

 

11. فیلم پلیس بورلی‌هیلز

فیلم پلیس بورلی‌هیلز

فیلم پلیس بورلی‌هیلز «بـه انگلیسی: Beverly Hills Cop» یک کمدی پلیسی محصول سال ۱۹۸۴ آمریکا بـه کارگردانی مارتن برست اسـت. در این فیلم، ادی مورفی نقش اکسل فولی، کارآگاهی از دیترویت را بازی می کند کـه بـه بورلی‌هیلز لس آنجلس میرود تا قاتلان بهترین دوستش را پیدا کند و دستگیر نماید. این فیلم اولین قسمت از سری فیلم‌هاي‌ پلیس بورلی‌هیلز اسـت و پس از ان دو قسمت دیگر با نام‌هاي‌ پلیس بورلی‌هیلز ۲ و پلیس بورلی‌هیلز ۳ ساخته شده‌اند.

 

12. فیلم تنها در خانه

فیلم تنها در خانه

فیلم تنها در خانه «بـه انگلیسی: Home Alone» یک کمدی خانوادگی آمریکایی اسـت کـه درسال ۱۹۹۰ توسط کریس کلمبوس کارگردانی شده و جان هیوز نویسندگی و تهیه‌کنندگی ان را بر عهده داشته اسـت. داستان فیلم درباره پسری بـه نام کوین مک‌کالیستر «با بازی مکالی کالکین» اسـت کـه بـه طور تصادفی توسط خانواده‌اش در خانه تنها گذاشته می شود و باید از خانه در برابر دو سارق دفاع کند.

 

این فیلم اولین قسمت از مجموعه فیلم‌هاي‌ تنها در خانه اسـت و بـه دنبال ان چندین دنباله ساخته شده اسـت. فیلم بـه دلیل طنز و موسیقی‌اش مورد تحسین قرار گرفته و بـه عنوان یکی از بهترین فیلم‌هاي‌ کریسمس شناخته میشود. درسال ۲۰۲۳؛ این فیلم برای حفظ در فهرست ملی ثبت فیلم توسط کتابخانه کنگره از لحاظ «فرهنگی، تاریخی یا زیبایی شناختی مهم» انتخاب شد.

 

13. فیلم خانم داوت‌فایر

فیلم خانم داوت‌فایر

نقش‌آفرینی رابین ویلیامز در فیلم Mrs. Doubtfire یک کلاس درس بازیگری اسـت. وی در این فیلم نه‌تنها نقش یک شخصیت آقا بـه نام دانیل هیلارد را ایفا می کند کـه نقش شخصیت اصلی ماجرا یعنی خانم داوت‌فایر را هم بـه‌تصویر می کشد. آقای هیلارد از همسرش میراندا جدا می شود و میراندا اجازه نمیدهد دانیل هیلارد فرزندانش را ببیند.

 

از طرفی تصمیم می گیرد برای بچه‌ها یک پرستار استخدام کند و این جا آقای هیلارد کـه یک هنرپیشه هم اسـت، با تقلید صدا و گریم خودش را بـه‌عنوان یک پرستار مسن بـه اسم خانم داوت‌فایر جا می زند تا پرستاری بچه‌هاي‌ خودش رابا هویتی جعلی برعهده بگیرد. با تماشای این فیلم سینمایی بی شک از نقش‌آفرینی رابین ویلیامز بی‌نهایت لذت خواهید برد.

 

14. فیلم گوینده خبر: افسانه ران برگندی

فیلم گوینده خبر: افسانه ران برگندی

اگر مثل خیلیها عاشق نقش‌آفرینی استیو کارل در آفیس هستید تماشای فیلم Anchorman: The Legend of Ron Burgundy را بـه‌هیچ‌وجه از دست ندهید. علاوه‌بر این موضوع نقش‌آفرینی بسیار خوب ویل فرل و پاول راد و شخصیت‌هاي‌ بسیار بامزه ان‌ها در این فیلم بی شک شـما را خواهند خنداند.

 

داستان فیلم درباره گروهی از گویندگان خبر در دهه ۷۰ میلادی جریان دارد کـه شبکه ان‌ها وادار میشود برای اولین‌بار یک گوینده خبر خانم استخدام کند و همین موضوع شرایطی را در استودیو بـه‌وجود می‌آورد کـه درون‌مایه اصلی داستان فیلم هستند. موضوعی کـه وجهه و محبوبیت خبرنگار محبوب شبکه یعنی ران برگندی با نقش‌آفرینی ویل فرل را بـه‌شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

 

15. فیلم شکارچیان روح

فیلم شکارچیان روح

فیلم Ghostbusters یکیدیگر از ان فیلم‌هایي بـه‌شمار میرود کـه پس از اکران بـه یکی از المان‌هاي‌ مهم فرهنگ عامه مردم تبدیل شد و محبوبیت بسیار زیاد ان نه‌تنها بـه ساخت قسمت‌هاي‌ بعدی ختم شد کـه در مدیوم‌هاي‌ دیگر سرگرمی هم شاهد ساخت آثاری با اقتباس از ان بودیم. داستان از این قرار اسـت کـه سه نفر در شهر نیویورک از دانشگاه خارج میشوند و تصمیم می گیرند کـه روح‌هایي کـه افراد دیگری را اذیت می کنند را شکار کنند.

 

این فیلم درسال ۱۹۸۴ با بودجه‌اي ۲۷ میلیون دلاری روی پرده سینما رفت و فروش فوق‌العاده ۳۰۰ میلیون دلاری را پشت‌سر گذاشت کـه همین موضوع مهمترین دلیل برای شروع کار شکارچیان روح در سایر مدیوم‌ها بـه‌شمار می‌رفت.

 

16. فیلم جمعه

فیلم جمعه

حتی اگر فیلم فرایدی را هم ندیده باشید و هیچ اطلاعی از ان ندارید، می توانم بـه شـما قول بدهم کـه یکی از تصاویر مربوط‌بـه ان را بارها و بارها در شبکه‌هاي‌ اجتماعی تماشا کرده اید بدون این کـه بدانید مربوط‌بـه کدام فیلم اسـت و قطعا هیچ عکس دیگری را هم نمی‌شد برای این فیلم انتخاب کرد بـه‌جز همان سکانس مشهور. کریگ و اسموکی دوستانی صمیمی و البته بیکار هستند کـه بدهی خطرناکی دارند.

 

ان‌ها ۲۰۰ دلار بـه یکی از فروشنده‌هاي‌ محلی مواد مخدر بدهکار هستند و اگر تا پایان روز جمعه ان را جور نکنند ممکن اسـت دیگر شنبه را نبینند و داستان اصلی فیلم هم درباره همین موضوع اسـت و تلاش بی‌وقفه ان‌ها برای جور کردن این مبلغ را نشان میدهد. این فیلم با بودجه‌اي بسیار کم روانه سینما شد و فروش خوب ۳۰ میلیون دلاری را پشت‌سر گذاشت و محبوبیت ان راه را برای ساخت دو فیلم دیگر برای ادامه قسمت نخست ان هموارتر کرد.

 

17. فیلم ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات

فیلم ایس ونچورا: کارآگاه حیوانات

فیلم Ace Ventura: Pet Detective تماشا کردنش برای طرفداران کورتنی کاکس، بازیگر محبوب سریال فرندز خالی از لطف نیست و می توانید وی را در دوران قبل از سریال فرندز در این فیلم کمدی در کنار جیم کری تماشا کنید. فیلم Ace Ventura: Pet Detective درسال ۱۹۹۴ میلادی بـه تهیه‌کنندگی جیمز رابینسون توسط استودیو Morgan Creek Productions با بودجه‌اي ۱۵ میلیون دلاری تولید و فروش عالی ۱۰۸ میلیون دلاری را تجربه کرد.

 

داستان فیلم درباره شخصیت ایس ونچورا جریان دارد؛ شخصی کـه عاشق حیوانات اسـت و خودش را کارآگاه حیوانات می داند. از ایس ونچورا کـه خودش را وقف تحقیق روی حیوانات کرده پس از دزدیده شدن دلفین تیم فوتبال میامی دلفینز توسط یک خبرنگار دعوت بـه همکاری می شود و او هم خیلی سریع اولین سرنخ‌هاي‌ این پرونده را پیدا می کند.

 

او در تلاش اسـت تا با تحقیق درباره بازیکنان و حتی مدیران این باشگاه دلفین دزدیده شده این تیم را پیدا کند ودر این مسیر اتفاقات بامزه و سرگرم‌کننده‌اي رخ میدهد کـه روند اصلی داستان این فیلم را شکل میدهند.

 

18. فیلم باکره ۴۰ ساله

فیلم باکره ۴۰ ساله

نقش‌آفرینی استیو کارل در فیلم Anchorman: The Legend of Ron Burgundy کـه پیش‌تر بـه ان پرداختیم باعث شد تا جاد اپتاو تنها و تنها وی را برای نقش‌آفرینی بـه‌عنوان نقش شخصیت اصلی فیلم The 40-Year-Old Virgin در نظر داشته باشد. فیلمی کـه در ان هنرنمایی استیو کارل دریک نقش معذب‌کننده را میتوانیم دوباره تماشا کنیم.

 

نقشی کـه خیلیها ان را پس از مایکل اسکات یکی از بهترین نقش‌آفرینی‌ها استیو کارل قلمداد میکنند و خیلی هم اعتقاد بیراهی نیست. فیلم The 40-Year-Old Virgin با بودجه‌اي ۲۶ میلیون دلاری روی پرده سینماها رفت و فروش بسیار خوب ۱۸۰ میلیون دلاری را تجربه کرد. این فیلم با این کـه یکی از ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۰۵ نام گرفت و خیلیها منتظر ساخت قسمت‌هاي‌ بعدی ان بودند ولی برخلاف بسیاری از فیلم‌هاي‌ این مقاله هیچ وقت ادامه دیگری برای ان ساخته نشد.

 

19. فیلم هپی گیلمور

فیلم هپی گیلمور

هپی گیلمور یک گلف‌باز ناموفق اسـت کـه همیشه دوست داشته درمیان گلف‌بازان برتر و مطرح قرار بگیرد ولی همیشه هم در این مسیر ناموفق بوده و اتفاقات بامزه‌اي کـه برای او در این راه رقم خورده بـه داستان اصلی فیلم تبدیل شده‌اند.

 

او کـه قصد دارد راه صد ساله در گلف را دریک شب طی کند بـه مسابقات گلف می‌پیوندد تا با پول ان؛ خانه‌ي مادربزرگ را نجات دهد. با این کـه این فیلم نظرات متنوعی از منتقدان گرفت و امتیازات بالایی کسب نکرد، اما با ۱۲ میلیون دلار بودجه‌اي کـه داشت، ۳۹ میلیون دلار از باکس آفیس بـه‌دست آورد. همچنین در جشنواره فیلم ام‌تی‌وی هم توانست جایزه «بهترین نبرد» را کسب کند.

 

20. فیلم هواپیماها، قطارها و اتومبیل‌ها

فیلم هواپیماها، قطارها و اتومبیل‌ها

داستان فیلم درباره شخصیتی بـه نام نیل پیج جریان دارد کـه قصد دارد از نیویورک بـه شیکاگو سفر کند تا جشن شکرگزاری را نزد خانواده خود سپری کند ولی این سفر خیلی خوب و خوش برای او پیش نمیرود و داستان‌هاي‌ بسیار عجیب ولی بامزه‌اي در مسیر برایش رخ می دهد کـه او نه‌تنها باید با ان‌ها سروکله بزند کـه اصلا حوصله ان‌ها را ندارد.

 

فیلم Planes, Trains and Automobiles با بودجه‌اي ۱۵ میلیون دلاری تولید شد ودر باکس‌آفیس ۵۰ میلیون دلار فروخت کـه فروش بدی تلقی نمی‌شد. این فیلم با این کـه طرفداران زیادی پیدا کرد و همه ی منتظر ساخت قسمت بعدی ان بودند ولی این اتفاق تاامروز رخ نداده اسـت.

 

21. فیلم فروشنده‌ها

فیلم فروشنده‌ها

یکی از محبوب‌ترین و جریان‌سازترین فیلم‌هاي‌ دهه ۹۰ میلادی فیلم فروشنده‌ها بود کـه همن جریان‌ساز بودنش بـه‌نوعی خودش را هم بـه ورطه نابودی کشید. فروشنده‌ها با ارائه نمایشی طنز گونه و عامه‌پسندانه داستان زندگی آدم‌هاي‌ از زیر کار دررو و وظیفه‌نشناسی را روایت میکند کـه دائما از انجام وظایف‌شان شانه خالی میکنند.

 

اسمیت بـه قدری این کمدی سیاه را هنرمندانه کارگردانی کرده اسـت کـه با تماشایش خیلی زود عاشقش می شوید. این فیلم با بودجه بسیار کم ۲۳۰ هزار دلاری ساخته شد و فروش ۵ میلیون دلاری ان بـه‌هیچ‌وجه یک نکته منفی بـه‌شمار نمیرود. قسمت دوم فروشنده‌ها درسال ۲۰۰۶ اکران شد و قسمت سوم ان هم درسال ۲۰۲۲ روی پرده سینماها رفت.

 

22. فیلم توپ‌های فضایی

فیلم توپ‌های فضایی

فیلم توپ‌هاي‌ فضایی برخلاف بسیاری از فیلم‌هاي‌ کمدی فضایی کـه درنهایت بـه فضایی لوس ختم می شوند کار خودش را میکند و سعی دارد از کلیشه‌ها دوری کند. با این کـه در انجام اینکار تا حد زیادی موفق اسـت ولی بااین‌حال برای سال ۲۰۲۴ بازهم می توانیم برخی از کلیشه‌هاي‌ رایج را در ان تماشا کنیم.

 

باتوجه‌بـه همه ی این توضیحات تماشای فیلم Spaceballs حتی درسال ۲۰۲۴ هم میتواند سرگرم‌کننده باشد و شـما را بخنداند؛ پس اگر اهل فیلم‌هاي‌ کمدی درباره موضوعات فضایی هستید، تماشای فیلم Spaceballs را از دست ندهید.

 

23. فیلم خانه حیوانات

فیلم خانه حیوانات

اولین همکاری جان لندیس با جان بلوشی در همین فیلم Animal House شکل گرفت. قصه این فیلم برگرفته از داستان‌هایي اسـت کـه در مجله طنز National Lampoon بـه چاپ می‌رسیدند و تلاش‌هاي‌ گروهی از دانشجویان شرور برای زیر سؤال بردن رئیس دانشگاه فیبر را بـه نمایش می گذارد. بازیگران این فیلم بـه‌جز جان بلوشی هیچ‌کدام تجربه حرفه‌اي بازیگری نداشتند و خود جان بلوشی بـه‌خاطر حضورش در برنامه SNL از سایرین شناخته‌شده‌تر بود.

 

فیلم خانه حیوانات با نظرات مختلفی از سوی منتقدین مواجه شد، اما برخی صاحب‌نظران مانند راجر ایبرت و مجله تایم، از ان بـه‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌هاي‌ سال یاد کردند. Animal House با بودجه ۲.۸ میلیون دلاری فیلم‌برداری شد ودر مجموع توانست بـه فروش ۱۴۲ میلیون دلاری دست پیدا کند و بـه پرفروش‌ترین فیلم کمدی دوران خودش تبدیل شود.

 

24. فیلم محیط اداره

فیلم محیط اداره

وقتی کارکنان یک شرکت از دست رئیس حریص خودشان عصبانی می شوند و از ان محیط کار تنفر پیدا میکنند اتفاقی می‌افتد کـه میتوانید در روند اصلی داستان فیلم محیط اداره تماشا کنید.

 

این فیلم درسال ۱۹۹۹ روی پرده سینماها رفت و خیلیها خودشان را دقیقا در داستان این فیلم تجسم میکردند چراکه مشکلاتی را بـه‌تصویر می کشد کـه بـه وفور میتوان در اداره‌هاي‌ مختلف سراسر جهان ان‌ها را دید. نکته جالب‌تر درباره این فیلم را می توانیم بـه ماندگاری ان در فرهنگ استفاده از میم‌هاي‌ اینترنتی بدانیم کـه چند میم بسیار محبوب در سراسر اینترنت از درون این فیلم خلق شده‌اند.

 

25. فیلم تعطیلات

فیلم تعطیلات

داستان فیلم درباره شخصیتی بـه نام کلارک اسـت کـه تصمیم میگیرد وقت بیشتری رابا خانواده‌اش سپری کند و همراه‌با همسر و فرزندانش راهی سفری تفریحی میشوند. در این سفر باید مسافت زیادی را طی کنند تا بـه کالیفرنیا برسند تا در پارک ملی این ایالت اوقات خوشی را پشت‌سر بگذارند. بااین‌حال در این سفر اتفاقات بامزه و جالبی برای ان‌ها رخ می دهد کـه داستان اصلی فیلم را شکل میدهند.

 

این فیلم با بودجه‌اي ۱۵ میلیون دلاری تولید شد ودر باکس‌آفیس فروشی ۶۲ میلیون دلاری را پشت‌سر گذاشت. برای این فیلم دنباله‌هاي‌ زیادی ساخته شد کـه آخرینِ ان‌ها درسال ۲۰۱۵ روی پرده سینماها رفت. بنیاد ملی سینمای آمریکا فیلم Vacation محصول سال ۱۹۸۳ را بـه‌عنوان چهل و ششمین فیلم کمدی برتر تاریخ سینما نام برده اسـت.

 

26. فیلم پسران بد

فیلم پسران بد

فیلم پسران بد را بـه‌اسانی میتوان هم یکی از بهترین فیلم هاي‌ اکشن و پلیسی در نظر گرفت و هم زمان می توان از ان بـه‌عنوان یک فیلم کمدی بسیار قوی یاد کرد. همین موضوع باعث می شود تا این فیلم یکی از خاص‌ترین داستان‌هاي‌ فیلم‌هاي‌ این فهرست را داشته باشد.

 

همچنین محبوبیت و موفقیت مالی سرسام آورد این مجموعه سینمایی باعث شد تا قسمت‌هاي‌ بعدی ان هم در طول یکی دو دهه گذشته روی پرده سینما روند. داستان فیلم مثل اکثر فیلم‌هاي‌ پلیسی داستان دو دوست صمیمی و همکار در نیروی پلیس را بـه‌تصویر میکشد. این دو همکار کـه ایفای نقش ان‌ها برعهده ویل اسمیت و مارتین لارنس قرار دارد، وظیفه محافظت از یک شاهد دریک پرونده قتل را بـه‌دوش میکشند.

 

در این‌میان و هم زمان با این وظیفه ان‌ها روی یک محموله هروئین دزدیده شده هم تحقیق می کنند کـه اتفاقات جالب و غیرمنتظره‌اي در این مسیر درانتظار ان‌ها اسـت و این دو باید وظیفه خودرا تمام و کمال انجام دهند و با این اتفاقات روبه‌رو شوند. فیلم Bad Boys درسال ۱۹۹۵ توسط استودیو کلمبیا پیکچرز با بودجه ۱۹ میلیون دلاری تولید و موفق شد بـه فروش ۱۵۰ میلیون دلاری دست پیدا کند.

 

27. فیلم خنگ و خنگ‌تر

فیلم خنگ و خنگ‌تر

مجموعه خنگ خنگ‌تر؛ یکی از بـه یادماندنی‌ترین ایفای نقش‌هاي‌ جیم کری کـه خیلیها فیلم‌هاي‌ این مجموعه سینمایی را نقطه اوج دوران فعالیت هنری او میدانند. اولین فیلم این مجموعه درسال ۱۹۹۴ بـه‌کارگردانی پیتر فارلی و بـه‌نویسندگی برادر او بابی فارلی تولید و اکران گردید. فروش ۲۵۰ میلیون دلاری این فیلم نسبت‌بـه بودجه ۱۵ میلیون دلاری ان یک دستاورد بسیار بزرگ برای یک فیلم کمدی محسوب میشد.

 

موفقیت این فیلم در ان سال باعث شد تا قسمت دوم ان در دست تولید قرار بگیرد و نهایتا درسال ۲۰۰۳ اکران شود. قسمت دوم این مجموعه بـه‌هیچ‌وجه نتوانست موفقیت قسمت اول ان را تکرار کند و با نمره بسیار ضعیف ۱۹ و فروش ۴۰ میلیون دلاری نقطه بسیار تاریکی در تاریخ این مجموعه سینمایی بـه‌شمار میرود. با این‌حال قسمت انتهایی مجموعه Dumb and Dumber کـه درسال ۲۰۱۴ اکران شد، توانست تا حدودی شکست قسمت دوم ان را جبران کند و بـه‌فروش نسبتا خوب ۱۷۰ میلیون دلاری دست پیدا کند.

 

داستان این مجموعه درباره دو دوست بسیار مهربان و درعین‌حال خنگ جریان دارد کـه یکی از ان‌ها راننده شخصی افراد مختلف و دیگری وظیفه نگهداری و تمیز کردن سگ‌هاي‌ خانگی را برعهده دارد. بـه‌دلایلی در ابتدای فیلم هردوی ان‌ها از کار اخراج میشوند و داستان زندگی ان‌ها برای ادامه زندگی داستان اصلی فیلم‌هاي‌ این مجموعه سینمایی را شکل میدهد.

 

28. فیلم حرکت دیوانه‌وار

فیلم حرکت دیوانه‌وار

داستان فیلم درباره شخصیت‌هایي بـه نام‌ اسکیپ و هری جریان دارد کـه دوستانی بسیار صمیمی و البته بسیار بامزه هستند کـه کارهایی بعضا احمقانه در زندگی انجام می دهند. این دو نفر بـه‌خاطر یک اتفاق و یک اشتباه و بـه‌خاطر شباهت خودشان با دو سارق دیگر بـه جرم سرقت از بانک متهم، دستگیر و زندانی می شوند و سرانجام بـه زندان می روند.

 

در زندان برای ان‌ها اتفاقاتی رخ می دهد کـه نه‌تنها روند اصلی فیلم را شکل می دهند کـه بـه اتفاقاتی بسیار بامزه و سرگرم‌کننده برای مخاطب‌ها تبدیل میشوند. این فیلم با بودجه‌اي ۱۰ میلیون دلاری تولید شد ودر باکس‌آفیس بـه فروشی ۱۰۱ میلیون دلاری دست پیدا کرد. فروش خوبی کـه باعث شد تا خیلیها منتظر قسمت دوم ان باشند؛ اتفاقی کـه تا امروز رخ نداده اسـت.

 


مطالب مشابه: 100 تا از بهترین فیلم های کمدی خارجی + توضیحات


 

29. فیلم اسپینال تب یعنی این

فیلم اسپینال تب یعنی این

This Is Spinal Tap یا «اسپینال تب یعنی این» فیلمی شبه‌مستند از راب راینر اسـت کـه ماجراهای مربوط‌بـه یک گروه موسیقی انگلیسی در سبک هوی متال بـه اسم اسپینال تب را روایت میکند. در واقعیت گروهی با این نام وجود خارجی ندارد، اما راینر بـه قدری در روایت مستندگونه قوی عمل میکند کـه از یک طرف مخاطب را درباره حقیقی بودن داستان فیلم بـه اشتباه می‌اندازد و از طرف دیگر بـه بار طنز موقعیت‌هاي‌ فیلمش می‌افزاید.

 

دیوید سنت هابینز، درک اسمالز و نایجل تافنل سه عضو اصلی گروه اسپینال تب هستند کـه هر کدام در نواختن یک ساز تبحر دارند و با یک لهجه انگلیسی مسخره صحبت می کنند. از ان‌جا کـه اکثر دیالوگ‌هاي‌ فیلم بـه‌صورت فی‌البداهه ودر هنگام فیلم‌برداری ساخته شده‌اند، نام راینر و سه بازیگر اصلی این فیلم بـه‌عنوان نویسندگان این فیلم نیز ذکر شده اسـت.

 

30. فیلم پادوی گلف

فیلم پادوی گلف

داستان فیلم درباره زمین گلفی جریان دارد کـه افراد ثروتمند در ان مکان مشغول تفریح هستند و اوقات فراغت خودشان را در ان‌جا سپری میکنند. موضوعی کـه بـه خودی خود مشکلی ندارد ولی وقتی شخصیت دنی نونان وارد داستان فیلم می شود همه ی چیز بهم می‌ریزد.

 

دنی یک دانش‌آموز دبیرستانی اسـت کـه برای بـه‌دست آوردن مقداری پول در این باشگاه بـه‌عنوان پادو استخدام میشود و اتفاقاتی کـه در راستای تصمیمات و کارهای او رخ میدهند بـه درون‌مایه اصلی داستان فیلم بدل می گردند. فیلم کدی‌شک با فروش بسیار خوب ۶۵ میلیون دلاری خود باعث شد تا قسمت دومش درسال ۱۹۸۸ روی پرده سینماها رود؛ قسمت دومی کـه نتوانست موفقیت و محبوبیت قسمت نخست را تکرار کند.

 

31. فیلم تامی کوچولو

فیلم تامی کوچولو

توماس کالاهان یا همان تامی خودمان پس از هفت سال درس خواندن در دانشگاه بلاخره با هر زحمتی کـه بود از ان‌جا فارغ‌التحصیل شد و نزد خانواده خود برگشت. جایی کـه پدرش یک فروشگاه قطعات خودرو داشت و کارش رونق بسیار خوبی گرفته بود. پس از این کـه پدرش از دنیا میرود، تامی کـه فرد خیلی باهوشی نیست، تصمیم میگیرد با کمک یک حسابدار شبیه‌بـه خودش از لحاظ هوش ذهنی شغل خانوادگی‌اش را نجات دهد

 

ولی خیلی زود متوجه میشود کـه مسیری کـه در ان قدم گذاشته بـه‌هیچ‌وجه مسیری راحت نیست. فیلم تامی بوی فروش نسبتا معمولی ۳۳ میلیون دلاری را در گیشه‌ها پشت‌سر گذاشت ولی برخلاف انتظار بـه فیلمی کالت در اواسط دهه ۹۰ میلادی تبدیل شد کـه خیلیها علاقه بسیار زیادی بـه ان پیدا کردند و فروش خانگی ان نسبت‌بـه فروشش در گیشه‌ها افزایش بسیار زیادی پیدا کرد.

 

32. فیلم زندگی برایان به روایت مانتی پایتون

فیلم زندگی برایان به روایت مانتی پایتون

گروه کمدی مانتی پایتون کـه بـه‌خاطر ساخت برنامه‌هاي‌ طنز برای شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی مشهور شده بود، در دهه هفتاد میلادی بـه دنیای سینما قدم گذاشت. این گروه کـه متشکل از شش کمدین انگلیسی بود هیچ حد و مرزی برای شوخی کردن نمی‌شناخت و با مسائلی چون مذهب و سیاست کـه در ان زمان خط قرمزی برای ساخت آثار کمدی محسوب می شدند بـه‌اسانی شوخی میکرد.

 

از دوران اوج فعالیت هنری مانتی پایتون چند فیلم کمدی زیبا بـه یادگار مانده کـه یکی از ان‌ها همین Life of Brian یا زندگی برایان اسـت. داستان این فیلم درباره فردی بـه نام برایان جریان دارد کـه بـه خاطر شباهتش بـه حضرت مسیح با او اشتباه گرفته می شود و بـه‌همین‌دلیل بـه شهرت زیادی دست پیدا میکند.

 

33. فیلم ساقدوش‌ها

فیلم ساقدوش‌ها

فیلم ساقدوش‌ها شاید در نگاه اول یکی از ان فیلم‌هاي‌ کلیشه‌اي کمدی بـه‌نظر برسد کـه قصد دارد با شوخی‌هاي‌ دم‌دستی مسیرش را طی کند ولی مسائلی کـه بـه ان‌ها میپردازد مسائل مهمی هستند کـه در بسیاری از کشورها میتوان ان‌ها را پیدا کرد. فیلم‌نامه این فیلم بـه‌قدری خوب بود کـه توانست نامزد کسب جایزه اسکار دربخش بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی شود.

 

داستان فیلم درباره عروسی شخصیتی بـه نام لیلیان جریان دارد کـه از دوستش آنی میـــخواهد ساقدوش او باشد ولی از طرف دیگر سایر دوستان وی هم علاقه دارند در مراسم عروسی او شریک باشند و دخالت ان‌ها در روز عروسی لیلیان باعث میشود تا اتفاقات بامزه و بعضا ناراحت‌کننده‌اي در بهترین روز زندگی لیلیان رخ دهد.

 

34. فیلم برادران بلوز

فیلم برادران بلوز

یکی از فیلم‌هاي‌ کالت دهه هشتاد میلادی کـه نه‌تنها درمیان اهالی سینما کـه درمیان عاشقان موسیقی R&B طرفداران زیادی داشت همین فیلم برادران بلوز اسـت. The Blues Brothers یک کمدی موزیکال از جان لندیس، کارگردان محبوب امریکایی اسـت کـه درسال ۱۹۸۰ اکران شد. در این فیلم جان بلوشی و دن آیکروید، در نقش دو دوست صمیمی بـه نام‌هاي‌ جولیت جیک و الوود بلوز بازی می کنند.

 

داستان از این قرار اسـت کـه جیک و الوود پس از آزادی از زندان تصمیم میگیرند تا ماموریتی جدید را برای رضای خدا انجام دهند و مانع از تعطیلی یک پرورشگاه کاتولیک شوند. برای اینکار ان‌ها باید گروه موسیقی R&B قدیمی خودشان را دوباره راه بیاندازند و ازطریق اجراهای زنده، ۵ هزار دلار بـه‌دست آورند تا بتوانند مالیات پرورشگاه را پرداخت کنند

 

35. فیلم هواپیما!

فیلم هواپیما!

فیلم هواپیما! یک کمدی هوشمندانه اسـت. شاید فکر کنید حضور کمدی دریک فیلم هواپیمایی کمی نابه‌جا یا شاید لوس باشد ولی این فیلم بسیار بـه‌جا و بسیار منطقی از کمدی‌هایي استفاده می کند کـه در سینما خیلی وقت اسـت خبری از ان‌ها نیست.

 

داستان فیلم درباره خلبان قدیمی هواپیماهای جنگی جریان دارد کـه پس از جنگ از هواپیما متنفر شده و بنابه‌شرایطی وادار می شود با هواپیما سفری را طی کند ولی در پروازی کـه او در ان قرار گرفته مشکلی پیش ‌می آید و مسافران و حتی خلبان‌هاي‌ پرواز یکی پس از دیگری دچار مسمومیت می شوند و از او می خواهند کـه بازرسی هواپیما را برعهده بگیرد و همین موضوع داستان‌هاي‌ بامزه‌اي را پیش می‌آورد کـه داستان فیلم را شکل میدهند.

 

36. فیلم پول را بردار و فرار کن

فیلم پول را بردار و فرار کن

تماشای فیلم‌هاي‌ وودی آلن برای طرفداران تمام ژانرهای سینما لذت‌بخش اسـت و حالا اگر فیلم کمدی باشد کـه بهتر هم خواهد بود. فیلم Take the Money and Run یکی از اولین فیلم‌هاي‌ او بـه‌شمار میرود کـه روی پرده سینماها رفت و پس از دوبله شدن و پخش در ایران در کشور ما هم طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد.

 

وودی آلن این فیلم را بـه‌سبک ماکیومنتری ساخته اسـت. داستان فیلم درباره شخصیتی بـه نام ویرجیل اسـت کـه پس از تماشای فیلم تا مدت‌ها داستانش در ذهنت ان باقی خواهد ماند. داستانی کـه در ان می توان وی را از دوران مدرسه و تفاوت‌هایش با دیگران دید تا زمانی‌کـه بزرگ تر می شود و بـه کارهایی عجیب‌وغریب روی می‌آورد.

 

37. فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

فیلم مانتی پایتون و جام مقدس

برجسته‌ترین فیلم ساخته شده بـه وسیله مانتی پایتون بی شک همین «جام مقدس» اسـت. مانتی پایتون و جام مقدس در فهرست ۱۰۰ فیلم برتر کمدی تاریخ سینما کـه در وب سایت IMDB منتشر شده جایگاه اول را بـه خود اختصاص داده اسـت. نام فیلم بـه جام معروفی اشاره دارد کـه مسیح در شام آخر از ان نوشید. برای این جام در افسانه‌هاي‌ قدیمی، ویژگی‌هاي‌ خارق‌العاده‌اي ذکر شده اسـت.

 

داستان فیلم نیز بـه جستجوی شاه آرتور و شوالیه‌هایش برای پیدا کردن همین جام مقدس اشاره دارد، اما با لحنی کاملا طنزآمیز روایت می شود و با ماجرای اصلی نیز تا حدی متفاوت اسـت. این فیلم مانند دیگر ساخته‌هاي‌ مانتی پایتون، از شوخی با مذهب و اخلاق ترسی ندارد و از همین جهت نیز با انتقادات زیادی مواجه شده اسـت. بااین‌حال طنز منحصربه‌فرد فیلم و شوخی‌هاي‌ کلامی جالبش هر مخاطبی را بـه خنده می اندازند.

 

38. فیلم موزها

فیلم موزها

فیلم موزها یکی از ان دسته فیلم‌هاي‌ هنری سینما بـه‌شمار میرود کـه با تماشای ان میتوان حدس زد توسط چه کسی کارگردانی شده اسـت. اثر بسیار زیبای وودی آلن طوری توجه‌ها را بـه خودش جلب می کند کـه گاهی فراموشی می‌کنیl با یک اثر کمدی روبه‌رو هستیم.

 

داستان فیلم درباره یکی از شهروندان نیویورک جریان دارد کـه برای فراموش کردن شکست عشقی خود بـه یکی از کشور های آمریکای جنوبی سفر می کند بی‌خبر از این کـه در ان کشور یک کودتای بزرگ درحال جریان اسـت و او خیلی سریع خودش را درمیان این کودتا پیدا میکند. فیلم Bananas با بودجه‌اي ۲ میلیون دلاری تولید شد ودر باکس‌آفیس فروش بسیار خوب ۱۲ میلیون دلاری را پشت‌سر گذاشت.

 

39. فیلم سلاح عریان: از پرونده‌های واحد پلیس

فیلم سلاح عریان: از پرونده‌های واحد پلیس

جیم آبراهامز بـه همراه دو برادر بـه نام‌هاي‌ جری و دیوید زاکر، سه دوست قدیمی هستند کـه در دهه‌هاي‌ ۷۰ و ۸۰ میلادی آثار بزرگی را در ژانر کمدی بزن و بکوب خلق کرده‌اند. سرآمد این آثار نیز فیلم کمدی Airplane اسـت کـه پیش‌تر بـه ان پرداختیم. داستان فیلم The Naked Gun: From the Files of Police Squad درباره نجات ملکه الیزابت بـه‌وسیله ستوان فرانک دربین بودو شوخی‌هاي‌ اغراق‌آمیز تصویری و کلامی، بـه‌خوبی در فیلم اجرا شده‌ بودند.

 

این فیلم با بودجه‌اي ۱۲ میلیون دلاری تولید شد و پس از اکران توانست موفقیت بزرگی در باکس‌آفیس بـه‌شمار رود و فروش ۱۵۵ میلیون دلاری ان یک پیروزی برای سازندگانش بـه‌شمار می‌رفت.

 

40. فیلم لبوفسکی بزرگ

فیلم لبوفسکی بزرگ

احتمالا خیلیها برادران کوئن رابا فیلم «جایی برای پیرمردها نیست» می‌شناسند و بـه‌همین‌خاطر ساخت یک فیلم کمدی توسط ان‌ها کمی دور از ذهن اسـت؛ ان هم نه یک فیلم کمدی ساده کـه یک فیلم کمدی با لایه‌هاي‌ مفهومی بسیار زیاد کـه ان را بـه‌اسانی بـه یکی از بهترین‌هاي‌ تاریخ سینما تبدیل کرده اسـت.

 

داستان فیلم روایتگر بخشی از زندگی یکی از تنبل‌ترین و بی‌کارترین شهروندان لس آنجلس اسـت کـه روزی با یک فرد میلیونر هم‌اسم خودش اشتباه گرفته می شود و داستان زندگی خودرا دست‌خوش تغییراتی اساسی میبیند. فیلم لبوفسکی بزرگ بی شک یکی از فیلم‌هایي اسـت کـه طرفداران فیلم‌هاي‌ کمدی باید تماشایش کنند.

 

41. فیلم روز گراندهاگ

فیلم روز گراندهاگ

بیل موری، بازیگر محبوب فیلم‌هاي‌ کمدی در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی در این فیلم نقش یک هواشناس بـه اسم فیل کانرز را بازی میکند کـه برای تهیه گزارش مربوط‌بـه روز گراندهاگ یا همان روز دوم فوریه بـه شهر پانکستاونی در ایالت پنسیلوانیا می رود. در مراسم روز گراندهاگ هر سال عده زیادی جمع می شوند و منتظر می مانند تا یک موش‌خرما از خانه‌اش بیرون بیاید و پایان زمستان را اعلام کند.

 

پس از مدتی متوجه می شود کـه اتفاقات هرروز تکراری هستند ودر یک چرخه گیر کرده اسـت. این موضوع تا جایی پیش میرود کـه کارش بـه خودکشی هم کشیده می شود، اما این چرخه تکراری همان‌ گونه ادامه میابد و روزبعد بازهم دوم فوریه دیگری از راه می رسد.

 

42. فیلم عروس شاهزاده

فیلم عروس شاهزاده

The Princess Bride یا عروس شاهزاده چهارمین فیلم در کارنامه هنری راب راینر بـه‌شمار میرود؛ کارگردانی کـه همیشه فیلم‌هایش را در اوج سادگی و جذابیت روایت می‌‌کند، این جا هم سبک و روش خودش را حفظ کرده اسـت. این داستان درباره پسرک کشاورزی بـه نام وزلی اسـت کـه عاشق یک شاهزاده خانم بـه اسم باترکاپ می شود. در ابتدا شاهزاده بـه او بی‌اعتنایی می‌‌کند، اما وقتی با مهربانی و پایداری وزلی مواجه میشود بـه او دل می‌بندد.

 

فیلم‌نامه این اثر توسط ویلیام گلدمن با اقتباس از یکی از رمان‌هاي‌ خودش نوشته شده و راب رینر با وفاداری تمام ان را بـه‌تصویر کشیده اسـت. عروس شاهزاده را میتوانیم یکی از ان داستان‌هاي‌ قدیمی فرهنگ عامه بدانیم کـه در ان یک پسر از قشر ضعیف عاشق دختری از‌ یک خانواده ثروتمند و قدرتمند می شود.

 

43. فیلم زین‌ های شعله‌ ور

فیلم زین‌ های شعله‌ ور

زین‌هاي‌ شعله‌ور فیلمی کمدی از مل بروکس اسـت کـه در هجو ژانر وسترن ساخته شده و با ظرافت خاصی با کلیشه‌هاي‌ رایج در این ژانر شوخی میکند. برای مثال برخلاف تمام فیلم هاي‌ وسترن مشهور کـه در ان‌ها یک کابوی سفیدپوست بـه‌عنوان قهرمان معرفی میشود، در زین‌هاي‌ شعله‌ور یک کلانتر سیاهپوست با نقش‌آفرینی کلیون لیتل شخصیت اصلی فیلم اسـت.

 

فیلم بـه‌دلیل شوخی‌هاي‌ مکرر خود با فیلم‌هاي‌ وسترن در ابتدا مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت چراکه فیلم‌هاي‌ وسترن را در ان دوران مانند یک المان نجات‌دهنده قلمداد میکردند. بااین‌حال هرچه از اکران فیلم گذشت، استقبال از ان بیشتر شد و نه‌تنها فروش خوبی را پشت‌سر گذاشت کـه تبدیل بـه یکی از ارزشمندترین و بهترین فیلم‌هاي‌ کمدی تاریخ سینما شد.

 

44. فیلم گلوله‌ها بر فراز برادوی

فیلم گلوله‌ها بر فراز برادوی

بـه یکیدیگر از فیلم‌هاي‌ وودی آلن در این مقاله رسیدیم کـه؛ فیلمی کـه حتی می‌توانست در رتبه‌هاي‌ بهتری هم قرار بگیرد ولی رتبه‌هاي‌ بعدی مقاله هرکدام از فاخرترین آثار کمدی سینما بـه‌شمار میروند و گرفتن جای هرکدام از ان‌ها بی شک بسیار مشکل اسـت.

 

داستان فیلم گلوله‌ها بر فراز برادوی درباره نویسنده و تهیه‌کننده تئاتری جریان دارد کـه برای ساخت اثر جدید خودش از یک گانگستر خطرناک طلب کمک میکند و این فرد خطرناک در ازای کمک خواهان بازی کردن نامزد بدون استعدادش در ان تئاتر اسـت و نویسنده بدبخت قصه هم باید با این تقاضای کنار آید. این فیلم درسال ۱۹۹۴ روی پرده سینماها رفت و توانست فروشی ۴۰ میلیون دلاری را تجربه کند.

 

45. فیلم ابله

فیلم ابله

استیو مارتین نه‌تنها فیلم‌نامه فوق‌العاده‌اي برای فیلم ابله نوشته کـه هنرنمایی چشم‌نوازی را در ان انجام داده اسـت. داستان فیلم درباره شخصیتی ساده و البته ابله جریان دارد کـه دریک شهر کوچک همراه‌با خانواده‌اش زندگی میکند و پس از یک اختراع بـه‌ظاهر ساید زندگی خودش را دست‌خوش تغییرات زیادی می بیند.

 

او بـه یک شهر بزرگ میرود تا زندگی جدیدی را تجربه کند و در این‌میان ساده‌لوحی او میتواند بهای گرانی برایش داشته باشد. ساده‌لوحی او در کنار بـه‌دست آوردن ثروتی روزافزون باعث میشود تا داستان‌هاي‌ خنده‌دار زیادی برای او رخ دهد. درسال ۱۹۸۴ دنباله‌اي برای این فیلم با عنوان The Jerk, Too منتشر شده کـه مارتین در ان بـه‌عنوان تهیه‌کننده و بازیگر حضور داشت.

 

46. دنیای دیوانه، دیوانه، دیوانه، دیوانه

دنیای دیوانه، دیوانه، دیوانه، دیوانه

داستان فیلم دقیقا مانند عنوانش جنون‌آمیز اسـت. گروهی از موتورسوارن در یکی از بیابان‌هاي‌ کالیفرنیا متوجه خودرویی می شوند کـه با سرعت درحال حرکت بوده و ناگهان تصادف شدیدی میکند. راننده ان خودرو درحال مرگ بـه ان گروه از موتورسواران می گوید کـه مقدار زیادی پول را کـه قبلا دزدیده اسـت در مکانی مخفی کرده و ان‌ها می توانند از ان پول استفاده کنند.

 

بـه‌همین‌خاطر این دسته از موتورسواران باید علاوه‌بر طی مسیری بسیار زیاد تا مقصد با یک دیگر هم مقابله کنند چراکه هرکدام از ان‌ها قصد دارد تمام پول را برای خودش بردارد و همین موضوع روند اصلی داستان و سفر ان‌ها تا پیدا کردن پول‌ها را شکل می دهد.

 

47. فیلم فرانکنشتاین جوان

فیلم فرانکنشتاین جوان

مل بروکس حضور پررنگی در این مقاله داشته و احتمالا فرانکنشتاین جوان را می توانیم یکی از بهترین آثار او بدانیم کـه بـه شکلی بالغانه داستان خودش را پیش می برد و مخاطبش را راضی نگه می‌دارد. مل بروکس همیشه بـه خاطر نوع خاص کمدی و همچنین حرف‌هاي‌ تازه‌اي کـه در فیلم‌هایش میزند مورد تقدیر قرار گرفته‌ اسـت. حتی عده‌اي وی را ابداع‌گر سبک جدیدی در فیلم هاي‌ کمدی می دانند.

 

فیلم Young Frankenstein کـه درواقع هجویه‌اي اسـت بر سینمای وحشت و فیلم‌هاي‌ قبلی کـه از روی رمان مشهور مری شلی ساخته شده‌اند، درباره یکی از نوادگان «پزشک فرانکنشتاین» مشهور اسـت کـه قصر وی را بـه ارث می برد و باعث رقم خوردن ماجراهای جالبی در ان‌جا میشود.

 

48. فیلم بالا در دود

فیلم بالا در دود

با این کـه امتیاز فیلم Up in Smoke نسبت‌بـه سایر فیلم‌هاي‌ حاضر در رتبه‌هاي‌ بالای این مقاله امتیاز کمتری بـه‌شمار میرود ولی این موضوع بـه‌هیچ‌وجه اهمیتی ندارد. زمانی‌کـه بدانیم با فیلمی مواجه هستیم کـه نه‌تنها تاثیر زیادی روی فیلم‌هاي‌ کمدی از خودش برجای گذاشته کـه فیلمی جریان‌ساز بوده، دیگر این امتیازها اهمیت چندانی ندارند.

 

داستان فیلم درباره دو معتاد جریان دارد کـه قصد دارند یک ون حامل موادمخدر را از کشور مکزیک وارد آمریکا کنند و ان را تا لس‌آنجلس ببرند؛ ان‌ها خیلی باهوش نیستند و همین موضوع باعث می شود اتفاقاتی بامزه برای ان‌ها و البته اتفاقات اصلی داستان فیلم شکل بگیرند. این فیلم با بودجه‌اي ۲ میلیون دلاری تولید شد ودر باکس‌آفیس فروشی بسیار عالی معادل‌با ۱۰۵ میلیون دلار را بـه نام خودش ثبت کرد.

 

49. فیلم آنی هال

فیلم آنی هال

بـه یکی از بـه‌یادماندنی‌ترین فیلم‌هاي‌ وودی آلن رسیدیم. فیلم آنی‌هال کـه وودی آلن فیلم‌نامه ان را تنها برای حضور دایان کیتون در نقش آنی هال نوشته اسـت؛ همان‌ طور کـه اطلاع دارید نام کامل دایان کیتون «دایان هال کیتون» بـه‌شمار می رود کـه نام او و نام فیلم با یک دیگر هم‌خوانی دارند.

 

داستان فیلم درباره شخصیت الوی سینگر با بازی وودی آلن جریان دارد، یک کمدین و شومن کـه سعی دارد متوجه شود چرا رابطه‌اش با آنی هال کـه یک خواننده بـه‌شمار میرود، درسال گذشته از بین رفته اسـت. فیلم آنی‌هال روایت‌گر رابطه این دو نفر و مشکلاتی اسـت کـه در هر رابطه‌اي احتمال رخ دادن ان‌ها وجوددارد.

 

این فیلم کمدی و رمانتیک با درام بسیار خوب و طنز بسیار بـه‌جایی کـه دارد بـه‌هیچ‌وجه اجازه نمی دهد از ان خسته شوید و شـما را در داستان خود غرق خواهد کرد. فیلم Annie Hall درسال ۱۹۷۷ بـه تهیه‌کنندگی چارلز اچ جاف توسط استودیو A Jack Rollins and Charles H. Joffe Production تولید و اکران شد.

 

با این کـه فروش این فیلم فراتر از ۴۰ میلیون دلار نرفت ولی باتوجه بـه بودجه ۴ میلیون دلاری خود این میزان فروش اصلا فروش بدی حساب نمی شود. آنی‌هال از ان فیلم‌هایي اسـت کـه اگر بـه فیلم‌هاي‌ کمدی و عاشقانه با داستانی تأثیرگذار علاقه داشته باشید، عاشق ان خواهید شد.

 

50. فیلم مرد لاغر

فیلم مرد لاغر

بـه یکی از تاثیرگذارترین فیلم هاي‌ معمایی رسیدیم کـه هم در ژانر کمدی و هم در ژانر معمایی تاثیر بسیار زیادی از خودش بـه‌جای گذاشته اسـت. از زمان اکران فیلم The Thin Man تقریباً ۹۰ سال می‌گذرد و بـه احتمال زیاد از افرادی کـه این فیلم را در سینماها تماشا کرده‌اند دیگر کسی در قید حیات نیست.

 

با این‌حال فیلم The Thin Man پس از گذشت ۹ دهه از اکران خود همان‌ گونه حرف‌هاي‌ زیادی برای گفتن دارد و همان‌ گونه تماشا کردن ان لذت‌بخش خواهد بودو بی شک طرفداران فیلم‌هاي‌ معمایی و کمدی از تماشای ان پشیمان نخواهند شد.

 

داستان فیلم درباره کارآگاهی بـه‌نام نیک چارلز جریان دارد کـه کار رسمی خود بـه‌عنوان یک کارآگاه را کنار گذاشته و بـه‌همراه همسر بسیار پولدار خود سعی میکند تا بـه‌طور غیر رسمی یک پرونده قتل را بـه سرانجام برسانند. دلیل عمده‌اي کـه این دو نفر اینکار را انجام میدهند این اسـت کـه قصد دارند در این مسیر بـه ان‌ها خوش بگذرد. این فیلم با بودجه‌اي ۲۳۰ هزار دلاری توسط استودیو Metro-Goldwyn-Mayer تولید ودر سینماها اکران شد.

 

51. فیلم پرورش بیبی

فیلم پرورش بیبی

رتبه‌هاي‌ برتر مقاله را فیلم‌هاي‌ قدیمی‌تر ژانر کمدی تشکیل می دهند کـه توانستند علاوه‌بر ساخت آثاری سرگرم‌کننده بنای این ساختمان عظیم در صنعت سینما را شکل دهند؛ بنایی کـه بـه‌عنوان یکی از ژانرهای مهم و پول‌ساز سینما شناخته میشود و بی شک دست‌آوردهای امروزش را مدیون فیلم‌هاي‌ قدیمی اسـت.

 

هاوارد هاکس را می توان ابداع کننده سبک کمدی اسکروبال دانست. در این فیلم‌ها طبق معمول شاهد شخصیت‌هاي‌ شاد و ثروتمندی هستیم کـه مدام دیالوگ‌هاي‌ سطحی و بی‌منطق میگویند؛ این نوع کمدی در دهه‌هاي‌ ۳۰ و ۴۰ طرفداران زیادی داشت.

 

داستان فیلم Bringing Up Baby درباره یک دیرینه‌شناس جوان بـه نام دیوید اسـت کـه بـه‌تازگی یک تکه استخوان پیدا کرده تا با ان دایناسورش را تکمیل کند. دیوید نامزد دارد و ان‌ها می خواهند باهم ازدواج کنند. اما ماجرا با ورود دختری بـه نام سوزان کـه عاشق دیوید شده اسـت پیچیده می شود.

 

سوزان یک دختر تقریباً دیوانه اسـت کـه سگی بـه نام جورج، بچه یوزپلنگی بـه اسم بیبی و یک عمه ثروتمند دارد. داستان‌هاي‌ بامزه شکل گرفته در روند شخصیتی این دو نفر روند اصلی داستان فیلم را شکل میدهند.

 

52. فیلم دکتر استرنجلاو یا: چگونه یاد گرفتم دست از نگرانی بردارم و به بمب عشق بورزم

فیلم دکتر استرنجلاو یا: چگونه یاد گرفتم دست از نگرانی بردارم و به بمب عشق بورزم

دیدن نام استنلی کوبریک در فهرست فیلم‌هاي‌ کمدی شاید کمی عجیب باشد ولی فیلمی کـه در رتبه نهم بـه ان رسیدیم دقیقا مانند عنوانش فیلمی بسیار خاص و البته عجیب بـه‌شمار میرود؛ موضوعی کـه کوبریک با ان بیگانه نیست و این عجیب و البته خاص بودن را در تمام فیلم‌هاي‌ او می توانیم پیدا کنیم.

 

پزشک استرنجلاو» یک کمدی سیاه اسـت کـه بـه دوران جنگ سرد و تهدیدات هسته‌اي می پردازد. داستان این فیلم درباره یک ژنرال روان‌پریش امریکایی بـه نام «جک ریپر» اسـت کـه بـه شکلی دیوانه‌وار از کمونیست‌ها نفرت دارد. او تصمیم می گیرد کـه بـه‌طور خودسرانه و بدون اطلاع مقامات مافوق، یک جنگنده امریکایی کـه حامل بمب هسته‌اي اسـت را بـه خاک شوروی بفرستد و این کشور را نابود کند.

 

ماجرا از جایی جذاب می شود کـه رئیس جمهور امریکا از موضوع اطلاع پیدا می کند و بـه همراه جمعی از سیاستمداران این کشور تصمیم می گیرد تا جلوی حمله بـه شوروی و آغاز نبرد اتمی ناخواسته را بگیرد.

 

53. فیلم بعضی‌‌ها داغشو دوست دارن

فیلم بعضی‌‌ها داغشو دوست دارن

بـه یکی از فیلم‌هاي‌ پرحاشیه کارگردان پرحاشیه سینما در ان بازه زمانی رسیدیم. بیلی وایلدر بـه‌عنوان کارگردانی محبوب و حضور مرلین مونرو بـه‌عنوان محبوب‌ترین بازیگر ان روزهای سینما همه ی و همه ی باعث شدند تا انتظارها از فیلم Some Like It Hot بسیار بالا باشد. این اثر کـه یک فیلم کمدی رمانتیک بـه‌شمار میرود بی شک یکی از ارزشمندترین آثار تاریخ سینمای کمدی رمانتیک تلقی میشود.

 

قصه فیلم Some Like It Hot درباره دو نوازنده بـه نام‌هاي‌ جو و جری اسـت کـه بـه‌دنبال کار می گردند. یک روز ان‌ها بـه‌طور اتفاقی شاهد کشت و کشتار گروه تبهکارها میشوند و از ترس آنکه خودشان هم کشته شوند، ظاهر خودرا بـه شکل زن‌ها درمی‌آورند و از این طریق با گروهی از نوازندگان دختر با قطار بـه سمت میامی حرکت میکنند.

 

در طول این سفر جو بـه یکی از دختران نوازنده بـه نام شوگر با بازی مرلین مونرو دل می‌بندد و از طرف دیگر یک سرمایه‌دار خوشگذران کـه خیال میکند جری زن اسـت، عاشقش می شود. بـه این ترتیب شرایط برای جو و جری تا حد زیادی پیچیده و حتی بحرانی می شود.

 

54. فیلم در یک شب اتفاق افتاد

فیلم در یک شب اتفاق افتاد

فیلم It Happened One Night یکی از بهترین کمدی‌هاي‌ کلاسیک عاشقانه اسـت. داستان فیلم درباره دختری از یک خانواده ثروتمند بـه نام الی اسـت کـه برخلاف میل پدر خود قصد دارد با نامزدش در نیویورک ازدواج کند. بـه همین خاطر الی از قایق تفریحی پدرش فرار می کند تا خودرا بـه نیویورک برساند. در بین راه ودر یک اتوبوس، او با خبرنگار اخراجی بـه نام پیتر آشنا میشود.

 

خراب شدن اتوبوس در جاده باعث می شود تا الی و پیتر یک شب را مسافرخانه کنار جاده بگذرانند. همین موضوع و آشنایی این دو نفر روند اصلی داستان فیلم را شکل میدهد. داستانی کـه میتوانیم ان را یکی از محل‌هاي‌ الهام سه‌‌گانه Before ساخته ریچارد لینکلیتر بدانیم.

 

55. فیلم آپارتمان

فیلم آپارتمان

بازهم بیلی وایلدر و بازهم یک فیلم جریان‌ساز دیگر؛ بیلی وایلدر پس از ساخت فیلم موفق The Lost Weekend با ساخت فیلم The Apartment توانست دو بار جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم سال را در مراسم اسکار کسب کند.

 

درمیان فیلم‌هاي‌ وی بـه سختی میتوان فیلم بدی پیدا کرد و می توان بـه فیلم‌هایي مانند Five Graves to Cairo و The Private Life of Sherlock Holmes نیز اشاره کنیم. The Apartment درسال ۱۹۶۰ درحالی برنده جایزه بهترین فیلم سال شد کـه رقبای مهمی مانند فیلم جنگی The Alamo و فیلم درام Elmer Gantry را در کنار خود میدید.

 

فیلم آپارتمان درباره شخصیت سی‌سی باکستر با بازی جک لمون جریان دارد کـه فردی مجرد و تنها اسـت. او چند سال دریک شرکت بزرگ بیمه با هزاران کارمند در نیویورک کار کرده و این فیلم روایت‌گر اتفاقاتی بـه‌شمار می رود کـه برای او رخ می دهند.

 

فیلمی کمدی و رمانتیک کـه با شوخی‌هاي‌ بسیار بـه‌جا و درام خوبش باعث میشود بـه یک گزینه بسیار ارزشمند و سرگرم‌کننده تبدیل شود. این فیلم درسال ۱۹۶۰ بـه تهیه‌کنندگی بیلی وایلدر توسط استودیو The Mirisch Company با بودجه‌اي ۳ میلیون دلاری تولید و فروش عالی ۲۵ میلیون دلاری را در گیشه‌ها جشن گرفت.

 

56. فیلم روشنایی‌های شهر

فیلم روشنایی‌های شهر

هما‌ن‌طور کـه احتمالا می‌توانستیم بـه‌اسانی حدس بزنیم، فیلم‌هاي‌ چارلی چاپلین در رتبه‌هاي‌ برتر این مقاله قراردارند و بـه‌هیچ‌وجه نمی توان تصمیم دیگری در این رابطه گرفت.

 

چارلی چاپلین را بی شک میتوانیم تاثیرگذارترین چهره در فیلم‌هاي‌ کمدی بدانیم کـه عده زیادی را عاشق این ژانر کرد و تهیه‌کنندگان زیادی را بـه سمت ساخت فیلم‌هاي‌ کمدی کشاند. موضوعی کـه تا همین امروز هم آثار ان را میتوانیم پیدا کنیم و موفق بودن ژانر کمدی را میتوانیم مدیون تلاش‌هاي‌ چارلی چاپلین باشیم.

 

چاپلین در فیلم روشنایی‌هاي‌ شهر چنان طعنه نبوغ‌آمیزی بـه اختلاف طبقاتی جامعه میزند کـه بـه‌طور غیرمستقیم بـه ما میگوید کـه وقتی افراد جامعه هوشیار باشند ممکن اسـت کمک بـه یک دیگر را بـه‌طور کلی فراموش کنند ودر لحظاتی کـه خودشان در سختی هستند و نیاز بـه کمک دارند، کمک بیشتری بـه دیگر افراد جامعه می کنند.

 

موضوعی کـه بـه‌اسانی می توانیم ان را در زندگی خودمان هم ببینیم. بـه عقیده بسیاری از طرفداران چاپلین، «روشنایی‌هاي‌ شهر» بهترین فیلم او و قویترین فیلم تاریخ سینما در ژانر کمدی رمانتیک اسـت کـه قطعا ادعای بیراهی نیست.

 

57. فیلم یک هفته

فیلم یک هفته

درسال ۲۰۲۴ تماشای فیلمی کـه درسال ۱۹۲۰ ساخته شده شاید در نگاه اول کمی اذیت‌کننده باشد ولی باور کنید از لحظه‌لحظه فیلم One Week لذت خواهید برد. اثری بسیار ارزشمند از باستر کیتون کـه می توان ان را در دسته فیلم‌هاي‌ نسبتا کوتاه هم جای داد.

 

چراکه تماشای این فیلم تنها ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد ولی در همین ۲۰ دقیقه می توانیم بـه‌اندازه فیلم‌هاي‌ کمدی بلندی کـه جدیدا ساخته میشوند از ان لذت ببریم و فراموش نکنید کـه بیش از ۱۰۰ سال از ساخت این فیلم می‌گذرد.

 

داستان فیلم درباره زوجی جریان دارد کـه بـه‌تازگی ازدواج کرده‌اند و یک خانه ساخته‌نشده و غیر قابل استفاده بـه‌عنوان هدیه ازدواج بـه ان‌ها داده شده اسـت. خانه‌اي کـه می تواند در مدت نسبتا کوتاهی ساخته و بـه خانه جدید و زیبای این زوج تبدیل شود.

 

با این‌حال خواستگار قدیمی خانم قصه ما کـه از سمت او جواب منفی شنیده بود تصمیم می گیرد در کار ان‌ها دخالت کند و مراحل ساخت و ساز این خانه رابا مشکلات زیادی روبه‌رو می کند چراکه دوست ندارد شوهر دختری کـه عاشقش بوده خیلی کار ساده‌اي در پیش داشته باشد. درنهایت خانه‌اي کـه برای این زوج ساخته می شود با مشکلات زیادی همراه اسـت کـه همین مشکلات اتفاق بامزه‌اي را برای ان‌ها بـه‌وجود می‌آورد.

 

58. فیلم سوپ اردک

فیلم سوپ اردک

بهترین فیلم و بهترین نقش‌آفرینی برادران مارکس بی شک همین فیلم Duck Soup اسـت. یک هجو بی‌نظیر درباره دیکتاتوری و سیاست کـه شوخی‌هاي‌ بامزه و بدون تعارف در ان بـه شگفت‌انگیزترین شکل ممکن بـه‌تصویر کشیده شده‌اند. منتقدان معاصر با فیلم Duck Soup معتقد بودند کـه این اثرنسبت‌بـه سایر فیلم‌هاي‌ کمدی ان زمان اثری ضعیف‌تر بـه‌شمار میرود اما با گذشت زمان، نظر منتقدان نیز درباره این فیلم عوض شد و همه ی از ان بـه‌عنوان یکی از شاهکارهای تاریخ سینمای کمدی نام بردند.

 

داستان فیلم درباره فردی بـه نام فایرفلای با هنرنمایی گروچو مارکس اسـت کـه با حمایت و اصرار یک زن ثروتمند بـه نام تیزدیل بـه‌عنوان دیکتاتور کشور فریدنیا منصوب میشود. فایرفلای بـه سفیر کشور همسایه یعنی سیلوانیا توهین می کند و همین موضوع باعث شروع جنگ بین دو کشور می شود.

 

سفیر سیلوانیا هم دو جاسوس بـه نام‌هاي‌ چیکولینی براونی را بـه فریدنیا می‌فرستد تا سر از نقشه‌هاي‌ جنگی ان‌ها دربیاورند، ولی جاسوس‌ها لو میروند و شعله‌هاي‌ این جنگ بیش‌ از پیش سوزان‌تر میشوند.

 

59. فیلم عصر جدید

فیلم عصر جدید

رتبه نخست بهترین فیلم‌هاي‌ کمدی تاریخ بـه کسی تعلق ندارد بـه جز چارلی چاپلین عزیز و فیلم عصر جدید کـه نه‌تنها از تمام جنبه‌هاي‌ سینمای کمدی منبع الهام بسیاری از آثار پس از خودش بوده کـه حتی عنوان فیلم هم روی بسیاری از برنامه‌هاي‌ تلویزیونی و سینمایی قرار گرفته اسـت تا بـه کمک محبوبیت چاپلین و محبوبیت این فیلم بتوانند توجه بیشتری بـه خودشان جلب کنند.

 

چاپلین در این فیلم یک‌بار دیگر شخصیت ولگرد کوچولو را بـه مخاطبانش نشان می دهد اما این‌بار وجهه‌اي کاملا متفاوت از وی را بـه نمایش می گذارد.

 

ولگردِ عصر جدید، تنها یک آواره عاشق‌پیشه نیست، بلکه انسانی اسـت در دنیای صنعتی کـه با تلخ‌ترین واقعیت‌هاي‌ زندگی بشر مانند فقر و بیکاری مواجه می شود. چاپلین در این فیلم بـه زیبایی هرچه تمام‌تر با موضوعات جدی مثل بحران اقتصادی امریکا، گرسنگی قشر کارگر و بی‌خانمانی مردم طبقه ضعیف اجتماع شوخی می کند و بـه انتقاد از گسترش نظام سرمایه‌داری و سلطه ماشین بر انسان برمی‌خیزد.

 

عصر جدید هجوی اسـت تند و تیز علیه مدرنیته و تاثیرات مخرب ان روی زندگی بشر؛ مفهومی کـه شاید انسان امروز بیش از مردم هم‌عصر با چاپلین از پس درکش برمی‌آید. موضوعی کـه امروز ودر سال ۲۰۲۴ می توانیم ان رابا پوست و گوشت خودمان لمسش کنیم و ان را در همه ی نقاط زندگی روزمره خودمان و دیگران ببینیم. پس بی شک اگر هنوز عصر جدیدِ چاپلین را تماشا نکرده‌اید، تماشای این شاهکار سینمایی را از خودتان دریغ نکنید.

 

60. فیلم ژنرال

فیلم ژنرال

در رتبه دوم بهترین فیلم‌هاي‌ کمدی تاریخ سینما بازهم بـه اثر دیگری از باستر کیتون رسیدیم کـه پس از چارلی چاپلین می تواند لقب تاثیرگذارترین فرد در تاریخ فیلم‌هاي‌ کمدی را بـه خودش اختصاص دهد. فیلم ژنرال شاهکار باستر کیتون و یکی از بهترین فیلم‌هاي‌ سینمای صامت اسـت. این فیلم براساس ماجرایی حقیقی ودر لوکیشن‌هاي‌ واقعی ساخته شده و سرشار از شوخی‌هاي‌ فیزیکی خلاقانه‌اي اسـت کـه خودِ کیتون را می توان مخترع ان‌ها در سینمای کمدی نامید.

 

داستان فیلم درباره جوانی بـه نام جانی گری اسـت کـه برای اثبات شجاعت خود بـه نامزدش آنابل می خواهد در جنگ‌هاي‌ داخلی آمریکا شرکت کند اما چون فیزیک و اندام مناسبی ندارد وی را نمی‌پذیرند. از قضا اتفاقات جوری رقم میخورد کـه جانی در جریان ماموریتی خطرناک قرار میگیرد و این فرصت را پیدا می کند تا خودش را نشان بدهد.

 

نیروهای نفوذی دشمن قطاری را می‌دزدند کـه از قضا جانی یک از مسئولان ان اسـت و از ان مهم‌تر نامزدش آنابل هم در یکی از واگن‌هاي‌ این قطار حضور دارد؛ پس چه فرصتی از این بهتر برای جانی تا قابلیت‌هاي‌ خودش را بـه همه ی ثابت کند.

 


مطالب مشابه: بهترین فیلم های کمدی و خنده دار 


 

در پایان

با گذشت زمان، فیلم‌هاي‌ کمدی نیز تحولات زیادی داشته‌اند و از کمدی‌هاي‌ صامت و فیزیکی بـه سمت کمدی‌هاي‌ دیالوگ‌محور، سیتکام‌ها، و حتی کمدی‌هاي‌ تاریک و آیرونیک پیش رفته‌اند. این ژانر بـه دلیل تنوع و قابلیت انطباق با فرهنگ‌ها و زمان‌هاي‌ مختلف، همواره توانسته اسـت جایگاه خودرا در بین بهترین‌هاي‌ سینما حفظ کند.

جدیدترین مطالب سایت